Aromatherapy në shtëpi


Aromatherapy - shëruese praktikë që ka rrënjët e saj në ditët e lashtë Greqi, Kinë dhe Egjipt. Mekanizmi i veprimit të Aromatherapy është i bazuar jo vetëm në inhalimi i aromave të këndshme. Në thelbin e saj - ndikimin e odors në emocionet e njeriut.
Emocionet që janë të regjistruara në trupin tonë janë reaksionet kimike të zakonshëm. Në fakt, të gjitha shqisat tona - rezultat i proceseve kimike që ndodhin në trup.
Pas pranimit të sinjalit, ndjenja jonë e erë (nervave nuhatjes) menjëherë ndërvepron me sistemin limbic, duke kaluar barriera gjak-tru. Kjo aromas perceptuara duket të shkaktojë një reaksion kimik në tru, e cila menjëherë e ndryshon gjendjen tonë emocionale. Për shembull, kur truri ynë sekreton serotonin ne fillojmë të ndjehen të relaksuar dhe refreshed. Ato pjesë të trurit që procesi erë dhe gjithashtu përgjegjës për kujtesën, të mësuarit dhe humor.


Përdorni vaj Nxjerrëse (shërimit esenca e bimëve) ka një ndikim të drejtpërdrejtë në emocione, nivelet e energjisë dhe funksion kognitiv të njeriut. Përveç kësaj, vajra aromatike kanë prona të tjera të mahnitshme shëruese, duke ndikuar jo vetëm fizike, por edhe në trup eterik. Ata shpejt lehtësimin siklet nga djegiet (vaj livando, Calendula), të lehtësuar dhimbje të muskujve (nenexhik, livando, borzilok), lehtësimin e dhimbje koke (kamomil, nenexhik, livando) dhe të përzier (kopër, xhenxhefil, m 'pestë). Vajra të njohur për efektivitetin e tyre në trajtimin e fungale dhe infeksioneve bakteriale (leptospermum metlovydnыy, rigon, Geranium) në forcimin e sistemit imunitar (rigon, limon, grejpfrut), sistemin e frymëmarrjes (eukalipt, karafil, nenexhik), sistemi i qarkullimit të gjakut (selvi, borzilok , rozmarinë) dhe gjumi përmirësuar (temjan, u rrit, kamomil).


Marrë nga distilim ose squeezing, vajra aromatike neyyazytsirno përqendruar dhe të përmbajnë substanca më të rëndësishme bimore medicinale, elementët gjurmë, enzima dhe minerale. Aromatherapy mund të praktikohet në shtëpi.
Ju mund të përdorni vajra esenciale në shtëpi si më poshtë:Në nivel lokal . Aplikoni vaj direkt në lëkurë. Disa vajra duhet të jetë i holluar (shih rregullat për përdorim);
në formën e inhalacion . Të thithë aromën direkt nga shishe, vendin shishe në një gotë me ujë avullohem apo aplikuar në zonën e nën hundë;

në formën e llak . Përdorni llak për të përhapur aromën gjithë dhomën;
në gatim . Shto nenexhik, livando, portokalli ose vaj limoni në pije të bërë në shtëpi dhe ushqim. Gjithashtu të japë një aromë të mirë të rigon, borzilok, borzilok, dhe të tjerët;
gojarisht . Shtoni disa pika të ujit për të pirë apo të aplikoni disa pika direkt në gjuhën. Sigurohuni që të naftës mund të përdoret në gatim dhe pikërisht ndiqni dozen. Disa naftës japin efektin djegur dhe duhet të jetë i holluar.
Që nga vajra aromatike direkt ndikojnë në emocionet tona, Aromatherapy efektive në trajtimin e depresionit, duke reduktuar acarim të trajtuar pagjumësi dhe ankth. Veçanërisht e efektshme në rivendosjen e bilancit emocional dhe shëndetin. Në mënyrë tipike, Aromatherapy është përdorur për qëllimet e mëposhtme:në uljen e ankthit : Lavender, barbarozë, palme u rrit, bergamot, kamomil, selvi, temjan, jasemini, dëllinjë, vaj neroliyeva, u rrit, ylang-ylang;
rritjen e nivelit të energjisë : Mint, rozmarinë, jasemini, basil, kanellë, limon, i urtë arrëmyshk, livando, arrëmyshk, chefras, u rrit, vetyverovoe vaj, barbarozë;

qetë dhe relaksim (P.sh., pagjumësia), borzilok (rigon), limon, vaj vetyverovoe, sanëz, u rrit, chefras, kamomil, vaj neroliyeva, ylang-ylang.Një nga mënyrat më të mira për të shijuar veprimin e vajrave esenciale - masazh. Gjatë masazh personi jo vetëm që merr frymë shëruese vajra nxjerrëse aromë, por gjithashtu ka aftësinë për të vlerësuar fizikisht relaksuese efekt. Masazh duke përdorur vajra aromatike stimulon organet, lëkurën, muskujt, nervat dhe gjëndrat, përmirëson qarkullimin e gjakut.
Aromatherapy - pjesa më e këndshme, e lehtë dhe zbavitëse e kujdesit globale e shëndetit të tyre. Pse të mos përballojë për të përdorur një nga teknikat më të mira përtëritje dhe stresi? Së fundi, ajo mund të praktikohet jo vetëm në shtëpi, por edhe ku ju do të jetë të rehatshme.