Hirsutism
Hirsutism - është shfaqja e flokëve trupit të grave model mashkull: një rritje në sasinë e flokëve në fytyrë, stomak, gjoks dhe rreth nipples, përveç kësaj, flokët mund të rritet në shpinë dhe kofshët.
Ndryshe hypertrichosis (rritje në numrin e përgjithshëm të flokëve trupit), i cili është mundur në gratë dhe në burrat hirsutism - një lloj të flokëve mashkull trupit është gra dhe vajza.

Shkaqet e hirsutism

Shkaku më i zakonshëm i hirsutism është endokrine patologji:
Shkatërrimi i hypothalamus, hipofizë;
Shkatërrimi i gjëndra veshkave apo vezoret.


Veç kësaj, hirsutism izoluar në femra nuk është e lidhur me çrregullime endokrine:
Hirsutism Kushtetues - trupi i një formë trupi të veçantë trashëgimore gruas flokëve, por prodhimi i androgens, hormoneve seksuale mashkullore është normale. Kjo rritje flokët e trupit të grave vuri në dukje disa kombësi, kryesisht banorët dhe vendet Mesdheun Lindor. Përndryshe Rregullat konsiderohet rritur rritjen e flokëve të femrave gjatë menopauzës për shkak të ndryshim në mes të raportit të hormoneve seksuale - estrogjene dhe androgens.

Ekzogjene hirsutism - është një lloj i veçantë i hirsutism, që rezulton nga futja e barnave androgenic si aktivitete terapeutike për patologji të ndryshme. Ndonjëherë shtatzënisë mund të shoqërohet me hyperandrogenism, dhe një nga simptomat e saj është rritur rritjen e flokëve në model mashkullor. Si rezultat, fëmijët mund të formojnë organet gjenitale ynterseksualnыe (vështirësi me përkufizimin e seksit - mashkull apo femër kjo), dhe më pas formuan një hirsutism. Përveç kësaj, shenjat e hirsutism jep Streptomicina pranimit ose kortikosteroidet. Gjithashtu, simptomat e hirsutism mund të jetë shkaktuar nga stresi kronik dhe dietat të rënda.

Hirsutism idiopatik diagnostikuar në rastet kur shkaqet e hirsutism janë zbuluar, dhe të dy format e mëparshme të hirsutism përjashtuar. Diagnoza është kryer në nivele të larta testosterone.

Sa është hirsutism

Hirsutism Simptomat zakonisht ndodhin në sëmundjet e rajonit hypothalamic-hipofizë, vezore ose gjëndra veshkave. Arsyet kryesore:
Sindromi ose sëmundja Cushing (flokët rriten për shkak të rritjes së prodhimit të kortizolit prodhuar nga gjëndra veshkave);
sindromi adrenogenital (rritja e tepërt e flokëve të lidhura me androgens, të cilat janë prodhuar nga gjëndra);

Proceset e tumorit veshkave (prodhimit të tepërt të hormoneve);
Vezoret polycystic apo proces neoplastike (vezore prodhon një tepricë e androgens).

Manifestimet e sëmundjes

Kur ndryshon natyrën e flokëve trupit ndryshon ekuilibrin hormonal, atëherë një grua të fillojnë të rriten flokët në vendet ku ato janë vetëm burrat tipike - në fytyrë dhe gjoks, në areola dalë, bark, hips ose mbrapa. Gratë në këto vende vetëm tipike rritjen e flokëve push dhe hirsutism janë në të shkurtër të errët, flokët, të vështira. Format e lehta të japin rritje të vogël e flokëve (të vetme apo zona të vogla). Në raste të rënda, rritjen e flokëve të ngjashme me burrat me formimin e mustaqe, mjekër dhe flokë të bollshme në fusha të tjera.

Përcaktimi hirsutism mbajtur peshën e nëntë zona, shtatë prej tyre në para, dy - mbrapa. Hormonal Numri i llogaritur - shuma e rritjes së flokëve në pjesë të ndryshme të trupit përveç këmbët dhe të armëve. Kjo bën të mundur për të identifikuar shkaqet e hirsutism - është në rritje apo hormoneve ose faktorët gjenetike.

Diagnostics

Për trajtimin e hirsutism hirsutism kërkon diagnozë dhe të përcaktojë specie e saj. Shqyrtim sjellja dhe studim i durueshëm dhe një numër masash për të ndihmuar të vendosni se si të merren me hirsutism - metodat mjekësore ose cosmetology. Një studim i androgen, ACTH, Hormoni dhe disa hormoneve të tjera.

Përveç kësaj, të mbajtur me ultratinguj e legenit dhe gjëndra veshkave, si dhe të imazhit të gjëndër veshkave apo vezoret.

Trajtimit

Pacientët kryesore problem - duke u shpëtoj e flokëve në vende të pazakonta. Trajtimi do të varet se çfarë e shkaktoi problemin. Në lloj kushtetuese ose idiopatike mund të kufizojë procedurat e trajtimit kozmetike, duke hequr flokët e padëshiruar nga lëkura. Në hirsutism shkak të rritjes së nivelit të hormoneve mashkullore të trajtimit të nevojshme drogës antiandrogenic. Ata pengojnë testosterone në gjak dhe për të reduktuar ndjeshmërinë e flokëve follicles për veprimet e tij. Pengon veprimin e androgens dhe disa lloje të kontraceptivëve oral për shkak të ndikimit në punën e vezoreve. Megjithatë, në këtë rast, terapi endocrinologist përzgjedh vetëm pas një ekzaminim të plotë.

Author: Alena Paretskaya, pediatër