5 çështje për të diskutuar para se të pranojë një marrëveshje mbi penis


Nëse ju jeni një grua duke marrë parasysh operacionet në pjesë të caktuara të trupit tuaj femërore, ju do të gjeni shumë zonjat të cilët komunikojnë dhe të konsultohet me njëri-tjetrin në lidhje me përvojat e tyre - shpesh në faqet e internetit të stolisur me shirita rozë.
Por në qoftë se ju jeni një njeri i cili ka nevojë për operacion specifik mashkullor, ju do të jetë vështirë për të gjetur burime të aftë për t'ju ndihmuar. Nuk ka asnjë burim i informatave për, të themi, kirurgji mbi penis, dhe relativisht pak burra të ndarë përvojën dhe këmbimit të tyre këshilla.
"Gratë janë shumë më të shqetësuar për shëndetin e tyre," - thotë Dr Dennis Pэssys president i zgjedhur i Shoqatës Amerikane urologjike. "Situata ishte më e mirë në 15 vitet e fundit, por ende njerëzit nuk e gjejnë gjithmonë veten trajtimin më të mirë."


Operacionet në penis është bërë kohët e fundit në qendër të vëmendjes për shkak të zbulimit të një vendimi gjyqësor civil në media Kentucky. Philip Seaton - Trucker Kentucky - paditet urolog tij, Dr. John Patterson. Emërohet mjek për të pacientit procedurën e rrethprerjes, por kishte një operacioni për amputim të penisit të tij. Dr Patterson tha se Seaton kishte kancer, dhe se ishte e nevojshme amputim, ose ai do të vdiste. Mjeku Gjykata fitoi rastin.

Situata me Siton, sigurisht, është e rrallë. Operacionet në penis është pothuajse jo-ekzistente. Ndërsa është e vështirë për të gjetur statistika të besueshme, dhjetëra mijëra njerëz në Shtetet e Bashkuara të bërë synet në moshën e rritur. Operacione të tjera të zakonshme përfshijnë implantet për burrat që vuajnë nga mosfunksionim ngrerë dhe lythat gjenitale heqjen.

Këtu është një listë të çështjeve që çdo njeri duhet të kërkoni një mjek përpara se procedura bien dakord mbi trup të vlefshme dhe delikate.


1. A duhet të vërtetë këtë procedurë?


Të menduar dy herë (ose më shumë) per operacionit. Penisi - një organ shumë i vaskulyaryzyrovannыy cila çuditërisht njofton se ai kalon nëpër një shumë e gjakut dhe operacioni mund të jetë e rrezikshme. Burrat e konsiderojnë nevojën për rrethprerjes në moshën e rritur duhet të marrë parasysh rrezikun e gjakderdhje, veçanërisht në qoftë se ata janë duke marrë drogë që hedh lëng gjakut, duke përfshirë edhe aspirina.

Implementimi gjithashtu kërkon kirurgji implant, dhe mjekët kërkojnë burra me mosfunksionim ngrerë të provoni të tjera të trajtimit, më pak të rrezikshme. Kjo mund të jetë droga të tilla si Viagra, injeksione në penis ose vakum pompa penis - pajisje të jashtme që është i veshur në trup.
Ju gjithashtu do të duhet të zgjedhin llojin e anestezisë që ju do të donte gjatë operacionit të rrethprerjes. Ju mund të zgjidhni një anestezion lokal dhe sedativë - ju do të (ose duhet të jetë i qetë, por në gjendje të zgjuar Burrat janë veçanërisht të shqetësuar në lidhje me operacionin e ardhshme shpesh zgjedhin anestezi të përgjithshme, e cila është pak më e rrezikshme, por siguron se pacienti do të jetë në gjendje të fle për. procedura.

Sa për lythat gjenitale, në qoftë se një njeri nuk ndihet probleme të tilla si kruajtje, djegie apo dhimbje, ajo nuk mund të kërkojë trajtim kirurgjik.


2. Cilat janë mundësitë e trajtimit?


Nuk është më shumë se një lloj i penile implant më shumë se një mënyrë për të hequr lythat gjenitale. Mjekët kanë tendencë për të specializohen në një metodë shumë se një tjetër, prandaj sigurohuni që mjeku juaj është duke marrë parasysh të gjitha opsionet dhe t'ju rekomandojë tek një mjek tjetër që mund të kryejnë procedurën pikërisht si ju preferoni.

Ka dy lloje të implantet. Me implantet inflatable brenda mjeku penisit krijon cilindra uritur, pompë të vendosura në scrotum dhe një rezervuar për lëngu brenda scrotum apo murit të barkut. Para se të keni perekachyvaete lëngun seksuale në cilindër për të krijuar një mbledhje. Pas seksit, ju duhet të aktivizoni valvul në scrotum të thahet lëngu.
Lloji i dytë i implantit është gjysmë-bërthama, ngulitur ne penisit, ata pjerrët ne drejtim te trupit për seksit (it ngjan një tabelë trekëmbësh llamba që mund të synon në drejtime të ndryshme).

