Hlossyt - një inflamacion i gjuhës


Gjuha - një pasqyrë e trupit dhe kur trupi është diçka e gabuar, kjo është një pyetje e sinjaleve. Si gjuha përjetuar mjeku mund të përcaktojë gjendjen e sistemit të tretjes. Pezmatimi i gjuhës, e cila u quajt glossitis mund të flasim për problemet serioze në çrregullime gastrointestinale apo metabolike.
  

Sëmundja, të cilat ne flasim - glossitis - i njohur gjithashtu më shumë si inflamacion apo infeksion të gjuhës gjuhës. Kjo sugjeron emri shkaqet që provokojnë atë. Kjo mund të jetë një infeksion, viruset, trauma dhe problemet e të gjithë organizmit. Dhënë një numër të sëmundjeve sistematike në të cilat ka glossitis, planus liken, sifilizi, aftoz, kusht B-vitaminodefitsytni, mangësi hekuri anemi, eritemy. Në mesin e viruseve që mund të ndikojnë në shfaqjen e sëmundjes, dhe virusi është një herpes rrezikun e sëmundjeve është rritur në njerëz që kanë zakone të këqija të tilla si pirja e duhanit, alkoolit, dietën dështim (të përdorni një sasi të madhe të nxehtë, ushqimet pikante). Të djegiet që rezultojnë, gjuha mekanike trauma dhe gojë të kontribuojë gjithashtu për të zhvillimit glossitis. Mos harroni në lidhje me këtë faktor si allerhychesky reagimit për pastë dhëmbësh dhe disa ushqime që shkaktojnë jo vetëm hlossyta por stomatitit. Ndonjëherë ju nuk mund të përcaktojë shkakun e saktë të sëmundjes.Simptomet e glossitis

Simptomat e para janë njollë e gjuhës, ënjtje të saj. Pacientët ankohen për djegien, problemeve në përtypet, të pijshëm, gjatë proyazyka. Trupi shumë të përflakur, manifestohet jashtë nga skuqje, një rritje në madhësi. Rastësisht, ajo është e mbuluar me anemi lulëzim të zbehtë. Gjendja e përgjithshme e pacientit është e karakterizuar nga dobësia, mungesa e oreksit, ethe të jetë e mundur.


Kur një pacient quan një mjek me ankesa të përshkruara më sipër, mjeku kryesisht prodhon inspektim vizual. Gjatë ekzaminimit dentar konfirmon apo mohon ekzistencën e papilomat, përcakton analizat e nevojshme për të vendosur një diagnozë specifike.


Llojet hlossyta

Glossitis thellë shfaqet në pjesën e poshtme të gojës, në sipërfaqe të shfaqet si abscese. Në shumicën e rasteve ajo shtrihet në mjekër dhe qafë.


Në sipërfaqen e gjuhës është formuar glossitis sipërfaqësore , Kjo është zakonisht një formë e stomatit.


Glossitis romb , Çfarë mori një tjetër emër mesme, shfaqet si pasojë e sëmundjeve kronike të traktit gastrointestinal. Në këtë rast, zonat e prekura janë formë diamanti, me të kuqe të ndritshme ose cyanotic ngjyrë, të vendosura në autoritetin zonën rrënjë.


Deskvamatyvnyy glossitis Duket brazdat dhe linjat në sipërfaqen e gjuhës, për shkak se ka një tjetër emër për këtë formë të sëmundjes - "gjuhën gjeografike". Pacientët ankohen për djegien e butë dhe hidhërim. Kjo ndikon kryesisht gratë shtatzëna që vuajnë nga sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal.


Glossitis Villous duket me candidiasis ose lëndim të përhershëm të gjuhës. Duhanpirësit shpesh vuajnë dashamirët e ushqimit me erëza dhe alkoolit. Në këtë rast, sipërfaqja e gjuhës duket papillae si fije, të cilat eventualisht do të bëhet Villi solide dhe si.


Glossitis palosur manifestuar nga prania e folds që nuk japin ndonjë siklet, përveç kozmetike. Megjithatë, një numër i madh i folds që kanë nevojë për trajtim, pasi ajo mund të shkaktojë parehati. Ky lloj i sëmundjes është gjuha lindur patologji.


Një nga simptomat e sifilisit janë të glossitis intersticiale. Ajo duket si batanije prostobanoho, në qoftë se nuk fillon trajtimin e duhur, nuk është degjenerimi i indeve lidhës në muskul. Pasojat nelechennoho hlossyta - kancerin e gjuhës.


Këtu kemi të listuara llojet më të zakonshme hlossyta atë manifestime të ndryshme të jashtme dhe shkaqet. Përveç kësaj, sëmundja mund të ndodhë si në formë akute dhe kronike.


Trajtimi glossitis

Para trajtimit, mjeku duhet të kryejë një diagnozë të plotë të përjashtojnë ose të identifikojnë natyrën frëngjyzak të sëmundjes, dhe krijimin e sëmundjeve të tjera sistemike shoqëruar atë. Ilaçet mjeku emëruar Bazuar në analizat e kryera kërkime.


Higjienës orale është shumë e rëndësishme, kështu që ju duhet të monitorojnë rregullisht këtë, dhe nevoja për të përdorur furçë dhe pastë dhëmbësh, këshilla dentare.


Për të ndaluar fillimin e lezioneve gjuhën ose për të parandaluar formën kronike kërkon antibiotikë përshkruara nga mjeku juaj, immunocorrectors lokale, drogë anti-inflamator. Medikamente antifungal përshkruara kur studimi u gjetën kërpudha. Një immunocorrectors kontribuojë shërim jo vetëm të shpejtë, por edhe të zvogëlojë rrezikun e përsëritje.