Hipokalemise - simptomat, trajtimin, shkaqet, shenjat e hipokalemise


Hipokalemise - një simptomë e cila duket kalium ulët në indet. Sasi të përshtatshme të plazmës kalium pak 35 mg / dl. Bien përqendrim më poshtë këtij treguesi, i cili tregon shfaqjen e electrolyte mungesë ekuilibri që nën kujdesin adekuat shpesh shkakton lezione të rënda në pacientit.
Metabolizmi në inde është e pamundur pa kalium. Së bashku me të krijon ekuilibër natriumi kalium-natriumi, i cili është përgjegjës për proceset osmotike nëpërmjet membranave qelizore. Kjo është e nevojshme për funksionimin normal të nervave dhe muskujve fibrave. A nuk e bëjnë pa proceset kalium dhe acid-alkali. Përveç kësaj, ai merr pjesë aktive në punën e enzimave dhe parandalon mbajtjen e ujit në hapësirën ndërqelizor.


Kur çekuilibër kalium shpesh shkelur funksionimin normal të zemrës (aritmia), sistemin nervor (reflekset të reduktuara, dobësi e muskujve, ul lëvizshmërinë e zorrëve, pengim dinamike zorrëve), sistemin e frymëmarrjes. Pasoja të rënda për jetën normale njerëzore, kërkon qëndrim serioz dhe korrigjimin e detyrueshëm të hipokalemise.

Shkaqet e hipokalemise


Ka tre arsye kryesore që mund të shkaktojnë ndryshime abnormale lidhur me hipokalemise, depërtimit të pamjaftueshëm të kaliumit në trup, të tepërta hequr atë nga trupi i kaliumit dhe dështime në nivel qelizor. Futje e pamjaftueshme e kaliumit me ushqim ndikon kapur rreptë dietat uria dhe veten lodhje për të arritur harmoninë ose besimet fetare (jetësore asket).

Një shkak i rrallë i hipokalemise në kohën tonë po ha baltë, i quajtur heofahyey. Ky pasion për ushqim është gjetur në traditat e burrave zezakëve që jetojnë në Amerikën e Jugut. Kjo kalium formojnë komponime joaktiv prej hekuri dhe argjile nuk mund të marrin pjesë në proceset metabolike të trupit.
Sekretim i tepruar kaliumit nga trupi është një problem mjaft i zakonshëm. Kjo përfshin shumë kushte patologjike. Çekuilibër në stomakun dhe zorrët, manifestuar të vjella të shpeshta, diarre profuznыmy. Ndërgjegjshëm shkaktoj vjella në njerëz me çrregullime mendore (anoreksi, etj).

Futje e pakontrolluar e drogave të ndryshme të tilla si laxatives, antibiotikëve të caktuara (të tilla si penicilina), diuretics, kortikosteroidet (Prednyzalon), insulinë, shpesh shkaktojnë simptomat e hipokalemise. Tumoret e gjëndra veshkave, mëlçisë ndryshimet cirrhotic, fillor dhe të mesëm sëmundje të veshkave mund të çojë në një reduktim të ndjeshëm të kaliumit në gjak. Po aq e rëndësishme është marrja adekuate e njerëzve dhe elemente të tjera gjurmë, të tilla si magnez, këmbimit në inde të cilat janë të lidhura ngushtë me kalium.

Nuk është shkaqet më të rralla të hipokalemise. Për shembull, sindromi Barttera, e cila manifeston shenja të hipokalemise në fëmijë të vegjël. Së fundi, për arsye që lidhen me rishpërndarjen e gabuar të joneve kalium në nivel qelizor, duke çuar në një vonesë të kaliumit brenda qelizave. Ky proces mund ndikojnë dozë gabuar e insulinës në trajtimin e diabetit, trajtimin e dozave të tepërt të vitamines B12 dhe acidit folik ne praktike onkologjisë, një mbidozë e adrenalina, helmimin alkoolit. Duhet të theksohet se identifikimi i arsyeve të vërteta që shkaktuan shenja të hipokalemise, në çdo rast, është me rëndësi të madhe për trajtimin efektiv dhe shërim të suksesshëm.

