Në disa raste, chiropractic ndihmon


Ka raste kur një njeri "shqye" mbrapa apo zaschemylo nervore në zonën kurrizore, goditur qafën e tij dhe tani është e pamundur për të lëvizur - dhimbje të tilla në këto dhe raste të tjera të chiropractor ndihmë. Vetëm duhet obyazykatysya se ajo duhet të vërtetë të jetë shkronja specialistë kapitale. Sepse, për fat të keq, ka njerëz të ulëta, që pretendon të jetë një chiropractor dhe vetëm sëmundje përkeqësojnë veprimet e tyre i ngathët, në vend që të ndihmojë. Prandaj është e rëndësishme për të parë një mjek në qendrat e fuqishme shëndetësore. Cigareve terapi manuale (MT) është i paqartë. Disa nuk e pranojnë këtë metodë e trajtimit, ndërsa të tjerët e perceptojnë si një kurë për shumë sëmundje të shpinë, sistemit musculoskeletal. Në pranim në chiropractor erdhi një pacient dhe e pyet: "Unë kam një disk diskale, ju ushtroni atë për mua? " Një tjetër mjeku i tha: "Unë vuajnë nga hernia kurrizore, ju ndihmoni mua? Vetëm një mjek në klinikën më tha se terapia manual absolutisht nuk mund të shpenzojnë atë që ne bëjmë? ". Fakti se gjykimi është i saktë dhe çfarë është chiropractic, një relike e mjekësisë tradicionale apo zgjidhja - tani. E vërteta është në mes. Për të kuptuar efektin e mjekësisë chiropractic, ju duhet të kuptojnë mekanizmin e parregullsive në shpinë. Atëherë ajo do të jetë më e lehtë për të zgjidhur, kur trajtimi është e nevojshme tani, dhe kur ajo është e kundërindikuar.


Një nga sëmundjet më të zakonshme të shtyllës kurrizore - osteokondroza. Ky term nënkupton degjenerative-distrofike indet shkelje vertebrore. Në qoftë se zhvillimi i saj i dhimbje të ulët mbrapa do të shkojnë larg, ajo mund të ketë komplikacione të tilla si hernia vertebral. Kur osteokondroza është dëmtimi kërc dhe lëvizjen e rruaza përkeqësohet. Përparuar, sëmundja fillon të përhapet në ligaments, rruaza kockave, muskujt dhe kështu me radhë D. kërc është shkatërruar kryesisht për shkak të sintezës pasaktë të proteoglycans -. Kimikateve. Këto substanca janë quajtur "thith" dhe të mbajë ujë, e cila është e nevojshme për të bërë pronat mbrojtes në të përbashkët ose disk. Kur kjo sintezë është i shqetësuar, kërc bëhet i paaftë për të mbajtur ujë. Nyjet e shpinë shuar janë "thatë". Kështu disk humb vetitë e tij dhe hydroamortyzatoruyuschye "vendosja e madhe" pesha e shtyllës kurrizore. Ky proces është quajtur në mjekësi "hondroz". Nëse dëmtuar nyjet e shpinë, ajo është quajtur "spondylarthritis" ose "arthrosis". Kjo çon në paqëndrueshmëri në segmentin e shtyllës kurrizore. Nuk është një muskul funksional bllok. Kështu dy rruaza ngjitur si vtyskayutsya njëri-tjetrin dhe bllokimin e zonave të tilla në shpinë mund të jetë jo një, por disa. Ky refleks proces. Ajo mbron shpinë nga lëndimi të mëtejshëm. Hiq ajo duhet të jetë, pasi ai squeezes një disk që ishte në mes rruaza si zëvendës. Kjo çon në dhimbje dhe procesin e zhvillimit të veshin pëlhurë. Ejani në ndihmën e chiropractic. Ajo ka lloje të ndryshme të punës me nyje dhe shpinë. Kjo teknikat manual përdorur ndikimin. Masazh - është gjithashtu një seksion MT. Teknikat manipuluese të ndihmojë në eliminimin bllokohet relaksoheni segmentin kurrizore në të cilën lëvizje është rivendosur. Nëse muskujt për një kohë të gjatë "mësuar" në një gjendje të tillë të tensionit, në këtë rast, terapi manuale muskujve. Kur heqjen muskujt e thella të vertebrorëve tension, metodë manual nuk është i vetmi. Mjekësi chiropractic është përdorur me sukses në luftën kundër lakim kurrizore. Nëse ju hiqni problemin në kohë, është e mundur për të shmangur ndërlikimet në formën e osteoarthritis. Chiropractic ndihmon për të korrigjuar kurbë scoliosis, duke eliminuar në zonën trupezuar me mbeshtjelljen. Efekti më i madh këtu jep MT në kombinim me ushtrime terapeutike dhe masazh. Në përfundim, ne mund të përmbledhim listën e mësipërme dhe pikat në të cilën sëmundje duhet të trajtohen në një specialist - një chiropractor, për shkak se "teknologjia" punon për dhimbje dhe pjesë të tjera të trupit të ngjashme me sipër-përmendur. Kjo duhet të bëhet në: sistemi -disease musculoskeletal, problemin e tendosje kronike mbrapa; - Kronike dhe akute dhimbje prapa dhe qafën; dhimbje koke -hronichnyh; nervore -zaschemlenni sciatic; shpërfillje sëmundjet e shtyllës kurrizore; - Depozitat Salt (osteokondroza); lëvizshmëri -boli dhe i kufizuar në supet dhe hip joints; Qëndrimi -violation (lordosis, scoliosis, kyphosis). Në qoftë se mjeku ka diagnostikuar "scoliosis", "pinching nervore sciatic," nëse një person u kthye qafën vështirë dhe ajo humbi lëvizshmërisë, ju mund të kërkoni ndihmë nga një chiropractor mirë, specialist i biznesit.