Alergeneve në shtëpi


Në shtëpinë tuaj mund të jetë një vend për kafshët dhe bimët e ndryshme, shumica e të cilave mund të jetë një burim i alergeneve dhe shkakton që shkaktojnë reaksione të ndryshme alergjike. Megjithatë, në qoftë se gjatë vitit që ju keni vënë re kongjestion i hundës, teshtimë, sy dhe sindromi vazhdueshme tearfulness postnazalnыy, në të cilin rast jashtë sezonit që ju keni ethe hay ose konstante alergjike rinitit. Kjo gjendje mund të shkaktohet nga alergeneve shtëpiake të tilla si marimangat pluhur, Buburrecat, myk dhe inat nga kafshët.
Kuptuar natyrën e shtëpisë dhe janë një burim i madh i alergji. Kryesor në trajtimin e alergjitë, të cilat ndodhin për shkak të alergene brendshme është për të reduktuar në kontakt me alergene, ose, në qoftë se është e mundur, për të shmangur ato.
Çfarë është pluhuri shtëpi?


Pluhuri shtëpi? një përzierje të përbërësve që mund të shkaktojnë alergjive. Pluhuri shtëpi përzier me grimca të ndryshme, duke përfshirë edhe grimcat e ushqimit të thatë, spore myk, polen, grimcat e materialeve zbokth kafshët, insektet, veçanërisht marimangat pluhur dhe Buburrecat. Ashtu si në rastin e alergeneve të tjera, grimca të tilla përmbajnë proteina që janë të vogla sa për të fluturuar në ajër dhe se një person mund të thith ato. Parazitët kryesorë që janë në pluhur shtëpi dhe mund të shkaktojnë simptoma alergjike janë marimangat pluhur dhe cockroaches.Cilat janë marimangat pluhur?


Marimangat Pluhuri, të cilat janë zbuluar në vitin 1964, janë arachnids mikroskopike. Madhësia e tyre është 1.3 mm në gjatësi, dhe sy të lirë nuk mund të shohin ato. Ata kanë tetë këmbët, të verbër dhe ata zakonisht jetojnë në lokalet. Nuk është e nevojshme se banesa nuk është pastruar. Arsyeja për ekzistencën e tyre është fakti se i zakonshëm pastrimin dhomë kur vacuumed ose pluhur, ata nuk janë të fshihen. Në marimangat pluhur në këshilla thonjëza janë të veçanta "ngjitës" pads. Këto pads ndihmojë ata që të mbajë të shpejtë në fibra, e cila u lejon atyre të ekzistojnë në qilima, tapiceri dhe dyshekë. Shumica e marimangat gjetur në shtëpitë që i përkasin familjes së pteronyssynusamy dermatofahoydov dhe poleni si komponente kryesore. Për fat të mirë, marimangat pluhur nuk kafshoj, mos përhapur sëmundje dhe nuk janë transferuar tek njerëzit.
Ku janë marimangat pluhur?


Në mënyrë që të mirë të mbrojtur veten nga kjo për problemin, ne duhet të kuptojmë se çfarë duhet të grimcave të pluhurit të shtohen dhe "shpëtim". Pasi ajo është e vendosur që marimangat nevojë dhe atë që u pëlqen, do të jetë shumë më e lehtë për të përcaktuar se si ne si të ngushëlloni popullin, shpesh në mënyrë të pandërgjegjshme të promovuar këto marimangat pak jeta e tmerrshme.
Marimangat Pluhuri shpesh jetojnë në vende të ngrohtë dhe të lagësht. Temperatura ideale për marimangat pluhur janë temperatura 16 deri 25 gradë C. Ajo rezulton se kjo është një temperaturë ideale në shtëpi? Që nga marimangat pluhur nuk është e mundur për të pirë, pastaj krejtësisht e varur nga lagështia. Ata ndjehen më të mirë në një lagështi relative prej 55%; kështu që të jenë të kujdesshëm kur përdorin humidifiers dhe pastrues me funksionin e pastrimit lagësht. Megjithatë, ju duhet të mbani mend se monitoruar lagështia në apartament nuk është e mjaftueshme për të kontrolluar marimangat pluhur. Sapo lagështia bie, marimangat pluhur zhduken. Por edhe në kushte shumë të thatë mund të marrë disa muaj në pluhur marimangat zhdukur. Përveç kësaj, nuk është çështja e ushqimit. Mos harroni se sekretet dashuri marimangat që e dallon trupin e njeriut, si dhe thekon të vogla të lëkurës humbim. (Mesatarisht, një person humb deri në 15 dhjetor të grimcave të ndryshme të lëkurës çdo ditë.) Përveç kësaj, ato mund të vendosen në pillows pendë dhe materialet e mbushur lodra. Uyazyka më e favorshme për kultivimin marimangat pluhur? dhoma gjumi. Ato janë të vendosura zakonisht në dyshekë, jastëkë, pranverë kuti, si dhe bedspreads, perde, seks dhe materialet e tjera Veshje tekstilit në dhomë. Marimangat Pluhuri rrallë mund të gjenden në vende të thata, në një lartësi prej 1500 metra mbi nivelin e detit.Si Marimangat Pluhuri mund të shkaktojë alergji?