Simptomet e hipokalemise


Simptomat e kësaj sëmundjeje janë të ndryshme dhe nonspecific dhe mund të ndodhë në një numër të sëmundjeve të tjera. Në fazat e hershme kur kalium ulur pak, pacienti fillon të prishë dobësi pamotivuar dhe lodhje, madje edhe në mungesë të aktivitetit të rëndësishëm fizik dhe gjumit normal. Ka dhimbje dhe dobësi në gjymtyrët më të ulët, ndonjëherë konfiskimet që janë fillimisht çon në një rënie të konsiderueshme në efikasitetin. Për fat të keq, në këtë periudhë, pacientët rrallë vijnë te mjeku shpjeguar gjendjen tuaj për arsye të ndryshme (stresi, uyazyka motit, mangësi vitamina). Në mungesë të përshtatshme përqendrimit kalium asistencë në plazma reduktuar gradualisht, e cila çon në rritjen e hipokalemise, manifestohet mosfunksionim e shumë organeve.

Shumë shpesh, kur hipokalemise vuan sistemin nervor. Ka paresthesia (ndjesi "zvarritje", Djegie, ndjesi shpimi gjilpërash e lëkurës), mpirje dhe dobësi e gjymtyrëve, në raste të rënda, paraliza dhe parezë ndodhin. Ndryshimi mentaliteti manifestohet apatinë, depresionin, ul sfond emocional. Gjumi sjell një ndjenjë të rritet energji, sleepiness deri në letargji. Funksioni ndërprerë e stomakut dhe të zorrëve, duke ulur peristaltikės. Kjo manifestohet me vjellje, belching, të vjella, kapsllëk, fryrje, ul oreksin, në raste të rënda paraliza e zorrë, duke çuar në një pengim dinamike zorrëve.

Shkeljet në hipokalemise ndikojnë në funksionet themelore të zemrës - dhe excitability e pulsin elektrike. Përkundrejt këtij sfondi, ka ndryshime të rëndësishme në EKG, në raste të rënda extrasystoles dhe dridhje ventricular, që shpesh çon në vdekje. Hipokalemise veçanërisht e rrezikshme në pacientët me çrregullime ishemike që marrin glycosides. Këta njerëz sigurisht janë në rrezik dhe kanë nevojë për mbikqyrje të veçantë. Para se tragjedia mund të çojë në zhvillimin e paralizë të muskujve, frymëmarrjen e sidomos ndër brinjëve dhe që shpesh kërkon reanimim dhe transferimin e pacientit për frymëmarrje artificiale.

Profesionalizmi Outstanding kërkon identifikimin e simptomave të hipokalemise në fëmijët e vegjël. Për shkak të arsyeve të dukshme, fëmijët nuk mund të duhet të shprehin dhe të përshkruajnë ndjenjat e tyre. Simptomet kryesore të hypokalaemia janë: polyuria (rritja e numrit të mosmbajtjeje ditore) dhe presionit të ulët të gjakut. Një rol shumë të rëndësishëm në vendosjen e diagnozë të saktë luan diagnostifikimit të plotë.

Diagnoza hipokalemise


Diagnoza përfshin mbledhjen histori të detajuar mjekësor. Pas përcaktimit të ankesave, të jetë i sigurt për të kuptuar shkaqet e shfaqjes së tyre. Në të njëjtën kohë të mësuar në lidhje me praninë e mundshme të mosfunksionim pacientit ndihmon tretjen e ushqimit, të vjella të shpeshta, diarre mund të shkaktojë vetë pacientin në refleks tij gag.

