Purulent otitis


Ne kemi përdorur asnjë dhimbje në vesh të quajtur otitis, por kjo nuk është kështu. Në fakt qelbëzuese otitis - një inflamacion i epitelit respirator të indeve mukozës së kanaleve të veshit të mesëm. Sëmundje serioze kërkon qasje kompetent në trajtim për të shmangur komplikacione të pakëndshme të tilla si humbjen e dëgjimit apo meningjitit.

Shkaqet e mediave qelbëzues otitisOtitis akute qelbëzuese duket fëmijën, që veshi i ka marrë ujë të pista. Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë kryesisht të brendshme:

 • dobësuar sistemin imunitar;

 • komplikime nga infeksioni apo të ftohtë;

 • infeksioni me anë të gjakut.


 • Kur rezistenca e ulët e trupit ndaj infeksionit, otitis media madje mund të shkaktojë të pahijshme defekt hundën, duke shkaktuar mikrobeve patogjene nëpërmjet auditory rënies tub në fushën e veshit të mesëm. Viruset, agjentët infektive mund të merrni në vesh kur lezione dhe lëndimet daulle e veshit. Fëmijët mund të shkaktojë edhe adenoids otitis Undelete.
  Nëse sëmundja nuk trajtohet, ajo shkon rrezikun e derdhjes në otitis kronike qelbëzuese dhe pastaj çdo zgjatje mund të shkaktojë ri acarohet në çdo departamentet e veshit të mesëm - zgavrën tympanic, mastoid dhe tub auditory.

  Simptomet kryesore të purulent otitis


  Ka disa karakteristika që ndihmojnë të përcaktojë se çfarë saktësisht akute qelbëzuese otitis media dhe jo një tjetër sëmundje e veshit. Por simptomat kryesore të sëmundjeve të ndryshme fusha Otolaryngology zakonisht përkojnë. Simptomet e otitis media:

 • humbjen e dëgjimit;

 • dhimbje koke;

 • earaches, kanalin e veshit, nganjëherë jep dhimbje në nofulla;

 • ngritjen e temperaturës të 38-39 gradë.


 • Këto karakteristika janë karakteristike për fazën fillestare të sëmundjes, kur inflamacion shkakton suppurations mëdha. Ky proces zakonisht zgjat 2-3 ditë. Më akute media qelbëzuese otitis shkon në një fazë të dëmit shpërthyer daulle e veshit, duke shkaktuar qelb nëpërmjet një vrimë në peretyntsi rrjedh nga jashtë zgavrën e veshit dhe pacienti vjen lehtësim të konsiderueshme, dhimbje të reduktuar. Faza e tretë është në finale, trupi lufton infeksion, inflamacion të reduktuar gradualisht, të qëndrojë më pleh, rikthen integritetin e daulle e veshit.

  Si për të trajtuar qelbëzues otitis media?


  Trajtimi i otitis qelbëzues kryesisht ndjek eliminuar mikroorganizmave që shkaktojnë inflamacion. Më shpesh kjo është një lloj i Staphylococcus, Streptococcus, apo agjentët e përbashkët gripit të ftohtë dhe. Sigurisht, trupi është në gjendje për të përballuar me këto lloje të mikrobeve vetëm, sepse në fazat e hershme të sëmundjes ka kuptim për të marrë ilaçe që reduktuar imunitetin, përdorin mjete multivitamin komplekse dhe të përgatiten.
  Për të luftuar temperaturat e larta mund të marrin aspirinë, paracetamol, dhe të njohura për ne të gjitha medikamente të tjera.

  Recommended varrosin vasoconstrictor hundë pika - Naftizin, Nazol dhe si. Kjo është për të siguruar që bakteret e reja nga nasopharynx nuk bien në kanalin e veshit.
  Ju gjithashtu mund të përdorni pika të veçanta në otitis purulent:

 • Otypaks;

 • Otynum;

 • Harazon;

 • 3% alkool borik;

 • 5% fenik-glicerinë pika;

 • vaj kamfor.


 • Të gjitha këto mjete janë të mira në fazën e parë të sëmundjes. Parakusht është gjithashtu në shtrat me një dietë të lehta. Rastet e rënda mund të kërkojnë shtrimin në spital.

  Nëse sëmundja përparon me shpejtësi, është yyazytsirnist që trupi të përballen me atë, pa përdorimin shtesë të antibiotikëve. Përndryshe, është e këshillueshme që të përdorni një nga drogat e mëposhtme:

 • Amoxicillin;

 • Amoxiclav;

 • Doxycycline;

 • Sumamed;

 • Rovamitsin.


 • Ata mund të përdoret në formën e tabletave, ose me anë të injektimit intramuskular.