Ndryshimet në sjellje në qentë rritur


Si ata marrin më të vjetër dhe të plakjes, disa tipare në qentë dobësuar. E tyre kujtesës, të mësuarit, perceptimi, vizioni dhe dëgjimi mund të përkeqësohet. Ky përkeqësim mund të shkaktojë probleme të fjetur, për shkak të asaj që qeni mund të fle gjatë natës dhe gjumë gjatë ditës. Si rezultat, niveli i aktivitetit i qenit mund të rritet (ajo fillon për të ia ngul sytë në objekte, aimlessly endet ose më shumë leh) apo, anasjelltas, rënie (qeni nuk mund të dëshironi të vetë-identifikuar, ajo ka humbur oreksin). Qeni mund të harrojmë komandat e mësuara më parë apo zakone që dikur e dinte, për shembull, qeni nuk mund të shkojnë për të pronarit, kur ai e bëri thirrjen. Si rezultat, qeni fillon të shqetësuar dhe mund të fillojnë të tregojnë agresion. Qeni mund të ndryshojë marrëdhënie me ju apo kafshët e tjera në shtëpinë tuaj. Disa qentë mund të bëhen tepër të ngulët dhe të varur nga të pronarit, dhe të tjerët, të humbasin interes në manifestimin e emocioneve, ata nuk janë hiri mori të interesuar dhe të komunikojnë me të. Të kuptuarit e ndryshimeve që ndodhin me ndihmën tuaj qen ju delicately dhe në mënyrë efektive të zgjidhur problemin e pjekur qen.


Të jetë i sigurt për të raportuar ndonjë ndryshim që ndodhin me veteriner tuaj qen. Mos e merrni qëndrimin se "qeni vetëm duke u rritur" dhe asgjë nuk mund ta ndihmojë atë. Shumë ndryshime në sjelljen e qenve mund të jenë shenja të sëmundjes. Mos harroni se ekzistojnë edhe tretmane të ndryshme që lehtësojnë shprehjen e simptomave dhe lehtësimin e dhimbjeve, e cila mund të ndjeni një qen.

Pa dyshim, kur qeni është i plakjes, duhet të shkoni të vet ose ekspert për sjelljen e kafshëve (p.sh., të certifikuara sjellje konsulent në kafshët). Por mos harroni se edhe plakjes qen kërkon që ju të luajnë me të, ajo kishte nevojë për stërvitje dhe trajnim. Yyazytsirno, ju duhet për të ngritur stërvitje gjatë një ritëm të ngadalshëm e lëvizjes së qenit tuaj, nën nivelin e tij të ulët të energjisë. Kur ushtrime zgjedhur duhet të marrë parasysh zvogëluar vizion dhe dëgjimit, si dhe tregues të tjerë të shëndetësisë. Bisedoni me një certifikuar handlers profesionale qen të propozojë ju ushtrim interesante për qentë plakjes. Nga pacienti për të trajtuar reagimin vonuar e qenit tuaj dhe të mësojnë se komandat e reja. Nëse një qen dobësuar seancë, cynologist ju tregojnë se si për të zëvendësuar sinjale verbale për të dorëzuar sinjale, kështu që ju mund të trajnimit të lehtë qepur për gjendjen fizike të qenit tuaj. Ka shumë mënyra për ta bërë jetën e qen tuaj interesante pa përpjekje intensive fizike. Ashtu si njerëzit, qentë duhet të gjithë kohën për të ruajtur shëndetin e tyre fizik dhe mendor. Ajo duhet të përdorin të gjitha të jetë e mundur, ose ju humbni ato.Kontrolloni mosfunksionim njohës


