Me një sy gruaja hequr nematod 12-centimetërBanorët e 56-vjeçari e Yoshkar-Ola pasur një operacioni për nxjerrjen e një 12-centimetër
nematod
, I cili jetoi në pacientët e duhur sy disa muaj. Dy muaj para operacionit, mjekët diagnostikuar një konjuktivit zakonshëm grua. Vetëm pas kalimit të trajtimit të pasuksesshme u krijua arsyen e vërtetë - praninë e parazitit në strukturën e syrit të djathtë.


Krimbat zbuluar referohet llojit të worms repens Dirofilaria dhe zakonisht një parazit në kafshët dhe njerëzit, duke shkaktuar dirofilariosis sëmundje.Shenjat e para të sëmundjes në Yoshkar-Ola banor manifestohet si skuqje e konjuktiva dhe kruarje të rënda. Pacienti nuk e di edhe për praninë e parazitit, ndërsa krimbat sigurt e vendosur gjatë gjithë gjatësisë së syve sipërme povikm.


Operacioni për të hequr repens Dirofilaria mbajtura Selia e Spitalit republikan oftalmologjike Yoshkar-Ola Alain Korotkov. Ekstrakt parazitin prodhuar nën anestezi lokale duke përdorur 2-piskatore. Në fund, krimbat u hoq me sukses nga syri i pacientit. Pas operacionit, një mjek grua emërohet kursit drogë anthelmintic dhe antibiotikët.


Laboratori Rospotrebnadzor konfirmuar se zbuluar në këto gra parazit është me të vërtetë nematod mashkull repens Dirofilaria. Përkundrazi, pacienti kontraktuar dirofilariosis verë, ndërsa me pushime në Tuapse. Bartës të sëmundjes mund të jetë mushkonja.


Sipas Alain Korotkovoy në praktikën mjekësore republikan oftalmologjike Spitalore Yoshkar-Ola, dirofilariosis rast i infeksionit ndodh për herë të parë në 7 vjet.