12 zakonet e shëndetit të dëmshme dhe fixes


Ne e dimë se të gjitha zakonet tona të këqija mund të çojë në probleme serioze shëndetësore. Këto zakone të përfshijnë, për shembull, pirja e duhanit, varësisë ushqim junk apo një mënyrë jetese i ulur. Por ajo që për ato zakone që duken të parëndësishme, por ato mund të shkaktojnë probleme shëndetësore në të ardhmen? Si të shpëtoj prej tyre përgjithmonë? Dhe çfarë është ky zakon?


1. kaloni mëngjes


Ora duket aq i shpejtë në mëngjes që kufizojnë filxhan kafe për mëngjes duket opsioni i vetëm për të kursyer kohë.


Implikimet: Nëse ju kaloni mëngjes, të punojnë të gjitha sistemet e organeve do të ngadalësohet për të ruajtur energjinë dhe për të shpëtuar kalorive që ndikojnë metabolizmin tuaj dhe aftësinë për t'u përqëndruar, thotë Gloria Tsang - diete dhe themelues i sistemit të furnizimit me Vancouver HealthCastle. Ju jeni të ngjarë të kompensuar një mëngjes të humbur, të hahet më shumë ushqim për drekë. Për më tepër, një studim në Journal Amerikane e Epidemiologjisë, tregojnë se njerëzit të cilët kaloni mëngjes ka të ngjarë jo vetëm të shkojnë në mbipeshë dhe i trashë vuajnë.

Si për të rregulluar: shtroj brenda dy orë pas zgjimit. Çelësi për mëngjes të duhur - kjo është bilanci drejta e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet. Tinguj e komplikuar? Kjo nuk është. Sillni një mëngjes - produkte të tilla si bukë gruri me djathë të ulët yndyrë, për shembull - dhe hani atë sa më shpejt që të mbërrini në zyrë. Pak me krunde drithëra, bollgur ose waffles do të bëjë çështjen e tyre.2. gëlltisë fëmijë


Kur fëmijët tuaj të lënë në tryezë, ata janë ushqyer plotësisht, por vetëm gjysma pllaka bosh. Ajo vetëm mbetet, ju mendoni - dhe doedaete çfarë u la në pllaka.

Implikimet: Konsumimi i vetëm 100 kalorive shtesë (një gjysmë filxhan makarona dhe djathë) në çdo ditë jave do të thotë se ju do të merrni rreth 400 gram yndyrë shtesë për shtatë javë.
Si për të rregulluar: Hani vetëm atë që është në pjatë tuaj. "Dhe mos nahromozhdayte ushqimin në një pjatë apo pllaka e fëmijëve tuaj" , - Tha Tsang. Mëso për të njohur ngopje, dhe një herë ata vijnë, të ndalemi këtu. Pasi të gjithë u mbushën, ripaketoi ushqim mbetur në kontejnerët për dreka.


3. Përdorimi i tepruar i alkoolitVera ndihmon për t'u çlodhur dhe të gëzojnë një darkë të shijshme në fund të një ditë të zënë.
Pasojat: "Një verë pak - madje edhe nja dy gota me rastin - ajo është shumë e mirë", - tha Tsang. Por ajo paralajmëron se alkooli përmban rreth 120 kalori në pesë ounces (150 ml), pa ofruar ndonjë ushqyesve.
Si për të rregulluar: Pini një gotë ujë para çdo futje alkoolike pije, kështu që ju nuk do të shikojmë në të alkoolit si një mjet për të shuaj etjen e tyre. Gjejnë mënyra të tjera relaksuese për shpërblimin e vetes - për shembull, të marrë një dush ose lexuar një libër të mirë para gjumit, dhe të kufizuar konsumin e verës në një maksimum prej një gotë në ditë.4. ngarje Abstract


Në udhëtimin mesatare të punojnë në qytetet e mëdha merr më shumë se një orë çdo mënyrë, thotë Cam Woolley, një ekspert mbi trafikun në Toronto. Pra, nuk është për t'u habitur se ne jemi duke u përpjekur për të marrë këtë kohë detyra të tjera.
Pasojat: Driving gjatë kryerjes së detyrave të tjera (të tilla si kontrolluar zë postë) shkakton një rritje në nivelin e stresit. Për më tepër, ju zhonhlyruete jetën e vet, e cila për momentin është në duart tuaja: një gabim të vogël, kur ju vidvolikayetesya mund të çojë në aksidente. "Kam gjetur se shumica e njerëzve në Kanada, mbivlerësojnë aftësinë e tyre për të kontrolluar makinën" , - Woolley thotë. - "Çdo gjë mund të kthehet më shumë se në një të dytë. Hiq duart tuaja nga timon dhe të kthehet nga rruga, një meze të lehtë ose të përgjigjen në telefon, dhe kjo mund të ndryshojë jetën tuaj. "