Enzimat e tretjes janë lëshuar me feces është më irrituese të gjitha alergeneve marimangat pluhur. Më pak alergeneve janë gjetur në organizmat marimangat. Rruaza mikroskopike mite feçe tretem dhe të kthehet në pluhur, të cilat lehtë merr në ajër. Kjo zakonisht ndodh gjatë pastrimit vakum, krevat zastylanyya kur një njeri u kthye në një ëndërr, ose kur ai kalon nëpër qilim. Kur një person me alergji merr frymë këto grimca mund të jenë shenja të astmës ose alergji hundës. Gjithashtu, besohet se ekzema alergjik mund të shkaktohet nga ky stimul.Disa fakte


Çdo mite pluhur jeton për rreth 30 ditë dhe prodhon rreth 20 lëvizjeve të zorrëve në ditë. Kur femra jashtëqitje mite mund të luajnë rreth 30 marimangat reja. Në 10% e popullsisë është alergjik ndaj marimangat pluhur. Rreth 80% e fëmijëve me astma alergjike ndaj marimangat pluhur.

Buburrecat? Ju duhet të kidding!
Rreth 20-30 vjet më parë Buburrecat u njohën zyrtarisht si alergjen fuqishëm. Alergji të Buburrecat mund të jetë një faktor i madh në shkallën e rëndë të astmës dhe alergjive hundës. Nga Buburrecat vuajnë në zonat urbane në ndërtesave të banimit; ata janë gjetur edhe në zonat ku është përgatitur ushqimi.

Buburrecat janë ndër më të moshuar të të gjitha llojeve ekzistuese (ato 350 milionë vjet). Ekzistojnë tri lloje të cockroaches që jetojnë në të tashmen: BLATELLA Gjermani (tipi Gjermanisht) peryploneta Americana (tip amerikan) dhe oryentalys BLATELLA (lloji Lindore).
Buburrecat janë shumë të qëndrueshme, ato që t'iu përshtatur kushteve të ndryshme, duke krijuar, duke jetuar në kushte të ushqim dhe ujë të mjaftueshëm. Ato mund të gjenden në afërsi të faucets rrjedh dhe kuzhinat. Megjithatë, ata mund të endet në fusha të tjera, dhe ato zakonisht mund të gjenden në dhomat e fëmijëve, ku fëmijët shpesh të hanë. Alergeneve të mëdha janë në enzimat e tretjes e tyre, pështymë dhe grimcat e trupit. Ashtu si në rastin e marimangat pluhur alergeneve dhe grimcat e tyre mikroskopike në ajër në lëvizje të vogël në dhomë.Po në lidhje me myk?


Nëse marimangat pluhur dhe Buburrecat nuk shkaktojnë acarim të rënda, tani ne duhet të flasim për myk. Simptomet e ethe hay (rinitit alergjik) dhe astmë mund të shkaktohen nga inhalimi i sporeve myk. Myk ose kërpudhat mund të shfaqen në sipërfaqe me lagështi, brenda ose jashtë. Trupi prodhon spore myk ose fara që janë në mënyrë të konsiderueshme më pak polen dhe nuk janë aq të forta, të tilla si alergene. Një numër i madh i spore myk mund të qëndrojë në ajër, sidomos në pranverë dhe në vjeshtë. Por ata janë të plotë gjatë natës, sidomos kur është i lagësht, i mjegullt.

