Dhimbje koke Tsefalhiya


Tsefalhiya - simptomë më e zakonshme e sëmundjeve të ndryshme, niveli i të cilit është lokalizuar në zonën podzatylochnoy orbitave sy. Face dhimbje në konsideratë tsefalhiyi gjerë të përfshira edhe në këtë koncept. Kjo shprehje është zakonisht i lidhur me sinus venoz, cerebrale rrjedhë e madhe e gjakut arterie dhe departamenteve Dura basal kokat. trurit. Receptorët dhimbje pëlhura të pasur të gjithë skalpovыe
Shkaqet e dhimbje koke


Në shumicën e rasteve dhimbje koke është një origjine vaskulare dhe rezulton enët e gjakut mbipopullimi në tension vaskulare pulsin e vëllimit të gjakut, dhe si rezultat procesi pjesa më e madhe në anije tension.


Në enët e tensionit të tepërta që dalin nga pulsin sinkron, ritmike budalla "rrahje në kokë." Nëse problemi ndodh vetëm me anije në një zonë të enëve të gjakut - pulsating dhimbje manifestohet vetëm në një vend të caktuar të kokës dhe zakonisht ndalet në squeezing arterie makinë.
Pulsating dhimbje koke ndodh kur tepruar shtrihen nga muret e enëve të gjakut. Këto dhimbje të ndodhë në pacientët me hipotension arterial, migrenë, me krizat në njerëzit me vegjetativ - dystonia enëve të gjakut dhe si rezultat një numër shtetesh të tjera të organizmit.

Në shkallë ekstreme të arterial hipotension është ënjtje e murit të enëve të gjakut dhe të ndërprerë pėrshkueshmėrisė e saj, prandaj dhimbja pushon të jetë pulsating, duke u bërë shtypës, budalla, arching dhe lomyaschey (transformim i tillë mund të shihet si zhvillimin e një migrenë).
Dhimbje koke venoz tensioni është shkaktuar nga venat intrakraniale, për shkak të furnizimit të tyre të tepruar të gjakut që vjen nga - tonin e pamjaftueshme venoz në sëmundje të tilla si infektive - vasculitis alergjik, vegjetativ - dystonia enëve të gjakut, etj Ka arching dhimbje e shurdhër (lokalizuara kryesisht në qafë) dhe një ndjenjë e shurdhim në kokë. Venoz tsefalhyya mund të rritet me stresin (kapsllëk, punë e rëndë fizike), pas përdorimit të zgjatur të kokës të ulët këput, të vazhdueshme kravatë të ngushtë dhe të veshur me këmisha të ngushta me një jakë, rritja e presionit intrathoracic. Gjithashtu venat gjatë hipotension karakterizojnë karakteristika të tilla si ënjtje e mukozës së hundës dhe fytit, venat zgjeruar në fundus, mosha pastoobraznost dhe ënjtje dhe fytyrës indeve të buta (në mëngjes këto simptoma më të dukshëm).

Gjithashtu dhimbje koke mund të ndodhë kur ndryshon përbërjen e gjakut (rrit viskozitetit, agregimin e trombociteve prirje e saj për të lindin, qelizat e kuqe të gjakut humbasin elasticitetin e tyre, etj). Si rezultat, rritja e furnizimit me intracranial e gjakut, duke çuar në hipoksi indeve. Ky lloj tsefalhiyi karakteristikë intensitet të ndryshme dhimbje e shurdhër, të qenët i përgjumur, letargji, pesha (kumbues, zhurma) në kokë. Ndryshimet në gjak ndodhin në shumë sëmundje, atherosclerosis, hipertension, sëmundje të gjakut, sëmundjet e organeve të brendshme.

Shkaku më i zakonshëm i dhimbje koke është konstante tsefalhyya natyrës psychogenic. Dhimbje të vazhdueshme vazhdon për disa vite, shpesh tregon depresion. Gjithashtu flasin për depresion dhe dhimbje rreth pesëdhjetë për qind në fytyrë.

Nevralgji trehymenalnoho origjinën, hipertension, apo në diagnozën zakonshëm migrenë tsefalhiyi nuk është veçanërisht e komplikuar. Në raste të tjera kanë nevojë për vëzhgim të plotë. Analiza e fundus dhe gjakut presion është shumë i rëndësishëm në diagnozën e kësaj gjendje. Echoencephalography është një nga metodat kryesore të diagnozës. Në rastet e dhimbje koke të gjata ose intensive është për të studiuar kërkime cerebrospinal kranyohrafycheskoe fluide dhe tomography llogaritur

Dhimbje koke Mjekimi


Sepse shkaku i dhimbje koke, përveç devijimeve të vogla mund të bëhet sëmundje shumë serioze në tsefalhiyi që zgjat më shumë se një ditë, të jetë i sigurt për të parë një mjek, i cili, pas kryerjes së sondazhi i domosdoshëm gjithëpërfshirës emërojë trajtim adekuat, i cili do të varet nga shkaku, që e ka shkaktuar këtë gjendje