5 sëmundjet më të keqkuptuar neurologjike


Për të thonë se truri i njeriut është komplekse - kështu që tërësisht minimizojnë faktet. Ky organ, pavarësisht nga fakti që peshon një mesatare prej 136 kg, përmban më shumë se 100 miliardë neuroneve ose njësi sinjalizuar. Neuronet janë përgjegjës për marrjen dhe analizimin e raporteve. Këto mesazhe janë dërguar në pjesë të ndryshme të trurit, e cila, nga ana tjetër, të sigurojë përmbushjen e të gjitha që ne bëjmë. Nëse ju mendoni për të gjithë, madje edhe veprimet më të parëndësishme që ju kryejnë vetëm një ditë të jetës, bëhet e qartë se si nënvlerësojnë këtë organ punëtor.


Në fakt, ne nuk mund të vlerësojë se sa të vlefshme në tru për një njeri me të deri ndodh diçka. Një disi më të lehtë për të pranuar sëmundje dhe dëmtime që ndodhin në pjesë të tjera të trupit dhe për të trajtuar ato. Kërkon shkurtime patch, një këmbë të thyer kërkon gomave, suva dhe paterica, dhe vizionin e kërkon pikë të varfër. Gjendja neurologjike, megjithatë, përfshin të plotë konfuzion dhe hutim simptoma që ndikojnë në funksionet tona më themelore, duke përfshirë të menduarit, sjelljes, kujtesës dhe gjuhë. Disa nga këto kushte na bëjnë të kuptojnë se sa pak dimë për këtë organ kompleks dhe punën e tij.

Uyazyka neurologjike mund të jetë keqkuptuar për një numër arsyesh. Disa nga simptomat ose të shkaktojë menjëherë sprapsin vëzhguesit, duke krijuar një rreth të përjashtimit dhe izolon njerëzit që vuajnë nga sëmundjet neurologjike. Individët që përjetojnë disa prej këtyre simptomave mund të zatrudnyatsya përcaktuar Çfarë e shkaktoi këtë çrregullim që shkakton trupit efekte në mënyrë të mahnitshme. Në raste të tjera, mjekët nuk e dinë saktësisht se çfarë e shkaktoi çrregullim apo çka mund të bëjë në lidhje me të.


Lista e pesë sëmundjet pashpjegueshme neurologjike mund të duket shumë e shkurtër, por edhe pas shpenzimeve të studimeve të panumërta të trurit, ne ndoshta kurrë nuk do të zbulojë të gjitha sekretet e saj. Megjithatë, pesë shtete të nxjerrë në pah disa nga gjërat interesante që ne nuk e kuptojnë në këtë organ kompleks.


5: çrregullime të gjumit


Nëse ju nuk mund të fle, ju jeni të ngjarë të mendojnë se për të fajësuar trurin tuaj. Në vend të kësaj, ju akuzojnë një filxhan kapuçin, pini në pasdite. Megjithatë, në gjumë shumë çrregullime të fajësojnë trurin. Një shembull goditës është narcolepsy - një gjendje në të cilën truri nuk mund të mbajë cikle të rregullta të gjumit për shkak të çrregullimeve në neuroneve. Si rezultat i kësaj, njerëzit me narkolepsisë nuk mund të fle natën, dhe gjatë ditës ai padashur bie në gjumë. Për vëzhguesit e jashtme mund të duket si përtacisë apo zgjohen natën vonë.

Ndërsa shumë studentë të përpiqen për të fjetur para klasa të fillojë pas një nate të tërë të argëtimit dhe të përpiqemi për të fajësuar narkolepsisë, narcolepsy - pak më shumë se një dëshirë e thjeshtë për të fjetur në kohë të lirë tuaj. Narcolepsy dhe katapleksi ndryshon nga ajo karakterizohet nga humbja e papritur e kontrollit të muskujve dhe halucinacione gjalla paralizë të shkurtër. Megjithatë, simptomat e para shfaqen shenja të parëndësishme se një person është i lodhur, dhe si rezultat, njerëzit rreth e rrotull nuk e kuptojnë se çfarë këta njerëz janë duke përjetuar fillimin e një çrregullim neurologjik.

