Dhimbje koke apo diçka më serioze


Dhimbje koke - është një dhimbje në kokë ose qafë e sipërme. Shumica e njerëzve vazhdimisht vuajnë nga dhimbje koke, por nuk i kushtoj vëmendje, lidhur ato me normale. Por, pasi që ka disa kategori dhimbje koke duhet të kuptojnë nëse ju ndiheni dhimbje koke normale ose si simptomat e sëmundjes së rëndë. Ka disa shkaqe të dhimbje koke, dhe disa kushte shëndetësore që janë të lidhur me të. Në qoftë se dhimbje koke është një simptomë, ju duhet të jenë të kujdesshëm dhe të shqyrtohen.




Migrenë


Një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbje koke janë migraines. Migrenë - një formë e dhimbje koke vaskulare që ndodh për shkak të vasodilation ose zgjerimin e enëve të gjakut të kokës. Vasodilatation nxit lirimin e fibrave nervore të elementeve kimike të trurit që shkaktojnë dhimbje dhe djegie. Së bashku me sfidën e dhimbje koke, migrenë ndikon në veprimtarinë e nervat e zorrëve, duke shkaktuar të vjella, vjellje dhe diarre në disa raste. Në mënyrë tipike, të tilla një reagim bllokon sistemin e tretjes veprimi i painkillers, duke shkaktuar dhimbje koke.



Adiposity


Shkaku dhimbje koke dhe intensiteti i saj mund të bëhet pesha e trupit. Sipas studimeve, njerëzit që vuajnë nga obeziteti, gjithnjë e më të prirur për dhimbje koke se sa ata të cilët shikojnë peshën e tyre. Një nga gjetjet e 2002 ishte deklarata se obeziteti promovon nivel qelizor kimike presion që shkakton një ndjesi djegie gjatë sulmeve migrenë. Një studim i 2004 ka konfirmuar se njerëzit të cilët janë të trashë shpesh humbas punën për shkak të dhimbje koke. Nëse dhimbje koke nuk le një person për 15 ditë në muaj, ai konsiderohet kronike. Dhe pavarësisht nga fakti se ekspertët nuk mund të them ende me siguri nëse efekti i humbjes së peshës mbi kohëzgjatjen e dhimbje koke, ushtrimi i rregullt japë efekt të vërtetë, sepse trupi i ndihmon prodhimin e endorphins - painkillers natyrore.




Epilepsi


Një tjetër shkak i dhimbje koke është epilepsi. Studimet tregojnë se pacientët me epilepsi të cilët vuajnë dhimbje koke të vazhdueshme, më të prirur për rrezikun e dëmtimit degjenerative të trurit, duke përfshirë çmenduri, sëmundja Alzheimer dhe madje edhe paralizë. Por për shkak të faktit se shumica e vëmendjen e mjekëve që synojnë reduktimin e frekuencën e konfiskimit në pacientët zakonisht dhimbje koke, mbetet i paqartë. Megjithatë, duhet të theksohet se në shumicën e rasteve ajo paralajmëron dhimbje koke dhe konfiskimet nuk do të konsiderohet normale.



Goditje


Ndër kushtet që janë të lidhur me dhimbje koke, goditje është më e keqja. Ajo ka qenë provuar se njerëzit të cilët rregullisht përjetojnë dhimbje koke kronike dhe sulmeve migrenë, më të ekspozuar ndaj këtij rreziku. Studimet tregojnë se 50% e pacientëve që kanë përjetuar goditje, tregoi dhimbje koke intensive. Goditje është për shkak të bllokimit të rrjedhjes së gjakut në tru shkaktuar nga gjakderdhje apo bllokimin e enëve të gjakut. Kjo shkakton dhimbje koke intensive, të cilat shpesh janë ankuar viktimat goditje.

Në mënyrë tipike, dhimbje koke, duke shkaktuar një goditje, është veçanërisht intensive dhe nganjëherë shoqërohet me simptoma të tilla si humbja e ndjesi dhe dobësi të fytyrës, duart dhe këmbët. Mund të shkaktojë një pamje të ndarë, paaftësia për të folur ose të shkruar, marramendje, humbje e ekuilibrit. Ne nuk mund të themi me siguri nëse ky apo ai paralajmërim dhimbje koke e pash, por shikuar nga për mirëqenien e tij: simptomat Modifikimi i dhimbje koke përbashkët kërkon ndërhyrje mjekësore.


Stres


Përveç kësaj, një dhimbje koke mund të jetë rezultat i stresit dhe hiqet lehtë duke përdorur qetësues, ju lutem. Por mos harroni: mënyra më e mirë për të qëndruar të shëndetshëm - të mbajë jetesës duhur: të ngrënë si duhet, stërvitje dhe të ketë një pushim të mirë.