Glossitis - trajtim


Disa forma të sëmundjes mund të shkaktojë zhvillimin e një abscesi, dhe madje edhe tumoret e gjuhës. Pra, nuk e lënë glossitis pambikëqyrur, sepse trajtimi sot për të shpejt të arrijë rezultate të mira dhe për të parandaluar komplikimet serioze dhe pasojat.

Të rriturit Glossitis - trajtimPër qëllim të terapisë adekuate duhet së pari të përcaktojë shkakun e saktë, kundër të cilit do të mund të konsiderohet një sëmundje. Pas diagnostikimit, para së gjithash, të fillojnë për të eliminuar shkakton (anomalitë e traktit gastrointestinal, çrregullime endokrine, mangësi vitamina), dhe pastaj të fillojë trajtimi gjuhën glossitis.

Një qasje gjithëpërfshirëse përfshin masat e mëposhtme:

 • Duke përjashtuar çdo ushqim që irriton nipples, të tilla si erëza të nxehtë, pije të nxehtë dhe ushqime, turshi, agrume kosi.

 • Përdorimi i antiseptics ndryshme si zgjidhje për shpëlarje, aplikacione, kompresa, aerosols dhe sprays.

 • Përzgjedhja e pastë dhëmbësh cilësore.

 • Shpeshta furçë dhëmbësh ndryshim.

 • Pastrimi i plotë i gjuhës formuar nga pllakë.

 • Heqja faqet e inflamacionit dhe indet nekrotike (nëse është e nevojshme).


 • Duhet të theksohet se disa forma të sëmundjes nuk kërkojnë trajtim. Për shembull, diamant-formë dhe glossitis deskvamatyvnyy sugjerojmë trajtimin e sëmundjes themelor, pa zbatimin e procedurave të mësipërme. Në raste të rënda, e vetmja gjë që mund të jetë e nevojshme - qitjes formacioneve lazer gjuhë.

  Për të plotësuar skemën mund antifungal agjentëve dhe zgjidhjet lokale antymykoznыmy nëse gjendet Candida glossitis, dhe trajtimi nuk punon për një kohë të gjatë.
  Lloji më i rrezikshëm i patologjisë - thellë, i nënshtrohet ekskluzivisht kirurgji.

  Gjuha Glossitis drogës Mjekimi


  Për trajtimin e sëmundjes së përshkruar nga shumë emrat e droga, por vetem nje pjese e vogël efektiv.
  Droga për trajtimin e glossitis:

 • Chlorhexidine;

 • Furatsillina;

 • Permanganat kalium;

 • sulfide bakri;

 • Chlorophyllipt;

 • Kamistad;

 • Lidocaine;

 • Vynyzol;

 • Aktovegin;

 • Vitaminat A dhe E;

 • Kimotripsin;

 • Trypsin;

 • Betakaroten;

 • Fluconazole (Futsys);

 • Mylhama;

 • Neurovitan.


 • Mjete popullore Trajtimi në shtëpi - Glossitis


  Ndër metodat tradicionale të përdorimit efektiv TEAS antiseptik ose infusions e mëposhtme bimëve:

 • kamomil;

 • urtë;

 • Calendula;

 • leh lisi;

 • Lëng Aloe fletë;

 • delli;

 • shelg lë;

 • lëng buckthorn;

 • nenexhik;

 • Eukalipt.


 • Fytosыrya Lista e mëposhtme duhet të përdoret për të përgatitur pako, gargarë, kremra dhe aplikimet.
  Recetë pemë çaji eter:

 • Në një lugë çaji çdo vaj perimesh të shpërndajë 10 pika e pemë çaji vaj dhe përzierje mirë.

 • Telefononi lëngshme që rezulton në gojë dhe do ta mbajë atë (brenda 5-8 minuta).


 • Mjetet për efekt anestetik:

 • Bëni ekstrakt solide ujore të nenexhik dhe eukalipt. Herbs marrë në proporcione të barabarta, për të mbushur një gotë e materialeve të thatë para për gjysmë dhe zaparyty në ujë të vluar.

 • Mbajeni zgjidhje në gojë për 10 minuta.


 • Recetë antiseptik:

 • Përgatitja e ujit sode, një lugë çaji të produktit për 100 ml lëng.

 • Holluar 15 pika jod dhe një lugë çaji të katërtën e kripë deti.

 • Komponentët e mirë mix mbajë zgjidhje në gojë për të paktën 5 minuta.


 • Gjithashtu rekomandohet në trajtimin e dhuratave bletarisë - mjaltë dhe propolis. Siç e dini, ata kanë një efekt të fuqishëm anti-inflamator, dhe promovon rigjenerimin e shpejtë të indeve të dëmtuara glossitis gjuhën. Mjaltë vetëm mund të mbajnë gojën për të kompletuar resorption, Propolisi dhe lyej zonën e prekur.