Çfarë hundë itchy


Secili prej nesh nga koha në kohë duhet të ndjehen kruarje në hundë. Ne fillojmë të kujtojmë shenjat, të cilat janë të lidhura me këtë telash. Më të popullarizuara të tyre - është që tickles hundën për të pirë. Shpesh çështja e për atë hundë itchy, u përgjigj: "dhuratë për të goditur hundë." Kruhet në vrimat e hundës majtë dhe të djathtë kanë interpretime të ndryshme. Për shembull, në qoftë se i shqetësuar flegër drejtë, ju duhet të prisni për një lajm i mirë, por në qoftë se ju lënë, ju duhet të përballet me problemet. Nëse hundë itchy, ajo tregon për përdorim në të ardhmen e alkoolit, dhe në mes të hundës sugjeron ndonjë përfitim.


Pranimi, për të shpjeguar këtë fenomen, shumë. Megjithatë, nëse hundë itchy, atëherë të kërkojë zbukurime padobishme. Ndoshta nuk mund të jetë më serioze, të tilla si alergji apo probleme të lëkurës. Jo alkoolit nuk do të ndihmojë në qoftë se keni nevojë për trajtim.

Itchy hundë - Shkaqet


Arsyet pse itchy hundë brenda, mund të përfshijnë:

 • Keqësimi i alergjive për shkak të kontaktoni me polen, flokët, pluhur,

 • sëmundja respiratore;

 • rezultat i diabetit dhe hypothyroidism;

 • thatësi e tepërt e mukozës shkak të lagështia e ulët;

 • brenda hundës mund të shkaktojnë kruamje shkak të hypertrichosis - flokët e tepruar;

 • tensioni nervor, stresi i vazhdueshëm.


 • Ne do të kuptoni pse hundë itchy jashtë. Arsyet mund të jenë:

 • zgjebe, e cila mund të jetë agjent shkaktar i mite kruar, dhe kruarje mund jo vetëm hundë, por duart e tij, kokës;

 • sëmundjet e lëkurës të tilla si seborrhea, psoriasis, ekzema;

 • rezultat i kafshon mushkonjë, pleshtat;

 • në procesin e rimëkëmbjes së dëmtimit të lëkurës nga djegiet duke përfshirë diellore.


 • Çfarë duhet të bëni nëse hunda juaj itches?


  Duke e ditur arsyen pse hundë itchy, duhet të vazhdojë në zgjedhjen e metodave për ta luftuar atë.
  Nëse kruarje në hundë është shkaktuar nga lagështia e ulët, ajo duhet të përdoret në një humidifier dhomë. Përveç kësaj, ju mund të vënë në një akuariumi dhomë me peshk ose brokë ujë. Thatësi në hundë mund të tejkalohen duke përdorur preparatet hidratues bazuar në ujin e detit - Akvamarysu ose Humer.
  Kruarje, i cili u ngrit si rezultat i ftohtë, trajtohen me vasoconstrictor, naftizina tillë apo Nazolu. Në qoftë se ju përdorni është e rëndësishme që të ndiqni udhëzimet. Pas përdorimit të zgjatur të këtyre barnave mund të çojë në thatësi e mucous, inflamacion dhe madje edhe sëmundje të tilla si rinitit ose otitis media. Si masa parandaluese të rekomanduara për të parandaluar ftohjet aplikuar në mukozën vaj oxolinic dhe të marrë medikamente që forcojnë sistemin imunitar.

  Nëse shkaku i kruarje është alergjik, pacienti duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të përshkruajnë ekzaminim për të identifikuar alergeneve. Trajtimi në këtë rast do të jetë për të mirëpritur përgatitjet e veçanta të tilla si Suprastin, Fenkarol Zirtek dhe jashtë dhe kontakt me alergeneve. Nëse ka reagime ndaj pluhurit të rekomandojë përdorimin e pastrues të ajrit elektrostatike, veprimi i të cilit është i bazuar në tërheqjen e grimcave të pluhurit. Është e rëndësishme për të shmangur qëndrimin e zgjatur në zonat për pirjen e duhanit, sepse tymi nga cigaret mund të bëjë kruarje të fortë.

  Në praninë e sëmundjeve të lëkurës, duhet të shkoni në një dermatolog, i cili do të vihet diagnozë specifike dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.
  Nëse hunda juaj itches për shkak të flokëve të tepërt, hypertrichosis pra, në këtë rast i vetmi mjet efektiv do sostryhanye flokët. Kjo procedurë duhet të përdorin gërshërë të veçanta, por të përdorin piskatore dhe tërheq flokët është e ndaluar. Në të vërtetë, në këtë rast, mundësia e infeksionit ose inflamacionit, i cili mund të përhapet në zona të tjera të lëkurës.