Kohët e fundit hipokalemise zakonshme në gratë e reja që vuajnë nga anoreksi. Zbuloni nëse një person i përmbahet dietat strikte apo agjërimi. Jetë i sigurt për të gjetur se cilat barna një pacient merr. Disa grupe të seri antibiotikët penicilinë, diuretics, vitaminave (acid folik, vitaminë B12), insulinë, hormone (prednisone) në të gabuar, përdorimi i pakontrolluar mund të reduktojnë ndjeshëm sasinë e kaliumit. Të konstatuar praninë e sëmundjes kronike të veshkave, veshkave, mëlçisë, onkologjisë, alkoolit. Është e rëndësishme për të vëzhguar ruajtjen e mirë të mbledhjes së gjakut. Tuba zgjatura në temperaturë dhome të çon në hipokalemise rreme dhe e komplikon diagnozë të saktë.

Pas një vizite në një terapist, pacientët shpesh kanë nevojë për specialistë të këshillimit të lidhura: një neurolog, kardiolog, endokrinolog. Studimet laboratorike rëndësishme është për të përcaktuar përqendrimin e kaliumit në serum të gjakut, e cila është një metodë e shpejtë të fotometrike. Analiza e urinës për përmbajtjen e elektroliteve gjithashtu mund të ndihmojë në krijimin e hipokalemise diagnoza. Ajo shfaqin sekretimit zvogëluar të veshkave kalium për 15 mmol / l, duke konfirmuar humbjen e kaliumit në sëmundjet e stomakut dhe zorrët. Në anën tjetër, duke rritur vlerën e tij në urinë në kundërshtim reuptake tubules veshkave në rastin e patologjive të veshkave.

Për reduktimin e saktë diagnoza e kaliumit gjithë trupin për të përsëritur testet biokimike të gjakut, studimet funksionit renal (Reberga mostër - Përcaktimi i kreatininës në urinë dhe serum) e zgavrën e barkut duke përdorur ultratinguj. Për funksionet e inspektimit të përcaktuara dëgjim të zemrës për tonet dëgjim (shkurtimin e 2 ton), tensioni i gjakut (tendenca për hipotension) të EKG (zgjatjen elektrike sistollë, shkurtimin e sistollë mekanike, paraqitja e dhëmbëve U). Të gjitha metodat diagnostike duhet të kryhet së bashku vazhdimisht dhe në mënyrë efikase për të identifikuar një tablo të plotë të kësaj sëmundjeje.
Trajtimi i hipokalemise


Korrigjimi i hipokalemise përshkruara në varësi të shkakut të tij. Në një konsum të ulët të kaliumit në trup, ajo është e rekomanduar për të krijuar dietë normale - ushqimi duhet të jetë i shëndetshëm, të plotë, të balancuar për ushqyesve dhe elementët gjurmë. Është vidyazykatysya rëndësishme nga uria dhe dietat ashpër. Kur sekretim i tepërt i kaliumit nga indet dhe shkeljes së metabolizmit qelizor të saj, ju duhet të hiqni të gjithë faktorët e rrezikut ekzistuese.
Duke antibiotikët duhet të arsyetohet, ka për qëllim vetëm si një mjek në doza të duhura dhe kohën.

Kortikosteroidet pritjes në adenomas veshkave duhet të bëhet nën mbikëqyrjen e ngushtë e një mjeku dhe monitoruar të gjitha funksionet dhe sistemet. Trajtimin e diabetit të tipit 2 (insulinë-e varur) duhet të zgjedhur në mënyrë rigoroze në dozës në secilin rast, një korrektimit të vazhdueshëm në faza të ndryshme të sëmundjes.
Doza e acidit folik dhe vitaminës B12 në trajtimin e anemisë megaloblastic duhet të jenë kurse të përshtatshme dhe individuale administruara me prishet mjaftueshme në trajtim.
Laxatives duhet të përdoret për të trajtuar kapsllëk, në mënyrë rigoroze në rekomandimin e një mjeku, pas një ekzaminim të plotë. Është e ndaluar rreptësisht të përdorin këto hollim dhe i ashtuquajturi "spastrim trupin e toksinave".

