9 mitet për SST-veMiti 1: sifilizi ose gonorrea mund të transmetohen në jetën e përditshme, të tilla si duke marrë një dush pas një të afërm të sëmurë.


Pothuajse të gjithë mikroorganizmave që shkaktojnë sëmundje seksualisht të transmetueshme mund të mbetet e qëndrueshme në një peshqir të lagur ose mochaltsi për orë të tëra. Por në qoftë se ju ndiqni rregullat bazë të higjienës, dmth nuk veshin gjëra njerëzve të tjerë (duke përfshirë një palë vathë), jo dikush tjetër dokuryuvaty cigare nuk përdorin dikujt buzëkuq tjetër, jo dikush tjetër furçë furçë tuaj dhëmbëve dhe kështu me radhë, ju nuk mund të infektohen.
Ne lexojmë më tej:


Rastet e infektimit të brendshëm është e rrallë, por ende ndodhin. Për shembull, një skuqje të lëkurës në trupin e një bir të rritur, që janë përpjekur të tërheqin, lubricating jeshile të shkëlqyer, ishte një manifestim i sifilisit mesme. Pas tre javë e gishtit të një gruaje ishte i lënduar, të cilat mjeku klasifikuar si sifilizi parësor.
Rreziqet janë të ekspozuar shpesh mjekët infeksionit profesionale - kirurgët, dentistët dhe gjinekologë. Ata janë në kontakt me mjedisin në të cilin patogjene mund të jetë, dhe nganjëherë doreza janë shqyer.Miti 2: Në qoftë se një njeri disa herë pereboleet gonorre, ai do të bëhet impotent.


Në qoftë se ju trajtoni sëmundje herë dhe të saktë në potencë mashkull nuk është prekur. Nëse jo - gonococci rrugën e tyre deri traktit urinar dhe mund të shkaktojë shterpësi, impotencë, dhe sëmundje të tjera.


Miti 3: mikroorganizmave të reja që mund të depërtojnë edhe përmes prezervativ.


Në fakt, prezervativëve (dhe femra dhe meshkuj) të infeksioneve në shumicën e rasteve mbron. Për uyazyka se ai është i certifikuar si e vërtetë zgjedhur (kjo vlen edhe për kondomët meshkuj, sepse ata vijnë në madhësive të ndryshme) dhe përdoret siç duhet.


Një grua mund të zvogëlojë infeksion yyazytsirnist, duke përdorur qirinj, krem, pilulë. Megjithatë, partneri i saj nuk do të mbrojë ato fonde.
Rastësisht, seksi oral është aq e rrezikshme sa tradicionale. Në të vërtetë, në të mikrobeve gojore nuk mund të jetojnë më pak rehat se vaginës.


Miti 4: ka pasur një metodë diagnostike që lejon një analize për të identifikuar të gjitha sëmundjet.


Një nga metodat e diagnostifikimit moderne - PCR reaksion zinxhir polimeraza - me të vërtetë ju lejon për të identifikuar "keqbërës" sëmundje, duke përfshirë edhe veneriane.

Por kjo metodë ka nuanca e veta. Për shembull, nëse një person vuan nga klamidia, atëherë për disa kohë në trupin e tij mund të mbetet "gjurmët e këmbëve" kjo sëmundje. Pra, zgjidhni analiza bëjnë (dhe ka mjaft prej tyre - bakteriologjik, Bacterioscopic, serologjik, kulturore), duhej një mjek.


Miti 5: Nuk antibiotikët që lejojnë për të kuruar ndonjë infeksion në vetëm tri ditë.


Pilula universale për të gjitha sëmundjet atje. Për shembull, sifilizi është trajtuar mirë nga përdorimi i drogës Klamidia seri penicilinë - tetracycline. Dhe qarqeve të veçanta të vështira janë përdorur në trajtimin e sifilizit dhe gonorre. Në sëmundje të tjera mjeku në çdo rast përzgjedh dhe përshtat ilaçet e tyre të mirëpritur.

