14 Shkaqet lodhje


Krye të këtij neni lexoni këtu
Depresioni 5. Shkak
Ju ndoshta kam besuar gjithmonë se depresioni - është abuzimi emocional, por ajo çon në shfaqjen e simptomave fizike. Lodhje, dhimbje koke, humbje e oreksit - janë simptomat kryesore. Në qoftë se ju ndiheni të lodhur dhe lodhje dy javë - kontaktoni mjekun tuaj.
Çfarë duhet të bëni : Depresioni është trajtuar mirë nga metodat e psikoterapi apo drogës.
Shkak 6. Funksioni ulët tiroide
Gjëndër tiroide - një gjëndër e vendosur në qafë. Ajo kontrollon metabolizmin, shkalla në të cilën trupi juaj konverton energjinë e karburantit. Kur hekuri pasur funksionet aktive metabolike edhe ngadalësuar për shkak të asaj që ju ndiheni të ngadaltë dhe mund të fitojë peshë.


Çfarë duhet të bëni: Në qoftë se një test i gjakut konfirmon se hormonet tiroide janë, hormonet sintetike të ulët që mund të ndihmojnë në këtë situatë.
Arsyeja 7. Kafeina mbidozë
Kafeina mund të përmirësojë reagimin dhe përqendrim në doza të moderuara. Por shumë kafeina rrit norma e zemrës, presionin e gjakut dhe nivelin e excitability. Dhe në disa njerëz, sipas studimit, kafeina shkakton lodhje.

Çfarë duhet të bëni : Gradualisht të zvogëlojë sasinë e kafe, çaj, çokollatë, pije të gazuara, dhe ndonjë ilaç që përmbajnë kafeinë. Refuzim të mprehtë e kafeinë mund të çojë në lodhje të madhe.

8. Infeksionet e fshehur për shkak të sistemit urogjenital
Nëse ju tashmë keni infeksione të sistemit urogjenital, atëherë ju e dini se çfarë është një dhimbje djegur dhe thirrje të vazhdueshme tualet. Por infeksioni nuk ka gjithmonë të shfaqet arsye aq të dukshme. Në disa raste, lodhja mund të jetë i vetmi tregues. Urina mund të shpejt të konfirmojë ose hedh poshtë praninë e infeksionit.
Çfarë duhet të bëni : Këto sëmundje janë trajtuar me antibiotikë, dhe lodhje zakonisht mbahet një javë pas trajtimit.
Arsye 9. Diabetes

Në njerëzit me diabet sheqeri është jashtëzakonisht e lartë të gjakut mbetet në gjak në vend shkon në qelizat e gjakut ku ajo është konvertuar në energji. Si rezultat i kësaj, trupi i mungon energji, pavarësisht nga fakti se një person ha e mjaftueshme. Nëse ju keni të vazhdueshme, lodhje të pashpjegueshme, perevirtesya një mjek për diabet.
Çfarë duhet të bëni Kur trajtimin e diabetit rekomanduar ndryshime të jetesës; të shkruhen terapi insulinë dhe ilaçe për të ndihmuar trupin të procesit sheqer.
Arsye 10. dehidratim

Lodhja mund të shkaktojë dehidratim. Nuk ka rëndësi nëse ju keni një punë fizike ose ju jeni ulur në tryezë në zyrë, trupi ka nevojë për ujë për të punuar mirë dhe të ftohtë. Nëse ju doni të pini, ajo tashmë do të thotë se trupi është i dehidratuar.
Çfarë duhet të bëni : Gjatë ditës pini ujë të mjaftueshëm për të bërë urinës dritë-colored. Para tendosje fizike të pini të paktën dy gota ujë çdo orë. Pastaj, pas ushtrimit, pi dy gota.
11. Shkak Zemra e Sëmundjeve

Kur ju gjen lodhje gjatë punëve normale të përditshme, për shembull, kur ju bëni pastrimin e banesës, ajo mund të jetë një shenjë se zemra juaj nuk është më në gjendje për të përballuar stresin. Nëse vini re se ju të bëhet më e vështirë për të përballuar me detyrat që përdoret për t'ju jepet lehtë, kjo është një arsye për të parë një mjek për të kontrolluar zemrën.
Çfarë duhet të bëni : Ndrysho stilin e jetës, të marrë ilaçe dhe të kryejë procedurat terapeutike për të mbajtur zemrën nën kontroll dhe rivendosjen e energjisë.

Arsyeja 12. Puna në ndërrime
Duke punuar në ndërrime mund të prishin orën biologjike e trupit tuaj. Ju mund të ndjeni lodhje kur keni nevojë për të fjetur, dhe anasjelltas.
Çfarë duhet të bëni : Kufizimi rrjedhën e dritës natyrore në dhomë, kur keni nevojë për të fjetur. Dhoma duhet të jetë e errët, të qetë dhe të ftohtë. Nëse problemet ende e mbetur, mjeku mund të përshkruajnë medikamente.
13. Alergjia shkaktojnë të ushqimit
Disa mjekët besojnë se alergjive ushqimore të fshehura mund të bëjë që ju të përgjumur. Nëse lodhje juaj vetëm rritet pas një vakt, ju mund të keni intolerancën në një produkt. Kjo nuk është e mjaftueshme për të shkaktojë kruarje apo skuqje të lëkurës, por të mjaftueshme për të shkaktojë lodhje.

Çfarë duhet të bëni : Provoni të eliminuar nga ushqime dietë të caktuara për të parë nëse gjendja juaj përmirësohet. Ju gjithashtu mund të testohen për të identifikuar alergjen.
Arsyeja 14. sindromi i lodhjes kronike dhe fibromyalgia
Nëse lodhje zgjat më shumë se gjashtë muaj dhe ajo është aq e fortë që ju nuk mund të përballen me punët e tyre të përditshme, ju mund të keni sindromi i lodhjes kronike ose fibromyalgia. Simptomat e dy sëmundjeve mund të ndryshojnë, por, shkatërrimi i pashpjegueshëm konstante - tipar kryesor.

Çfarë duhet të bëni Asnjë Sindromi i lodhjes mjetet e shpejta të ndihmës, si dhe në raste të tjera ajo është e mjaftueshme për të ndryshuar mënyrën e jetesës, të zhvillojnë zakone të shëndetshme gjumë dhe gradualisht të fillojnë për të kryer stërvitje.
Ndihma me lodhje mesatare
Nëse ju nuk keni një shkallë shumë të fortë e lodhje që nuk është i lidhur me ndonjë sëmundje, zgjidhja mund të jetë ushtrim. Hulumtuesit sugjerojnë se të rriturit e shëndetshëm, por të lodhur mund të merrni një nxitje e madhe e energjisë nga programi i moderuar fizik. Në një studim, pjesëmarrësit u running 20 minuta në një biçikletë stacionare me një ritëm të moderuar. Ajo u gjet se tri herë në javë është e mjaftueshme për të luftuar lodhje.