Gonarthrosis gju - trajtim


Sëmundje degjenerative e karakterizuar nga gjë e shëmtuar të përbashkët gju dhe shkatërrimin progresiv të kërc, i quajtur gju artroze përbashkët gju të përbashkët, dhe trajtimi i kësaj sëmundjeje mund të jetë mjaft e ndryshme. Ata janë përdorur si metodat tradicionale, dhe kirurgji. E gjitha varet nga shkalla e sëmundjes.
Kirurgjia me gonarthrosis
Për fat të keq, për të kuruar një sëmundje të përbashkët gju si gonarthrosis, krejtësisht e pamundur. Megjithatë, diagnoza në kohë dhe trajtimi kompetent në gjendje të pezullojë fatkeqësive të sëmundjes.


Kjo sëmundje kalon nëpër tri faza të zhvillimit. Dhe në qoftë se gju bilateral artroze përbashkët gju të përbashkët është në fazën përfundimtare dhe janë ndryshime të pakthyeshme se zgjidhja e vetme është operacioni për pacientin. Përndryshe, nuk mund të vijë një paaftësi të plotë ose të pjesshëm me humbjen e funksioneve motorike.
Ka disa lloje të trajtimit kirurgjik të gonarthrosis. Më efektive janë:

 • Artodez. Të siguruar llojin e përbashkët e pasurive të patundshme, të eliminuar simptomë dhimbje.

 • Gju proteze. Ju mund të zëvendësojë të gjitha ose një të përbashkët me një pjatë të veçantë për të përmirësuar funksionimin e tij.


 • Trajtimi i drogës gonarthrosis
  Trajtimi gonarthrosis bilateral gju nuk mund të jetë pa një numër të barnave. Ata janë përdorur në 1 dhe 2 gradë të sëmundjes dhe si një metodë të trajtimit të vetme, dhe si një plotësues për metoda të tjera. Medicines nevojshme për:

 • reduktuar ose eliminuar dhimbjen;

 • të përshpejtojë proceset e shërimit në kockave dhe kërc;

 • përmirësuar lëvizshmërinë e përbashkët;

 • forcimi i një numri të muskujve që rrethojnë përbashkët.


 • Të gjitha drogat e përdorura në këtë gju sëmundje nyje si gonarthrosis, mund të ndahen në tre grupe: për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm dhe për injeksion brendshëm. Për aplikimit ditës ointments të përshtatshme mjekësore dhe gels:


 • Xhel Fastum;

 • Menovazyn;

 • butadyonovыe dhe ointments yndometatsynovaya;

 • Krem Nikofleks;

 • Xhel Voltaren;

 • Эspol;

 • Krem Diclofenac dhe shumë të tjerë.


 • Hape nonsteroidal anti-inflamator - ndihma e parë do të thotë paraqitjen e kësaj sëmundjeje. Ata mund të marrin para se të trajtoni në gju në gju ointments artroze përbashkët dhe gels, ose kur terapi lokale, si ata shpejt të hequr të gjithë dhimbjen që e bën të mundur që të përdorin trajtime të tjera. Nëse tableta steroide dhe kapsula të shkaktojnë shumë efekte anësore, pacienti është përshkruar hormonet corticosteroid anti-inflamator që janë të injektohet direkt në të përbashkët. Ajo mund të jetë:


 • Hydrocortisone;

 • Tseleston;

 • Cenalog;

 • Diprospan.


 • Kur deformuar gonarthrosis gju përbashkët është shumë e rëndësishme që të përdorin produkte që përmbajnë glucosamine dhe hondryotynsulfat, si këto substanca rivendosjen indeve të dëmtuara kockave dhe kërc.
  Metodat tradicionale të trajtimit gonarthrosis
  Metodat tradicionale për të trajtuar shfaqja e sëmundjes është shumë efektive. Pra, nëse ju keni gju artroze të përbashkët gju përbashkët 1 shkallë, mund të eliminojnë dhimbjen, fërkim vajra gjunjë kamfor ose për të bërë një vë llapë e uthull molle dhe mjaltë.

  Kur gonarthrosis gju 2 shkallë mund të hiqet për të reduktuar inflamacion dhe ënjtje, të bëjë fasha lë rodhe apo lakër. Gjethet e këtyre bimëve duhet të aplikohet në gju, kasetë të përbashkët përfundojë dhe shall të ngrohtë dhe të lënë në këtë gjendje për një natë të tërë. Lakra lë për të përmirësuar rezultatin mund të lyej mjaltë natyrore.