Gonarthrosis gju të përbashkët - që është, shkalla e 1-2-3, trajtimit, mjetet juridike popullore, ushtrime, kosto e operacionit


Shumë njerëz moderne janë të ballafaquar me problemin e vështirësisë në lëvizjen e përbashkët gju, ndjesi të dhimbshme.
Këto janë vetëm disa simptoma të sëmundjeve të zakonshme sot - gju artroze përbashkët.
Le të konsiderojmë më shumë se çfarë është, pse kjo ndodh, si për të kuruar atë dhe çfarë masash parandaluese mund të bëjë një të tillë.
Përmbajtje

Anatomia e përbashkët gju
Çfarë është një artroze gju të përbashkët?
Shkaqet
Shenjat dhe simptomat
Shkalla dhe forma e sëmundjes
Metodat e diagnozës


Çfarë dhe si ta trajtojmë në gju artroze përbashkët të përbashkët gju?
ParandalimAnatomia e gju?


Çdo përbashkët e njeriut përbëhet nga një sërë elementesh të rëndësishme, veprimin e përbashkët e cila garanton lëvizje të shëndetshme pa dhimbje.
Gju nuk është përjashtim.
Gju të përbashkët është e nevojshme për:femur;
kapsulë të përbashkët;
zgavër kyçeve;
kupë;
menisk Medial;
folds Alar;
ligament mëparshëm cruciate;
ligament pasmë cruciate
ligament kneecap;
fyell e këmbës.Fig:. Struktura gju
Strukturat kryesore të përbashkët gju janë:kockat;
muskujve;
nervat;
menisci;
enët e gjakut;
ligament cruciate.Një lëvizje e plotë e përbashkët gju është dhënë kryesisht bono dhe menyskamy.
Shkeljet e të paktën një nga komponentët e çon të përbashkët për ndërprerjen e funksionimit të saj normale.
Marrëdhëniet kufizojnë lëvizjen e tepërt të eshtrave të përbashkëta përpara, prapa dhe anash.

Falë tyre, kockat e përbashkëta nuk rrëshqitje përpara ose prapa kur lëviz gju.
Një tjetër element i rëndësishëm i gju - një menisk.
Fig:. Struktura gju
Shumë shpesh është quajtur kërc.
Ajo është ind lidhës që është i ngjashëm me komunikimin.
Menisk siguron stabilitetin e përbashkët gju.
Funksionet kryesore të thirrjes menisk:Shpërndarja e peshës njerëzore në një zonë të madhe të këmbës;
sigurojnë stabilitet më të mirë të përbashkët gju.
Muskujt në gju të përbashkët janë të ndarë në flexors dhe extensors.
Extensors Gju janë në frontin e kofshët (ata lejojnë një person të ecë), dhe flexors - në pjesën e poshtme (për zvogëlimin e tyre - kjo këmbët të punës në bending në gjunjë).

Nervat që ofrojnë ndjeshmërinë e përbashkët të kësaj zone të trupit të njeriut.
Nervore e madhe - nervore popliteal.
Ai nga ana e tij janë të ndarë në tibial dhe tibial peroneal nervore të dëmtuar në gju traumave.

Në anën e pasme të kofshës janë enët e mëdha të gjakut:arterie popliteal;
venë popliteal.Ato sigurojnë qarkullimin e gjakut në këmbë të ulët dhe këmbë.

Çfarë është një artroze gju të përbashkët? ?


Duke shqyrtuar elementet bazë strukturore të përbashkët gju, ju mund të aplikoni direkt në artroze gju sëmundje të përbashkët.
Në njerëz sëmundja është quajtur shpesh "Depozitat kripë". Por në qoftë se ne të kthehet në terminologjinë mjekësore, fjala "gju artroze përbashkët" do të thotë "Arthrosis të përbashkët gju", e cila mund të shkaktohet nga shumë arsye.

Kjo sëmundje është përshkruar 100 vjet më parë.
Ajo karakterizohet nga depozitimi i kalciumit, qarkullimit të gjakut në një të përbashkët të enëve të gjakut.

Si pasojë e deformimit dhe ndryshimin e kërc që mbulon joints.
Pastaj ka ndryshimet kryesore patologjike të kërc qelqor, i cili siguron cushioning të përbashkët, redukton kockat fërkime të përbashkëta.
Këto ndryshime përfshijnë:kërc trazim;
utonshenye;
tufa në disa vende;
plasaritje.
Të gjitha këto ndryshime të sjellë dobësimin funksionin mbrojtës të kërc.
Nëse asgjë nuk është bërë, kërc gradualisht vdes.
Nga ana tjetër, kockave reagon për zhdukjen e tij në vijim ndryshime:kompakt;
zgjerimin periferi;
ka gjemba.Modifikimet çojë në këmbët e deformimit kockave dhe shtrembërim të saj.
Këto ndryshime janë të dukshme me sy të lirë.
Bazuar në këto ndryshime, gju artroze përbashkët i njohur edhe si "deformimeve Arthrosis."
Vuajnë nga përdhes? Mëso se si për të trajtuar ilaçe përdhes në këmbët e artikujt tonë.

