10 mënyra për të bie në dashuri me domate
Romesko salcë Spanjisht


Domate zier janë shumë të ëmbël dhe flavorful - kjo është pronë e tyre formuar baza salcë pikante nga diell Spanja. Atëherë perime në furrë ose në një tigan të nxehtë me vajra bimore dhe hudhër. Pastaj bluaj në një blender me bajame, vaj ulliri dhe uthull balsamic lugë - dhe që ju të merrni salcë romesko, kuzhinë klasik Catalan. Sipas nutritionists profesionale dhe vetëm dashamirët e kuzhinë spanjisht, veçanërisht salcë e shijshme kombinuar me pule ose peshk.
Domate pjekur në skarë


Pritini domatet në gjysmë, furçë me vajrat e ullirit fetë dhe piqem tyre në skarë (anën e sheshtë poshtë), derisa perimet janë të tenderit, mbuluar me një kore shijshme. Ngrohjes rrit aromë domate dhe lehtëson thithjen e trupit të rëndësishëm antioxidant lycopene, duke e kthyer atë në një formë të re.


Merak etiopian djegëse me domate dhe thjerrëzat


Merak sidomos aromatik dhe të shijshëm bën Berber - një salcë tradicionale djegës, Etiopiasi, hudhër, fenugreek dhe disa bimëve të tjera. Domate dhe karrota jepte ëmbëlsinë e nevojshme, për të mos përmendur faktin se ata japin trupit me vitamina A dhe C. thjerrëzat, nga ana tjetër, të pasura me hekur, fibra dhe proteina. Merak etiopian djegëse është përgatitur jo vetëm e lehtë, por relativisht shpejt: zonjë duhet të ndajë vetëm 40-50 minuta për të gatuaj ulët kalori vakt vegjetarian.
Ftohtë, supë e ftohtë pikante të ndritshme


Për të përgatitur këtë mrekullueshme, supë pazëvendësueshëm ditë vere të nxehtë do të gjeni veten pjekur domate dhe lëng. Përbërësit janë marrë në raport me 3: 1, ku roli dominues luajtur nga domate. Gjithashtu të pranishëm në recetë Piper i kuq, qepë dhe trangujve. Edhe më e pazakontë shije të ëmbël dhe do të ndryshojnë supë e ftohtë pikante me shalqi. Kjo kokrra të kuqe, si dhe domate, të pasura në lycopene antioxidant.


Sanduiçe të dobishme


Merrni dy feta bukë gruri, shtoni disa feta domate, herbs aromatik duket aruhulы, dhe disa feta proshutë. Për maksimale majonezë plehrave, një lugë çaji është e mjaftueshme. Rezultati: kalorive të shkëlqyera sanduiç më pak se 500 kalori. Ulja e përqindjes së proshutë - dhe që ju të humbni një tjetër 100 kalori shtesë.Të lehtë dhe të shijshme në shtëpi supë domate


Përgatitja e supë, sigurisht, nuk është e lehtë për të hapur një kanaçe, por rezultati është definitivisht me vlerë të përpjekje. Cook rreth ngrohjes ulët qepë dhe domate, shtoni miell dhe qumësht (ata e bëjnë një shije të butë, por nuk do të shkaktojë një rritje në enët kalori). Shto një sode pak pjekje për të zbutur aciditetin e domate dhe pres në një gjendje të pure. Rezultati do të jetë me të vërtetë i butë, kreyazykay supë. Nuk është sekret se kjo mund të blihet në formë të konservuar, por gjellë gatuar fllad shijet e një milion herë.Caprese Sallatë


Domate të freskëta, djathë mocarela delikate, aromatik borzilok gjethet dhe vaj ulliri - të gjitha që ju duhet për të përgatitur sallatë mrekullueshme. Interesante, shumëllojshmëri domate "familjes", me vija të arta ose të errët gjelbër me sy të bëjë gjellë më interesante. Më shumë i shijshëm dhe tërheqëse për fëmijët përgatisin versionin vijon: domate qershi, mocarela kruhlyachok vogël (italianët e quajnë atë bokkonchyny) dhe gjethe borzilok të shpoj me skewers, atëherë gjellë spërkatën me vajrat e ullirit.Sweet, Chutney me erëza domate


Zier domate gjelbër ose të kuqe me qepë, sheqer kafe, xhenxhefil dhe uthull deri, derisa përzierje është e trashë dhe me shkëlqim. Kjo salcë është e përkryer për pothuajse çdo kuzhinë indiane. Me Chutney mund gjallë standarde dhe është lodhur nga presje në feta pjatë djathë. Shtroj mysafirët lugë në mënyrë që ata mund të shtoni një salcë e ëmbël dhe të pazakontë për krisur apo përhapjen tyre krostini - dolli hollë frëngjisht me bukë të thata.


Një salcë domate thjeshtë me herbsBëni vet salcë domate juaj është mjaft e thjeshtë, dhe më e rëndësishmja, më e dobishme dhe më e lirë se blerja në supermarket. Përbërësit kryesorë janë shumë të volitshme: domate, hudhër dhe qepë. Por bukuria e shtëpisë është salcë me herbs, erëza, kripë dhe piper, një recetë të veçantë të përcaktojë veten. Të gatuaj duke përdorur domate të freskëta, dhe salcë zakonservyruyte mori për të kënaqur veten zyyazykamy mbrëmje të ftohtë.


Si të mos të jetë i gabuar me blerjen e domate të freskëta


Gjatë sezonit të domateve ripening mostrat më të shijshme dhe aromatik gjenden në raftet vijnë nga fermerët lokal. Domate serë janë në dispozicion pothuajse gjatë gjithë vitit. Për të mësuar të cilën ndryshme në dispozicion shumë për ju në shije, mos kini frikë për të blerë perime të panjohura. Përmes gjykimit dhe gabim shpejti domate përsosur është përcaktuar."heirloom" domatet


Forma të pazakonta, perime pazakontë me ngjyrë, të njohura si varietetet e "familjes" e domate rritur nga fara që janë ruajtur në familjen e fermerit për disa breza. Këto domatet janë veçanërisht aromatike dhe e shijshme. Për shembull, shumëllojshmëri Mortgage Mekanizëm ngritjeje është i famshëm për madhësinë e madhe e saj, thellësia dhe pothuajse mungesa e acidit.
Por "Green Zebra", në të kundërtën, madhësia e një top golfi - ajo është shumë e ëmbël, por thekshëm, me një aluzion e agrume. Blerë këto domate nga cirk lokale ose të përpiqen të rritet e tyre.Unë dua që të rritet domate veten?


Ju nuk duhet të jetë një mbjell madh, edhe kopshtar të rritet domate tyre. Qyteti mjaftueshme diellore dhe kuti e mbushur me tokën. Për bimë të tjera kanë nevojë për kapacitet 20-litër. Nëse ju keni hapësirë ​​të kufizuar, të përpiqen për të filluar për domate qershi bimore. Ata nuk janë aq të kërkuar.