Komplikime Hypothyroidism dhe trajtimi


Hypothyroidism - një sëmundje të shkaktuar nga uljen e prodhimit të thyroxine hormonit tiroid, kështu që - për mungesë të hormoneve tiroide në trup ka çrregullimet e ndryshme sistemike. Hypothyroidism është një nga sëmundjet më të zakonshme të sistemit endokrin. Në të rriturit është një formë ekstreme të sëmundjes R., myxedema, dhe fëmijët - cretinism
Shkaqet
Sëmundja është e ndryshme për arsimin fillor dhe të mesëm.
Primar R. e lidhur direkt me funksionin e dëmtuar dhe strukturën e qelizave të gjëndrës tiroide direkt (kirurgji në gjëndrën tiroide, natyra kronike autoimune e infeksionit, anomalitë kongjenitale, etj).


R. sekondar rezulton nga çrregullime hypothalamic dhe hipofizë (traumatike, neoplazike dhe lezione infektive) - për të cilën sekretimit zvogëluar i tiroide stimuluese hormon.
Në një numër të rasteve të regjistruara, shkaqet mbeten të paqarta R. - të ashtu-quajtur hypothyroidism idiopathic
Simptomat
Nuk është një ngadalësim të dukshëm në pothuajse të gjitha proceset metabolike (proteina, lipidet, mucopolysaccharides këmbimit primare), duke u zhvilluar në trupin e njeriut.
Në shumicën e rasteve, sëmundja në fazat e hershme zhvillohet gradualisht dhe pothuajse imperceptibly. Nuk është një lodhje mendore dhe fizike, dobësi, të qenët i përgjumur, reduktuar kapacitetin e punës, kujtesa është e thyer dhe ka dhimbje koke.

Ndryshimet që ndodhin në trupin e njeriut në hypothyroidism:
- Fryrë, i zbehtë, fytyrën maskopodibne. Ënjtje dhe ptosis qepallë. Kjo bëhet fuzzy dhe të ngadaltë për shkak të ënjtje të gjuhës dhe vokale litarët
- Reduktuar sekretimit të djersës dhe gjëndra dhjamor, ndodh thonjtë i brishtë dhe flokët. Lëkura bëhet i fryrë, i trashë dhe të ftohtë në prekje (ngjyrë ndonjëherë ikterik)
- Hipotension zhvilluar (presionin e ulët të gjakut), bradycardia (norma e zemrës ngadalësohet dukshëm), dhimbje dhe parehati gjoks të mjaftueshme dhe zemra. Edhe vogël dyspnea tendosje fizike ndodh

- Nuk ishte një humbje e konsiderueshme e oreksit, vjellje dhe fryrje ndodh. Bile stagnon në fshikëz fshikëz e tëmthit (mund të shkaktojë pengim zorrëve dhe formimin e gurëve) për shkak të ulë tonin e muskujve traktit biliar dhe zorrë
- Ka një mungesë të oksigjenit për shkak të ventilimit rënie pulmonare. Ka një tendencë për të zhvilluar bronkit dhe pneumoni. Reduktuar prodhimit veshkat fluide
- Shfaqet letargji, ul inteligjencën, ngadalësuar fjalim, nuk është rritur nervozizmi dhe nervozizëm. Pagjumësi gjatë natës dhe gjatë ditës sleepiness. Shqetësuar gjymtyrët ndjeshmëri, nevralgji atje, të shoqëruar nga dhimbje të muskujve

- Në rreth 70% të pacientëve reduktuar thithjen e vitaminës B12 dhe hekurit në gastro - traktin e zorrëve, duke rezultuar në të ashtuquajtura në zhvillim "tyryohennaya anemi"Dhe me - absorbimin e ngadalshëm të glukozës - reduktuar sheqerit në gjak
- Ulur epsh mund të zhvillohet varfëri.
- Edhe përkundër mungesës pothuajse të plotë të oreksit - pacientët në mënyrë të konsiderueshme të fituar peshë
- Në fëmijët, R. mund të shfaqet si shkurtimin gjymtyrë dhe mbetet rritja e skeletit

Komplikime të mundshme

Në disa raste, hypothyroidism mund të çojë në komplikacione shumë të rënda, dështimi akute ose kronike të zemrës, cretinism, hypotyreoydnoy gjendje kome.
Hypothyroid koma - më e vështirë, dhe në disa raste edhe fatale ndërlikim që zhvillon për shkak të faktit se trajtimi afat-gjatë nuk është kryer ose kryer R., por jo cilësore (më shumë gjasa) gratë e moshuara. Simptomat hypotyreoydnoy vende:
- Reduktuar urinë
- Presion të reduktuar gjak
- Frymëmarrja dhe norma e zemrës janë të rralla

- Lëkura është e ftohtë, e thatë, ngjyra verdhëz
Trajtimi i hypothyroidism
Trajtimi i të gjitha formave të AR është i bazuar në përdorimin e terapisë zëvendësuese (të përdorura analogs sintetike e hormoneve tiroide - Levothyroxine, etj). Efekti ndodh brenda muajit të parë të trajtimit. Trajtimi i hormoneve tiroide duhet të bëhet me shumë kujdes dhe zgjidhni dozën e nevojshme për çdo pacient individualisht nën kontrollin e vazhdueshëm të EKG, nivelet e kolesterolit në gjak, norma e zemrës dhe ankesat e dhimbje në zemër.

Kohëzgjatja e trajtimit është përcaktuar në varësi të shkaqeve dhe zhvillimin e shëndetit të përgjithshëm R., dhe mund të jenë muaj apo vite dhe jeta.
Terapia zëvendësuese për të hipertensionit ose takikardi mbajtur hormoneve sintetike tiroide (thyroxine, thyroidin, tyreotom, triiodothyronine, tyreokomb, tyreotom Forte) në kombinim me P-blockers (trazikor, Inderal).
Në rast se ka një mungesë të jodit - ai u emërua në formën e duhur dhe dozen dozen rastin e duhur. Vetë-jod është shumë e padëshirueshme, si në rastin e dozimit të gabuar, aktiviteti i jodit mund të përkeqësohet tiroide

Parandalimi dhe moti
Ndërhyrjet për të parandaluar dhe zhvillimin e hypothyroidism janë konsideruar të kanalizimeve dhe parandalimin e zonës nasofaringeal, dhe nëse trajtimi është e nevojshme dhe e duhur të sëmundjeve infektive.
Për të rriturit të zgjedhura siç duhet me trajtim adekuat prognozë më vonë jeta mjaft të favorshme. Por në fëmijët me lindura R. edhe me trajtimin e optimizuar pothuajse kurrë nuk është e mundur për të rivendosur funksionimin normal të trurit, duke rezultuar në zhvillimin e mundshëm të cretinism dhe rakitizmi nuk përjashtohet.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Acromegaly: Shkaqet, natyrisht, trajtim
2. Diabetes