Një çrregullim gjumi lidhur me tru është sindromi i shqetësuar këmbë - një gjendje në të cilën njerëzit vetëm shtrirë ndjehen kruarje, ndjesi shpimi gjilpërash ose ndjesi të tjera të çuditshme në gjymtyrët më të ulët, të cilat nuk vazhdojnë vetëm gjatë lëvizjes. Kur këmbët tuaja duket ndjenjë të çuditshme që ju nuk mund menjëherë të pyes veten në lidhje me atë që ndodh në trurin tuaj. Në të vërtetë, disa skeptikë thonë se shkaqet e kësaj gjendje nuk janë të rrënjosura në tru, dhe kuletat e prodhuesve të drogës. Megjithatë, përshkrimi i simptomat e çrregullimit të shfaqet në shkrimet mjekësore të shekullit XVII, dhe tani shkencëtarët besojnë se simptomat mund t'i atribuohet në nivele jonormale e dopamine dhe hekurit në tru.4: Alzheimer


Nëse ju ndonjëherë të zgjidhni një kartë përshëndetje për dikë që kaluar vijën një moshë të caktuar, atëherë ju e dini se më e zakonshme e humorit përshëndetje kartat bazuar në humbjen e kujtesës. Keys që nuk mund të harrohet recetë dhe vështirësi me emra vыuzhyvanyem kujtesës nipërit mund të konsiderohet si një pjesë normale e plakjes. Por ndërsa gabime të tilla kujtesës në shumicën e rasteve konsiderohet normale, në fakt, nganjëherë ata bëhen shenja të çmenduri, të tilla si sëmundja Alzheimer. Dhe Alzheimer nuk është një pjesë normale e procesit të plakjes.

Studimet kanë treguar se shumica e njerëzve e kuptojnë se Alzheimer është i lidhur me humbjen e kujtesës dhe prek njerëzit kryesisht të moshuar. Megjithatë, sëmundja Alzheimer është shumë më tepër se vetëm humbjen e kujtesës. Në sëmundjes Alzheimer ndikon funksione të tjera të parashikuara nga truri, duke përfshirë aktivitetit motor, të folurit dhe sjelljen. Një studim nga Universiteti i Miçiganit gjeti se disa njerëz besojnë sëmundjet dhe kujtesës humbje Alzheimer është një proces normal që ndodh me të moshuarit.

Keqkuptime si kjo mund të çojë në konfuzion, kur një pacient vjen te mjeku në lidhje me simptomat. Në të vërtetë, një person vuan simptoma mund të jenë të interesuar të dinë se gjendja e tij ka një emër dhe parashikimi degjenerative. Stigmatizimi i tillë dhe konfuzion në lidhje me shtetet në zhvillim mund të vonojë diagnozën. Ndërsa e vetmja mënyrë e sigurt për të diagnostikuar Alzheimer është autopsia postmortem ku mjekët mund të shqyrtojë të trurit për praninë e pllaka amyloid dhe tangles neurofibrillary, ekzaminim në kohë mund të sunduar nga çrregullime të tjera neurologjike që mund të trajtohen me medikamente. Përveç kësaj, diagnoza e hershme mundëson njerëzit me Alzheimer për të marrë pjesë në vendimet e planifikimit në lidhje me çrregullim të tyre.

Kjo gjendje mund të jetë keqkuptuar, sepse edhe mjekët nuk jeni mjaft të sigurt për arsyet e saj. Shkencëtarët e dinë se çfarë ndodh në tru - ata mund të shohin clumps abnormale të proteinave dhe ndryshimet në mill myelin mbulojnë synapses - por është e vështirë të thuhet nëse këto ndryshime janë shkaku ose pasojë e çrregullimit.


