6 rregulla të thjeshta të mbrojë kundër gripit të derrit


Pra, për sa kohë që shkencëtarët dhe mjekët paralajmëruar, ndodhi. Viruset e gripit të njeriut dhe shpendëve u takuan në trupin e derrave, dhe aty ishte një përbindësh, i rrezikshëm si të shpendëve, dhe transmetohet nga personi në person si normale tonë. Në Meksikë njoftoi epideminë "derr" Gripi, njoftoi Organizata Botërore e Shëndetësisë "Rreziqet ndërkombëtare".
Bota në realitetin e vërtetë në prag të një pandemie vdekjeprurës është një epidemi globale. Dhe duke pasur parasysh se gripi i ri i virusit A ​​(H1N1) virus është shumë afër "Spanjoll" 1918, është e kuptueshme pse alarmuar kështu autoritetet e Meksikës dhe në vendet fqinje. Ai ishte gjithashtu një tendosje të A (H1N1), nëse "pjesë" Viruset skrestyvshyhsya ishin pak më të ndryshme.


"Spanjoll", Sipas vlerësimeve konservative, vrau të paktën 20 milion. Earthlings, edhe pse norma e vdekjeve nuk i kalonte 2%. . Por sëmurë paktën një miliardë njerëz në tokë, popullsia e të cilit numërohen vetëm prej 18 miliardë Vendos këto numra në foto e kohës sonë - dhe ju zhahnetesya së bashku me shkencëtarët dhe mjekët.
Sigurisht, tani shumë njerëz marrin vaksina vjetore krijuar ilaç i mirë, sistemet tona gatishmëri të lejojë që të marrë masa parandaluese në kohën e duhur për t'iu përgjigjur shpejt për të shpërthimit të sëmundjes, të imponuar karantinë, etj Por nuk është ftohur dhe viruset - ata janë të përshtatur për të veprimit. Që sistemi global mbikqyrjes për viruset, e krijuar nga përpjekjet e shumë vendeve, pak gabuar. Të gjitha vitet e fundit, shkencëtarët parashikoi një grip pandemik të shpejtë dhe të studiuar dhe të përgatitur për të sulmuar nëntipet H5 dhe H9 H2. Së pari pritur për shkak se ajo nuk i ka plotësuar autorët e epidemive vjetore të 1957, kur u vranë rreth një milion njerëz, por tani shumica e Earthlings ka imunitet për të ajo nuk është. E dyta herë - në vitin 2001 - shkaktoi shpërthimin në Hong Kong, por me 30% vdekshmërisë -noyu. Dhe vetëm kohët e fundit pësoi një derr, por ai tregoi ndryshueshmërinë jashtëzakonisht të lartë


Dhe derr është ende një derr ne kemi vënë atë, por mjaft në fund të tjera - dhe numrat (në vend H9 - H1), dhe vendndodhjen: të gjitha këto vite, shkencëtarët presin fillimin e shpejtë të gripit nga Azia Juglindore sesa në Amerikën e Veriut. Pra, pa më tej në veçanti, ajo thjesht përsërit rrugën "Spanjoll" - Siç e dimë, se epidemia u soll në Evropë nga ushtarët amerikanë të ekspeditës forcën SHBA. Megjithatë, koha ishte e ndryshme - të uritur dhe ushtarake.


Të mbrojtur veten dhe të dashurit


Masat e marra tashmë dhe ende të marrë pushtetin dhe mjekët shpresojnë që bredh "Spanjoll-2" nuk do të japë. Por shumë varet nga ne. Ne do të kemi kohë për një divorc dhe që kujdeset për të kujtuar rregullat e thjeshta të vetëmbrojtjes.
Nuk është e nevojshme këto ditë për të planifikuar udhëtime në rajonet ku rastet e identifikuara të sëmundjeve - Meksikë, SHBA. Ndoshta kjo listë do të marrë disa vend tjetër.


Nëse udhëtimin tuaj të biznesit nuk mund të shtyhet, ki kujdes: mos vizitojë vende të mbushur me njerëz, për të shmangur përdorimin e transportit publik, nuk qëndrojnë dhe nuk ulem pranë njerëzve me simptomat e infeksionit respirator - kullojnë hundët, kollë, sytë reddened, etj


Nëse dikush nga familja juaj ka ardhur nga jashtë dhe menjëherë ra i sëmurë "të ftohtë"Menjëherë izoluar atë në një dhomë të veçantë dhe vetëm të kontaktoni me të në maskë garzë, telefononi menjëherë një mjek.Nëse ju nuk janë të vaksinuar kundër gripit këtë sezon, dhe nuk ka bujë - vaksinën e vjetër shumë vonë, dhe kundër virusit të ri ajo ende. Ju mund të blini ilaçe kundër të gjitha llojeve të gripit. Edhe pse ata janë shumë të shtrenjta, por mund të përdoret për trajtimin dhe parandalimin e jashtëzakonshme.


Është e mundur për të marrë ilaçe parandaluese dhe Vitamina C-adaptogens - tretësirë ​​Rhodiola Rosea, Eleutherococcus, Schisandra dhe tableta tsikloferon ose interferon alfa si një vaj për hundë.


Nëse deklaroi një rrezik për popullatën, që është, virusi do të dorëzohet për ne, nuk përpiqet për të shkuar në vende të mbushur me njerëz, sidomos me fëmijët. Frika e gripit të nxehtësisë dhe diellit, kështu verës në vijim - aleati ynë më i mirë. Le të shpresojmë se në sasi të drejtën e vaksinës gjashtë muaj napratsyuyut nëse virusi vendos shtrihem diku në hemisferën jugore deri në dimrin e ardhshëm.