9 Arsyet më në fund fle si duhet


A një orë shtesë e gjumit qetësues mund të ndryshojë disi ndjeshëm cilësinë e jetës? Shkencëtarët besim thonë se po dhe jo të dyja. Studimet tregojnë se një gjatësi të mjaftueshme pushimi natës, apo, anasjelltas, deficiti i saj në mënyrë të konsiderueshme ndikojnë në shëndetin tuaj, humor, peshë dhe madje edhe kënaqësinë e jetës seksuale.
Nëse ju nuk mund të fle e rekomanduara shtatë ose tetë orë, kontrolloni profilin tuaj. Ndoshta nëntë arsyet e mëposhtme do t'ju bindin për të dal nga interneti, fik dritat dhe të shtriheni para shtrat.
Përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm.


Një normale tjetër tetë-orëshe, natyrisht, nuk ka garanci se imunitetit tuaj shaka përballen me ndonjë sëmundje. Megjithatë, studimi, një nga një, duke treguar një lidhje të fortë mes mungesës së gjumit me probleme të rënda shëndetësore, duke përfshirë dështim të zemrës, diabeti dhe trashje.
Në shumicën e rasteve, rreziku i çrregullimit të trupit për shkak të kohëzgjatjes së shkurtër të gjumit ", në gjithë lavdinë e saj" shfaqet disa vjet. Por ndonjëherë trupi nuk ka marrë dhe shtyrja e tillë. Në rrjedhën e një studimi, shkencëtarët u përpoqën për të simuluar efektet e shkeljeve të specialistëve gjumit që punojnë në ndërrime. Analiza u ndoq nga 10, të rinjtë relativisht të shëndetshëm. Brenda katër ditësh tre burrat u gjetën ndryshime të rëndësishme në glukozë, e cila është tipike për shtetin preddyabetycheskoho.
Jeta normale seksuale.


Sipas një studimi të kryer nga Fondacioni Kombëtar i SHBA Sleep, gati 26% e të rriturve pretendojnë se gëzimin e tyre të jetës intime vuan në masë të madhe si ata ndjehen shumë të lodhur. Një shpjegim i mundshëm për përkeqësimin në sferën seksuale - uljen e niveleve të testosteronit tek meshkujt shkaktuara nga gjumë të dobët. Ky hormon luan një rol të rëndësishëm në formësimin e tërheqje të seksit të kundërt.
Sigurisht, mungesa e gjumit mund të ndikojë në rehati dashuri dhe mënyra më pak të dukshme. Për shembull, nëse ju jeni një vajzë e re 28-vjeçare, e lodhur në mënyrë që bie në gjumë në kinema në supet e satelitore, një seks të mirë dhe marrëdhëniet harmonike vazhdojnë të presin të ndodhin.Reduktimi dhimbje.


Nëse vuani nga dhimbje akute ose kronike, pas lëndimeve rrënuar përpiqen për të fjetur më gjatë. Shkencëtarët besojnë se në këtë mënyrë ju do të zvogëlojë intensitetin e ndjesive të pakëndshme. Shumë studime tregojnë lidhjen mes mungesës së pushimit dhe një rënie në pragun e dhimbje. Për fat të keq, dhimbje shpesh ndërhyn me gjumin, duke e detyruar njeriun në vend numëro.
Ata gjithashtu argumentojnë se një të mirë, të plotë e gjumit rrit efikasitetin marrë ilaçe dhimbje. Në qoftë se ju në të gjitha dëshira nuk mund të marrë një sy gjumë për shkak të ndjenjave të dhimbshme, pyesni farmacistin tuaj në lidhje me medikamente që kombinojnë efekt hipnotik dhe analgjezik.Duke zvogëluar rrezikun e traumave.


Gjumë i mjaftueshëm mund të mbani ju nga shumë aksidente. Gjumë natën Dështimi është e lidhur shpesh me katastrofat famëkeq të tilla si rënia e anije kozmike Challenger ose lirimin e naftës nga cisternë Exxon Valdez. Instituti amerikan i Mjekësisë vlerësuar se çdo aksident pestë makinë është për shkak të faktit se shoferi bie në gjumë në timon. Për vitin raste të tilla tragjike rekrutuar më shumë se një milion.
Është e natyrshme që çdo aksidenti iyazytsirnyy më shumë kur të mos kesh guxim, nuk mund të mbajë përqendrimit. Nëse ju jeni shumë të lodhur, rrit rrezikun për mëkat, bie shkallë apo prerë veten, ndërsa gatim. Problemet e tilla të përditshme shpesh të çojë në pasoja të rënda.Humor të mirë.


