Pill hidhur Mifehin


Shumica e njerëzve mendojnë se drogës Mifehin, i njohur më mirë si "Pilula abortit" është një zgjidhje e thjeshtë për problemin e shtatzënive të padëshiruara. Ajo është në dispozicion për çdo grua shtatzënë deri në 7 javë. Ajo është e miratuar nga Zyra Amerikane e inspektimit sanitar nga Administrata e Ushqimit dhe Drug si "të sigurta dhe efektive". Produkti është shpallur si aborti, e cila mund të bëhet në mënyrë të fshehtë, "vetëm në banjo e tij" me të gjitha comforts e shtëpisë mobilimin.
"Aborti Pilula" tingëllon relativisht të sigurt. Shumë besojnë se ajo është thjesht një mjet për të "emergjencës, kontracepsioni zjarri," ndryshme "tabletash mëngjesin e ardhshëm." Pas të gjitha, ju vetëm hedhin atë në gojën tuaj, apo jo? Drejtë. Por me dy ose tre vizitave te mjeku, Ultrasonografi dhe mundësinë e heqjes së mëtejshme kirurgjikale të një fetusi të vdekur nuk është një mister. Kjo nuk është vetëm kontracepsioni, dhe sigurisht jo të padëmshme.


Mifehin drogës (mifepristone) - është në të vërtetë dy tableta. Duke mifepristone për të vrarë fëmijën e vogël, dhe pastaj, pak ditë mysoprostol shkakton kontraktimet për të hequr mbetjet. Ju mund të imagjinoni se si këto barna të forta. Ata kanë për të kapërcyer, "shtrydhje" hormonet e trupit të tyre të prodhuara për të mbështetur, të ngrëna, të mbrojë dhe të japin jetën për një fëmijë në rritje. Kur ju jeni shtatzënë, trupi juaj është i konfiguruar për të mbështetur një fëmijë me çdo çmim. Kështu, drogës Mifehin duhet të jetë shumë i fuqishëm për të detyruar ty për të ofruar një fëmijë.


Shqetësuese dhe e frikshme që askush nuk e di mekanizmin e saktë të veprimit të këtyre pilula. Që nga viti 2000, kur u miratua drogës, përdorimi i saj është i lidhur me dhjetë vdekjeve të grave. Ka dhjetra e rasteve të infeksioneve bakteriale dhe gjakderdhje të rënda të barkut. Drogës mund të jenë efektive, por ajo patjetër e rrezikshme. Pyetja e parë për t'u marrë parasysh: nëse për të ndërtuar drogë trupin tuaj forca të tilla?
Mysoprostol mifepristone dhe të bëjë trupin të prekshëm ndaj baktereve të rrezikshme. Vagina - shtëpi për një numër të konsiderueshëm të kulturave bakteriale që jetojnë në harmoni me trupin. Disa, të tilla si s. sordellyy potencialisht të rrezikshme, por trupi krijon barriera e veta të cilat nuk lejojnë që këto baktere për të depërtuar zonat më të rrezikuara. Çfarë ndodh kur këto pengesa janë thyer? Një studim i kryer nga MD Ralph Michem, karakterizon marrëdhëniet në mes të këtyre barnave dhe të referuara në dhjetë raste të vdekjes. Drogës e parë, mifepristone, bllokon prodhimin e progesterone, një hormon që është përgjegjës për të siguruar që placenta sigurohet një fëmijë me oksigjen dhe ushqyesve. Ky bllokim shkakton ndryshime në qafën e mitrës që lejojnë bakteret me. sordellyy depërtojnë në kanalin e qafës së mitrës. C. sordellyy shumëfishohen me shpejtësi në një mjedis me oksigjen të ulët dhe për të marrë ushqyesve nga vdekja indet fëmijë. Në të njëjtën kohë minuar sistemin imunitar një gruaje, kështu që trupi i saj të bëhet e ndjeshme ndaj ekspozimit bakteriale. Trupi i saj nuk mund të luftuar bakteret, dhe c. Sordellyy dhe produktet e tyre toksike mbeturinave janë të shpërndara në të gjithë trupin, duke shkaktuar tronditje toksike dhe, në disa raste, vdekjen.

