8 i produkteve të rrezikshme që janë në të vërtetë të dobishme


Ithtarët e një jetese të shëndetshme shpesh vjen keq që për vidyazykatysya duhur të ushqyerit kishin një numër të preferuarat, por produkte jashtëzakonisht të dëmshme. Në fakt, jo të gjitha produktet që janë konsideruar të jenë të dëmshme, në fakt dëmtojnë shëndetin. Ata thjesht janë dërguar gabimisht në një listë "Rreziqet".


1. Vezë


Burimi lirë në dispozicion i proteinave dhe është gjithashtu një nga produktet më të kalori nga të cilat ju mund të përgatisë një përzemërt dhe e shijshme mëngjes, drekë apo darkë. Dy vezë në ditë - është një normë ditore e kolesterolit (në qoftë se ajo nuk ka marrë produkte holesterynvmisni tjera).
2. arra


Shumë shpesh refuzojnë arra nën pretekstin se ato përmbajnë shumë yndyrë. Megjithatë, jo të gjithë e mbani mend se yndyrna janë të ndarë në "keq" dhe "mirë". Në arra përmbajnë shumë të dobishme "mirë" yndyrna. Arra - të lira, të shijshme dhe të pasura me fibra dhe proteina produkt. Është e rekomanduar për të përdorur shqeme, bajame dhe arra. Thjesht shtoni një grusht arra në pjesën mëngjes e bollgur ose drithëra.


3. çokollatë


Që çokollatë ishte një kategori "ëmbëlsirat"Shumë njerëz të cilët çojnë një jetë të shëndetshme, të gjeni atë pothuajse armikun e gjakut dhe në asnjë rrethanë nuk bien dakord për të ngrënë një copë. Le të hetuar. Çokollata është bërë nga kakao - bimore, e cila nga pronat e saj të dobishme të ngjashme me disa perime. Në Çokollata përmban sasi të mëdha të flavonols - pigmente veprimi i të cilit në trup të ngjashme me veprimin e antioksidantë. Flavonols gjithashtu përfshijnë mollë, rrush dhe verë të kuqe.
4. Cheese


Ata që mbajnë skema e ushqim të shëndetshëm, djathë duket e shijshme, por absolutisht e ndaluar produkt. Besoni apo jo, yndyrë të përfshira në djathë, veçanërisht e vështirë (lloj djathi), një efekt pozitiv në trup, si një e tërë. Add disa sasi të sallatë lloj djathi në: një pjesë e proteinave nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj.


5. makarona


Gjithkush pëlqen një pjatë të thjeshtë dhe të përzemërt - makarona me salcat e ndryshme. Dashamirët e jetese të shëndetshme nuk duhet të ndjehen fajtor në kohën kur ata, sfiduar të gjitha ndalon, i vendosur në pjatë e makarona. Nuk ka dëm për shëndetin: gjëja kryesore, për të zgjedhur dhe të përgatitur makarona tonë. Merrni një paste të grurit durum - ajo përmban proteina dhe fibra që ju lejon të jenë të kënaqur më shpejt dhe të mbetet në këtë gjendje aq kohë sa të jetë e mundur. Zgjidhni makarona të bëra me miell me krunde: miell të bardhë në të njëjtën sasi e kalorive, por yndyra dhe proteina - është shumë më e vogël.6. kokoshka


Po, kjo meze popullor është e mirë për ju. Në fakt, kokoshka përmban antioxidant substanca më e dobishme quajtur "polyphenols" se frutave dhe perimeve, siç gjendet në studimin e 2012 të paraqitur në takimin vjetor të Shoqërisë Kimike Amerikane. Vetëm mos mbahem me vaj gjalpë ose kripë. Të jenë të kujdesshëm e kokoshka përgatitur posaçërisht për gatim në mikrovalë, si ajo mund të jetë e plotë të trans fats dhe kripë. Nëse ju blini një kokërr konvencionale dhe të bëjë vetë kokoshka tuaj, që ju të merrni një meze të lehtë të shëndetshëm. Provoni kokoshka spërkatën me bajame, të cilat kontribuojnë në ngopje.7. patate White


Mos kini frikë nga ky preferuar amerikan. Patate të bardhë - burimi më i kapshëm dhe më i pasur i kaliumit në krahasim me fruta të tjera dhe perime, të zbuluara në vitin 2011, hulumtuesit në Universitetin e Uashingtonit. Zhvishem është plot me flluska fibrave, tha Kypulo, kështu të ruajtur atë, kur ju gatuaj patate (pjekje ose steaming - mundësi të shkëlqyer). Një aluzion: skuqura më të mirë në gjendjen e tij natyrore, në mënyrë të shmangur toppings yndyrore apo shtesa për të. Nëse keni nevojë për diçka për të plotësuar patate, provoni qumësht i skremuar ose kos grek.8. Alkooli


Studimet tregojnë se resveratrol, i cili gjendet në sasi të vogla në verë të kuqe dhe rrushi, mund të mbrojë kundër një varg të sëmundjeve, duke përfshirë edhe sëmundjet e zemrës. Por konsumi i moderuar i llojeve të tjera të alkoolit, të tilla si birrë, gjithashtu mund të jenë të dobishme për shëndetin, ndoshta duke rritur HDL ("mirë" kolesterol). Gjëja kryesore është të mos abuzojnë për shkak të pijshëm mund të çojë në dëmtime të mëlçisë dhe zemrës, të nxitur zhvillimin e depresionit dhe të rrisë rrezikun e kancerit të caktuara. Prandaj, gratë duhet të konsumojnë jo më shumë se një shërbejnë një ditë dhe njerëzit duhet të kufizojnë dy. Sigurisht, në qoftë se ju nuk e pini, ju nuk duhet të fillojnë. Ju mund të merrni një efekt të ngjashëm në sistemin kardiovaskular, duke respektuar një dietë të shëndetshme dhe ushtrimi fizik.