10 mënyra për të hequr qafe një gjellë e mbetur


Jo obnadezhyvayte veten
E vetmja mënyrë për të shmangur një dhimbje koke pulsating dhe vjellje në mëngjes pas pushimeve - moderim ose refuzimin e alkoolit në të gjitha. Por gjatë festave të ardhshme të të gjitha llojeve është shumë e lehtë për të kaluar vijën.
Pije alkoolike alternative me ujë apo opsione të tjera jo-alkoolike. Por nëse ju ende i zmadhuar me alkool, të përpiqen mundësitë tona për të hequr qafe një gjellë e mbetur. Metodat tradicionale të gjetjes shpëtoj një gjellë e mbetur është zakonisht i paefektshëm, dhe nganjëherë mund të përkeqësohet vetëm gjendjen tuaj. Prandaj


Pykë pykë?
Edhe pse gotë koktej Bloody Mary mund të duket shumë joshëse, por në mëngjes alternativa më e mirë për ju do të jetë Virgjëra Mari. "Gjëja më e keqe që ju mund të bëni - është që të pini më shumë," tha Charles Cutler, mjek i përgjithshëm.
Alkooli përkohësisht mund të lehtësojë simptomat, por të bëjë dëm për shëndetin në të ardhmen. Dr Cutler shpjegon se hangover ne ndjehemi aq të neveritshme, sepse alkooli është toksike. Trupi juaj ka nevojë të shërohen. Pra, një pije alkoolike në mëngjes vetëm mund të çojë në një gjellë e mbetur edhe më keq të nesërmen.

Mëngjesi Bold

Nuk ka asnjë provë shkencore që proshutë yndyrë dhe vezë tërhiqet vuajtjet pohmelnыe të tmerrshme, por shumë njerëz besojnë në këtë mënyrë. "Ushqime të ngopura thjesht të shkaktojë ju urth," tha Dr Cutler. Ai rekomandon që të ndjekë produktet e mirë dhe shpejt absorbohet dhe tretet, të tilla si dolli ose drithëra.
Hani një vakt të lehta dhe të pini shumë, pajtohet John tullave, Ph.D., një shkencëtar eksploron alkoolit, dhe autor i "mjekut Doracaku për një gjellë e mbetur." "Ka disa ushqim të veçantë që mund të rekomandohet, por dolli me mjaltë ndihmon disa njerëz."

Alka-ujë mineral
Në vitin 2011, Alka-ujë mineral drogës ishte 80. Ky medikament i njohur me gaz përdoret për të trajtuar hangover, ndoshta për aq kohë. Në vitin 2011, kompania futi edhe një formulë posaçërisht Morning lehtësim për dhimbje koke.
Të gjitha drogat Alka-ujë mineral përmban bikarbonat natriumi (ose sode), e cila ndihmon në lehtësimin e përzier për shkak se neutralizon acidin në stomak. Ndërsa komponente të tjera, të tilla si aspirina dhe acid limoni mund të irritojë stomak pas një nate e pranimit të rëndë të alkoolit.

Pllakat hangover
Tani e plotë të të gjitha llojet e mjeteve të një gjellë e mbetur, por ka dëshmi të efektivitetit të tyre. "Ata pilula hangover, të cilat janë studiuar, ndihmë paefektshëm ose vetëm për të hequr disa nga simptomat, por jo të gjitha", thotë Verster Dzhorys, Ph.D., profesor asistent i psychopharmacology në Universitetin e Utrecht, Holandë.
Në vend të pilula Dr Cutler këshilluar që të marrë multivitamina për të rivendosur ushqyesve në trup.
Kafe
Nëse rregullisht pini kafe, pastaj kaloni kupën gjatë gjellë e mbetur nuk mund të jetë alternativa më e mirë. Kur ju merrni dozë tuaj të zakonshme të kafeinë mund të shkaktojë një dhimbje koke pulsating.

Kafeina constricts enët e gjakut dhe rrit presionin e gjakut. "Dhe kjo, dhe një tjetër mund të përkeqësohet vetëm me një gjellë e mbetur," thotë tullave. "Nëse ju shpesh pini kafe, ju më mirë të përpiqemi për të pirë një sasi të vogël. Prisni 30-60 minuta dhe të shikojmë në gjendjen tuaj. "
Ujit dhe sportive pije
Pikëpamja themeluar thotë se për shkak të humbjes së lagështisë së trupit pas alkoolit në mënyrë që ne të ndjehen keq të nesërmen. Në fakt, ekspertët e dinë shumë pak për saktësisht se çfarë e shkakton hangovers. Fajtorët e mundshme përfshijnë shqetësuar ritmet biologjike. Hulumtuesit gjithashtu besojnë se komponentët neэtanolovыe alkooli gjenden në alkool, sidomos në pijet alkoolike të errëta të tilla si uiski, gjithashtu luajnë një rol.

Megjithatë, në qoftë se ju të rivendosur lëngjeve të humbura në trup, atëherë ju yyazytsirno, do të ndiheni më mirë. "Lëng, ujë, Hatoreyd - të gjitha këto pije të ju ndihmojë," thotë Dr Cutler.
Painkillers
Gratë që kanë dhimbje të lidhur me sindromi premenstrual (dhimbje barku, bllokimi i qumështit të gjirit, dhimbje prapa, dhimbje koke), nonsteroidal medikamente dhimbje anti-inflamator mund të ndihmojë.
Këto barna përfshijnë ibuprofen dhe naproxen.
Ju mund të përpiqen për të blerë drogë që janë shitur mbi counter, të tilla si Pampryn dhe Mydol. Ato zakonisht përmbajnë kafeinë.

Ushtrim
Ushtrim të moderuar mund të ju ndihmojë të shërohen nëse ju me siguri mund të bëjë asgjë.
Mos harroni, nëse ju pini shumë, trupi juaj mund të humbasin fluide dhe mund të jenë metabolizmi thyer. Sepse ushtrimi kërkon rimbushje të lëngshme. Ushtrimi - ajo është gjithmonë vendim të drejtë, por unë nuk mendoj se hangover gjëja e parë që ju mendoni se - kjo është akuzuar. Të gjithë ju duhet të vërtetë - një festë.
Saunë
A mendoni se alkoolit dhe toksinave të tjera "vыparyatsya" me trupin tuaj? Mendoni përsëri. Sauna mund të shkaktojë enët e gjakut të marrë ndryshimet e rrezikshme.

Nëse ju e humbni lëngu, djersitje e tepruar ajo vetëm mund të dëmtojë, dhe shumë serioze, fatale. Studiuesit finlandezë nga Helsinki gjetur se sauna gjatë hangover është "rrezik për shëndetin e rëndë", duke përfshirë edhe një rrezikshëm uljen e presionit të gjakut dhe arrhythmias kardiake.
Ëndërr
Pas partisë njerëzit zakonisht fle dobët. Menjëherë pas të pijshëm shpejt ju bie në gjumë, por kur alkoolit fillon për të shkuar, ju nuk mund të fle. Është e qartë se mungesa e gjumit nuk ndikon në hangover vetë, por se ndjenja ju padyshim do të më keq.

Nëse ju mund të përballojë luksin pas partisë, pastaj të fle gjithë ditën. Trupi juaj vetëm të ju falenderoj. Dr Cutler thotë se organet tona kanë një aftësi unike sayazytsidnovlyuvatysya.
Në fund, dua të them se një mënyrë e garantuar për të hequr qafe një gjellë e mbetur - këtë kohë.