Tetë këshilla për sezonin e verës


Edhe serioze sezonin rriturit verës është predkanykulyarnыy shkollë qaj ngushtë dhe e kuptueshme e përjetshme: "Larg nga shkolla!" Pra, është koha dhe ju bëni një përpjekje të vogël dhe të përdorin një verë të mirë për promovimin e shëndetit.


1. Shtoje në manaferrat tuaja dietë të freskëta


Një gotë në ditë një përzierje e manave të ndryshme të freskëta - currants kuqe dhe të zezë, manaferra, raspberries, luleshtrydhe - mirë të shëndetshme dhe të ndryshme në dietë të zakonshme. Berries njom trupin me antioksidantë dhe për të zvogëluar nivelin e kolesterolit në gjak, e cila forcon dhëmbët, ngadalësuar procesin e plakjes dhe madje edhe të zvogëlojë rrezikun e kancerit.
2. gërmoj në tokë - dhe stresi do të jetë


Për të rritur stresin, gëzojnë një bimë mbarështimit - të thyer një kopsht të vogël, lule bimore. Nëse hapësira nuk është e mjaftueshme, holluar bimët në tenxhere në dritareje apo në ballkon. Prekur tokën si "në tokë" të drejtat.
Kur duket se jeta është e hurtling shpejt përpara, këmbët mezi prekur tokën, ndjenja kontakte të forta emocionale me kontribuon për relaksim fizik dhe rehati psikologjike.


3. Kushtoj vëmendje të higjienës oraleShkruani një rregull të përditshme të përdorur jo vetëm një furçë dhe pastë dhëmbësh, por edhe higjienike mëndafshi pe dentare, duke zgjedhur klasa për lehtësi çdo rast - lexim, shikuar televizion, me pushime në një vend të izoluar. Temë higjienike ndihmon të hequr pllakën më të tërësisht të pastër gojën e mbeturinave të ushqimit dhe microflora bakteriale. Duke përdorur pe për të pastruar dhëmbët, ju jeni duke ndihmuar trupin tuaj si një e tërë për t'u marrë në mënyrë më efektive me qendrat e tjera të infeksionit.
4. Të jetë aktiv


Bëni kohë për edukimin fizik dhe të sportit. Ju mund të filloni me e thjeshte: natyra shëtitjet në natyrë, lojra me fëmijët e tyre jashtë, kilometrazhin e çiklizmit, patinazhi në patina patina, not. "Do të flasim"Ju do të kuptoni se sa shumë humbjen, ulur nën dry. Dhe një tjetër pikë e rëndësishme: argëtuese përbashkët familjare - rruga më e shkurtër për të kuptuar në mesin e të gjithë anëtarëve të familjes.


5. Kujdesuni për sytë tuaj


Për të mbrojtur sytë tuaj gjatë punës ose tjetër, përdorimi i rastit pajisje të përshtatshme mbrojtëse.

Syze dielli në natyrë përdorimit që do të ju ndihmojë të reduktuar kontaktin tuaj me rrezatimit ultravjollcë pothuajse 99% dhe për të shmangur zhvillimin e cataracts dhe rrudhave rreth syve.
Për sportet ose llojet e tjera të aktivitetit fizik (p.sh., lawns prerja) marr një syze të veçanta të sigurisë, konsultuar më parë me specialistin përkatës.


6. Përdorni pushimet për shërim


Përdorni pushimet të paguajnë më shumë vëmendje për shëndetin e tyre.

Gjatë festave ritmin e ndryshimeve të jetës, ajo bëhet e duhur, dhe i matur, dhe kështu nuk ka kohë dhe mundësi për të udhëhequr një presion normal të gjakut, të muskujve të zemrës dhe nivelin e hormoneve të stresit, të tilla si kortizolit, rritje e cila në trup në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e sistemit kardio-vaskulare.


7. Ndryshimi qëndrimin tuaj ndaj alkoolit


Ora Summer - koha më e mirë për pije joalkoolike buta. Shmangni alkool rëndë për lëng të freskët dhe limonadë (edhe në qoftë se ju nuk keni contraindications për përdorim).

Ju mund të përballojë një Sangria pak, birrë të ftohtë ose verë të lehta, por jo më shumë se dy gota në ditë. Në këtë pijeve sasi dritë është edhe e dobishme.


8. fle Sa


Në verë, gjatë pushimeve, taksat një dëshirë për të shkuar në shtrat vonë.
Në vend të kësaj, të kujdeset për komoditetin e shtratit, ndjekin rutinën e saktë ose përdorimin e alkoolit tre orë para gjumit.
Gjithashtu e dobishme për të shmangur gjumë gjatë ditës nëse mesditë marr një sy gjumë nuk është pjesë e rrugën tuaj të zakonshme.

Pra, para se të tetë shumë e thjeshtë për të kryer receta e rëndë të promovuar shëndetin dhe për të përmirësuar mirëqenien. Përdorin ato - dhe rezultatet pozitive nuk do të ju mbajë të pritjes.