Rrezitje në një dhomë me diell mbi përfitimet dhe dëmet


Ajo ka qenë prej kohësh provuar se dielli është një ilaç që në numër të përzgjedhur duhet të pozitivisht ndikon në sistemin nervor, metabolizmin, promovon zhvillimin e vitaminës D. rrezitje në një dhomë me diell mbi përfitimet dhe rreziqet cilat vazhdimisht mosmarrëveshjeve, dhe deri diku me organizimin e duhur jo vetëm kryen një funksion estetik, duke përmirësuar pamjen, por ka edhe efekte të dobishme në trup.


Këtu janë disa Pronat e dobishme e diellit:

• efekt i dobishëm në punën e gjëndrave endokrine;


• Ajo rrit mbrojtjen e trupit;
• heq sindromi i lodhjes kronike;
• depresioni trajton;
• promovon trajtimin e neurozë;
• kryen funksionin parandalues ​​me thyerje të shpeshta;
• lehtëson dhe kuruar astmës;
• në mënyrë efektive përballon disa lloje të sëmundjeve të lëkurës.

Ngrohje diellore jo vetëm që ndihmon për të përmirësuar disponimin, por edhe rrit tonin e përgjithshëm të trupit, kështu që e ashtuquajtura "errët" sezonin e rekomanduar Solarium. Por banorët e maleve jugore, ku nxehtësia e diellit dhe energjisë në rrezitje të tepërt në një dhomë me diell mund të caktohen vetëm për indikacione të caktuara, të mos shkaktojë dëm në trup. Përfitimet dhe rreziqet e rrezitje duhet të konsultohen në çdo rast individual me ekspertë dhe i takon Solariums me kujdes.


Alternativë

Disa herë e errët tan është konsideruar formë e keqe, një shenjë e klasës punëtore, dhe të bardhë borë të lëkurës - një shenjë e origjinës fisnike dhe gjendjen. Sot situata ka ndryshuar rrënjësisht: ngjyra tan e çokollatë është konsideruar prestigjioze dhe në modë, duke pasur parasysh se për rrezitje moderne në një dhomë me diell në dispozicion në çdo kohë të vitit dhe në çdo sezon.

Sallon bukurie pajisur me moderne, pajisje të kualitetit të cilat mund të zgjidhin debatin në lidhje me përfitimet dhe rreziqet e djegien nga dielli dhe zgjidhni një mënyrë të përshtatshme për të marrë e dëshiruar tonin e lëkurës.


Vertikale dielli - paraqet një kabinë të veçantë, të pajisur me të gjitha anët llampat ultravjollcë.

Desktop Solarium - është një pajisje e vogël, dhe është projektuar për rrezitje zonat më të vogla, dekoltin tillë.

Turbo Solarium - merituar njohjen e shumë fashionistas dhe ka fituar një reputacion si më të përshtatshëm. Modelet aktuale janë me ajër të kondicionuar, një sistem i veçantë ventilim, sistem stereo, ju mund të dëgjoni muzikë, ndërsa marrja e procesit për rrezitje, sistemin e komunikimit të personelit të shërbimit, llambat kuarc të lartë të energjisë që janë në gjendje për të reduktuar kohën e shpenzuar në krevat tanin për disa minuta.


Reagimi i mundshëm ndaj rrezatimit

• gra dhe vajza, e cila ka sy blu dhe të gjelbër, flokë të kuqe, lëkura e bardhë duhet të jenë shumë të kujdesshëm, sepse lëkura e tyre nuk mund të perceptojnë dritën UV, përdorimi i saj mund të shkaktojnë djegie me flluska, pas zhdukjes së të cilat mbeten në spote të lëkurës dhe lëkurë shumë;
• Vajzat dhe gratë që kanë sy kafe dhe hije artë e flokëve duhet të mbani mend se abuzimi tan ata nuk mund, si një cirk në një dhomë me diell mund të sjellë atyre më shumë dëm sesa të shtatzënisë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të përcaktojë e saj rëndësia dhe nevoja;

• mbajtësit e Freckles, nishaneve dhe pigmentuar, kancer dhe sëmundje të caktuara të lëkurës, papilomat dhe tumoret tjera të ndryshme nuk duhet të përdorin një dhomë me diell, si UV kontribuon në përparimin e rritjes dhe tranzicionit në një formë malinje;
• Nëse keni venat merimangë, vuani nga venat me variçe, tan në dhomë me diell ju gjithashtu kundërindikuar sepse rrezatimi ultravjollcë promovon trombozë;
• të gjithë që dëshiron të marrë një cirk të bukur në diell duhet të mbani mend se rrezatimi është në gjendje për të theksoj infeksionit të tilla si sores ftohtë, aktivizoni gjëndra dhjamor, duke rezultuar në formimin e tepruar të sebum dhe problemet që ndodhin si rezultat - pimples, blackheads dhe probleme të tjera të lëkurës;

• Mos të sjellë përfitime të veçanta për gratë rrezitje në një dhomë me diell diagnostikuar zemrës koronare sëmundje, encefalopati, hipertension, tuberkulozi, hipertension, epilepsi, mëlçisë dhe sytë;
• duhet të konsultohen kur të vendoset dhomë me diell dhe njerëzit që vuajnë nga kruarje të ndryshme origjinës, dermatit, ekzemë, psoriasis dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës. Ajo realisht duhet të vlerësojë të mirat dhe rreziqet e rrezitje në një dhomë me diell, kështu që ju nuk penduan për veprat e tyre;
• konsultoheni me mjekun tuaj dhe nëse diell në kohën që ju jeni duke marrë ndonjë ilaç, madje edhe homeopatik, bimor. Ndonjëherë edhe më në dukje droga në dukje të padëmshme mund nga rrezatimi ultravjollcë të shkaktojë efekte mjaft të pazakontë: yellowing e mukozës, shfaqjen e spoteve të ndryshme dhe probleme të tjera.FYI Solarium

• Seanca e parë duhet të jetë minimale;
• Ju mund të vizitoni dhomë me diell jo më shumë se dy herë në javë dhe jo më shumë se 30 herë në vit;
• Muajt ​​e mirë për të vizituar një dhomë me diell - prej tetorit deri në prill;
• Përdorni vetëm nga syze të pranishëm për rrezitje;
• Hiqni lentet e kontaktit në Solariums për të parandaluar tharje të syve dhe shfaqjen e sëmundjeve të lidhura syrit;
• kujdes të vëzhgojnë punën e personelit të shërbimit sanitar - rregullave higjienike dhe kërkesat. Ata janë të nevojshme para se të dezinfektues tuaja seancë të procesit të gjitha sendet e nevojshme për ju, dhe të gjithë dhomë me diell, i cili është përplasja e trupit tuaj. Duke kontrolluar situatën, ju mund të shmangur shumë probleme;

• sjellin me vete pantofla e tyre qese të pastër për rroba;
• Pas seancës menjëherë trajtuar me antiseptik krem ​​hidratues këmbë ose pajisje të tjera mbrojtëse.