Si për të rregulluar: Menaxho kohën tuaj me mençuri. Asnjëherë mos angazhohen vendosur mesazh me tekst ose checking email ndërsa ngarje. "Është bërë një trend shumë shoferë - thirrni një numër telefoni dhe tekstin e mesazhit ose përgjigjur një mesazhi të monitoruar dhe email ndërsa ngarje kontrolloni" , - Woolley thotë. - "Ne priren të mendojnë se kjo nuk është asnjë problem" . Por klasa në ndonjë prej këtyre veprimeve mund të " reduktuar seriozisht përqendrimin e vëmendjes në rrugë - pa marrë parasysh se sa mirë një shofer ju " .5. Cover divan


Pas një ditë të zënë, fle në frontin e TV mund të jetë tërheqëse.
Pasojat: festë më e mirë ndodh gjatë gjumit, kohëzgjatja e të cilit është i vazhdueshëm shtatë deri në tetë orë në një vend të qetë, të errët. Kjo pikëpamje mirë kanadez Qendra për organizatën Sleep-fitimprurëse që ndriçon opinionin për gjumë shëndetësor. Rregullisht bie në gjumë në shtrat me një TV që punon në sfond dhe pastaj të shkojnë në shtrat, ju humbni një kohëzgjatje të plotë gjumë, kohë e cila duhet të jetë i vazhdueshëm. Ajo gjithashtu mund të ulë nivelin tuaj të hormoneve dhe prishin metabolizmin, duke rezultuar në shtim në peshë. Pritini e zakonit të ngjashme ndikon në sistemin imunitar të cilat janë më pak të aftë për të parandaluar sëmundjen.

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Laval në Quebec City, zbuloi se njerëzit që flenë në heshtje për shtatë ose tetë orë në ditë, ulur nivelet e hormonit leptin, i cili rregullon oreksin dhe lejon trurin tuaj për të kontrolluar ngopje.
Si për të rregulluar: për të siguruar gjumë të vazhdueshme, fik TV një orë para se të shkoni në shtrat, dhe i japin vetes pak kohë për t'u çlodhur. Për shembull, bisedoni me anëtarët e familjes në lidhje me mënyrën se si ishte dita juaj, kalojnë kohë me familjen tuaj, të dëgjoni muzikë ose të merrni një shëtitje.6. kafe pije me aditive shtesë


Me të gjitha shtesat e kafe është më shumë si një ëmbëlsirë. Nëse shtoni krem ​​whipped dhe shurup salcë, ju të rritur përmbajtjen kalori të qindra pije e kalorive.
Pasojat: whipped krem ​​shtuar rreth 140 kalori, dhe secila pjesë e shurup salcë shton 20 tha Tsang. Pa këto shtesa e ëmbël marrë pesë herë në javë, ju do të humbasin të paktën 41.600 kalori në vit - dhe më shumë se 45 kilogram mbipeshë!
Si për të rregulluar: në qoftë se ju doni kafe, pije atë me qumësht i skremuar dhe shtojcave për të shmangur kafe, kënaqësia e cila është jashtëzakonisht e dyshimtë.7. ushqim shumë shpejt thithjen


Ju nuk keni kohë të ulen dhe të ketë drekë apo darkë si duhet, kështu që ju hani në një nxitim.
Pasojat: nxitim juaj në ushqim mund të shkaktojë urth, bloating dhe formimin e tepruar të gazit. " Truri juaj merr 20 minuta për të marrë mesazhin nga stomaku që ju nuk jeni të uritur " , - Tha Tsang. Pra, nëse ju ndërpres ushqimin në baza të rregullta, më keni gjasa për mbipeshë.
Si për të rregulluar: Bëni disa përpjekje për të vërtetë të marrë një shije dhe erë të asaj që ju hani. Jetë i sigurt për t'u ulur në tryezë për të ngrënë, dhe i japin vetes të paktën 20 minuta për të shijuar ushqimin. Të ngadalësojë procesin, përtyp ngadalë dhe të pushimeve mes gllënjka.8. Qëndrimi i dobët


Ju sutulytesya pa menduar për atë, sepse ajo duket shumë më e lehtë se sa të ulen ose të qëndrojë drejt.
Pasojat: Në qoftë se ju uleni në një pozitë të ulur më shumë se një orë, ajo mund t'ju japin me një dhimbje koke tensioni, tha Rhonda Kirkwood, terapist manual në Halifax. Kreu i juaj peshon rreth 45 kg dhe në qoftë se ajo nuk është drejtpërdrejt mbi supet, muskujt e qafës të merrni mbingarkesë. Kjo është ajo që shkakton dhimbje koke nga stresi.
Si për të rregulluar: Përpiquni për të ndryshuar pozicionin tuaj shpesh. Transferimi peshë, ligët mbrapa në karrige e tij dhe le të këmbët e tij. Pastaj të kthehemi në pozicionin e duhur - shpatullat mbrapa, mjekër deri drejtë, armët vendosur në bërryla dhe të relaksuar. Parakrahët e juaj duhet të mbështetet nga armrests, ndërsa ju punoni. Përdorni prishet në aktivitetin e punës - të tilla si leximi e-mail ose thirrje telefonike - një sinjal se është koha për të ndryshuar pozicionin.9. thumbues thonjtë e tij