3: Tourette Syndrome


Bart Simpson e gjeti veten në një numër të madh të problemeve në shkollë, por shkaktoi disa probleme që shkuan përtej Springfield. Një nga këto probleme përfaqësuar një episod në të cilën Bart argumentoi se ai nuk mund të kalojnë testin, sepse ajo ka sindromi Tourette. Për të provuar rastin e tyre, Barth quhet magjistare e tij mësues barked dhe twitched. Një letër nga një djalë i ri me sindromi Tourette detyruar të ndryshojë shumëzuesit episodin - një nga disa herë, kur ata me të vërtetë e bëri atë

Megjithatë, sindromi Tourette është shpesh kulmi i kthyer në Hollywood, sidomos pas karakteri fillon të betohet në situata të papërshtatshme. Në fakt, shumë pak njerëz me sindromi Tourette kanë këtë funksion, i njohur si koprolalyya. Sindromi Tourette më përfshin një shumëllojshmëri myyazytsilni apo veprim gjysmë-arbitrare, të cilat mund të përfshijnë lëvizjet e përsëritura apo tinguj. Tourette Syndrome është më e zakonshme në lidhje me çrregullime të tilla si ADHD dhe OCD (ngulët maniakal disorder).

Për uninitiated vëzhguesi, disa nga këto karakteristika mund të duket sindromi i manifestimit papërvojën e fëmijëve. Mësuesit nuk mund ta kuptoj pse fëmija është burps ose pëshpëritje gjatë një mësimi në klasë, dhe prindërit nuk mund ta kuptoj pse një fëmijë nuk mund ta ndalojë duke prekur një tjetër. Shumica e njerëzve me sindromi Tourette tregojnë një rënie manifestimet e çrregullimeve në moshën e rritur e hershme. Dhe ende ju nuk mund të kuptoni se pse një njeri i rritur vazhdimisht Val budalla, duke prodhuar disa tinguj apo veprime të çuditshme. Megjithatë, sindromi Tourette përfshin një shkelje të zonës basal ganglia të trurit. Shkaku është i panjohur, por substanca kimike që janë lëshuar këtë zonë ka të ngjarë të shkaktojë ndjesi të pakëndshme që mund të përfundohet nga veprimet e tilla të çuditshme.

Njerëzit me sindrom Tourette mund të ndodhë simptomat shumë e vogël e rasteve të tilla të butë zakonisht nuk kërkon trajtim. Megjithatë, manifestime tjera të rënda dhe të rëndësishme të sindromi mund të ndikojnë në funksionimin social të pacientit dhe vetë-respekt e tij.


2: Epilepsi


Filloni marrëdhënie të re romantike - një kohë të plotë të eksitim dhe zbulimit. Njerëzit të ndarë informacion për veten e tyre, në fund të fundit, hapja e më shumë, si rritje besimit në mik të ri apo të dashurën. Megjithatë, ka disa gjëra që njerëzit nuk do të ndajnë një nxitim. Njerëzit janë në mëdyshje nëse do të hapë një informacion të tillë, të tilla si prania e tyre në fotot nudo që goditi internetin. Por kjo nuk mund të krahasohet me sa e tmerrshme do të thotë personin që e doni me të cilën ai ose ajo mund të shoh një herë ju mundi në konvulsione në dysheme, derhayuschymsya pavetëdijshme dhe e ndërlikuar brenda sekonda ose minuta.

Kjo është vetëm një nga faktorët socialë që njerëzit me epilepsi duhet të merren parasysh. Epilepsi është një çrregullim karakterizohet nesprovotsyrovannыmy, konfiskimet paarsyeshme kur neuronet në tru aktivizohen njëkohësisht frenimin e funksionit të qëndrueshme dhe të duhur të trurit. Sulmet marrë shumë forma, - nga një humbje e shkurtër e vetëdijes dhe vrullshëm lëvizjet për të përfunduar paaftësinë për të lëvizur.
Kjo gjendje ende nuk është kuptuar plotësisht nga mjekët. Ndërsa disa raste të epilepsisë së shkaktuar nga dëmtimi i trurit, dhe në raste të tjera janë të trashëguara, shumë mjekë nganjëherë nuk e di pse një person fillon një sulm. Që nga kjo gjendje shpesh nuk kanë një arsye të qartë, epilepsi është stigma e sëmundjeve mendore, jo një kusht neurologjike. Për këtë arsye, mjekët nganjëherë e quajmë këtë gjendje të çrregullimit vrullshëm, jo ​​epilepsi.

