75 mënyra për t'u bërë të shëndetshme


Nga publikimeve të parë portalin tonë këshilluar lexuesit për të jetuar një mënyrë jetese të shëndetshme:të kryejë një shëtitje para mëngjesit
ka më shumë peshk
fle të paktën 8 orë në ditëKëtu ne ofrojmë këshilla dhe ato të vjetra janë shfaqur kohët e fundit. Ata kanë një gjë të përbashkët - ato janë të gjitha në bazë të përvojës dhe njohurive të kohës së tij.


Buzëqeshje do të shpëtojë botën


Pastrimi i pe për të pastruar dhëmbët dentare dhe produkte që mbajnë dhëmbët e fortë. Të gjitha këto fonde do të japë një ndikim pozitiv në shëndetin e përgjithshëm.
Dhëmbët e çaj. Pije frutash, sodas, lëngje agrume (si portokalli) përmbajnë sheqer dhe acidet që dobësojnë smalt dhëmb. Në qoftë se ju doni të mbani dhëmbët tuaj, ajo është e mirë për të pirë çaj pa qumësht, limon dhe sheqer. Ajo është aq e sigurt sa të pijshëm ujë të thjeshtë.


Dëgjoni dentisti. Në një studim të dy-javore e binjakeve identike njëri prej tyre krehur dhëmbët e tij dhe përdoret pe për të pastruar dhëmbët dhe të kufizuar dhëmbët e tjerë vetëm larja. Si rezultat, përveç binjak, i cili gëzonte thread ishte më pak bakteriet e shkaktuara nga pllakë se sa dikush që vetëm krehur dhëmbët e tij.
Të jetë pjesë e kulturës të veçantë: sipas një studimi të ri, njerëzit të cilët çdo ditë konsumojnë të paktën 14 gota kos ose qumësht pije pak yyazytsirno mund të keni sëmundje gum. Çfarë është përbërës magjik që ndihmon? Kultura bakteret probiotic ose probiotics, kështu që hulumtuesit besojnë.


Hani shumë fruta dhe perime: më shumë ju konsumoni acid folik nga burime të kualitetit, të ulët rrezikun e mishrat e gjakderdhje.


Dy në një


Pra, ju jo vetëm që djeg kalori, por vtyhomyryte oreksin tuaj.
Puna kardiovaskulare para ngrënies: Aerobics vtyhomyryt oreksit tuaj për shkak të nivelit të reduktuar të ghrelin - hormonit që stimulon oreksin. Pesha e trajnimit mund të jetë e dobishme, por në sasi të vogla. Mungesa e stërvitjes shkakton një zi e madhe buke.
Një shëtitje e vogël në qoftë se ju humor, kërkon hani çokollatë, të ecin rreth 15 minuta më këmbë do të djegur kalori dhe për të zvogëluar dëshirën tuaj për të ngrënë çokollatë.Droga që duhet të jetë në çdo kabinetin e mjekësisë në shtëpi


Të dy droga mund të shpëtojë jetën e një personi, ardhjen e ndihmës:aspirina (325 mg pa fëmijë). Tabletë duhet të përtypur në qoftë se ju ose familja juaj ka pasur një atak në zemër


benadril (diphenhydramine) në formë të lëngshme, në rast të një reaksion alergjik, të rrezikshme për jetën

Këshilli 4 për gjumë qetësues


Në 1896 edicionin e GH rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga pagjumësia, "pije gjumit ose të hani asgjë të nxehtë, të tilla si qull lëngshme ose supë me clams." Por kjo këshillë është:

1. freski. Temperatura e ftohtë në dhomë ul temperaturën e trupit dhe shkakton marramendje. Si të jetë i ftohtë? Temperatura ideale nuk është, ajo është e ndryshme për njerëz të ndryshëm (dhe madje edhe ndryshon burri dhe gruaja), por së pari ju mund të përpiqet për të përcaktuar temperaturën 18 gradë.
2. Të punësojë një specialist në internet. Terapi njohëse-sjelljes ndihmon në përmirësimin e gjumit, madje edhe ata që kanë kohë që janë duke vuajtur nga pagjumësia. Të përpiqet të marrë kurse zhvilluar nga hulumtuesit harvardskymy cbtforinsomnia.com (të kushtojë $ 25). Kursi është gjithashtu në dispozicion dhe disqe.