"Aktiviteti spontan" trajtimi i sëmundjeve seksualisht të transmetueshme është i kundërindikuar në mënyrë rigoroze. Pas duke përdorur një drogë në të njëjtën sëmundje, ju mund të merrni rezultate shumë të ndryshme, në varësi të aciditetit të stomakut, për shembull. Përveç kësaj, sëmundjet seksualisht të transmetueshme rrallë ndodhë vetëm. Më "kompania" me gonorre të duhet për të trajtuar Trichomoniasis apo klamidia, dhe nganjëherë shumë larg nga sëmundjet dermatologji, të tilla si hepatiti viral, e cila është transmetuar nga afërsia intime. Shëruar një prej këtyre produkteve të rekomanduara nga një fqinji apo directory mjekësore, ju mund të zhvillohet në imunitetin tjetër mikroorganizmave ndaj këtyre barnave.

Dhe mos injorojnë këshillën e ilaçeve. A e dini se alkooli, madje edhe në sasi të vogla (birrë, rum-cola) ndërvepron me antibiotik si alkali me acid? Nuk është reagimi i zakonshëm neutralizimi!


Miti 6: kurë Chlamydia pamundur.


Duhet të japë trajtimin e pacientit klamidia. Megjithatë, përveç antibiotikëve duhet drogë imunitetit-rritjen.
Nga të gjitha sëmundjet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme në vendin tonë Klamidia është më e zakonshme: pothuajse 70 për qind e pacientëve që kërkojnë këshillën e mjekëve të vënë vetëm një diagnozë të tillë. Kjo sëmundje është shpesh shkaku dhe infertilitetit mashkull dhe femër. Por edhe në qoftë se një grua do të bëhet me barrë, ajo ende mund të jetë një shtatzëni ektopike kërcënim apo abort.Miti 7: intimiteti Single-pacient me një partner nuk mund të merrni infektuar.


Kjo ndodh, por rrallë. I njohur në mbarë botën për vetëm disa raste kur bashkëshortët e infektuar me HIV AIDS fatin ishte i favorshëm.
Infeksioni më i zakonshëm ende hyn në trup. Interesante, trajtim parandalues ​​(të përshkruara për të parandaluar paraqitjet e sëmundjeve), të tilla si sifilizi, subjekt vetëm ata që kishin kontakt të ngushtë me pacientin. Pra, nëse një njeri tradhtuar gruan e tij me një person të dyshimtë dhe të nesërmen u kthye në shtratin martesor, atëherë kapur veten dhe vrapoi për të gjembave mjeku emërojë vetëm ngjarje fajtor. Periudha e inkubacionit i shumicës së infeksioneve është mjaft e madhe për gruan e arriti edhe të infektohen.Miti 8: ka disa metoda që reduktojnë rrezikun e infeksionit në situata ekstreme, të tilla si kur një prezervativi thyen.


Në arsenalin e mjekëve të vërtetë kanë mjete të tilla - ata duhet të përdoret brenda disa orëve pas raportit seksual. Megjithatë, këto barna nuk garantojnë sigurinë absolute. Për disa muaj për të monitoruar gjendjen e shëndetit dhe në të dyshuari të kontaktoni një mjek.
Çfarë duhet të bëni nëse prezervativi thyen, dhe ilaçe shpëtimit në dorë atje? Sa më shpejt të jetë e mundur për të zbrazët fshikëz, sapun vulvë larë dhe pa vonesë, të konsultoheni me një mjek.Miti 9: Nëse ju kërkoni ndihmë nga shkirvendyspanser shtetit, atëherë sëmundja zbulohet duhet të njoftohet për të punuar.


Nuk është e vërtetë. Nëse ju jeni "fshehurazi" mos i thoni në lidhje me sëmundjen e tyre, diçka në lidhje me atë askush nuk e di. Doktor ditur konfidencialiteti mjekësor ndalon jo vetëm betimin e Hipokratit, por edhe kodin penal. Edhe në qoftë se pacienti është trajtuar në spital, të sëmurët do të jetë arsyeja e vërtetë në dispozicion për qëndrimin e tij.