Si për të trajtuar sinoviti të përbashkët gju? Lexoni në këtë histori.

Arsyet?


Shpesh kjo sëmundje vuajnë gju moshuarit dhe gratë janë mbipeshë.
Në të rriturit gju artroze përbashkët të ndodhë për arsyet e mëposhtme:
Plagosje
Rreth 20% e rasteve të lidhura me lëndimet e gju.
Në të kaluarën, një person mund të mbijetojë një këmbë të thyer, gju ndrydhur, e cila nga ana e çoi në një tendosje gju dhe shkelje të funksionalitetit të saj të plotë. Këto përfshijnë lëndime dhe dëme në menisk.

Gonarthrosis jo domosdoshmërisht shfaqet menjëherë pas lëndimit. Ajo mund të manifestuar veten vetëm pas 3-5 vjet.

Ngarkesa e tepërt
Ajo është e shpeshtë në mesin e sportistëve apo atyre të përfshirë në sport të rinjve, pastaj bëri një pushim, dhe në pleqëri vendosur për të rivendosur atë.
Mos harroni se nyjet punojnë ndryshe në 20 - dhe 60-vjeçari.
Mbipeshë
Shkaku i gonarthrosis në 10% të rasteve, duke çuar në panevojshme stresin në nyje dhe kërc, duke çuar në deformimin e tyre.

Artrit
Ata që përjetoi artrit vuajnë gonarthrosis në 7% të rasteve.
Që tashmë i jep një inflamacion në metabolizmin e përbashkët, i jep strukturën e kërc dhe të çon në akumulimin fluide.
Prandaj, rreziku i rritjes së gonarthrosis.
Uyazyka negative emocionale
Mund të ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes:tension të vazhdueshëm në punë dhe në shtëpi;
i pjesës më të madhe të kohës në një situatë të konfliktit;
acarim të vazhdueshme për të afërmit e burrit apo kolegët.
Nuk është çudi ata thonë se të gjitha sëmundjet e nervave.

Sistemi nervor rregullon veprimtarinë e të gjithë organizmit. Në qoftë se kjo është në tension të vazhdueshëm, ai pa dashje rrit ngarkesën në muskuj dhe nyje, ata gjithashtu vazhdimisht e tensionuar.
Kjo shkakton një ngarkesë të tepruar në kërc lubricating që rraskapitur shpejt në kushte të tilla.
Duke folur për fëmijët, artroze përbashkët gju në një moshë të re mund të rezultojë nga:dobësi kongjenitale e ligaments;
këmbët mbindjeshmërisë;
sëmundje e sistemit nervor.E gjithë kjo duhet të diagnostikuar në fëmijërinë e hershme.

Nëse diagnoza dhe trajtimi i kryer në kohë, sëmundja ndalesa dhe fëmija më i plotë njerëzor rritet.

Shenjat dhe simptomat e sëmundjes?


Vjen te mjeku, njerëzit që vuajnë nga gonarthrosis, ankohen:dhimbja gjatë lëvizjes së gjurit;
ënjtje në të përbashkët;
shkelje funksionalitetin gjunjë;
ngurtësi;
çalim;
ndjenja e jostabilitetit në gju të përbashkët.Nëse konvertimi ndodh në të mëvonshëm sëmundje datat, mund të jetë një deformim i përbashkët.

Në shumicën e rasteve, ashpërsia e këtyre simptomave nuk janë të fortë në fillim të sëmundjes.
Intensiteti i dhimbjes dhe mosfunksionim të përbashkët rritet në varësi të sëmundjes.

Pay gju shëndetësor duhet gjithashtu, në qoftë se:Kriza duket gjunjët kur prirje
dhemb dhe dhimbje gjatë gjumit;
bezdvyzhyya gju pas një ndërprerje të gjatë që ju duhet për të bërë lëvizje të rehatshme.Dhimbja është shpesh intensiv në pjesën e brendshme të gju.

Shfaqja e kësaj sëmundjeje mund të shkaktojë rekrutët regjistrimit në magazinë ku bordi mjekësor e konsideron atë një kategorie të jetës - të kufizuar paaftë për shërbimin ushtarak.
Në këtë rast, simptomat e mëposhtme janë të domosdoshme:çarë gjerësi 2-4 mm;
prania e dhimbjes.
Të gjitha këto shkelje janë përcaktuar pas diagnoza dhe x-ray të certifikuar dhe të dokumentuara.

Shkalla dhe forma e sëmundjes?