3. Turn off të gjitha pajisjet. Drita artificiale që vjen nga llambat, televizion dhe madje edhe orë me ngjyra të ndezura nuk do të ju lejojnë të fle. Por edhe në qoftë se ju jeni të paaftë, por dhoma është mjaft e errët, do të përpiqen për të fjetur në një maskë gjumi.
4. Mundohuni Tai Chi gjimnastikë kineze. Kur hulumtuesit krahasohet këtë art Lindore meditues dhe programet standarde trajnimi për shëndetin, Taiji fituar. Ushtrimin e jo vetëm përmirëson cilësinë e gjumit, por edhe ndikon në kohëzgjatjen e saj.


Coffeemania


Për fat të mirë, e kam zakon të pirë kafe është në avantazhin tonë. Personi mesatar pi tre gota e kafe në ditë. Kafe është e pasur me antioksidantë dhe, për habinë tonë, kafeina mund të përmirësojë shëndetin tonë. Të përfitojnë shkencëtarët kanë kryer pije:
Duke zvogëluar rrezikun e diabetit tip 2 në zhvillim
Memorie përmirësuar dhe funksionet e tjera njohëse të trurit
Zvogëlimi shanset e kancerit të lëkurës kontraktues nemelanomnыm
Getting shpëtoj e sleepinessPor për të përfituar nga kafeinë, ju duhet të respektojë disa rregulla:Kafe të pijshëm ishte rreth 56 çdo orë në mëngjes dhe në drekë dhe të ndaluar pirë kafe herët në mbrëmje.

Lëvizja!


Çdo ditë duhet të jetë si djersë. Jo, ajo nuk është vetëm djersë në ballin e tij. Ju keni të vërtetë, plotësisht, në mënyrën e një djerse të modës së vjetër.

Nëse jeni të lodhur nga palestër, ju mund të provoni një alternativë më interesante, e cila ndihmon djeg më shumë kalori se sa në këmbë (246 kalori në orë në një ecje të moderuar). Balet apo not djeg 442 kalori. Biking ose tabela të luajë tenis djeg 281 kalori.
Merrni një pushim. Ju mund të djegur më shumë yndyrë në qoftë se ju ndani punën 60-minutësh fizike për dy grupe të 30 minuta me pushim 20 minuta në mes.
Puna pista. Puna në terren në kopsht do të ju jap sa më shumë ecje ose duke luajtur golf, siç raportohet nga studimet e fundit. Lëvizjet e lidhura me të veshur gravitetit, një tokë të tillë skopuvannya, fara mbjellje, të forcuar kockat dhe muskujt.

Ne punojmë në muzikë. Muzikë, nëse ajo përputhet me ritmin e asaj që ju po bëni, do të rritet punësimi për 15 minuta, sipas studiuesve britanike. Zgjidhni melodinë tuaj të preferuar zjarrtë!


№1 perime në dietën tuaj


Kjo është lakër jeshile. Përbërja e tij është ushqyesve të tilla si beta-carotene, lutein, vitamina C dhe K, dhe acid folik, kalium, magnez dhe hekur. Spinaq dhe lakër jeshile janë të përfshira edhe në listën e perimeve më të mira.


Ndryshime të vogla - humbje e madhe në peshë


Cook makarona në stilin italian al dente (që është, pak kuzhinier pak më gjatë). Kur ju gatuaj spageti për 5 minuta, indeksi glycemic e 38. Pas 20 minutash, indeksi është rritur në 61. Sa më i lartë indeksi glycemic, aq më shpejt ju merrni uritur përsëri.

Mbani gjurmët e kohës. Rostiçeri Dobishme vonë në mëngjes dhe pasdite të lejojë që të mos nopem gjatë drekë dhe darkë.
Miratimi ushqim ditar. Shkruani ka ndonjë gjë që keni ngrënë dhe hëngri atë, ajo do të rrisë shanset tuaj për humbje peshe. Në të vërtetë, në mesin e një grupi prej gati 1,700 përfaqësuesve të cilët ulen në dietë, ata që ishin ditar ka humbur dy herë peshë se sa ata të cilët nuk kanë kryer ndonjë mesazh të librit.
Hani ngadalë. Si një nga studimet treguan se gratë që hanin në drekë makarona dhe shpenzuar gjysmë ore në këtë proces, konsumohen 70 kalori më pak se sa ata që e hëngrën drekë e tij në disa minuta.

Turn off muzikë. Njerëzit shpenzojnë më shumë kohë në tryezë kur sfond muzikë luan, pa marrë parasysh çfarë ritmi dhe vëllimi.
Të jenë të kujdesshëm në snacks të ndryshme. Ndonjëherë ju vetëm doni të hani tortë, akullore pica ose që do t'ju japë shtesë dhe nuk ka nevojë 25 kalori.