Më poshtë është një listë e ndryshimeve të mundshme dhe simptomave të qenve të rritur që mund të jenë shenjat e mosfunksionim njohës.
Orientimi Zameshatelstvopoterya në hapësirëDog humbur në vende të njohura
Dërguar në anën e gabuar të derës (ku lak)
Mbërthyer dhe nuk mund të dal më veteSjellja OtnoshenyyasotsyalnoeJo të interesuar në dashuri, ndërveprim, njerëzit urimi apo qenve të tjerë, etj
Nevojat në kontakt të vazhdueshëm, bëhet tepër e varur dhe të ngulët
Aktiviteti i rritur apo monotonShikon në një pikë, kap sy në objektet
Aimless përçart
Shpesh Licks pronar, anëtarët e familjes ose objekte
Shumë barks
Më shumë dhe më të shpejtë të hahetAktiviteti i reduktuar, letargjiMë pak të interesuar në eksplorimin e vendeve të reja, po reagonte ndaj ngjarjeve rreth
Nuk kujdesen për veten e tyre
Më pak hahetBespokoystvopovыshennaya nervozizëmDuket shqetësuar dhe të ngacmuar
Ajo dukej ankth në ndarë me familjen

Sjellja përgjithësi karakterizohet me rritjen e nervozizëmFle thyerFle shqetësuar, zgjohen gjatë natës
Më shumë kohë zgjuar gjatë ditësMemory dhe të mësuarit - zbrazur në shtëpiShtëpitë e zbrazur në vende të ndryshme apo në sytë e pronarit ose anëtarët e familjes
Zbrazur shtëpinë, madje edhe pas kthimit nga një shëtitje
Zbrazur ku fjetur (për shembull, në një shportë në një rrogoz ose në dysheme)
Pothuajse nuk ka përdorur gjuhën e trupit (postures dhe sinjalet që lidhen me ndjenjat)

Mosmbajtjeje zhvilluar (urinim i rastësishëm)Memory dhe Learning - punë ekipi detyrëDobët demonstron aftësinë për të punuar apo të kryer detyrat
Ndonjëherë nuk e njohin njerëz të njohur apo kafshë
Reduktuar reagim ndaj bindjes njohur komandës, sportive dhe detyrat e lojrave
Nuk mund të mësojnë detyrat e reja dhe komandat apo studiuar gjëra të reja shumë ngadalë

Trego Shkaqe të tjera sjellje të pazakontë qen


Nëse vëreni simptomat qen tuaj ose ndryshime të përmendura më lart, gjëja e parë që ju duhet të marrë qen të vet që të ketë atë të vendosur ka arsye mjekësore për sjelljen. Çdo sëmundje mjekësore ose degjenerative që shkaktojnë dhimbje, shqetësim apo lëvizshmëri të zvogëluar, të tilla si artriti, sëmundjet e dhëmbëve, hypothyroidism, kanceri, shikim të dobësuar apo dëgjim, sëmundje urogjenital ose sëmundja Cushing mund të shkaktojë:
hypersensitivity dhe nervozizëm
ndjenjë të rritur të acarim kur touch tuaj qen ose afër saj
agresioni rritur (dmth kafshoj qeni në vend se të ik)
Reduktuar përgjigje ndaj zërit tuaj
paaftësia për të përshtatur për të ndryshuar
mungesa e aftësisë për të pastroj në vendet e zakonshme.Nëse problemet mjekësore janë gjetur kur problemet e sjelljes palidhura për kafshët plakjes (për shembull, problemet filloi disa vite më parë për qentë plakjes), atëherë këto ndryshime të sjelljes janë shenjat e plakjes së trurit. Zakonisht, në raste të tilla, veterinerët diagnostikuar "sindromi mosfunksionim njohës."Trajtimin e mosfunksionim njohës


Sindromi mosfunksionimi konjitiv kryesore përfshijnë:Orientimi Zameshatelstvopoterya në hapësirë
Reduktuar përgjigje dhe njohja
Ndryshimi i aktivitetit
Shkelja e gjumit
Stol në zona të ndaluaraTrajtimi i sindromi mosfunksionim njohës mund të shërohet drogës hidroklorid selehyryna (tregtisë emrin anypryl). Ka shumë ilaçe të tjera dhe shtesat që vet juaj mund t'ju këshillojë. Trajtim më efektive është kompleks, në varësi të problemeve individuale të atyre që janë në qen tuaj.Problemet pleqërie sjellje dhe trajtimi i tyre


