Hypovitaminosis


Pas një viti e frutave dhe perimeve bum vjeshtës lodhjes dhe sëmundjeve të shpeshta paraqesin një qëndrim. Trupi ushqim me vitamina, ushqyer, dhe ai "u ankua" Problemi është se shumica e vitamina nuk grumbullohen në trup. Kështu që ju duhet të relaksoheni, të mos mbajnë gjurmët e dietë, kaloni simptomat e dysbiosis si vitaminë mangësi atje.

Vitamina mangësi dhe mangësi vitaminëMungesa e vitaminave - një dukuri mjaft e shpeshtë. Duhet të theksohet se vitaminë mangësi dhe vitaminë mangësi - koncepte të ndryshme. Së pari u bë e famshme, por ajo është e karakterizuar nga një mungesë të plotë të vitaminës ose grupi i vitaminave në trup. Koncepti i dytë përshkruan një gjendje më të rëndë dhe do të thotë mungesa e vitaminave. Në rrezik janë shtatzënë dhe fëmijët, dmth ata të cilët zhvillojnë sistemet e trupit të kërkojë të ardhura shtesë të amino acidet esenciale. Edhe pse për shkak të kushteve të pafavorshme mjedisore dhe ushqim standart, mangësi vitamina, sidomos në vjeshtë dhe dimër, është gjetur në pothuajse çdo qenie njerëzore. Në varësi të grup specifik të substancave të zhdukur, kjo gjendje mund të manifestuar simptoma të ndryshme. Por ata të gjithë ndajnë:


 • lodhje, dobësi, të qenët i përgjumur;

 • ndryshojë në lëkurë ose mukozës;

 • nervozizëm.


 • Hypovitaminosis vitamina A


  Një nga vitaminat që kërkon rimbushjen e vazhdueshme - vitaminë A. Duke pasur pronën për të grumbulluar në trupin e kësaj vitamine është i rrallë shkakton mangësi vitaminë. Por për të tretet beta-carotene, e cila pas disa reaksioneve kimike është konvertuar në vitaminë A, duhet futje të mjaftueshme të perimeve dhe yndyrna shtazore. Në marrjen e pamjaftueshme të kësaj vitamine mund të flasim për mangësi vitaminë lëkurës. Simptomet e vitaminë mangësi të vitaminës A janë:


 • lëkurë të thatë dhe të lirshme dhe mukozën e syve;

 • çrregullime të gjumit;

 • uljen mbrojtëse;

 • vizion të paqartë.


 • Për të korrigjuar mungesën e vitaminës A në dietë duhet të përfshijë ushqime që përmbajnë beta-carotene: karrota, kungull, majdanoz, pjeshkë, mollë, kajsi, spinaq, qepë jeshile, produktet e qumështit, mëlçi, vezë.

  Vitamina Hypovitaminosis B


  Vitamina Grupi B - një gamë të gjerë të pasura me vitamina, të cilat, megjithatë, në shtetin e tyre natyror "live" së bashku. Ky ujë aminoacidet tretshme, pronat kumulative që ata kanë, me përjashtim të vitaminës B12. Vitaminat ky grup janë të përfshirë në ofrimin e qelizave me oksigjen, dhe në procesin e aktivitetit të neuro-trurit. Simptomet e vitaminë mangësi e vitaminave B është shumë serioze:


 • humbjen e kujtesës;

 • nervozizëm;

 • depresioni;

 • Shkelja e thermoregulation;

 • lodhje;

 • humbje peshe.


 • Në B2 mangësi vitaminë mund të lindin prerjes dhimbje në sy, vitaminë B12 mangësi të çojë në gabime memorie, dhe mangësitë vitaminë B6 çon në fytyrë me vaj dhe qafës, sëmundjet orale.
  Eliminimi mungesën e vitaminave B mund të përfshijnë në dietën tuaj qumësht, oriz, arra, hikërror dhe bollgur, mëlçisë, peshk, mish, djathë, djathë.

  Hypovitaminosis vitaminë D


  Për thithjen e kalciumit duhet vitaminë D. saj mungon provokon proceset e mëposhtme:


 • rakiti tek fëmijët;

 • dëme të shpeshta të eshtrave dhe smalt dhëmbit në të rriturit.


 • Nëse rregullisht hani ushqime të lartë në kalcium dhe shpesh kalojnë kohën në diell, këto probleme janë të përjashtuara. Ndërsa në disa raste, vitaminë mangësi të vitaminës D shkaktoi një shkelje e metabolizmit fosfor-kalcium, sëmundjet dhe trupin e patologjive.

  Hypovitaminosis vitaminë E


  Vitamina E, ose tocopherol - një vitaminë yndyrë-shpjegueshëm që ndikon në stabilitetin e membranave qelizore ndaj oksidimit. Mungesa e kësaj substance në trup është si më poshtë:


 • dobësimin e indeve të muskujve;

 • funksionet riprodhuese.


 • Për të shmangur një mungesë të vitaminës E duhet të përqëndrohet në tocopherol-ushqime të pasura: kikirikë, bajame, bollgur, misri dhe luledielli vaj, pulses, hips, mëlçisë, qumësht, vezë (e verdhë).
  Drogat sintetike - gjithashtu një mënyrë e madhe për të korrigjuar mungesën e materialeve të nevojshme. Për të parandaluar mangësi vitaminë sezonit në mungesë të shumë burimeve të pasura me vitamina nuk ka dëm për të marrë një kurs vitamina komplekse të ndihmojnë ata të zgjedhin terapist tuaj.