Përhershëm gozhdë-thumbues është shpesh një reagim nënndërgjegjeshëm për të stresit, i cili i jep trurit një mundësi për të tërhequr vëmendjen në këtë çështje.
Pasojat: Që nga mikrobet janë kaluar direkt në thonjtë tuaj nga goja, kur ju kafshoj thonjtë tuaj, ju rrezikoni të shkaktojë inflamacion dhe infeksioni i shtrat gozhdë. Në raste ekstreme, shtrat gozhdë dëmtuar përgjithmonë. Gozhdë thumbues mund të shkaktojë probleme dentare, por jo vetëm. Hulumtimet në Journal Amerikane e Stomatologjisë gjetur se njerëzit hrыzuschye thonjtë mund të jetë ekspozuar ndaj një rreziku më të lartë të bruxism, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje në fytyrë, dhimbje koke, ndjeshmëri të dhëmbëve, mishrat, shkatërrimi dhe humbja e dhëmbëve.

Si për të rregulluar: Mbani fotografi gozhdë të paraqesë në mënyrë që ajo ishte në dispozicion për ju në çdo kohë dhe në çdo vend - në portofolin tuaj, pranë shtratit, në makinë dhe në zyrë. Çdo herë që ju keni një dëshirë për të bëj thonjtë, të marrë ato podpylyvanyem. Nëse kjo metodë nuk funksionon, përdorni një manikyrin e thonjve me një shije të pakëndshme. Këto produkte janë të dizajnuara në mënyrë specifike për të ndihmuar njerëzit të frenuar gozhdë thumbues, dhe ato mund të gjenden në barnatore të mëdha.


10. Veshja krahasohen gabimisht këpucëShumë gra shkojnë për të punuar në takë të lartë, duke besuar se paraqitja në modë kompensuar siklet.
Pasojat: Edhe në qoftë se ju nuk e ndjeni dhimbje, duke ecur në distanca të gjata me takë të lartë mund të ketë pasoja negative afatgjata për këmbët dhe mbrapa. Veshur këmbë i jep tonin mbrapa muskujt, duke kërkuar që ato të punojnë më shumë intensive. Ajo shkakton tendosje të muskujve që lehtë mund të çojë në dhimbje në shpinë, tha Kirkwood. Për më tepër, konstante veshur dhe të ecin në takë të lartë mund të shkaktojë dëmtimin afatgjatë për këmbët dhe këmbët që shtrirë pozitën në të cilën pesë unnaturally më e lartë se këmbët e përparme. "Numri i grave që vijnë nga shputës shputës (një gjendje e karakterizuar nga muskujve të dhimbshme thyej pjesën e poshtme të këmbëve), një çuditërisht të lartë" , - thotë Kirkwood.

Si për të rregulluar: Përdorni një shtëpi, në zyrën e këpucë të rehatshme dhe këpucë me takë veshur vetëm në mënyrë që të merrni për të dhe nga puna. Lini këmbë tuaj vrasës për takime dhe prezantime.


11. Matja e peshës çdo ditë


Bilanci mund t'ju tundojnë çdo ditë, veçanërisht në qoftë se jeni duke u përpjekur për të humbur peshë për sezonin e plazhit.
Ndikimi: Ideja se pesha e trupit është i lidhur me mirëqenien tuaj dhe suksesi nuk është qasje e shëndetshme dhe praktike. "Ju bëhet fiksuar dhe kthehet peshon në lojërat e fatit", - tha Tsang. - "Por mos harroni se dietë e duhur, jo numri mbi pesha shkallë, është më e rëndësishme." Tsang rekomandon duke menduar se si e mirë që ju të shikoni dhe të ndjehen të (mënyrën rrobat tuaja për ju është, është një vlerë të mirë), dhe nuk e shikuar numrat në peshore çdo ditë.

Si për të rregulluar: Mbani peshën tuaj nga sytë dhe të matur peshën tuaj një herë në javë, jo më shumë. Nëse ju humbni peshë mënyrë të shëndetshme - duke i prerë 500 kalori në ditë - ju e dini që ju të humbni rreth një kile në javë dhe të ndaluar të tilla peshon shpeshta.


12. Shko në shtrat pa brushing dhëmbët e tyre


Deri në fund të ditës, kur ju jeni të rraskapitur plotësisht, krevat juaj është aq tërheqës ju inkurajon që të zhytet në përqafimin e saj se ju vendosni që të lahen dhëmbët tuaj në mëngjes.
Pasojat e nuk brushing dhëmbët e tyre gjatë natës, ju rrezik duke provokuar një përkeqësim të parametrave të tjerë të shëndetit tuaj. Për shembull, clots gjakut shkaktojnë sëmundje çamçakëz, e cila mund të çojë në rrezikun e sëmundjeve më të rënda të tilla si diabeti dhe goditje në tru, sipas mendimit të Shëndetësisë Kanada.

Si për të rregulluar: lahen dhëmbët tuaj menjëherë pasi të hahet. Ju do të duhet të lahen dhëmbët tuaj para se të shkoni në shtrat - dhe ju jeni të ngjarë të bëhet snacking në mbrëmje.