Hypovitaminosis


Ne kemi qenë prej kohësh mësuar me faktin se me ardhjen e pranverës në trup është një seri e ndryshimeve të rëndësishme. Pas dimrit, e cila është zakonisht në Rusi qendror nuk prishin shumë ditë me diell, trupi gjithashtu vjen "Pranvera", një nga tiparet që kanë mangësi vitaminë. Nga mungesa e vitaminave të caktuara të fëmijëve më të prekura, ata të cilët janë të ekspozuar rregullisht ndaj stresit, dhe të moshuar.
Për të treguar se mungesa e vitaminave tradicionalisht përdorur termin "mangësitë vitaminë" dhe "sëmundje mangësi" (kjo e fundit do të thotë mungesë ekstreme në trupin e një ose disa vitamina). Arsyet pse lloje të veçanta vytamynodefytsytov tipare karakteristike të veçanta, pranverë e përgjithshme vitaminë mangësi në fëmijët manifestohet si lodhje apo nervozizëm (qan shpesh), humbje e oreksit, prish gjumin dhe kështu me radhë. D. Përveç kësaj, ju mund të përjetojnë reduktuar hemoglobinës në gjak, Ndryshimet e ndryshme të mukozës dhe lëkurës, një reduktim i pjesshëm i mprehtësisë së të pamurit, përçarje e funksionimit normal të traktit gastrointestinal, dhe kështu me radhë. Z.


A nuk e supozojmë se vuajnë nga hypovitaminosis kryesisht njerëzit që jetojnë në "botën e tretë". Gjithashtu krejtësisht e gabuar është supozimi i "harmlessness" hypovitaminosis, dhe për këtë arsye nuk ka nevojë në parandalimin dhe trajtimin e tyre. Në përgjithësi, pranverë (sidomos në fillim) karakterizohet me prevalencë të lartë të çdo lloj vytamynodefytsyta (të dyja të veçantë dhe të kombinuar). Në lidhje me këtë, le të flasim për vitamina si të tilla, por të marrë në konsideratë çështjen e ndikimit të tyre në trupin e fëmijës.


Ekzistenca e vitaminave njoftoi së pari në 1881 shkencëtari rus NI Lunin. Vetëm shumë më vonë biokimisti amerikan origjina Casimir Funk Polonisht zbuluar më vitamina dhe shpikur dhe trilluar atë term ("vita" - jetën, "Amen", - substanca që përmban azotit). Nga rruga, ajo më vonë doli se nitrogjen nuk përmban të gjitha vitaminat. Megjithatë, nga koha termi "vitamina" ka lëshuar rrënjë dhe vazhdon të përdoret sot.
Gjithsej, ka trembëdhjetë vitamina. Cilat janë? Sipas koncepteve moderne, vitamina - një grup thelbësore për substancat organike njerëzore që janë të përfshirë në ruajtjen e funksioneve themelore fiziologjike. Ne e dimë se me disa përjashtime vitamina nuk prodhohen normalisht në trup dhe për këtë arsye duhet të vijë nga jashtë (zakonisht ushqim). Tipari kryesor i vitaminave është mungesa e plotë e ndonjë vlerë ushqyese (energjisë), sepse me to trupi pothuajse nuk arrijnë kalorive që ofrojnë dietë e kapaciteteve të energjisë.

Vitaminat janë të tretshme në ujë (ata janë shumë më të mëdha) dhe yndyrë-shpjegueshëm. Shkrihet në ujë vitamina - një thiamine (Vitamina B1), riboflavin (vitaminë B2), niacin (vitaminë B3 ose vitaminë PP), acid Pantothenic (vitaminë B5), pyridoxine (vitaminë B6), cyanocobalamin (vitamina B12), acid folik (vitamina BC) , acid askorbik (vitaminë C) dhe, më në fund, biotin (vitamina H). Për vitamina yndyrë shpjegueshëm (ata janë shumë më pak të tretshme se janë Retinol (vitaminë A), calciferol (vitaminë D), tocopherol (vitaminë E), menadyon (vitaminë K).

Shumë prej tyre kanë dëgjuar për këto "vitamina" si B15 dhe B17, si dhe "vitamina» P, U, F dhe disa të tjerë. Pse nuk kemi mend ato? Fakti që çështja e mësipërme është tani konsiderohet më vitamina.


Disa nga hypovitaminosis më të zakonshme


Që të botuar në vitet e fundit, studiues vendas e të dhënave duhet të theksohet se në pothuajse të gjitha rajonet e mangësi acid Askorbik është në mes të 70 në 100%, dhe 60-80% e popullsisë është furnizimi i pamjaftueshëm i vitaminave të tilla si thiamin, riboflavin, pyridoxine, niacin dhe acid folik. Ndoshta situata me vitamina tjera esenciale duket më mirë.