Gonarthrosis mund të ndahet në tri faza.
Thelbi i secilit prej tyre është një manifestim i ndryshëm nga karakteristikat klinike të sëmundjes dhe shkalla e çrregullimit të përbashkët gju.

Gonarthrosis 1 shkallë
Faza fillestare e sëmundjes.
Në këtë fazë të sëmundjes, pacientët ankohen për dhimbje të shurdhër, pasi ngarkesat në gju ënjtje ndonjëherë mund të shfaqen.
Të gjitha këto simptoma zhduken pas pushim.

2 shkallë gonarthrosis
Përshkruar simptomat më intensive e sëmundjes:dhimbja vazhdon më gjatë;
Kriza duket kur lëviz gju;
ngurtësi të përbashkët në mëngjes;
kufizimin gjunjët bending
përbashkët është rritur në vëllim.Në këtë fazë, shumë kanë filluar të përdorin qetësues, ju lutem për të përballuar me siklet.


Por kjo nuk është një opsion dhe kërkon konsultime të menjëhershme mjekësore.
Gonarthrosis 3 gradë
Kjo është shkalla më e lartë e të gjitha shenjave të sëmundjes.
Pacientët ankohen për:dhimbje të vazhdueshme në nyje;
oschuschenyya rrisin dhimbjen duke ndryshuar motit;
çalim;
mosfunksionim theksuar i gju;
deformimi dhe rritja gju, të cilat mund të shihen vizuale.
Formën e gju artroze përbashkët ndahet në fillore dhe të mesme.kryesor - vërejtur në njerëz relativisht të shëndetshme. Më të prekur nga kjo gonarthrosis moshuar apo mbipeshë;

i mesëm - një pasojë e lëndimit ose sëmundjes në gju të përbashkët.Metodat e diagnozës?


Diagnoza dhe trajtimi i hershëm mund të ndaluar përparimin e sëmundjes dhe parandalimin e fenomenit të tillë të pakëndshme si mosfunksionim të plotë të aftësisë së kufizuar të gjurit.
Për identifikimin e sëmundjes në një fazë të hershme dhe në një datë të mëvonshme, duke përdorur X-rrezeve, me ultratinguj apo imazhit bërthamor magnetike.
Radiografi në një asgjë fazë të hershme mund të tregojnë apo të zbulojë ndryshime vetëm të vogla.

Në periudhat e mëvonshme të X-ray tregon:ngushtim të përbashkët hapësirë;
sklerozë kërc;
deformim të kockave;
depozitat e kripërave të kalciumit.Foto: gju artroze përbashkët në X-ray
Përveç ultrazërit radiologji mund të emërohet.
Plotësisht zëvendëson X-ray të imazhit bërthamor magnetike.
Foto: gju MRI artroze përbashkët
Ajo është shumë më e qartë dhe X-rrezet mund të tregojnë ndryshimet më të vogël në të 1 fazën e sëmundjes.

? Çfarë dhe si ta trajtojmë në gju artroze përbashkët të përbashkët gju?


Trajtimi i gonarthrosis të mundshme nga disa metoda, ata duhet të bëhen vetëm pas ekzaminimit dhe konsultimit specialist.

Mjetet juridike popullore


Për përdorim të brendshëmçaj me herbs fasule të zeza, e cila është e mbushur me ujë të valë dhe infused për 6 orë.
infuzion e limon (3 copë.), hudhër (100 g) dhe hithër (150g). Përzierje është kaluar nëpër një mulli mishit, derdhi ujë të valë dhe infused 12 orë. Përdorni infuzion kërkuar 70g një ditë për çdo ditë.
efektive është infuzion i kockave, ajo promovon shërimin e shpejtë të kërc (gjunjët vidvaryuyutsya viçi dhe hooves, supë përdoret para ngrënies për 100 g).

Për përdorim të jashtëm


Ju mund të përgatisë një krem ​​për të trajtuar apo fasha.
Ointments trajtim jo vetëm që mund të lehtësojë dhimbjet por edhe inflamacion brenda përbashkët.
Ju mund të aplikoni:Mjaltë ose një përzierje e mjaltit (1) dhe lugë uthull molle (3 lugë).
fasha nga balta, vaj kamfor, lule luleradhiqe.
Mjekim


Në këtë rast, përdorin drogë anti-inflamator:Diclofenac;
Piroksikam;
Ketoprofen;
Indometacin;
Phenylbutazone;

Meloxicam;
Celebrex.
Chondroprotectors Ndoshta recetë grupit: Glucosamine dhe chondroitin sulfat.
Trajtimi me këto barna të kërkojë disa kurse për një periudhë të gjatë kohore.
Droga më efektive janë si më poshtë:Arthro;
Don;
Structum;
Chondroitin Akos;
Эlbona;
Hondrolon.
Ointments dhe fasha
Në mënyrë efektive për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në vaj joints ngrohjes (Эspol, Gevkamen, Menovazyn dhe të tjerët) dhe ointments bazuar në agjentët e anti-inflamator nonsteroidal (Yndometatsynovaya, Butadionovaya, Dolhyt, Fastum, Voltaren ngjyrë, etj).