Edhe pse mjekët mund të sigurojë trajtim që ndihmon konfiskimet e kontrollit, ka një paparashikueshmëria të caktuar, si dhe në trajtimin e një sulmi mund të ndodhë në çdo kohë. Kjo mund të ndikojë në cilësinë e jetës së njerëzve me epilepsi dhe shkaktojnë keqkuptime me të tjerët. Disa Punë mund të jenë në dispozicion për njerëzit që vuajnë nga epilepsia. Kjo është për shkak të distancave (njerëzit që sulmet ndodhin nuk lejohen të udhëtojnë në distanca të gjata); ndryshime (një nga shkakton më të zakonshme të sulmeve është mungesa e gjumit që ndërrim natë e bën mundësi shumë e padëshirueshme); ose aftësitë njohëse të nevojshme për punë të veçantë (Anticonvulsants shpesh shkaktojnë efekte anësore negative njohëse). Këto karakteristika epilepsi mund të ndikojnë në të gjitha veprimet e përditshme, duke filluar me nëse një person të marrë një dush pa humbje të vetëdijes dhe madje edhe nëse një person është në gjendje të kujdeset për fëmijën, pa kërcënimin e konvulsione.1: Autizmi


Në vitin 1988, Dustin Hoffman luajti rolin Bэbbyta Raymond, një shkencëtar me autizm në filmin "Rain Man". Si rezultat, shumë njerëz menduan se autizmi përfshin aftësinë për të numëruar kartat dhe mos harroni çdo përplasje. Megjithatë, situata Bэbbyta paraqiti vetëm një pjesë të vogël të spektrit të autizmit. Autizmi - çrregullim neurologjik që shfaqet në fëmijërinë e hershme - ka manifestime të ndryshme.
Ajo është e tillë një gamë të gjerë të manifestimeve autikë mund të çojë në keqkuptime. Ndërsa disa fëmijë me autizëm janë në gjendje të regjistrohen në kujtesën e aksidentit, si Bэbbyt pacientëve autizmi tjetër duket të jetojnë në botën e tyre. Disa fëmijë me kujdesin më të madh e fokusuar në një aktivitet apo objekt. Mjekët mund të përdorin një kombinim i sinjaleve, duke përfshirë edhe shkeljet e ndërveprimit shoqëror, zhvillimin e gjuhës dhe sjelljeve të caktuara për të përcaktuar nëse fëmija vuan nga autizmi.

Për shkak se numri i pacientëve të diagnostikuar me autizëm "" është në rritje, prindërit duan të dinë se çfarë e shkakton këtë gjendje. Këtu kemi hyrë në fushë të minuar e keqkuptimeve. Aktualisht, shkencëtarët nuk janë plotësisht të sigurt për shkaqet e kësaj gjendje, edhe pse duket se gjenetika dhe mjedisi luajnë një rol. Një teori e diskutueshme është se fëmijët janë vaksinimet të rëndësishme; Aktorja dhe modeli Jenny McCarthy ishte një nga shumë njerëz të famshëm, të cilët morën pjesë në këtë debat. Ajo beson se fëmijët marrin shumë vaksinimet në një periudhë shumë të shkurtër kohe. Shumica e studiuesit thonë se në mes vaksinës dhe autizmit nuk ka asnjë lidhje. Në vitin 2008, Michael Savage bëri një deklaratë mbi shfaqjet radio flasin, duke thënë se autizmi është rezultat i mungesës së arsimit, ku përshkruhet pothuajse çdo fëmijë me autizëm si "fëmijë kokëfortë i cili nuk arrin të ndaluar ndaluar nga duke bërë atë që ai e bëri."

Ndërsa debati në lidhje me shkaqet e autizmit vazhdon të egërsohet, ka edhe mendime të ndryshme se si të trajtojnë një fëmijë me autizëm. Përsëri, McCarthy pohoi se djali i saj përparuar përmes dietës, të cilat janë eliminuar grurit dhe gluten. Por disa mjekë janë skeptikë në lidhje me përfitimet e mundshme e dieta. Edhe pse nuk ka trajtim autizmi, mjekët përdorin një kombinim të trajtimeve dhe programeve të veçanta në përpjekje për të eliminuar disa simptome.