110 sëmundje misterioze të cilën ju kurrë nuk kam dëgjuar


Sëmundje çmendur lopë, SARS, dhe tani - Gripi i derrit: sëmundja kap disa tituj. Por mijëra njerëz në mbarë botën vuajnë nga sëmundje shumë të rralla, shumica e të cilëve kanë dëgjuar vetëm disa. Mbreti i Anglisë, George III, ishte ndoshta porphyria sëmurë, një sëmundje që ndikon në sistemin nervor.
Ne do të shqyrtojë disa nga këto sëmundje misterioze: sindromin e Alice in Wonderland, të cilat mund të jenë për frymëzim Lewis Carroll për sëmundje, e cila mund të ketë provuar mbretit të Anglisë për të tërbimit.
Morhellons


Sipas të financuar kërkimin Morhellons për sëmundje, e cila ndikon rreth 14,000 njerëz, karakterizohet nga ndjenja se ata kanë dikë zvarritje nën lëkurë, kafshon dhe stings, dhe dalja nga nën lëkurën e fibrave të çuditshme blu, të zeza apo të kuqe.
Kjo dukuri është e shoqëruar shpesh nga qetësi, humbjen e kujtesës afatshkurtër, dhimbje të përbashkët dhe ndryshime në vizionin . Sëmundja u emërua në vitin 2002 morhellons nënës, i cili besonte se djali i saj vjeçar vuan nga sëmundja. Ky emër vjen nga sëmundja ka ndodhur në Francë në shekullin e 17 milion në të cilën fëmijët e vdekur pas shfaqjes nga nën lëkurë "flokë të errët.

Megjithatë, ka shumë argumente në lidhje me nëse ekziston një sëmundje të tillë.
Në mars 2008, i revistës Dermatological terapisë raportoi se shumica e mjekëve besojnë se ajo është - version gabim për shkak të cilat pacienti beson se ai është i infektuar me parazitët. Kështu, fibrave në lëkurë mund të jenë të fibrave tekstile, prykleyvshymysya të moknuschym strupyam që kanë rezultuar nga sëmundjet më konvencionale të tilla si ekzema, zgjebe.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve SHBA kohët e fundit ka raportuar se pas rritjes së numrit të rasteve në mesin e popullatës ata kanë për qëllim për të shqyrtuar sëmundje.Proheryya


Proheryya - Kjo lindur në aspektin e defektin ose dëmin sëmundje fetusit. Pacientët kanë këtë sëmundje vdekjeprurëse pamjen, të ngjashme me atë që është në të plakjes së parakohshme mrekullueshëm, por vdesin, mesatarisht, rreth moshës 13 vjet.
Vonesa rritur Rritja fillon në mes 9m dhe muaj 24 milion, e cila çon në zhvillimin e parregullt e individit, të tilla si një fytyrë në mënyrë disproporcionale të vogël, sytë e fryrë dhe nofullën pazhvilluar. Nga mosha dy flokëve, vetullat dhe qerpikët bien jashtë.

Organizata amerikane e Shtetit për shkelje të rralla (NORD) raportoi se pacientët gradualisht humbasin yndyrë nënlëkurës, dhe, pas një kohë, muret e arterieve të tyre bëhet palakueshëm, e cila çon në vdekje nga sulmi në zemër ose goditje në 90 për qind të rasteve.


Alergji të ujit


Ne vetëm e dimë rreth 30ti njerëz vuajtur ndonjëherë nga një alergji ndaj ujit, ose «urtikaria aquagenic», një sëmundje e rrallë ekzistenca e të cilit u konfirmua nga ekzaminim mjekësor (Bordi Rishikimi Mjekësi). Pacientët krijon përshtypjen se ata janë alergjik ndaj ujit. Ajo zakonisht shfaqet në të rriturit më të vjetër, dhe shpesh rezultat i çekuilibër hormonal shkaktuar nga lindjes së fëmijës.