Të ketë një të mirë të automjeteve efekt përdoren për fasha, bischofite, dimeksid mjekësore ose biliare.

Fizioterapi


Nuk janë një pjesë integrale e trajtimit, e cila heq dhimbjen dhe përmirëson funksionin e përbashkët gju.
Rezultati më i mirë është vërejtur kur kombinohet me medikamente.
Me metodat fizike terapi për të luftuar gonarthrosis përdorur:terapi me ultratinguj;
mikrovalë;
rimbursim coolants;
electrophoresis;
Barotherapy lokale.
Ushqimi dhe të ushqyerit


Nëse keni ndonjë problem me nyje duhet të shqyrtojë dietën tuaj dhe të ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme.
Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata për të cilët shkaku i gonarthrosis - mbipeshë.
Vidyazykatysya duhet të:produkte gjysëm-të gatshme;
tymosur;
mish përfunduar nga dyqan (proshutë, proshutë);
ëmbëltore;
dolli, patate të skuqura;
salcat yndyrore dhe majonezë;
Vaj peshku (salmon, troftë, shojzë e Atlantikut Verior, bli) dhe vezë;
ushqim nga ushqimi të shpejtë (pica, kafe).
Ndjehen të lirë për t'u përdorur:çdo drithëra;
makarona pa salcë;
vezë (maksimum 3 në ditë);
produktet e qumështit;
perime dhe fruta.Ushtrimi dhe Ushtrimi


Një rezultat pozitiv nuk është e mundur pa kurs fizioterapist - ajo forcon muskujt, përmirëson qarkullimin e gjakut në të përbashkët.

Për të marrë efektin e dëshiruar duhet të harrojmë për të përbashkët intensive stresit.
Ju mund të shtrihen në shpinë dhe heqjen këmbën për të mbajtur atë në gjendje të korrigjohet në peshë. Ose alternuar ngre këmbën nga të njëjtin pozicion shtrirë në shpinë për 10 - 15 herë.

Rregulli kryesor i ushtrimeve trajtimit - lëvizje të ngadaltë dhe të matur pa asnjë jerks.

Video: ushtrime në gonarthrosisTrajtimi kirurgjik


Nëse qasje në një mjek është tepër vonë, ose ndonjë metodë dha një rezultat, ajo mund të mbahet në operacion të përbashkët, kirurgji implant quajtur instalimin.

Video: Trajtimi i osteoarthritis e gju të përbashkëtMasat e parandalimit?


Nyjeve nevojë për kujdes të vazhdueshëm dhe stërvitje të rregullt të moderuar.

Ndër masat parandaluese gonarthrosis janë si më poshtë:Ushtrimi i rregullt moderuar;
të ruajtur tonin e muskujve dhe enët e gjakut;
peshë optimale e trupit;
Ankesa në kohë të specialistit;
për të shmangur dëmtimin e ligamenteve dhe nyje;
Nuk super nyje (në një mot të ftohtë mund të veshin bërryl ngrohtë);
Futje të rregullt fluide;
të ushqyerit;
respekti për punën - tjetër;
duke shmangur situata të vështira;
veshin këpucë të rehatshme.
Si për të trajtuar gju bursit? Lexuar në lidhje me trajtimin e gju bursit në faqen tonë.
Çfarë është dysplasia fijor e kockave? Gjeni këtu.
Gjimnastikë efektive në Arthrosis këmbë? Lexoni këtu.

Kostoja e operacionit


Nëse nuk ka metodë e trajtimit konservativ nuk e ka ndihmuar, dhe kirurgjia është e pashmangshme, atëherë vlera e saj do të ndryshojnë në varësi të kompleksitetit të sëmundjes. Varet arthroplasty kosto dhe nga klinikë.
Kostoja e operacionit për të zëvendësuar një të përbashkët gju është:


Klinika SM
90,000 rubla.


Klinika Family
60,000 rubla.


GARANT Klinikat
50,000 rubla.


KB MHMU tyre. Sechenova
50,000 rubla.


Shkenca CDB
40,000 rubla.


Gonarthrosis - një sëmundje e gju të përbashkët, e cila përfshin zhdukjen e kërc dhe deformimit të përbashkët.
Për të luftuar sëmundjen ndoshta duhet.
Trajtimi mjekësor apo kirurgjik është bërë obligim vetëm pas ekzaminimit të plotë dhe diagnoza e shkallës së sëmundjes.

Video: Simptomat dhe trajtimi i gonarthrosis