15 arsye për të lënë duhanin
1. Cilësia e gjumit


Hulumtuesit nga Universiteti Johns Hopkins kanë zbuluar se duhanpirësit dhe pinë duhan njerëzit mund të zgjoheni në mëngjes nevyspanymy. Megjithatë, kjo ndodh me duhanpirësit janë katër herë më shpesh. Yyazytsirno Arsyeja është tërheqja nikotina, e cila zhvillohet çdo natë.


2. Banka forcuar kockat


Dendësia Duhanpirësit kockave është ulur me 2-3% për çdo 10 vjet të pirjes së duhanit. Pas menopauzës humbjet e tilla janë edhe më të theksuara.


3. Nuk është një mundësi për të ruajtur në kafe
Tonet kafe deri trupit, dhe ai i dha duhanpirësve kafeinë 56% më shpejt se trupi sigurt. Pra, kur njerëzit të ndaluar pirjen e duhanit, është për të reduktuar sasinë e alkoolit të konsumuar dhe kafe - ose pagjumësi mundshme dhe nervozizëm.


4. Ajo është më zgjedhje e restorante dhe bare jashtë vendit


Vend i tillë i mrekullueshëm si Anglia, Franca, Zelanda e Re dhe Porto Riko ndaluar tërësisht pirjen e duhanit në hotelieri publike. Deri tani tymi qetë dështojnë.


5. Shanset reduktuara të psoriasis


Duhanpirësit të cilët nuk janë në gjendje të jetojnë një ditë pa cigare, janë në rrezik më të lartë të psoriasis. Rreziku rritet në të njëjtën kohë me rritjen e numrit të cigareve tymosur - më shumë se 20 copë në ditë.
6. Ul rrezikun e morth


Pirja e duhanit dëmton qarkullimin e gjakut, e cila është veçanërisht e dëmshme për gishtat e këmbëve.


7. A nuk duhet të shikoni në fotot e tmerrshme në paketat e cigareve


Deri më tani, nuk ka tekst që paralajmëron për rreziqet e pirjes së duhanit, ne kemi - vendet e CIS - një relativisht të përmbajtur. Megjithatë, në vende të tilla si Kanadaja, Britania e Madhe, Australi, Jordani, Rumania dhe Uruguai në paketat e cigareve të vendosur imazhin e madhe shkatërruar dhëmbët, indet e kancerit në gojë dhe tumoret marra në autopsi. Ndoshta ne ndonjëherë duhet të shikoni në si çdo herë tërheq nga një cigare.8. Zgjerimi i gamës së kontraceptivëve


Shumë kontraceptive hormonale nuk janë të rekomanduara si më të mirat, si kontraceptiv kombinuar me cigare në mënyrë të konsiderueshme të rrisë rrezikun e clots gjakut, sulmet në zemër dhe tru.


9. shanset rënie për të mbajtur zjarrin në shtëpi


Në rastet kur një zjarr në shtëpi mori jetën e njeriut, burimi i shpërthimit në 55% të rasteve ishin cigare. Njerëzit në familjet ku nuk janë duhanpirës, ​​66 herë më shumë gjasa të vuajnë nga djegiet se jetojnë ku askush nuk pi duhan. Dhe, të themi, 9 prill 2008 një program tre-vjeçar grup djalë zjarri në shtëpinë në të cilën familja e tij jetonin, duke luajtur me një çakmak. Pastaj ai ishte rekomanduar që t'i nënshtrohen një kurs të sigurisë nga zjarri.10. Shanset reduktuara të kontraktimit të sëmundjes Crohn


Crohn mjaft të pakëndshme - kur ajo shpesh diarre, nganjëherë duhet të shkojnë për kirurgji. Dhe shanset e duhanpirësve janë katër herë më të larta.


11. dhëmbët të qëndrojnë të bardhë


Njollat ​​nga duhani gjithmonë sprapsin. Hiq ata vetë e pamundur, dhe shërbimet dentare për zbardhjen e dhëmbëve janë mjaft të shtrenjta.


12. Zemra është e shëndetshme


Sëmundje koronare prek duhanpirësit në 2 - 4 herë më shpesh. Dhe duhanpirës me sëmundje koronare, nga ana tjetër, kanë tendencë për të dy herë rrezikun e vdekjes së papritur nga arresti kardiak se sa jo-duhanpirësve të së njëjtës sëmundje.13. A nuk rrinë xhep / kuletë vëllimi lejueshme të vogla


Nuk ka nevojë për të vënë në pantallona (për burrat) ose kuletë (për zonjat) paketë cigare, një gomë të lehta dhe të përtypet. Kjo e vendos kursime të konsiderueshme.


14. zvogëluar shanset e vdekur nga një tumor të trurit


Kanceri i mushkërive shpesh metastasizes në tru. Fenomeni është aq e zakonshme që kur kanceri i mushkërive është konsideruar e përshtatshme për të kryer rrezatim të trurit, madje edhe në qoftë se prova e dëmit nuk është zbuluar.


15. Më vonë do të ketë rrudhaPas dhjetë vjet e pirjes së duhanit mund të shihet përshpejtimin plakjen e lëkurës për shkak të kufizuar rrjedhjen e gjakut dhe dëmtimin e indeve, të cilat japin forcën e lëkurës dhe elasticitet.