Rasti, i cili u shfaq në Britani të Madhe në prill të këtij viti - një grua e moshës 21 vjeç, nëna, dhe ajo nuk mund të pini ujë apo duke ecur në shi, pasi kjo në lëkurën e saj të nxehtë shfaqen skuqje të dhimbshme. Ajo mund të marrë një dush për një maksimum prej 10 sekonda në javë dhe mund të pi vetëm dietë "Coke." Në fakt, kjo nuk është alergji, dhe mbindjeshmëri ndaj joneve që janë uji nedystylovanoyi.


Sindromi theks të huaj


Pacientët Sindromi theks të huaja mënyrë të pashpjegueshme të gjeni se ata flasin dialektin panjohshëm. Ne regjistruar vetëm 60 raste.

Fillimisht, mjekët mohuar se ky është një problem psikiatrik, por në vitin 2002 shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit në Angli zbuloi se pacientët paraqesin të njëjtat anomali të trurit që çojnë në ndryshimet në tonin e kohëzgjatja gjuha e zanore tinguj dhe parregullsi të tjera.
Sipas Journal Neyrolynhvystyky, pacientët duhet dëgjuar ndonjëherë theksin që u shfaq në to gjuha e tyre e re nuk është një gjuhë me një theks të huaj në kuptimin literal; Këto ndryshime në gjuhën shpesh janë në grevë ngjashmëri me thekse të tjera.
Për herë të parë sëmundja është regjistruar në Norvegji në vitin 1941, një grua, e cila ishte një theks të fortë gjerman, për të cilin ajo u përjashtua nga partneriteti.Vdekja Smeyuschayasya


Vdekja Smeyuschayasya, i njohur më mirë si Kuru, u zbulua vetëm në FORET fis në Guinea e Re. Sëmundje, e cila karakterizohet nga shpërthimet e papritura e të qeshurit maniak, mori titujt e shtypit në vitin 1950, dhe të kapur mjekët në mbarë botën.
Mjekët SHBA dhe Australi shqyrtuar burrat dhe gratë lëkundje gjymtyrëve, të cilat ndodhën pas pushimeve, por pas një periudhe prej tre muajsh, pacientët filluan të ecin dhe të pengohen, ata nuk mund të qëndrojë, kanë hasur në një vëngër dhe para vdekjes së tij, ata nuk kishin fuqinë që të urdhërojë për të folur në mënyrë të qartë.

Instituti Kombëtar i Sëmundjeve Neurologjike dhe goditje raportuar se shqyrtimi i të vdekurit treguan se vdekja ishte shkaktuar nga një numër të vrimave në tru, të njohur si "djathë zviceran."
Si rezultat, mjek amerikan Carleton Haydusek gjeti se sëmundjet që transmetohen në mes fshatarëve kur ushqyer familjen pas vdekjes së tyre. Kur kanibalizmi u ndalua, epidemia është e gjatë. Në vitin 1976 Haydusek u nderua me Çmimin Nobel për këtë punë.
Myositis miofastsyty progresive (FOP).

Në vitin 1938, kur amerikani Harry Ystlaku ishte pesë vjeç, ai theu këmbën e tij. Thyerje bashkua siç duhet, hip e tij dhe gju ishin të ashpër dhe cuditerisht, rritja e kockave filloi në muskujt e kofshës së tij. Pas viteve 20ty rruaza e shpinë të tij filluan të rriten së bashku. Deri në kohën e vdekjes së tij në 39 vjet në vitin 1973, ai mund të lëvizë vetëm buzët e tij.
Ai ishte i sëmurë myozytom ossyfytsyruyuschym progresive (FOP), një sëmundje e rrallë që ndodh në rreth 1 njeriun prej 2 milion, e cila çon në faktin se tendons dhe ligaments nënshtrohet një transformimi të çuditshme të trupit, duke rezultuar në kthyer në kockë.

Kjo sëmundje është kongjenitale dhe karakterizohet nga një prishje e gishtit, i cili është i pranishëm në lindje. Ystlak dhuroi skeletin e tij për të hetuar sëmundjen dhe tani ajo është në Muzeun Mutter në Filadelfia. Shoqata Ndërkombëtare FOP vazhdon të hetojë këtë sëmundje tejet të rrallë.