Paqja dhe gjatë gjumit nuk garanton që ju të zgjoheni në humor ylber. Por ju ndoshta e dini se në qoftë se ju valytes këmbët nga lodhja, nervozizëm thjesht tejmbushur. Nga pikëpamja shkencore gjendja është si vijon: mungesa e gjumit jep rregullimin emocional. Kur ju jeni të lodhur, ju jeni me një zirvetesya madhe yyazytsirnistyu në kokë, ose zasmeetes rozplachetesya papritmas për asnjë arsye të dukshme.


Peshë adekuate të kontrollit.


Get mjaft gjumë do të ndihmojë të mbajë një peshë normale të trupit, dhe anasjelltas, ka pasur kohëzgjatja e tij shpesh shkaktohet nga një sërë kg shtesë. Pse? Një nga aspektet e problemit është faktorë të sjelljes. Kur ju jeni shumë i lodhur, mendimi i gatim një merak ose supë perimesh i dobishëm është vetëm neveri, sanduiçe shumë më e lehtë të lehta dhe ëndrra harrohet menjëherë.

Luajnë një rol të rëndësishëm dhe aspektet fiziologjike. Leptin hormon rregullon një ndjenjë të plotësi. Nëse ju nuk e bëni nivelin vysypayetesya e këtij pika kimike. Si rezultat i kësaj, uria njerëzit vazhdimisht të lodhur ëndërruar, ata thithin shumë më shumë yndyrë, ushqime të lartë kalori.


Të menduarit e qartë.


Keni ju zgjoheni pas një nate të lodhshme, kur cat, fëmijët nuk ishin të dhënë një tjetër, dhe në errësirë ​​para agimit papritmas filloi të mundojnë këqija? Mendoni për diçka ndjenjë të pakëndshme të plotë të konfuzionit, ku çdo pyetje mund të jetë konfuze dhe truri plotësisht hedh poshtë "zavestysya" për një ditë të gjatë.

Cilësia e gjumit ndikon drejtpërsëdrejti proceset mendore. Mungesa e pushimit të çon në përkeqësimin e funksioneve njohëse, vëmendje dhe aftësinë për të marrë vendime. Ajo rezulton se njerëzit që nuk mund të fle numrin e kërkuar të orëve, në mënyrë të konsiderueshme të humbni në zgjidhjen e problemeve logjike dhe matematike. Ata janë gjithashtu më shumë gjasa për të bërë disa marrëzi e qartë, për shembull, të lënë çelësat e banesës në frigorifer.


Memorie të mirë.


Çeliku i pavëmendshëm? Ju mund të keni për të fajësuar një ëndërr të keqe. Shkencëtarët besojnë se, ndërsa ne jemi të zhytur në gjumë, proceset tona të trurit dhe klasifikon të gjitha përshtypjet e marra gjatë ditës. Nëse ju fle shumë pak, "procesor" tonë nuk mund të përballen me detyrat e përcaktuara në të, kujtimet që rezultojnë janë të depozituara në indet krejtësisht të gabuara dhe mund të bien nga numri i përgjithshëm.

Për më tepër, disa studiues sugjerojnë se mungesa e gjumit mund të provokojnë kujtime të rreme. Në disa eksperimente, njerëzit janë pyetur për të shqyrtuar listën. Më vonë ata testuar për të parë shumën e mbetur në mendjen e informacionit. Njerëzit të cilët kanë fjetur në mes eksperimente shpesh "mend" fjalë të cilat nuk ishin aty në kartat e testimit.


Imunitet të fortë


Ndoshta një kohë të gjatë, gjumë i rëndë për të parandaluar të ftohtë të përbashkët? Shkencëtarët vendosën për të gjetur përgjigje empirike. Studimi i përfshirë 150 persona. Regjimi dhe zakonet e tyre janë monitoruar për dy javë. Pastaj çdo "eksperimentale" iu nënshtrua një virus të ftohtë.

Njerëzit të cilët kanë fjetur mesatarisht rreth shtatë orë dhe më pak të iyazytsirnistyu, trefishuar më gati, i sëmurë, në krahasim me pjesëmarrësit çdo ditë kaloi në shtrat për të paktën tetë orë. Të qartë të konfirmuar shkencëtarët guess nevojë kërkime më të gjerë. Eksperiment paraqitur këtu interesuar jo aq shumë njerëz, për më tepër, rezultati mund të ndikojë faktorë të tjerë. Megjithatë, ju nuk mund të shkojnë keq në qoftë se ju lejon trupin tuaj për të pushuar për tetë orë çdo ditë.