Dhimbje stomaku uritur


Parehati në sektor të majtë e sipërme, japin gjoks në mjekësi janë stomachalgia zakonshme emrin. Dhimbje uritur stomaku është shenja e parë e lezioneve ulcerative të autoritetit mukozës ind dhe kërkojnë trajtim të menjëhershëm, si erozioni kanë aftësinë për të rritet shpejt në madhësi. Përveç kësaj, procesi i sëmundjes mund të ndikojë në duodenum.

Stomak të uritur dhimbje - ShkaqetFenomen shqyrtuar kryesisht ndodh gjatë rrjedhës zgjatur kronike e gastrit. Sëmundja mund të shfaqet vetëm sindromi butë dhimbje, e cila fjalë vetëm herë pas here, ose në shkelje të rregullave dietetike.

Megjithatë, edhe në një stomak bosh stomakun dhemb shumë të rralla, është e nevojshme për t'iu referuar një gastroenterologist. Komplikimi më i zakonshëm i gastritit - ulçerë. Në fillim ajo duket si një të vetme, zona erozive fokale në membranën e brendshme të stomakut, e cila më pas rriten dhe të ndikojnë në zona të mëdha të trupit.

Dhimbjet e urisë në stomak gjatë natës


Nëse sistemi i tretjes është në rregull, dhe ju nuk vuajnë nga gastriti, por ndjehen natën dobët dhimbje në stomak të uritur, ajo mund të tregojë çrregullime endokrine në trup.

Nevoja për të ngrënë kontrollohet nga bilanci i dy hormoneve - melatonin dhe leptons. Si rezultat i ndryshimeve në vlerën e tyre në nivelin e urisë biologjike nuk shqetësojë gjatë ditës, por në mënyrë të konsiderueshme më e keqe gjatë natës. Përveç vuajtjeve njerëzore nga pagjumësia, stresi dhe madje edhe depresioni.
Vlen të përmendet se ka shkaku absolutisht e natyrshme e kësaj sëmundjeje: kequshqyerja. Kur një person është i uritur - dhimbje stomaku pasi sekretuar lëng në vend të tretjes fillon të ha në muret e trupit. Këto probleme janë të pandara në përputhshmëri të plotë me dieta çekuilibruar për humbje peshe, anoreksi, bulimia, urisë, abuzimi natyrës emocionale.

Stomak të uritur dhimbje - simptomat


Procesi klinike patologjike shoqërohet me karakteristikat e mëposhtme:

 • tërhequr dhimbje në zonën e buzë e majtë të ulët;

 • Siklet retrosternal në rajon;

 • cramping sulmet e cila subsides pas marrjes sasi të vogla të ndonjë ushqimi - crisps, ëmbëlsirat, një copë bukë;

 • belching;

 • urth;

 • përzier i dobët;

 • humbja e oreksit;

 • të vjella kosi;

 • kapsllëk.


 • Simptomat e mësipërme nuk shfaqet gjithmonë në të njëjtën kohë, por edhe në qoftë se njëri prej tyre duhet të bëjë një Gastroskopi dhe të merrni testuar për hulumtime laboratorike.

  Stomak të uritur dhimbje - Trajtimi


  Metoda kryesore efektive e trajtimit të sëmundjes - respektimi i vazhdueshëm dietë terapeutik. Është e rekomanduar që të përmbahen nga çdo ushqim, trupi nevrikosur mur dhe promovon rritjen e sekretimit të sekrecioneve gastrike. Përparësi duhet t'i jepet perime steamed, drithëra, mish pa dhjamë dhe peshku, produktet e qumështit. Udhëzime më të hollësishme për korrigjimin dietë mjeku duhet të japë arsyet në përputhje me patologjisë, diagnoza dhe sëmundje shoqëruese të traktit gastrointestinal.

  Për të eliminuar simptomat e dhimbje, barnave nganjëherë të emëruar:

 • painkillers dhe antispasmodics;

 • droga antisecretory (blockers pompë proton);

 • do të thotë për të normalizuar lëvizshmëri e stomakut dhe zorrët;

 • ilaçe anti-ankthi;

 • Antibiotikët (vetëm zbulimin e Helicobacter pylori organizmit);

 • hepatoprotectors;

 • komplekset e vitaminave dhe mineraleve.