9 keqkuptime në lidhje me trajtimin e hernias


Pasi kur kirurgët suturing hernie filloi duke përdorur rrjetë speciale sintetike protezë-një problem në mjekësi u bë më pak.
Së pari, është e mundur për të hequr qafe një herë dhe për të gjithë hernias - yyazytsirnist se kjo ndodh në mënyrë të përsëritur, ka rënë në 1.5%. Së dyti, nuk qëndrojnë në spital një javë - në qendrat e specializuara mjekësore transaksione të tilla sot janë kryer në një spital një ditë, dhe me 3-4 ditë pacienti mund të kthehen në jetën normale. Dhe, së treti, gjatë plagë shëruese praktikisht asnjë dhimbje.


Megjithatë, pavarësisht nga fakti se operacioni i Lihtenshtajnit apo metodë "nenatyazhnaya" (siç quhet në gjuhën mjekësore) e bërë trajtimin e hernias të thjeshta dhe efektive në pacientët ende janë gabime që lidhen me të. Ndihmuar ata të shpërndajë pyetëm doktor i shkencave mjekësore, profesor, kreu i departamentit të kirurgjisë në spital Moskës Medical Academy IM Sechenov Chernookova Alexander Ivanovich.


Gabim 1. hernia - ajo sigurisht që është e pakëndshme, por nuk ka rrezik për shëndetin që të mos ketëNë fakt, hernia - një zgjatje e organeve të brendshme nëpërmjet një vrimë në murin e barkut mëparshëm, i formuar si rezultat i defektit të indit lidhor. Ndërsa reduktimin nënshtrohet hernie, situata është jokritike. Por kufizuar trupin e saj që erdhi nga zgavrën e barkut, është si një "bllokuar": furnizimin me gjak të përkeqësohet, të cilat në fund të fundit mund të çojë në nekroza e indeve dhe thyerje e murit. Në qoftë se në orët e ardhshme personi nuk ndihmon, ajo mund të rezultojë në vdekje.


Hernias pinching mund të ndodhë pas ngritje peshe, ngarkesën e tepruar në palestër, kollitjes rënda, tensioni me kapsllëk.


2. Gabim fashë ndihmon për të hequr qafe hernie


Asgjë si kjo. Vetëm Problemi fashë - nuk i japin organet e brendshme të dal nga zgavrën e barkut nëpërmjet portës hernie, që është, për të parandaluar kufizime. Dhe të shpëtoj nga hernie vetëm mund operacion.
Përdorni një fashë ka kuptim vetëm kur operacioni nuk është i mundur. Për shembull, në qoftë se hernia shfaq gjatë shtatzënisë apo në person shumë të moshuar të cilët nuk mund të lëvizin operacion për arsye shëndetësore.

Është e rëndësishme që të mbajnë në mend se zgjatur veshur një hernie fashë mund të plagosë dhe provokojnë rritje të saj.


Gabim 3. Për të parandaluar hernias duhet të bëni ushtrime të veçanta


Ushtrime të tilla nuk ekzistojnë. Shkaku i hernie - një dobësi e indeve lidhës dhe forcimin e muskujve vetëm ushtrime.


4. Operacioni Gabim nuk mund të garantojë se hernia nuk do të ngrihen përsëri


Kjo është një e drejtë pak konfuze të ekzistojnë për sa kohë që të gjithë pacientët me hernias operuar vetëm metodë "tension". Domethënë, një i lidhur dhe i qepi skajet e derës hernie. Çdokush që ka provuar duke tërhequr dhe qepur së bashku mallkuar buzë fshij xhinse vrimë gju kuptojnë se bindja është pak. Një muaj më vonë një tjetër indeve, ka të ngjarë të heq përsëri, nuk ka, në mënyrë të ngushtë. Ajo fillimisht dëmtuar, por ende më të fortë se zakonisht shtrirë. Nuk është çudi, përsëritje e hernias tilla suturing arritur në 14%.

Sot "standard ari" në trajtimin e hernie inguinale konsiderohet metodë "nenatyazhnaya". Në vend se të qep buzë të unazë hernial mbivendosur "patch" - një rrjetë implant veçantë. Ajo jo vetëm që mbulon defektin, por edhe forcon indet lidhës dobësuar. Me metodën e re, garantoj se hernia nuk do të arrihet pothuajse njëqind për qind. Një plus shtesë: pacientët pas operacionit të tillë shëruar shpejt dhe pa dhimbje.


Gabim 5. implant Net mund të refuzuar trupinMos të jetë. Kjo është bërë e filamente polimer biologjikisht inerte të cilat sistemi ynë imunitar percepton "si nënë". Me kalimin e kohës, implant pushton ind lidhës dhe të bëhet pjesë e trupit.


Gabim 6. implant Net parandalon pacienti ndihet si një trup të huaj në stomak


Kjo pyetje ndonjëherë të vënë në forume njerëz luajtur fantazi. Pra, implant nuk ndihen, nuk shkakton asnjë dhimbje apo siklet. Dhe ai nuk ndërhyjnë me mund. Dhe edhe detektor metalik nuk ka rrjet.


Gabim 7. Pas operacionit për hernie inguinale në meshkuj ulur potencëKirurgjia për hernie inguinale nuk ndikon potencë. As kirurgji, anestezi kurrizore nuk është përdorur për anestezi.


Gabim 8. Pas suturing hernie është mbresë e madhe


Gjatësia e lë mbresë është rreth pesë centimetra, ajo është e vendosur në ijë. Plaga postoperative stitched kozmetike damar dhe temat e bukuri, në mënyrë që një vit nga mbresë duhet të vërehet vetëm në qoftë se e sheh të vështirë.


Gabim 9. Pas operacionit, gjashtë muaj nuk mund të ushtrojëKur është fjala për moderne "nenatyazhnыh" metoda, pastaj dy javë pas operacionit pacienti mund të kthehet në jetën normale. Për shembull, të larë kat House, të marrë nga plehra apo të kandidojë për autobus.
Një disa muaj tashmë të shkuar në palestër, dhe pas gjashtë muajve çdo gjë edhe mund të angazhohen në peshëngritje.
Nga pamja e hernie askush nuk është imun. As burra as gra. Dhe nga mosha e sëmundjes nuk ka. Njohin atë relativisht e thjeshtë: nën lëkurë zakonisht në zona ijë ndryshon në përmasa nuk është ënjtje, e cila zhduket në pozicionin e shtrirë.

Hernie - kjo nuk është e ftohtë, e cila, edhe pse pak, edhe pse nuk shërohet, zgjat një javë. Nëse hernia është formuar, ajo nuk do të zhduket në gomat e tyre, jo-lapping nuk do të të ndihmojë. E vetmja mënyrë për të shpëtoj prej tij - për të bërë një marrëveshje. Sa më shpejt një pacient shkon në kirurgji, më shumë të ngjarë se trajtimi do të jetë i suksesshëm dhe të ulët-ndikim.