Sindromi i Alice in Wonderland


Sipas Manualit të Mjekësisë Klinike të Oksfordit, pacientët me sindromin e Alice in Wonderland perceptojnë objektet sikur janë shumë më të vogla se sa është. Ky kusht, i njohur gjithashtu si mykropsyya apo "yjet liliput" mund të ndikojë edhe në seancë, kontakt dhe perceptimin e vet imazhin e tyre të trupit.

Ky sindrom është e lidhur me migrenë dhe emëruar në nder të "Aventurat e Alice in Wonderland" nga Lewis Carroll, në të cilën Alice ka ndodhur shumë oddities, të njëjtën gjë që ndodhë në pacientët mykropsyey. Fakti se Carroll vuante nga migraines, dokumentuar, dhe disa sugjerojnë se ajo mund të sigurojë një shumë prej fragmenteve kuptim për këtë punë.


Porfir


Ngjyrë vjollcë e urinës dhe fekaleve bërë porphyria famëkeq, si fakti se "çmendur" Mbreti i Anglisë në shekullin e 18 milion George III, mund të vuajnë prej saj. Porfiria çon në trazirat në zhvillimin e çmuar, një proteine ​​vitale për qelizat e kuqe të gjakut, dhe gjithashtu prek lëkurën dhe sistemin nervor. Sulmi çon në dhimbje barkut, dhimbje barku, vjellje, vjellje dhe kapsllëk.

Pikat NORD dhe simptoma të tjera, duke përfshirë edhe rritjen e ndjeshmërisë ndaj diellit, kruajtje dhe ënjtje. Nuk mund të rrisë rritjen e flokëve në ballin e tij.
Toksina të prodhuara gjatë sintezës dështuar heme, mund të shkaktojë errësirë ​​e zonave të tjera, sidomos pas ekspozimit të diellit. Ndonjëherë dhëmbët dhe thonjtë mund të marrë një nuancë të kuqërremtë. Këto toksina të çojë në errësirën e urinës dhe fekaleve.
Ndoshta sëmundja vuajtur Shotlanskaya Mari, Vincent van Gogh dhe babilonas mbreti Nebukadnetsar.Pik


Soroka, emri i të cilit në Pica Latine, i dhënë pas gjithëçkaje, dhe pikërisht i njëjtë është i sëmurë Pico. Pothuajse gjithmonë gratë shtatzëna ose fëmijë që vuajnë nga mall patologjik për gjëra ushqimore pangrënshëm të tilla si bojë, balta, suva ose i poshtër, apo gjëra të tjera që janë përbërësit e ushqimit, të tilla si oriz të para, miell ose kripë.
Quajtur Pico shteti vetëm nëse treni ushqim ka më shumë se një muaj, dhe mosha durueshëm, kur hahet e këtyre objekteve nuk është e pranueshme në aspektin e zhvillimit. Hulumtuesit kanë tendencë që të lidhen pik minerale e mangët, por, sipas shtetit të Shteteve të Bashkuara për çrregullime të rralla, ekspertët kanë gjetur të asnjë faj që të vërtetë ose të kuruar këtë sëmundje të çuditshme.Moebius Syndrome


Moebius - Ky është një çrregullim shumë të rrallë gjenetik, i cili është paraliza tipike e plotë e muskujve. Pacientët nuk mund të mbyllë sytë tuaj, shikoni nga njëra anë në tjetrën dhe për të ndryshuar shprehje. Gjithashtu parregullsi shpesh i pranishëm në gjymtyrëve, si këmbë e shtrembër dhe jo gishtat.
Sipas Moebius Syndrome Foundation Research, të shumtën e rasteve në mënyrë individuale, pa raste të njohura në familje, dhe pacientët të jetojnë një jetë të gjatë, të shëndetshme.
Anëtarët e familjes shpesh mësojnë të njohin gjuhën e trupit, sjellje dhe të shëndosha ton si shenjat e emocioneve, dhe nganjëherë raportojnë se ata të gjithë kanë harruar se kjo paralizë e fytyrës njeri.

Nga Tom Peck