10 mënyra për të mbajtur në ajër të pastër në shtëpinë e
Të freskët, ajri i shëndetshëm


Ndotja e ajrit është e rrezikshme për zemrën dhe mund të shkaktojë dëmtimin në qoftë se ju vuani nga astma ose sëmundja kronike obstruktive të mushkërive (COPD).
Në COPD, janë dy procese që janë pothuajse gjithmonë shoqërojnë njëri-tjetrin. Ky bronkit kronik, i cili është inflamacion i rrugëve të frymëmarrjes dhe emfizemë, që shkatërron indet delikate të mushkërive.
Por ajri në shtëpinë tuaj është gjithashtu i rëndësishëm. Ndiqni këto hapa të thjeshtë për të parandaluar hyrje e irritues në rrugët e frymëmarrjes dhe të ndaluar problemin para se ai preku ju.
Shmangni dru-djegia zjarrit


Dru-djegia zjarrit, simpatik dhe romantike, prodhimin e grimcave të ngurta që mund të hyjë në mushkëritë dhe shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje.
Siç është shpjeguar nga Dr Len Horowitz, zjarrit druri janë burimet e blozë dhe karbonit. Dhe për pacientin kjo nuk është e mirë. Thithja e grimcave të tilla është shumë më e rrezikshme se inhaling tymi.


Qëndro larg nga duhanpirësit


Pirja e duhanit është shkaku i rreth 85% të rasteve të COPD. Por edhe në qoftë se ju nuk jeni pirja e duhanit në kohën kur keni qenë të diagnostikuar, ju duhet të qëndrojnë larg nga zonat e nxirë, duke shmangur fatin e duhanxhi pasiv.

Nuk është sekret që për të hequr qafe një zakon i keq neyyazytsirno vështirë. Por në qoftë se ju keni COPD dhe pini duhan ose janë të ekspozuar ndaj tymit të duhanit, rreziqet janë më të larta se kurrë më parë. Lënë duhanin dhe ju do të jetë i mbrojtur nga zhvillimi i mëtejshëm i sëmundjes. Nëse jo - sëmundja do të përparojë më shpejt.Heqin qafe e marimangat pluhur


Ashtu si njerëzit, marimangat pluhur preferojnë të fshehur në dyshekë dhe shtratit. Dr Horowitz shpjegon se marimangat pluhur janë një shkas për asthmatics dhe njerëzit me COPD. Kjo është, për të parandaluar marimangat pluhur ndikimit rëndim duhet të minimizohet.

Dr Horowitz rekomandon përdorimin e dyshek mbulon dhe jastëk mbulon që janë etiketuar si "anti-clip", që do të thotë se furnizimet janë mjaft të mbrojtur mirë nga marimangat pluhur. Dhe zgjidhni jastëkët, të cilat përdoren në mbushëse artificiale, hipo-alergjik, jo pupla të shpendëve apo pupla.
Lahen linens në ujë të ngrohtë (mbi 60 ° C) të paktën një herë në javë - ajo gjithashtu do të mbajë marimangat pluhur në gji.


Të zvogëlojë sasinë e kimikateve në shtëpi


Kjo mund të duket një paradoks. Ju duhet të merrni shpëtoj nga pluhuri dhe flokët manar, por pastrues me forcë nuhatje mund të shkaktojë iritim të mushkërive.

Edhe qëndrimi kohët e fundit vыchyschennom në shtëpi mund të jetë një sfidë, e cila vendos me maska. Kjo do të thotë se duke përdorur të mirë të vjetër uthull ose me sapun ujë është zgjidhja më e mirë, pasi këto fonde nuk janë irrituese erë.
Ju duhet të shmangur Hairspray, parfum, zam, bojë dhe fresheners ajrit. Nëse ju doni të rifreskoni të ajrit në shtëpi, të mbajtur atë të pastër, dhe pastaj ju nuk keni për të maskuar ndonjë odors përdorur fresheners.


Kontrolli pezmatim i përkëdhelurPezmatim i përkëdhelur është më pak e një problemi në COPD sesa në astmë, sepse grimcat zbokth zakonisht janë shumë të mëdha të depërtojnë thellë në traktin respirator.
Megjithatë, shumë njerëz me SPOK gjithashtu kanë alergji që mund të rrisin probleme të frymëmarrjes. Qentë, macet dhe madje edhe zogjtë mund të shkaktojnë këtë problem.
Nëse ju tashmë keni një kafshë ose e keni blerë kafshën e cila është e nevojshme për shëndetin tuaj mendor, sigurohuni që ju të lani duart tuaja, pasi duke luajtur apo goditur kafshët dhe nuk le një qëndrim të kafshëve në dhomë gjumi tuaj.Air Filter


Filtrat e ajrit mund të reduktojnë ndjeshëm numrin e grimcave gjobë që irriton mushkëri. Ajo është e mirë për të mbajtur hapësirë ​​me sistemeve të ventilimit me të ndërtuar në filtër. Në këtë rast, ju mund të zvogëlojë numrin e irritues në ajër në nivelin maksimal.
Zëvendësimi i rregullt i filtrave të përdorura do të ndihmojë për të mbajtur në ajër të pastër.


Mbyllni dritaren


Lloje të ndryshme të ndotjes së ajrit dhe alergeneve dhe pluhuri që janë jashtë mund të ndikojë në mushkëritë tuaja. Kjo mund të jetë veçanërisht e rrezikshme gjatë sezonit alergji, në një mot me erë, ose në qoftë se ju jetoni në një qytet të madh, ku ajri veçanërisht pluhur.

Me nivele të larta të ndotjes së ajrit për të mbajtur dritaret të mbyllura.


Heqin qafe e myk dhe myk


Ventilim i mirë në dhomë gjumi dhe banjo yyazytsirnist mund të zvogëlojë pamjen e një tjetër problem të mundshëm që shkakton probleme me mushkëritë.
Që nga marimangat pluhur edhe dashuri lagështia e lartë, ju duhet të mbani lagështia në shtëpinë tuaj në një nivel shumë të ulët - rreth 40%. Për ta bërë këtë, e konsiderojnë përdorimin e desiccant dhe mos përdorni një humidifier ose vaporizer.Pjatë Kontrollo


Ashtu si me të zjarrit, soba druri mund të krijojë probleme nëse ato nuk janë mbyllur plotësisht dhe të pajisur me ventilim të mirë.
Shtëpia juaj mund të jetë e ngrohtë dhe të rehatshëm të gjithë dimrit, vetëm të bëjë atë duke përdorur radiatorëve modës së vjetër apo ngrohje qendrore.
Edhe soba me gaz mund të jetë një problem për njerëzit me sëmundje të mushkërive. Megjithatë, nëse ju keni një ndezës automatike, ajo do të zvogëlojë sasinë e gazit që mund të depërtoj në ajër.