10 mënyra për të përmirësuar ditën tuaj në vetëm 5 minuta


Pesë minuta - aq pak kohë, por është e mjaftueshme për të bërë një gjë të vetme që ndihmon për të përmirësuar disponimin gjatë gjithë ditës.
Investoni 5 minuta në një marrëveshje që do të sjellë ju shumë të papritur jashtë! Zgjidh pesë minuta dhe të provoni një nga dhjetë mënyra të thjeshta për të reduktuar stresin, përmirësojnë gjendjen shpirtërore dhe për të marrë një nxitje të paparë të energjisë. Pesë minuta ju jeni në gjendje të ndez shkëndijën që do t'ju shkaktojë gjatë gjithë ditës.


1. vë shtratin e tij


Qëllimi nuk është që të bëhet një tifoz i pastërtisë. Ky ritual i vogël do të ndihmojë për të krijuar një mjedis të qetë në dhomën e gjumit - por dhoma gjumi të rehatshme dhe të pastër është pjesë e "higjienës gjumit" - një zakon të vogël që do t'ju japë një gjumë të plotë dhe cilësor. Le të këtë bërë një traditë e përditshme ritual. Gjëja e parë në krevat mëngjes zastelit, dhe ju do të keni një gjë më pak për të cilën ju kujdeseni për pjesën tjetër të ditës.
2. Sillni një meze të lehtë


Para se të largohet nga shtëpia, do të përgatisë një rostiçeri të shëndetshme që ju merrni me vete. Opsion i shëndetshëm "snack" përfshin fruta, arra pakripur, djathë të ulët yndyrë ose kos. Kur pasdite ju merrni uritur, ju do të keni në dorë që do t'ju ngop dhe japin energji.3. Uberytes desktop


Dokumentet shpërndarë gota papërfunduar kafe dhe gjëra të tjera që krijojnë rrëmujë, të promovuar humbje të përqendrimit dhe shpërndarje të vëmendjes, gjë që çon në produktivitet të ulët. Bëni një mjedis të pastër, në të cilën punojnë dhe ju ndiheni më të organizuar dhe më mirë në gjendje të përqëndrohet në detyrat e përditshme.4. Shto një muzikë pak


Disa nga studimet kanë treguar se duke dëgjuar muzikë mund të ndihmojë presionin e ulët të gjakut, të reduktuar shenjat e stresit dhe të heqë gjendjen shpirtërore. Një "e saktë" muzika madje ka fuqinë për të ndryshuar qëndrimin ndaj jetës. Pra shkarkoni meloditë MP3-player që e bëjnë ju buzëqeshje - nëse ju jeni duke punuar apo pushuar. Aq kohë sa ju nuk e rrisin volumin në maksimum (ajo është e dëmshme për të dëgjimit tuaj), muzika do të jetë mënyrë e sigurt dhe të shëndetshme për të bërë ditën më të këndshme.5. Gërhas limon


Për stresit të shpejtë të kthehet në kuptimin e nënvlerësuan - kuptimin tonë të nuhatjes. Kërkuesit japonezë zbuluan se linalool - një substancë gjendet në limon - mund të jetë një mënyrë e madhe për të hequr përgjigjen stresit. Nuk Limonov? Provoni Vasili, dëllinjë ose livando - vajra esenciale e këtyre bimëve janë edhe substanca që zvogëlojnë stresin.


6. Tërhiqe


Nuk ka nevojë për t'u ulur në spango ose të bëjë yoga ndërlikuar paraqesin. Një disa hapa të thjeshtë mund të jetë një ilaç i madh për zyrë lodhje. Stretch armëve tuaj mbi kokën tuaj. Rritur dhe ulur supet tuaja disa herë. Ulur, hiqni këmbët dhe bust refuzojnë anën e kundërt. Të jenë të kujdesshëm të mos e teproj. Shtrihen muskujt mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit dhe fleksibilitet, relakson muskujt e tendosur dhe, rrjedhimisht, redukton manifestimet e stresit.7. Meditoni


Ajo është më e lehtë se sa mendoni. Si të bëhet kjo? Të marrë një pozicion të rehatshëm, ulur në një karrige ose në dysheme. Shikojnë frymarrjen tuaj: thith dhe nxjerr frymë ngadalë për disa minuta. Mendimet që ju mërzit - nuk ka problem. Le ta vetëm lundrues, dhe ju kushtoj vëmendje të frymarrjen tuaj. Medituar çdo ditë, madje edhe vetëm disa minuta, ju mund të shpëtoj të stresit kronik.


8. Mbani një ditar në sajë


Nxjerrë në pah disa minuta në ditë në mënyrë që të regjistrojnë të gjitha gjërat që ju janë mirënjohës për - nëse ishte ngjarje e madhe apo e vogël. Thjesht rekord që mbajti ju kënaqësi, moti i mirë, mungesa e ngjeshur në rrugë apo mirënjohje nga shefi. Ankesat jeta të shkaktojë një rritje të energjisë negative. Pra, jini mirënjohës për çdo gjë të vogël që mbush jetën tuaj pozitiv.9. Turn off të gjitha pajisjet elektronike


Merrni një pushim të vogël, pushimi në të gjitha Gadgets tuaj. Monitorimi i vazhdueshëm i ekranit tuaj kompjuterik ose pajisje të tjera gjatë gjithë ditës mund të ikjes së energjisë tuaj dhe do të shkaktojë koha e kaluar aimlessly. Kështu, një mënyrë për të dalë - fikni të gjitha gjërat që të shkëpusin ty. Veçanërisht e rëndësishme për shkëputje pajisjet elektronike para gjumit - kjo do të plotësisht të relaksoheni dhe të pushoni. Nëse ngjarjet e ndryshme që po ndodhin në botë 24 orë në ditë, 7 ditë në javë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të jetojnë në të njëjtin grafik.10. Prioritetet


Lejoni vetes që të njohin se ju nuk jeni në gjendje të bëjë gjithçka në të njëjtën kohë. Në vend të kësaj, për të ndryshuar të përditshme për-bërë listën tuaj. Ju do të ndjeni një ndjenjë të kënaqësisë kur duhet prioritizimin. Bëni një listë në mënyrë që në krye pasur raste që me të vërtetë rëndësi, dhe më të ulët në listë - një detyrë që mund të presim. Duke vënë në dukje bëra gjërat hap pas hapi, ju do të jetë i sigurt që të mos humbasë asgjë e rëndësishme!