Ilaç për gërhitës


Gërhitës - problemi i shumë njerëzve, në atë që ka ndodhur me të vërtetë në shoqërinë tonë që burrat "akuzuar" për të gërhij më shpesh. Megjithatë, ky problem mund të karakterizohet si votime, dhe më e rëndësishmja është edhe shqetësim se ajo ka familjen, por kjo është një shenjë e mundshme të sëmundjes.
Sot njohur si mjetet juridike popullore për gërhitës, dhe ata që e shpiku mjekësi zyrtare: shumë prej tyre janë efektive, kështu që le të shohim se si për të shpëtuar veten ose një të dashur nga kjo simptomë të pakëndshme.Shkaqet e gërhitës
Gjatë gjumit disa grupe të muskujve të relaksoheni ndërsa të tjerët mbeten ende në gjendje të mirë për të mbështetur punën e trupit. Gërhitës ndodh kur qiellëz e butë dhe gjuha relaksohuni, për shkak të murit asaj faringut ngushtimin dhe dridhje të frymëmarrjes ndodh.
Shkaqet e mundshme gërhitës:

 • Age - kur muskujt nuk mund të mbani rrugët e frymëmarrjes hapur mjaft për shkak të dobësimit.

 • Lindura - pasazhe të ngushta para hundës.

 • Shkaqet e fituara - Septumi lakuar hundës ose polyps në hundë.


 • Shkencëtarët vërejtur se gërhitës shpesh ndodh në ata të cilët kanë një tendencë të lartë për sëmundjet kardiovaskulare. Por gërhitës kryesor rreziku është se një person mund të apnea - ndalimin e ajrit të ventilimit në mushkëri për një kohë, e cila natyrisht ndikon negativisht në shëndetin e snorer: sleepiness ditën, humbja e kujtesës dhe ulur performancën shpesh shoqërojnë njerëzit me këtë simptomë .

  Gërhitës mjete Trajtimi popullore


  Shpëtoj e gërhitës mjeteve juridike popullore - është qëllimi i arritshëm vetëm e rëndësishme për të zgjedhur më efektive prej tyre:


 • Lakra dhe mjaltë - ilaç më të mirë për gërhitës. Merrni tri gjethe lakër, bluaj ato në mënyrë që ata dhanë lëng dhe pastaj përzierje me 1 tbsp. l. mjaltë. Kjo do të thotë që ju duhet të marrë para gjumit. Lëng lakër redukton ënjtje dhe mjaltë soothes muskujt dhe ata perenapruzhuyutsya ëndërrojnë, dhe në këtë mënyrë të veprojë stably.

 • "Fitness" me muskujt e fyt. Kjo gërhitës ilaç është gjithashtu shumë efektive: ata thonë se ajo mund të shpëtojë njerëzit nga problemi, pas një muaji të trajnimit të përditshme. Ushtrime lehtë i lejon atij për të kryer të gjitha: ju duhet vetëm një zvarritje e fjalëve ditë shqiptimit të shkronjës "i" rreth 30 herë në një rresht. Një ushtrim i mirë për të forcuar muskujt e fyt - të tërheqë deri në bazë të gjuhës 15-20 herë në ditë.

 • Vaj buckthorn detit. Një tjetër ilaç efektiv për gërhitës, në shtëpi të zbatueshme, është varrosur vaj buckthorn detit në çdo vrimë hunde (2 pika) ditore. Fakti që nafta nuk është vetëm një kordon, por edhe në mënyrë të përkryer relakson muskujt dhe pastron pasazhet në nasopharynx, dhe kështu eliminon gërhitës pas 2 javësh.


 • Para se të përpiqet për të kuruar gërhitës mjetet juridike popullore, është e këshillueshme që të konsultoheni me një mjek që ai vendosi sëmundje të rrezikshme që mund të shkaktojnë këtë simptomë.

  Është gjithashtu e dëshirueshme që të marrë parasysh se të kombinuar më së miri disa trajtime të popullarizuara të gërhitës.

  Medicines gërhitës


  Nëse mjetet juridike popullore gërhitës nuk ndihmojnë, ju nuk duhet të humbni shpresën: ka disa ilaçe që mund të jenë më efektive.
  Mjekët sot janë aktivisht kërkojnë mjetet më të mira të gërhitës, por, për fat të keq, nuk është gjetur, e cila do të privohet njëherë e përgjithmonë të problemit. E gjithë kjo tani mund të ofrojë farmakologji moderne - është droga përdoret për situata, se ata nuk janë të dizajnuara për përdorim sistemik.

  Një nga këto mjete është Asonor - ajo bie cilat ofrojnë antiseptik efekt, anti-inflamator dhe tonik në pasazhe hundës.
  Nëse gërhitës shoqëruar nga apnea e gjumit, pastaj të përshkruajnë theophylline, e cila stimulon frymëmarrje.
  Para se të marrë këto ilaçe gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.