Hirudotherapy


Hirudotherapy - një metodë e lashtë e Leeches trajtimit (nga Hirudina Latine - rrodhe), harruar padrejtësisht nga mjekësia moderne përsëri gjen "të rinjtë e dytë" ne fund te XX shekullit. Në dekadat e fundit, në sajë të hulumtimit, shkencëtarët ishin në gjendje të japë një vërtetim metodë hirudotherapy shkencor, të izoluar nga pështyma e rrodhe varg medicinale të tërë të substancave biologjikisht aktive (BAS), të cilat ofrojnë një efekt terapeutik. Rrodhe Mjekësi hyrë në regjistrin e barnave të Rusisë dhe është e drogës. Shumë praktikues janë kthyer në trajtimet jo-tradicionale (hirudotherapy, mjekësi bimore, reflexology).


Duhet të theksohet se rrodhe mjekësore është "mjet i vetëm" dhe është përdorur vetëm një herë, e cila eliminon pacientit të infektuar. Leeches janë rritur në biofactory të veçantë, ku karantinë të rreptë.
Një zbulim i rëndësishëm në fushën e Leeches biokimi ishte zbulimi në enzimeve saj pështymë lipolytic - substanca që kontribuojnë në ndarjen e yndyrave dhe eliminimin e tyre nga trupi natyrisht, dhe reduktimin e nivelit të kolesterolit.
Hirudotherapy - një metodë e trajtimit duke përdorur shushunjat medicinale dhe preparateve të sekretimit të pështymës, ky trajtim lashtë kineze që përballoi shekullore praktikë dhe nuk ka humbur rëndësinë e saj sot. Në terma modern, kjo degë e mjekësisë është duke përjetuar një rritje të re në zbulimin e një sekret të gjëndrat e pështymës e Leeches numrit të madh të substancave biologjikisht aktive që janë të dobishme për trupin e njeriut.


Duhet të theksohet se rrodhe mjekësore është "mjet i vetëm" dhe është përdorur vetëm një herë, e cila eliminon pacientit të infektuar. Leeches janë rritur në biofactory të veçantë, ku karantinë të rreptë.
Prisasyvayas në lëkurë dhe pastaj lëkurës në prokusyvaya 15.2 mm, gjë rrodhe parë në mëngjes fillon të hyjë në pështymë e tyre. Nën ndikimin e enzimë hirudin përfshira në pështymë e Leeches, gjaku humbet aftësinë e saj për të ngjizur bëhet më likuid dhe fluide. Pra, vendosja e Leeches dobishme për njerëzit të prirur për të rritur trombozë, kur veprimtaria e sistemit koagulimit të gjakut tejkalon normën e pranueshme.

Sende të tjera rrodhe pështymë sekrecion - distabiloza - i aftë për shpërndarjen, "ha" formuar tashmë clots. Kjo pështymë rrodhe pronë e përdorur në trajtimin e thrombophlebitis. Rrodhe - një zgjidhje e shkëlqyer për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion, si në pështyma e saj përmban qetësues, ju lutem, substanca anti-inflamator dhe antibacterial. E madhe është fakti se Leeches prodhimit aktivizon imunitetin e njeriut.
Kundërindikacionet: hemofilia; anemia e rëndë (një reduktim të ndjeshëm në qelizat e kuqe të gjakut); shtatzënisë.
Hirudotherapy për trajtimin e celulitit: Cellulite - një lloj "amulli", Formimi i cili është i lidhur me shkeljen e microcirculation. Proceset Hirudotherapy përmirëson qarkullimin e gjakut, limfatike dhe energji. Substancat pështymë e Leeches hequr spazma vaskulare, por për shkak të tërheqjes likuiduar stanjacion të gjakut, përshpejton rrjedhën e limfatike dhe qarkullimin.

Reduktimi i përdorimit të hirudotherapy: Një zbulim i rëndësishëm në fushën e Leeches biokimi ishte zbulimi në enzimeve saj pështymë lipolytic - substanca që kontribuojnë në ndarjen e yndyrave dhe eliminimin e tyre nga trupi natyrisht, dhe reduktimin e nivelit të kolesterolit.
Lëkurës përtëritje duke përdorur hirudotherapy: Leeches pronësore të shëruar, për të përmirësuar metabolizmin, rinovimin e trupit është përdorur gjerësisht në cosmetology. Substancat pështymë e Leeches hequr spazma vaskulare, por për shkak të tërheqjes likuiduar stanjacion të gjakut, përshpejton rrjedhën e limfatike (kullimit) dhe rrjedhjen e gjakut.

Sëmundjet kardiovaskulare: hipertensionit; hypertenezyy simptomatike arterial; sëmundje koronare të zemrës; parandalimin e infarktit miokardial; parandalimin e infarkti; thrombophlebitis; venat me variçe, ulcerat trofike
Gjinekologjik: sëmundjet akute dhe kronike inflamatore; fibroids mitrës; algomenorrhea (periudha e dhimbshme) Endometrioza; varfëri
Urologji: prostatitis kronike; BPH; pyelonephritis kronike
Sindromi radicular osteokondroza;: Neurologji encefalopati; nevrolhyya dhe nevropati

Traumatologjisë: hematoma post-traumatik dhe ënjtje; Scars (resorption)
Author: Vitali Lezhnin;