Kjo mund të shkaktojë vdekjen e gjashtë grave në Shtetet e Bashkuara, dy në Mbretërinë e Bashkuar, një në Kanada dhe një në Suedi. Këto gra nuk është vetëm ndjekur të gjitha udhëzimet, disa prej tyre u pjesëmarrjen vullnetare në gjykimet e drogës për sigurinë! Drogës dështuar që mund të marr me vete jetën e fëmijës, dhe nëna është shumë e fortë dhe e frikshme.
«Danço», një udhëheqës shpërndarës SHBA Mifehin, tha se vdekjet për shkak të shokut septik mund të shkaktohet jo vetëm përdorimin e drogës, por edhe një numër të rrethanave të tjera, të tilla si lindjen e fëmijës dhe menstruacioneve, kështu që mund të argumentohet se këto barna ishin shkaku i drejtpërdrejtë këto vdekje.

Në një kuptim, kjo është e vërtetë. Shokut toksik nuk është shkaktuar nga medikamentit. Shkaku Infeksionet janë embrione njerëzore të vdekur apo pjesët që mbeten të kalbet në mitër. Drogës përballuar me detyrën për të vrarë fëmijën, por nuk ishte në gjendje për të hequr trupin e nënës. Pra, teknikisht ju nuk mund të fajësojnë vdekjen në pilula abortifacient.
Por a është kjo si sigurinë? Si do të ndiheni, nëse një mjek ju dha ilaç dhe tha, "mbajnë. Ajo mund të shkaktojë gjakderdhje, infeksion dhe shoku ndoshta toksike. Kjo nuk është 100% të sigurt, por mos u bëni merak. Në vitet e fundit, vdiq vetëm dhjetë njerëz. Unë jam i sigurt se ju nuk do një prej tyre. " Ju do të ndjehen të sigurt? Ajo do të jetë duke marrë atë?

Unë mund të marrë rrezikun, në qoftë se ajo është një kurë për sëmundjen vdekjeprurëse, por shtatzënisë - nuk është një sëmundje, aq më shumë vdekjeprurëse. Menstruacioneve, shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës janë të natyrshme. Nënë Natyra u kujdes hormonet e "ilaçin" e tyre që veprojnë në trup. Ajo ofron mundësinë për të lindur një fëmijë për nëntë muaj dhe lindin. Edhe në rastin e trupit abort është e përgatitur, duke pasur "sinjal hormonale" për të hequr fëmijën nga mitra në kohën e duhur. Mifehin ndërpret sinjale normale dhe vepron kundër një trup të shëndetshëm që mban fëmijën. Por ndoshta efekti më i keq psikologjik Mifehin. Mifehin rrit shkalla e vetëvrasjeve në depresion janë gra, dhe gratë me çrregullime rozuyazykamy. Kur fetusi të vdekur shfaqet jashtë, ajo mund të jetë i paprekur, jo të ndarë si në abort mjekësore. Një grua mund të jetë në 02:00 ulur në dysheme në banjo, duke mbajtur gishtat përgjakshme fëmijën e tij të vogël. Ky imazh i tmerrshëm bezdisshëm mua ndonjëherë që kam lexuar në lidhje me të. Në rastin e abortit duke përdorur pilula për të gjithë fshij gjak. Askush nuk duhet të fajësohet. Ju bëni një abort veten. Ju jetoni me këto ditë, dhe ndoshta javë, derisa Pilula vdekja ka punë. Ajo është përshkruar si një realitet makth.

Në të kundërt, shtatzënisë dhe lindjes natyrore - një, alternativë të shëndetshme besueshme. Jeta është në fund të fundit kursen nëntë muajve të shtatzënisë.
Burimi: www.aborti.ru