Jashtme myk mund të jetë në tokë, bar, gjethe rënë, oxhaqet, plevica dhe stalla. Një numër i madh i myk mund të gjenden në gardh, i cili ndodhet prapa shtëpisë, sidomos në zonat me hije.
Myk i brendshëm mund të përqëndrohen në banjo, sidomos në dush, tavane me lagështi, vrima kullimit për bimët, në VC-ja, guva, mbi themelet e shtëpive, kanaleve gjysmë dhe mbyllur lokalet. Era e myk është dëgjuar shpesh në mjedise të tilla.

Së bashku me pemë të jetojnë bredhi dhe dhomë mund të sillen polen, myk dhe vajra aromatike, të gjithë mund të shkaktojnë sulmet e astmës dhe alergjive. Kështu, pas pushimeve, kur conifers vendosur për shitjen, atëherë një pemë artificiale të mirë dhe të gëzojnë pushimet për vite me rradhë, duke harruar në lidhje me sulmet alergji. Mbani një pemë artificiale në paketimin e pluhur-provë.


Sa për kafshët shtëpiake?


Kafshët Zbokth ose lëkurë të lëkurës më shumë mund të shkaktojnë reaksione alergjike sesa lesh e tyre ose lesh. Përveç kësaj, një reaksion alergjik mund të shkaktohet nga pështymë dhe / ose urinë e macet, qentë, kuajt dhe brejtësve.

Shkalla e problemit të alergjive kafshëve të mëdha. Hulumtimet tregojnë se ata që vuajnë nga reaksione alergjike në 20% të banorëve dhe kjo është e lidhur direkt me numrin e kafshëve, sidomos macet dhe qentë.


Cats


Lloji më i famshëm i alergji mund të shfaqet për shkak të macet e brendshme. Alergjen i madh është një proteinë e prodhuar nga gjëndra djerse (gjëndra dhjamor) në lëkurë, dhe shfaqet në shkallët e lëkurës ose zbokth, e cila freskohet me macet. Gjithashtu, në një masë më të vogël se kjo alergjen është e pranishme në leshi / lesh, pështymë dhe urina. Edhe përkundër faktit se pranë një njeriu gjithmonë ka jetuar macet, ajo mund të zhvillojnë ndjeshmërinë alergjike.

Alergjen cat Zbokth mund të ndodhë jo vetëm në macet, ajo gjithashtu i qëndron qilima dhe mobilje. Proteina mund të qëndrojnë atje për muaj dhe mund të shërbejë si një rezervuar nga e cila alergeneve mund të hyjë në ajër. Alergjen i lehtë dhe mund të jetë në ajër për orë. Njerëzit gjithashtu mund të transferojë alergjen cat në rrobat e tyre, duke e çuar atë në zyrat e tyre, shkollë apo një shtëpi të miqve.


Fakte


Përafërsisht 30% e popullsisë së macet.
Rreth 6% e popullsisë kanë reaksione alergjike ndaj maceve.

Cat është një mace. Alergjia mund të ndodhë në çdo lloj macet. Pra, nuk besoj kur macet shitësi ju tregon se ky lloj i macet hypoallergenic. Cats me flokë të shkurtër mund të ketë të njëjtin numër të "lupë" se macet me flokë të gjatë.


Dogs


Qentë familje jetojnë në më shumë se 40% të popullsisë. Rreth 33% e sufferers alergji të ndjeshme për "inat" qen (në krahasim me pothuajse 50% alerhetykiv, i cili është alergjik ndaj maceve). Që zbokth është shkaktuar nga një reaksion alergjik ose lesh, asnjë ndryshim në atë gjatësi e flokëve qen; ju mund të keni një reaksion alergjik ndaj një chyhua-Hua, si dhe Bariun. Qen i vogël mund të shkaktojë një reaksion alergjik të rëndë, si qentë të mëdha. Nuk ka asnjë dëshmi që ndonjë alergji një race, ndryshe nga të tjera. Në fakt, asnjë nga specie nuk është një alergjen. Edhe poodles dhe Terriers (shpesh konsiderohen ushqen hypoallergenic) shkaktojnë simptoma alergjike në njerëz të ndjeshme gjatë kontakt të gjatë me kafshët.

Nëse fëmija juaj ka astmë dhe alergji gjetur Kij kujdes që të mos le të kaluar natën me të afërmit dhe miqtë, shtëpitë e të cilëve kanë kafshët shtëpiake. Ka pasur raste të dokumentuara të reaksioneve serioze alergjike, si dhe rastet e rasteve fatale. Shmangur situata të tilla.


