Në disa raste, ndihmon fashë garzë mbi gripin e fytyrës


Gripi - një sëmundje akute infektive që shkaktohet nga viruset e ndryshme të llojeve të ndryshme. Zakonisht, burimi i tyre mund të jetë një person në fillim të sëmundjes së tyre. Kur flisni, kollë dhe teshtimë mikrobet mund të lirohet virus. Njeriu i cili ishte i sëmurë infeksioni i influencës shitës shetitës është 4 deri 7 ditë. Ky popull shëndetshëm infektuar pikat. Në vitet e fundit, rrit rrezikun e sëmundjes tek njerëzit. Gripi është një sëmundje e rrezikshme, ndërsa komplikime serioze dhe mund të çojë në vdekje, por ka shumë raste ku pacientët e konsiderojnë këtë sëmundje është i parëndësishëm dhe nuk do t'i jepte shumë rëndësi. Gjatë sëmundjeve masive kërcënojnë vendet publike ku ju merrni - atë mbi të gjitha dyqanet, të transportit publik, arsimore dhe institucionet shëndetësore. Jo të gjithë dhe nuk është gjithmonë e mundur për të shmangur vizituar këto vende. Megjithatë, në qoftë se ju duhet të shkoni në vende publike, ne mund të zvogëlojë rrezikun e infeksionit në minimum. Prandaj sezon zyyazykay garzë është një gjë e domosdoshme dhe duhet të jenë në dispozicion për të gjithë. Edhe në qoftë se një person është i shëndetshëm, ai është gjithmonë në vende me përqëndrime të mëdha të njerëzve ka një yyazytsirnist madh infektuar. Sipas mjekëve maska ​​epidemiologët sjell më efektive kur ajo është bërë veten zabolevayuschye. Kjo është për një person i shëndetshëm mund të sjellë vetëm dëm në qoftë se ajo nuk do të marrë më shumë se dy orë. Virusi i gripit është një madhësi mikroskopike, ajo lehtë kalon nëpër boshllëqe zakonshëm garzë. Njeriu duhet të marr frymë mikrobet që ai vetë merr frymë vetëm disa herë rritjen e përqendrimit. Mikrobet dhe bakteret vыdыhaemыe personi i ndaluar garzë dhe lagështi që formon nën atë nga frymë për një kohë të gjatë mund të ruajë qëndrueshmërinë e tyre. Të mbrojtur të tjerët nga mikrobet personin e infektuar - e vetmja gjë që mund të bëjë një salcë.


Është e njohur se disa baktere dhe viruse në pikat shumë të vogla të pështymës mund të përhapet nëpërmjet ajrit në hapësirë ​​në një distancë prej 7 metrash. Në këtë rast, kur përdoret siç duhet, është një mënyrë shumë e thjeshtë, si fashë pambuku garzë të besueshme do të shërbejë si një pengesë mbrojtëse ndaj mikrobeve. Nuk ka rregulla më komplekse në të cilat i zakonshëm mund të arrijë një efekt mbrojtës. Është thelbësore që ajo është në mënyrë të vendosur, por jo adjoined fort në fytyrë dhe nuk shkaktojnë parehati kur të frymëmarrjes; duhet të mbulojnë hundën dhe gojën; veshin vetëm në momentin kur një person hyn në një dhomë apo transportit; përdorni fashë disponueshme kirurgjikale jo vazhdimisht mbi dy orë; vetë-bërë pambuku garzë fashë pas çdo dy orë e veshur atë është e nevojshme për të zgjidhur një hekur të nxehtë, të larë dhe vlim për çdo ditë. Infeksion që përhapet rreth njerëzve të sëmurë nuk e merrni për të pronarit të ri nëse ai do të vihet në fashë garzë fytyrë. Në të gjithë botën veshin një atribut të sëmurë, dhe në shoqërinë tonë janë marrë pikërisht e kundërta. Përreth duhet të mbrojnë veten e tyre nga bacilet, e cila shpërndan pacientin. Shpërndan shpejt infeksioni i gripit, i gjithë stafi miqësore është në gjendje për të marrë nga një pacient në një çështje e orëve. Me rëndësi të madhe është materiali i përdorur për prodhimin e zakonshëm. Pretty mbrojtja e keqe është një material sintetik, ajo mund të shkaktojë iritim, reaksion alergjik, vështirësi të frymëmarrjes. Fashë cilësi nga gripi bërë nga pambuku garzë mjekësore dhe mirë breathable, duke lejuar lëkurën të marrë frymë, nuk ka përvojë të madhe. Shkalla e mbrojtjes më kur salcë përbëhet nga shumë shtresa. Numri më i përshtatshëm i shtresave është 07:56. Një nga karakteristikat pozitive dressings multi-layered, e bërë nga pëlhura të mirëfilltë mjekësore - është se ajo mund të përdoret shumë herë. Për të rivendosur vetitë e saj mbrojtëse duhet të larë me sapun dhe vidprasuyte hekur shumë të nxehtë. Produkt parandalues ​​marlevoe është shitur në një farmaci. Ju mund të bëni një zgjedhje në mes të katër ose shestisloynoy zakonshëm mjekësore, reusable pambuku. Nuk janë të zakonshëm në elastics dhe vargjet për lehtësinë e përdorimit. Në këtë pajisjeve mbrojtëse nuk është djersitje një person nuk pengohet frymë, dhe për përdorimin e tyre të përsëritur të mjaftueshme për të zgjidhur një hekur të nxehtë. Fashë mund të bëhet vetë. Të qep fashë pambuku garzë nuk do të duhet shumë kohë dhe nuk ka aftësi të veçanta. Për ta bërë këtë, të marrë shkurton garzë gjerësi prej 60 cm dhe një gjatësi prej 1 metër. Pikërisht përhapur garzë në tryezë, të vënë në një shtresë uniforme të pambukut mes 20? 20 cm dhe rreth 1 - 2. cm të trasha. Merrni leshi në mënyrë që ajo të mbuluar gojën e saj dhe hundën, por nuk shkaktojnë ndonjë siklet kur të frymëmarrjes. Pastaj bëj pëlhurë në të dyja anët mbi të gjithë gjatësinë, shtresa pambuku ngushtë. Pritini në fund të garzë për 25 - 30 cm në të dy anët, kështu që shkoni për shiritat lidhur. Rezulton fashë drejtkëndëshe për temat thur qëndrueshmëri përgjatë edges ekspozita nga ana e leshi. Në vend të kësaj, ju mund të merrni fashë garzë mjekësore gjerë. Fashë në fytyrën e gripit që sewn në shtëpi duhet të krejtësisht të mbuluar gojën dhe hundën. Është e nevojshme që qoshet e sipërme pambuku garzë fashë nuk kishte arritur në veshët dhe pjesa e poshtme e mjekrës së saj të mbuluar fort. Kalimi, respektivisht, nën dhe mbi veshët e sipërme dhe shiritat ulët lidhura në pjesën e pasme. Mbrojtja kundër gripit ofrohet duke përdorur zakonshëm garzë. Nëse personi i sëmurë të përdorni një fashë, ajo redukton rrezikun e sëmundjeve infektive rreth. Mos hezitoni për të vënë në të tillë një fashë të madhe në vendet publike dhe në transportin publik. Parandalimin në kohë e gripit është trajtim shumë më mirë më tej afatgjatë.