Njerëzit, vjellje, vuan nga anoreksi nxiten për të ndihmuar terapist.
Është e rëndësishme për t'u marrë me alkoolizmi kronik, të zbuluar kursin sëmundje të gjatë të cilën kërkohet asnjë trajtim të çon në hipokalemise (kesh, tumoret përparuar, sëmundje të veshkave). Hiq të gjithë faktorët që shkaktojnë mungesa e kaliumit në plazmën e gjakut është një hap i rëndësishëm në trajtimin e hipokalemise.
Në disa raste, të njëjtën terapi zëvendësimi nevojë, pra, kompensimi për shkak të mungesës së elementeve gjurmë në organet dhe indet. Kaliumi mund të jepet si tableta (Panangin, asparcam), të administruara vena dhe intravenoz-pikoj (infuzion treguar për sëmundje të rënda dhe si trajtim urgjent). Doza e kaliumit duhet të zgjidhet siç duhet në bazë të rezultateve të testeve të gjakut, urina e pacientit dhe rezistencën e tij ndaj trajtimit.

Kur hipokalemise lidhur me shkeljen e metabolizmit qelizor, kalium administrimi intravenoz i drogave është e ndaluar, pasi ky fenomen është hyperglycemia rezistent. Përdorur të tilla si klorur kaliumi, bikarbonat, citrat, fosfat. Kur kalium parenteral holluar Isotonic zgjidhje klorid natriumi. Mbarështimi zgjidhje glukozës kalium nuk zbatohet pasi kjo rrit rishpërndarjen e insulinës të kaliumit brenda qelizave dhe rrit efektet e mangësi kalium në trup.

Nëse një situatë urgjente kërkon përmbytjeve të shpejtë trupin e kripëra kaliumi, hipokalemise tilla terapi kryer nën mbikëqyrje të ngushtë e pacientit: monitorimi EKG, kontrolluar funksionet motorike, frymëmarrje, përcaktimi i kaliumit në gjak çdo katër orë. Kjo pengon zhvillimin e komplikimeve serioze të kardiovaskular dhe sistemit nervor dhe rrezikun e hyperglycemia. Me terapi të madhe të kujdesit e paraparë për njerëz të moshuar, veçanërisht diabeti dhe pamjaftueshmëri të rëndë renale, dhe pacientët marrin kalium-pakët diuretics (p.sh., spironolactone, Veroshpiron). Këta njerëz të rrezikut në mënyrë të drejtë të lartë të mbidozë. Në kontrast, pacientët me sëmundje koronare të zemrës rregullisht duke glycosides kardiake, si dhe pacientët që marrin insulinë në ketoacidosis diabetik, dozimin kalium duhet të jenë më të larta.

Efektiviteti i trajtimit të hipokalemise dhe kohën e rivendosjes së përbërjes normale electrolyte gjakut është drejtpërdrejt e varur në trajtimin e duhur të pacientit te mjeku, marrjen e duhur të historisë, diagnozë të plotë dhe gjithëpërfshirëse, trajtimi i përshtatshëm i zgjedhur në mënyrë individuale në çdo rast.
Mos harroni për parandalimin e hipokalemise. Numri i Daily pranimi i kërkuar i frutave dhe perimeve do të rivendosë furnizimin e nevojshme të kaliumit. Nga produktet që përmbajnë sasi të mëdha të kaliumit përfshijnë: patate, lakër, marule, spinaq, banane, kajsi të thata, rrush, arra (arra, pisha, bajame).

Ajo duhet të mbahet mend se rënia e kaliumit në gjak mund të çojë në pasoja serioze vetëm në mungesë të trajtimit. Jetese të shëndetshme, të ushqyerit, këshilla nga një specialist i kualifikuar i hipokalemise mbrojtur dhe ruajtur shëndetin.