Shqetësimet, përfshirë lidhur me shkëputje
Ndër problemet më të zakonshme të identifikuara nga plakjes shtëpi qen, ju mund të nxjerrë në pah rritur ndjeshmërinë dhe nervozizëm, ndjenja e frikës së kafshëve të panjohura dhe njerëzit (nganjëherë të shoqëruar nga agresioni), prek padurimi, dëshira e vazhdueshme për të kontaktuar pronarin, rrit ankthin kur qeni është vetëm në shtëpi. Përveç kësaj, humbja e dëgjimit gjithashtu e bën qentë leh më shumë dhe të bëhet më i shqetësuar. Dëshpërim tuaj dhe ankthi do të përkeqësohet vetëm gjendjen e qenit.

Nëse kjo ishte shtëpia pastroj qen është bërë një problem, atëherë, në këshillat e disa pronarëve të qenve plakjes, ata mund të mbahen në një kafaz. Për fat të keq, qeni do të mbyllet në robëri, ai do të forcojë vetëm shqetësimet e saj, veçanërisht në qoftë se qeni nuk ka mbajtur më parë në një kafaz. Nëse qeni pakëndshme në kafaz, ose në qoftë se ajo nuk mund të kontrollojë urinim apo zorrë lëvizjet, atëherë ajo do të ketë një dëshirë për të shpëtuar apo të fshehur.
Nëse pronari qeni pa shqetësime, ajo quhet ankth në lidhje me ndarjen. Karakteristikat kryesore të këtij shqetësimi:
Ankthi fillon para se të nisej të presë. Qeni fillon për të shkuar pas pronarit, vështirësi në frymëmarrje, ajo duket në rritje jargëzim, dridhje apo depresioni.
Drejtë stol në shtëpi apo qen shtretër. Qen shkatërron gjithçka, një shumë e leh menjëherë pas largimit të pronarit.
Shkatërrimi qëllim në vendin e daljes së shtëpisë, dritare, dyer. Zbrazjes një shtëpi, kur ju jeni duke shkuar.
Ushqimi Disclaimer kur qeni është vetëm. Edhe në qoftë se ju largoheni trajtojnë ushqim, ushqim lodër, qeni do të merrej vetëm me ta kur pronari kthehet në shtëpi.
Faktori më i rëndësishëm në diagnozën e ankthit lidhur me kryqëzimin - kjo sjellje ndodh vetëm në mungesë tuaj. Në qoftë se një sjellje e tillë është vërejtur në prani të pronarit ose të familjes, atëherë yyazytsirno, ka probleme të tjera. Për shembull, në qoftë se qeni zbrazur shtëpinë dhe kur nuk mori, dhe në praninë e tij, atëherë ndoshta problemi është qen varfër trajnimit. E njëjta gjë vlen edhe për shkatërrim. Nëse qeni chews gjërat në prani të zotit, ky shqetësim nuk është e lidhur me ndarjen.

Një shenjë e qartë e shqetësimit në ikje plakjes në qentë është një shqetësim gjatë natës. Dog trajton gjumin tuaj pothuajse si një formë e ndarjes. Qeni nuk mund të fle natën, shëtitje, e vështirë për të marrë frymë, të prekur putrat presë dhe kërkojnë vëmendje. Ky lloj i shqetësimit tregon disa sëmundje nevыyavlennoe. Një ekzaminim i plotë nga një veteriner është thelbësore për të përcaktuar qen shkakton ankth.
Trajtimi i shqetësimit në kryqëzimin trajtuar në mënyrat e mëposhtme:Kontrolli i problemeve shëndetësore qen

Desensitization dhe për të promovuar zëvendësimin e reaksioneve të padëshiruara.Për më shumë informacion në lidhje me desensitization dhe promovuar zëvendësimin e reaksioneve të padëshiruara, lexoni artikullin tonë. Për të ndihmuar qen tuaj, ju vetë e kuptoni se veprimet e saj të shkaktojë iritim. Për trajtimin e ankthit dhe përmirësuar funksionin njohëse mund të përdoret Feromonet qen dhe disa medikamente.