Kuajt


Vetëm 10% e sufferers alergji të ndjeshme për kuaj. Ndoshta arsyeja për këtë sasi alerhetykiv vogël qëndron në faktin se njerëzit rrallë ka pasur kontakt me këto kafshë dhe leshi i tyre rrallë mund të gjenden në mobilje dhe në dhomat e gjumit. Por, si në qoftë se nuk ishin njerëz të ndjeshme dhe alergjitë duhet të shmangin jo vetëm kuaj dhe stallat, por edhe artikuj që lidhen drejtpërdrejt me to, të tilla si frerët, saddles dhe riders veshje. Gjithashtu, mos harroni se kuajt e flokëve mund të mbijetojë në mobilje antike dhe lodra të vjetra. Njerëzit të cilët kanë probleme me kuaj do të jetë e ndjeshme ndaj zebras, mushka dhe gomarë.

Mos harroni se në qoftë se ju jeni në një të qëndrueshme, ajo rrit yyazytsirnist goditur ju zbokth apo grimcat e lëkurës të kafshëve dhe ju rrezik marrjen kontakt me myk, polen, dhe me shumë stimuj të tjerë. Nëse jeni astmatik, të jenë të kujdesshëm dhe të jenë të përgatitur për sulme alergji.


Zogjtë


Alergji të shpendëve është më e zakonshme në mesin e fermerëve të shpendëve, e cila kontakti yyazytsirnist me këto kafshë është shumë e lartë. Njerëzit të cilët janë të ndjeshëm ndaj pendë pulat, patat, gjelat dhe rosat ende mund të hani mish dhe vezë të shpendëve më sipër. Por njerëzit e tillë mund të përgjigjet për duvets, jastëkët dhe featherbeds. Ju gjithashtu duhet të mbani mend se marimangat pluhur shpesh tek përgjojnë në shtrat.Brejtësve


Grupi i brejtësve përfshijnë hamsters, lepujt, derra gini, gerbils, gophers, minj dhe minjtë. Numri më i madh i reaksioneve alergjike mund të ndodhë gjatë infeksionit në laboratorë, por këto kafshë janë shumë të suksesshme dhe të jetojnë në shtëpi. Mouse urinës është alergjen veçanërisht e fortë për njerëzit që punojnë me kafshët laboratorike. Urina e minjtë dhe derra gini përmbajnë alergene alergeneve të ngjashme në pështymë dhe lesh lepujt. Me mantelet lesh lepuri janë bërë, ata janë të izoluar doreza, pantofla, muffs këmbë, jastëkët dhe batanije. Für Angora lepuri konsiderohet 10 herë më i ngrohtë se lesh dele. Fije të buta, të cilat janë bërë nga leshi angora lepuri, e përdorur në thurje, thur me grep një fije izoluar doreza, dhe të prodhojnë çorape. Ne prodhimin e sportive fill i tillë mund të përdoret i vetëm ose në kombinim me mëndafsh. Dhe, sigurisht, lepujt mbajtur si kafshët shtëpiake në apartamente, si dhe në pjesët e gjalla të shkollës. Shpesh prindërit vëreni se fëmija i tyre "mori privilegjin" për t'u kujdesur për kafshët e gjalla qoshe në klasë gjatë fundjavë ose pushime. Kjo shpesh çon në shpërthimet e reaksioneve alergjike në kafshë. Në qoftë se ju ose fëmija juaj ka alergji apo astmë është, nuk do të marrë një përgjegjësi të tillë.
Po në lidhje me polen dhe houseplants?


Është e habitshme se sa shpesh bimët rrugë provokojnë shfaqjen e alergjive. Por ka edhe disa bimë të cilat japin probleme dhe probleme me alergji. Në bimët shtëpie tani më shumë se lë lule dhe ata nuk janë pollinated shumë. Këto bimë janë fik, e cila mund të shkaktojë alergji sy, lulëzuar panje, e cila mund të zhvillohet astmë.
Indoor, sidomos ato që rriten në shporta thurje dhe lagështia që e duan është një burim i myk. Terrariums dhe bimë të mëdha janë edhe agjentë të alergjive. Shmangni lule të thata dhe conifers jetojnë, si ata hawkers myk konvencionale.