Kur lythat, ju mund të trajtoni ata vetë ose të marr ndihmën e një mjeku. Në qoftë se ju zgjidhni për të vetë-trajtimin, mjeku ju përshkruajnë ilaçe që ju aplikoni në shtëpi. Nëse ju doni të mjeku filloi trajtimin e lythat, ka disa opsione: Doktori juaj mund të përdorin një ilaç që është nganjëherë version më i fuqishëm që ju mund të përdorni në shtëpi. Ekziston edhe një opsion të djegurit ose lazer heqjen e lythat dhe procedurave për ngrirjen lythat me nitrogjen të lëngët.

"Ju duhet të jepni vetes pak kohë për të marrë vendimin e duhur", - thotë Dr. Gopal Badlany, urolog Forestskom Wake Medical Center. "Ju nuk duhet të vendosni ndonjë gjë në vizitën e parë tek mjeku."


3. Doktor, sa procedurat ju keni pasur?


Ju duhet të gjejnë një urolog, i cili rregullisht kryen procedurën që ju nevojitet.
"Disa urologists nuk kryejnë ndonjë procedurë përveç trajtimin e gurëve në veshka apo të mosmbajtjeje urinar dhe ju nuk doni të bëni ju një rrethprerjen urolog" - tha Dr Irwin Goldstein në San Diego. "Mjeku duhet të dini se çfarë ai bën që të mos hiqni lëkurën shumë ose shumë pak, ose të krijojnë një problem të ri, të tilla si penis qoshe." Edhe pse numri magjik i transaksioneve nuk ekziston, por në qoftë se ju nevojitet një rrethprerjen, të gjejnë një mjek i cili e bën këtë, të paktën për dy apo tre muaj. Përveç kësaj, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj për të siguruar që ai e quajti pacientët e tij të mëparshme të cilët janë nënshtruar rrethprerjen.

"Është si riparimin e kulmit - ju dëshironi të bisedoni me personin i cili përdoret në roofer shërbimeve", - tha Goldstein. "Pyet mjekun e pacientit të mëparshëm në lidhje me hapat e ardhshëm, ai emëroi provimin përsëritur ose vizita, apo ai vetëm bëri kirurgji, dhe pacienti më shumë në lidhje me të nuk kanë dëgjuar?"
Për transplantim Goldstein këshillon gjithashtu të përpiqen për të gjetur një mjek i cili e bën këtë operacion të rregullt, të paktën dy ose tre muaj, dhe jo nga rasti në rast.
"Ne kemi shpenzuar tre implantimin në një ditë, vetëm për të dhënë ju të kuptoni se si disa mjekë shpesh mund ta bëjë këtë operacion," - shton Goldstein.

Heqja e lythat gjenitale nuk është aq e vështirë si rrethprerje apo ngulitje, por ende të sigurt se kjo është ajo që mjeku juaj bën rregullisht.


4. Do të trajtimit të vërtetë të ndihmojë problemin tim?


Thotë Dr Badlany, pa marrë parasysh se sa pacientët e tij kërkojnë implantimin, shumica e tyre janë të zhgënjyer se implantet nuk japin atyre të njëjtën mbledhje, që kishin në moshën tetëmbëdhjetë vjeç.
"Në 95% të rasteve pas pacientëve të kirurgjisë ndjehen të mashtruar. Ata thonë: "Doktor, kam pritur rezultate më të mira", - tha Badlany. "Njerëzit duhet të kenë shpresa më realiste."

Meshkujt janë gjithashtu të habitur ndonjëherë që lythat gjenitale e tyre të kthehen pas trajtimit. Por në Klinikën Mayo paralajmëroi se lythat gjenitale janë "të ngjarë të lindë përsëri", sepse edhe pasi ju fshini ato ende janë bartës të papillomavirus njeriut (HPV), që shkakton lythat.


5. Ne kemi nevojë për trajtim parandalues ​​para operacionit?


Operacion në penis ju lë të pambrojtur ndaj infeksionit, kështu që pyesni doktorin tuaj, ju duhet të mbështetet në trajtimin parandalues ​​për kirurgji.

Goldstein emërojë pacientët e tyre para se të rrethprerjes marrjes së drogës të veçantë antiseptik një herë në ditë për tre ditë para operacionit. Ai rekomandon pacientët e tij para se të larë duart ngulitje tërësisht mëngjes dhe mbrëmje për shtatë ditë para operacionit dhe për të marrë antibiotikë për tri ditë para ditës së caktuar.
"Ne jemi të futur në trup të huaj penisit. Shanset që ngjarja do të zhvillohet disi e gabuar - zgjeruar, kështu që ne duam të marrim çdo masë paraprake ", - thotë Dr. Goldstein.