Hirsutism në gratë


Hirsutism - Ky është një fenomen në të cilën gratë vërejtur rritje e tepruar e flokëve, si dhe praninë e tyre në zonat e androgen (zemrat, cheeks, mjekër, hips).

Shkaqet e hirsutism në gratëNdër parakushtet për të rritur volosatosti gra mjekët do të sigurojë:

 • diabeti;

 • trashje;

 • duke rritur nivelet e kortizolit hormon;

 • sindromen policistike te vezoreve;

 • sindromi kritik;

 • tumoret e gjëndra veshkave dhe vezoret;

 • trashëgim, përkatësia kombëtare;

 • marrjes së hormoneve glucocorticoid;

 • rritur ndjeshmërinë e flokëve follicles për të testosterone dhe androgens të tjera.


 • Shkaqet e hirsutism në gratë nuk është gjithmonë e mundur për të përcaktuar se në raste të tilla i përkasin tipit idiopatike. Hirsutism idiopatik vështirë për të trajtuar dhe terapi, për qëllim kryesisht në trajtimin e simptomave të kësaj gjendje.
  Ndonjëherë woolliness rritur në gratë nuk është një patologji, siç mund të shkaktohet nga karakteristikat hormonale dhe funksionimin e hormoneve prodhimin.

  Si për të trajtuar hirsutism?


  Format e lehta të hirsutism jo domosdoshmërisht të trajtohen. Përveç kësaj, sëmundja është ngatërruar shpesh me hypertryhozom - rritet ngurtësi dhe pigmentim e flokëve në zona që nuk janë androhenzavysymыmy. Por në qoftë se flokët e trupit është një shkelje e grave apo gjendja emocionale e zvogëlon cilësinë e jetës, duhet hormonal butë korrigjim mundësisht me përdorimin e phytoestrogens.
  Trajtimi i hirsutism grave përcaktohet gjinekolog-endokrinolog pas vendosjes shkakun e saktë të sëmundjes. Fakti që hirsutism në fakt nuk është një sëmundje e pavarur, dhe është një shenjë e çrregullimeve më të rënda të funksionimit të sistemit endokrin.

  Shumica e përshkruesit që të zvogëlojë ndjeshmërinë e follicles flokët në androgens dhe shtypin prodhimin e testosteronit tek gratë. Përveç kësaj, mungesa e contraindications aplikojnë kontraceptivëve oral me normë antiandrogenic veprimit nga 3 muaj deri në gjashtë muaj. Në rastet e shkeljeve të rënda të trajtimit hormonal bilancit duhet të përsëritet disa herë.
  Duhet të theksohet se trajtimi i hirsutism grave pengon pasojat e saj të mëtejshme, por nuk i eliminon flokët ekzistuese.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore hirsutism


  Folk trajtim hirsutism synon shtypur prodhimin e androgen duke përdorur phytoestrogens. Ato përmbajnë një numër të madh të produkteve soje dhe soesoderzhaschye. Përveç kësaj, phytoestrogens përfshijnë produktet e mëposhtme:

 • verë e kuqe;

 • jamball (rrënjë);

 • HOPS;

 • liri;

 • tërfili i kuq.


 • Për terapi komplekse duhet plotësuar dietën tuaj me këto produkte.
  Në trajtimin e bimëve hirsutism duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë malore mitër. Kjo bimë përmban një përqendrim të lartë të phytoestrogens dhe administrata kronike vënë ajo normalizes ekuilibrin hormonal.

  Nga mjetet juridike popullore përfshijnë edhe recetave heqjen e flokëve:

 • Arrë . Me lëvozhgë arra jeshile butësisht shtrydh lëng. Ajo duhet të rubbed përditshme në fushat me probleme me flokët e tepërt të trupit, 15-30 minuta duhet me kujdes të larë me ujë të trajtuar vend me lëng limoni.

 • Drogë . Me rrjedh, rrënjët dhe gjethet e bimëve të përgatitur supë të fortë, qetësohuni. Në mbrëmje, para se të dush, fshij supë rajonin ftohtë drogë me rritjen e tepruar e flokëve. Është e këshillueshme për të provuar për alergji para se të përdorni produktin kur bimore datura është helmues dhe mund të shkaktojë acarim të lëkurës.