9 arsye për përkeqësimin e alergjive


Në Shtetet e Bashkuara, rreth 60 milionë njerëz vuajnë nga alergjitë sezonale. Këta njerëz zakonisht e di se çfarë do të përkeqësohen dhe do të dalë nga shtëpia një herë në sezonin e lulëzuar të "preferuar" alergjen. Megjithatë, nuk ka reagime aq të dukshme arsye përforcim alergjike:


1. Stresi në punë


Në vitin 2008 Fakulteti i Mjekësisë në Universitetin Shtetëror të Ohio kryer një studim në të cilën njerëzit të cilët kishin disa lloj alergji, alternuar dhënë dy lloje të problemeve - shkaktuar disa ankth në lëndët dhe ankthit, ndërsa të tjerët nuk kërkojnë ndonjë tension nervor. Është bërë vëzhgimin që në simptomat e para alergji rast përkeqësuar.


Hormonet e stresit mund të stimulojë prodhimin e imunoglobulinave IgE - proteinat e gjakut, stimulimin e reaksioneve alergjike. Nën stres duhet të jetë një shumë e gjumit. Në nuk fle më shumë të drejta të manifestuar stres dhe simptoma alergjike.


2. gotë shtesë e verë gjatë darkës


Sipas studimeve daneze, alkooli mund të rrisë rrezikun e rinitit alergjik sezonal me 3% për çdo pije alkoolike shtesë në javë. Ndoshta arsyeja është se bakteret dhe maja të përfshira në alkool prodhuar histamines - kimikatet që shkaktojnë simptome alergji si të ndritshme si hundë të zihet fryma dhe sytë e përlotur. Gjatë reaksioneve alergjike akute duhet të përmbahen nga alkooli.
Mjekim 3. vonuar


Antihistamines janë më të mirë në rast se ata marrin edhe para ndikimi ndodhur alergene. Ajo duhet të fillojë medikamente disa javë përpara sezonit polen, ose koha kur ju duhet të bisedoni me rreth alergjen (p.sh., golf në qoftë se ju jeni alergjik në bar).


4. Larja e përditshme në temperatura të ulëta në një makinë larëse


Nëse rinitit fillon në shtrat, i vendosur në shtrat Mënyra larë në temperaturë më të lartë. Një studim i kryer në Korenë e Jugut tregoi se larje në 60 gradë Celsius vret 100% e marimangat pluhurit dhe larje në 40 gradë - vetëm 65%.5. houseplants, teshtij detyruar


Dhe orkide e bukur mund të shkaktojë një person për të derdhur lot. Në Belgjikë kryer një studim në të cilin është konstatuar se 75% e njerëzve që vuajnë nga alergjitë ndaj polenit, të cilat nuk mund të tolerojë, të paktën, një nga houseplants më të zakonshme. Alergeneve që gjenden në lëng e centralit mund të përhapet në ajër, duke shkaktuar rinitit alergjike. Çdo bimë e gjelbër në një tenxhere mund të jetë një alergjen, por shumica e tyre janë bimë gome, yucca, dredhkë, pëllëmbët, Orchids dhe ferns.6. Disclaimer duke marrë mjekim në kohën e gjumit


Është e rëndësishme të mbani mend për të marrë ilaçe për alergji para gjumit. Pastaj drogës do të qarkullojnë në gjak deri të nesërmen, pas teshtitjes, sytë e përlotur dhe hundë aktuale është manifestuar më të fuqishëm në mëngjes. Përveç kësaj, duke marrë ilaçe para krevat, ju mund të zgjidhni normale, dhe nuk shikoni për atë që nuk të shkaktojë marramendje. Edhe më mirë do të fle.


7. Objektet në dhomë


Klori përdoret për të dezinfektoj ujit në pishina mund të irritojë lëkurën, sytë dhe traktit respirator. Një studim i fundit i publikuar në revistën e specializuar pediatrik, zbuloi se ata adoleshentë që kishin në pishinë me ujë chlorinated 100 orë ose më shumë për të rritur rrezikun e alergjive në tre deri shtatë herë, në krahasim me notonin me pa pishina klor.

Si lundruar dobishme për të minimizuar rreziqet që lidhen me përdorimin e klorit. Ju mund të veshin syze ose duke notuar në pishina në natyrë - ku klorit avullohet shumë më të shpejtë. Gjithashtu, duhet të përmbahen nga noti ditore në pishina klor shtëpie.


8. Duhanpirësit miq


Pirja e duhanit nuk është e dobishme për të gjithë, por njerëzit që vuajnë nga alergjitë janë veçanërisht të ndjeshme ndaj ndikimit negativ. Hulumtimi japonez tregon se mbi 80% e fëmijëve të cilët kanë rritur në familje me qëllim të keq duhanpirësve vuajnë nga një formë e rinitit alergjik.

Sufferers alergji nuk mund të kalojnë shumë kohë në bare tym dhe institucione të ngjashme për përkeqësimin e shëndetit, sepse grimcat e hirit ende të vendosen në rrobat e duhanpirësve dhe mund të ndotin ajrin, edhe në qoftë se nuk ka pirja e duhanit.


Mbrëmje 9. Disclaimer dush


Grimcat e pluhurit delikate depozituara në flokë, rroba dhe këpucë të një njeriu i cili kaloi disa kohë në rrugë, dhe madje edhe pas kthimit në dhomën vazhdon të irritojë lëkurën dhe mukozës. Sepse alergji duhet të kthehen në shtëpi në dush dhe ndërroni rrobat për rroba të rrugës dhe këpucë nuk përhapet polen rreth shtëpisë.