Hypovitaminosis C (acidi Askorbik mangësi).
Në të kaluarën relativisht të kohëve të fundit, një manifestim klasik i hypovitaminosis C është konsideruar si poshtër ose skorbut. Karakteristikat kryesore të sëmundjes - dobësi, humbje peshe (deri në një shterim të theksuar), anemi, gjakderdhje mishrat dhe loosening, dhe pamjen e edemë në pjesë të ndryshme të trupit. Në një kohë kur lëngje të fortifikuara, si dhe frutat dhe perimet janë në dispozicion gjatë gjithë vitit, ekzemë është pothuajse kurrë.
Megjithatë hypovitaminosis me pak fytyrë ashpërsia nuk është aq e rrallë (sidomos për ata që ndjekin dieta të veçanta për arsye fetare, për shkak të nivelit të ulët të mirëqenies apo intolerancës ushqimore nëpërmjet). Këto më së shpeshti në pranverë mjekët herë duhet të merren me zhvillimin e fëmijëve hypovitaminosis B, të cilat janë karakterizuar nga disa simptoma të ngjashme.

Hypovitaminosis B1 (thiamine mangësi).
Ndërsa kjo mund të jetë një shkatërrim njëkohshme e sistemeve kardiovaskulare, muskulor dhe nervor. Përveç kësaj, ekziston një varg i simptomave të traktit gastrointestinal. Mangësitë vitaminë B1 shenja të dukshme të sëmundjes të njohur si "beriberi." Mbani në mend se ka të paktën tri forma kryesore të sëmundjes (përfshirë feminor). Në disa raste (në mungesë të diagnostikimit në kohë dhe trajtimin adekuat) mund edhe të zhvillojnë dështim akute kardiovaskulare.

Hypovitaminosis B2 (riboflavin mangësi).
Manifestimet e saj kryesore - nga stomatiti heyloz (çara dhe inflamacion të mukozës në qoshet e gojës) dhe glossitis (inflamacion i gjuhës) dhe pezmatim i lëkurës seborrheic (lezione të lëkurës të veçanta me Deskuamimi rëndë). Mangësi Riboflavin shpesh shoqëron simptomat okulare, duke rezultuar në fotofobi, ndjesi djegie në sy dhe kështu me radhë. D.
B6 Hypovitaminosis (mangësi pyridoxine).
Pediatër dhe neurologë e njohur se mungesa shprehur pyridoxine mund të shoqërohet me zhvillimin e gjykatës, e cila zakonisht nuk mund të trajtohen me mjete konvencionale (efekt terapeutik mund të arrihet vetëm kur duke përdorur doza të larta të pyridoxine, shumë herë më të larta se kërkesat e përditshme për vitaminë emrin). Përveç kësaj, ka nervozizëm, simptoma të tilla si pezmatim i lëkurës, dhe mbi heyloz, glossitis dhe stomatit.

Hypovitaminosis PP (mangësi niacin, vitaminë B3).
Manifestimi më i spikatur i këtij lloji vytamynodefytsyta është një sëmundje e quajtur pelagër (ajo ka shumë emra të tjerë, duke përfshirë më të zakonshme - një sëmundje "rozë"). Ndër tregon mund të quhet pezmatim i lëkurës pelagër, diarre, humbje e oreksit, lodhje, dobësi e muskujve, irritim ose depresioni; në disa raste një rënie të inteligjencës (nga shkallë të ndryshme të ashpërsisë), dhe lezione të mukozës së gojës. Në të kaluarën, në mungesë të trajtimit adekuat pelagër shpesh çoi në vdekje.

Mungesa e acidit folik (folacin).
Kur kjo gjendje në fëmijët (dhe të rriturit) shpesh shënuar anemi, si maturimin shqetësuar normal të qelizave të kuqe të gjakut. Në simptomat thjesht hematologjike shpesh të tjera klinike: inflamacion dhe hidhërim të gjuhës, çrregullimet e ndryshme të traktit digjestiv (nga i parëndësishëm për të manifestuar diarre çrregullime të zorrëve thithjen - sindroma malabsorption e mesme). Shumë njerëz që vuajnë nga mungesa e acidit folik, shpesh shënuar "harresa" (përqendrimit reduktuar dhe kujtesës).

Ndër format e ndryshme të yndyrë-shpjegueshëm vitaminë mangësi vëmendje të veçantë ndoshta meriton hypovitaminosis A (Retinol mangësi). Më shpesh ky lloj vytamynodefytsyta fëmijë (kryesisht foshnjat dhe fëmijët e vegjël) të prekur, edhe pse nuk mund të jetë një mungesë e Retinol në njerëz të çdo moshe.
Simptomet kryesore të hypovitaminosis A: prania e manifestimeve të veçanta të lëkurës (hyperkeratynyzatsyya, se hyperplasia e shtresës corneal e epidermë), shfaqja e të ashtuquajturës "pulë" verbëri (zvogëluar vizion në mbrëmje / kohë të natës), thatësi e tepërt të konjuktiva. Kur mangësi vitaminë dhe trupi më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve infektive, siç konfirmohet nga studime të shumta.