Hani xhenxhefil


Ginger jo vetëm që heq të përzier, por edhe lehtëson dhimbje menstruale. Përgatitja e vet pijen tuaj me xhenxhefil, i cili eliminuar tension: xhenxhefil rrënjë madhësinë 25 cm Peel dhe prerë në feta hollë. Vendi xhenxhefil në një tigan, hedh 203 gota me ujë dhe vlim për 15 minuta. Tendosje supë rezulton, pour atë në turi tuaj të preferuar dhe shtoni mjaltin.

Sikur të ishte aq e lehtë zgjidhje e shkëlqyer për trajtimin e dhimbje koke të origjinës nervor, e cila kurrë nuk dështon - vetëm ecin prapa.


Eshtra të fortë


1. qeni nuk përmbysur - një yoga paraqesin që do t'ju ndihmojë të parandaluar ose korrigjuar breg si një manifestim i osteoporozës që ndodh me moshën. Hulumtimet e kryera për 6 muaj ka treguar se edhe njerëzit me çrregullime serioze mbrapa sipërme mund të përmirësuar atë, duke bërë joga tre herë në javë.
2. Dietë greke Ndiqni nyzkozhyrnuyu. Gratë që ndjekin një dietë mesdhetare, dmth hani shumë peshk, vaj ulliri dhe konsumin kufi e mish të kuq kanë densitetit të kockave të lartë.

3. Hani një marinar Papay cartoon famshëm, shumë spinaq, dhe fruta dhe perime. Kjo ruan ekuilibrin e saktë acid ushqim të trupit dhe forcon kockat.


A nuk heqë dorë nga çokollatë


Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me shtim në peshë, ai ende do të jetë pampered duhet pak. Studimet kanë treguar se gratë që vënë ëmbëlsirat e tyre të preferuar në "listën e zezë", të hanë 40 gramë më shumë, kur është e mundur, në krahasim me ata të cilët nuk kanë vendosur një kufi. Në rastin e çokollatë e errët do të jetë 180 kalori. Vetëm 14 gram çokollatë në ditë - dhe ju do të vëreni në përmirësimin e shëndetit, e cila mund të shfaqet si më poshtë:
Uljen e presionit të gjakut
Anijet më fleksibël gjakut
Uljen e kolesterolit
Parandalimi i trombozë
Ulur sasinë e hormoneve të stresitBakteret Luftimi


Përmbahen nga ndërtimi kështjella në rërë, sepse përqendrimi i baktereve E. coli është më i lartë në rërë në plazh, jo në ujë. Pasi ju keni qenë në plazh, të jetë i sigurt për të larë duart tuaja. Nëse ju zastudylysya përpiqen të shërohen duke përdorur supë pule. Kur studiuesi ynë testuar recetë e supë të gruas së tij, ai gjeti se kjo gjellë ndalon lëvizjen e qelizave, të quajtur neutrofile, 75%, dhe kjo nga ana e çon në faktin se simptomat e ftohtë nuk duket aq shumë.

Futje e përditshme e probiotics - një parandalimi i shkëlqyer i kollë, temperatura të ftohta dhe fëmijët. Avantazhet e marrë probiotics mund të përfitojnë të rriturit. Shiko për shitjen e shtesave të veçanta ose kos, të cilat përfshijnë një shumë e baktereve jetojnë aktive.
Të marrë një dush pas lojra me qen tuaj. Yyazytsirnist madh të kapur disa baktere përmes kontaktit me flokët qen.
Mos përshëndes dorën me miqtë tuaj. Vetëm lëvizni dorën ose dërgoni një puthje, për të shmangur bakteret.Të jetë një pacient i zgjuar


Mbani kompjuterin tuaj në listën e barnave që ju jeni duke marrë, të përcaktojë dozën dhe shpeshtësinë e administrimit. Nëse është e nevojshme, shtoni ose hiqni droga të caktuara nga lista. Shtypur nga një kopje të listës së barnave me mjekun tuaj.
Për informacion mbi sëmundjen mund të gjendet në faqen tonë të internetit. Site ofron informacion të saktë për të gjitha sëmundjet - nga ftohjet në kancer.
Ne vendosëm për të bërë mamohramu? Pyetni mjekun apo me një kompjuter të lexuar të shtëna tuaj. Dy mjek apo program i posaçëm kompjuterik do të rrisë saktësinë e diagnozës.