Hypovitaminosis D.
Në fëmijët, dy vitet e para të jetës në pranverë papritmas mund të përkeqësohet simptomat e rakit shkaktuara nga mungesa e vitaminës D (edhe në qoftë se ata më parë të marrë dozë profilaktik të vitaminës natyrisht). Kjo nuk mund të ndodhë vetëm në pranverë (simptomat dhe jo tipike aktivizimin e rakiti tek fëmijët të cilët kanë arritur tetëmbëdhjetë muaj). Ajo është destinacioni këshillueshme doza të caktuara shtesë të vitaminës (për këtë qëllim përgatitjet që përmbajnë vitaminë D2 - ergocalciferol dhe vitaminë D3 - cholecalciferol, e para është më e mirë).Si për të parandaluar dhe trajtuar hypovitaminosis


Për të parandaluar zhvillimin e hypovitaminosis izoluar dhe të kombinuar të nevojshme për të siguruar futje të rregullt të vitaminave. Kërkesa Adult përditshme e vitamina esenciale: vitamina A - 800-1000 mg ose 2666-3333 IU vitaminë D - 5-10 mg ose 200-400 IU e vitaminës E - 8.10 mg vitaminë K - 45-80 mg vitaminë B1 - 11-15 mg, Vitamina B2 - 12-18 mg niacin - 13-20 mg, Vitamina B5 - 4.7 mg Vitamina B6 - 2.14 mg vitaminë B12 - 2 mg acid folik - 150 -200 mcg biotin - 30-100 mg vitaminë C - 60 mg. Rregullat Fëmijët përdorin vitaminë esenciale varet nga mosha.

Për qëllime të parandalimit dhe trajtimit vitaminodefitsitnyh shtetet duhet të kujdeset për pritjen e duhur të vitaminave. Sigurisht, duket mundësi shumë tërheqës për të siguruar trupin me të gjitha vitaminat e nevojshme vetëm nga burimet natyrore (dmth ushqimore të ndryshme), por mjerisht, sezonin zyyazykay është pothuajse e pamundur (në sezonin zyyazykay në fruta dhe perime përmbajtjes reduktuar ndjeshëm e vitamina esenciale).
Prandaj, për të plotësuar nevojën për vitamina prodhuar përgatitjet të ndryshme në formën e shurupe, pezullime, tableta, tableta chewable, pluhurat tretshme, pilula etj D. Në doracakun e ilaçeve edicionet e viteve të fundit mund të gjenden mbi 120 përgatitjet multivitamin.

Përgatitjet e veçanta multivitamin duhet dhënë edhe për fëmijët nën moshën prej një viti, dhe kjo ka kuptim për të përdorin ato për të paktën gjashtë muaj gjatë vitit. Fëmijët dhe të rriturit duhet të hani (përveç marrjes përgatitjet multivitamin). Është e rekomanduar për të përdorur ushqime organike sa më shpesh të jetë e mundur që janë burime të pasura me vitamina (fruta, perime, manaferrat dhe lëngje, drithëra, mish, etj) dhe të përpiqet të vë në dukje ato për gatim butë. Ajo duhet të konsiderohet se ushqimet që përmban sasinë maksimale të një vitaminë.

Në veçanti, të mirat e madje edhe emërimin e mish me cilësi të lartë dhe të produkteve të mishit), si dhe drithëra të ndryshme me një deficit të acidit Askorbik është jashtëzakonisht i vogël, sepse ato përmbajnë një sasi të vogël të vitaminës C. Shumë më e dobishme në këtë lloj të hypovitaminosis hani fruta dhe perimet. Megjithatë, deficiti, të tilla si niacin, produkte pyridoxine dhe cyanocobalamin mishit (në sasi të duhur) mund të jenë pjesërisht ose plotësisht të kënaqur nevojën e trupit për këto substanca.

Është e këshillueshme që të përdorni ushqime të specializuara të fortifikuara me suplemente vitaminë, pa braktisur prodhimin industrial të produkteve për të vetmen arsye se ata janë të konservuar. Në futje të rregullt të vitamina esenciale të nevojshme për të siguruar se dietën e përditshme përbëhej nga një sasi të mjaftueshme të proteinave, yndyra, karbohidratet dhe minerale. Vini re se ky i fundit mund të ndërveprojnë me vitamina kur hyjnë në trupin dhe në disa raste pengojnë thithjen e tyre efektiv.