Leh tepruar


Aging leh qen mund të jetë një problem, siç është shpesh barks ose e bën atë në kohë të gabuar, si kur ju fle. Leh qen është në vështirësi ose zavyvan karakter përvajshëm ose whining tepruar. Nëse whimpers qen vetëm kur ju shkoni, kjo yyazytsirno, një masë e ankthit lidhur me ndarjen. Nëse qeni merr zërin kur ju merrni në shtëpi, ju duhet të shihni një specialist për sjelljen e qenve apo vet për të përcaktuar shkaqet e sjelljes së tillë.

Humbjen e dëgjimit, mosfunksionim njohës, çrregullim të sistemit nervor qendror dhe sëmundje mjekësore të gjithë mund të jetë shkaku i leh tepruar. Qeni mund të vajtojnë apo ankohem nëse urinim apo zorrë reja lëvizjet e saj, ajo pyet nëse e ushqimit ose në dhimbje. Nëse qeni u bë më frikë dhe ankth, leh mund të jetë një shenjë se ajo ishte frikë nga diçka apo diçka është duke shkaktuar atë stres, të tilla si zhurma ose mysafirët. Mos e dënoni qen, ajo do të forcojë vetëm eksitim e saj.

Pasi mosfunksionimi konjitiv të shërohet, ju mund të bëni korrigjimin e sjelljes qen. Për disa qen të trajnuar të mjaftueshme për të zhvilluar dhe për të inkurajuar sjellje të qetë nëse qeni sillet me qetësi. Qentë e tjera kanë nevojë për një jakë për të kontrolluar leh, për shembull, jakë me tsytronelloy. Dhe mund të jetë e dobishme terapi të drogës në qoftë se një qen leh shqetësim motivuar.


Ngacmuar shteti / nata Get Up


Qentë që shumë gjumë gjatë ditës mund të jetë shumë e ngazëllyer dhe aktive gjatë natës. Disa qentë fillojnë të reaguar për disa gjëra që ata injoruar më parë, të tilla si hapja e dyerve garazh ose në shpërndarjen e gazetave. Ju mund të marrin shënime për të kuptuar se çfarë e shkakton veprimtarinë nate e qenit tuaj.

Ndryshimet në shqisat, si vizion apo humbjen e dëgjimit mund të ketë një ndikim negativ në thellësinë e qenit gjumit. Qentë shkelje gjumë mund të shkaktohet mosfunksionim njohës, apo lloj tjetër të sistemit nervor qendror. Pyetni veteriner tuaj për të bërë një ekzaminim të plotë të qenve për të identifikuar problemet mjekësore që shkaktojnë eksitim, siklet dhe sporozhnytysya shumë të shpeshta dëshirë. Ju duhet së pari të marrë trajtimin e problemeve mjekësore dhe pastaj të fillojë gradualisht për të trajnuar qen tuaj në mënyrë që ai rifitoi mënyrën e saj normale. Mundohuni të vazhdojë ditën dhe në mbrëmje aktivitetit qentë, shpesh duke bërë atë për të ecur, duke vazhduar qentë lojra të preferuar, duke praktikuar bindje, trajtimin qen me ushqim apo lodra për përtypur shkopinj. Ju gjithashtu mund të konsultohen pyetjet tuaja veteriner trajtim kompleks ilaçe për lehtësimin e bie në gjumë, ose drogë që kontribuojnë në një aktivitet gjatë ditës.Stol Shtëpia


Ashtu si me të gjitha problemet e sjelljes mbuluar në këtë material, ndonjë problem mjekësor mund të shkaktojë të drejtën jashtëqitje qeni në shtëpi:Dobësimi i shqisave
Sëmundje Neyrom'yazovi ndikojnë lëvizjen e qenve
Brain Tumor
Mosfunksionim Njohës
Sëmundjet e sistemit endokrin
Çdo sëmundje që rrit frekuencën e lëvizjeve të zorrëve ose redukton aftësinë për të kontrolluar nevojat natyrore të qenve.Nëse qeni zbrazur shtëpinë, vetëm në mungesë tuaj dhe duke treguar shenja të tjera të shqetësimit në ndarje, atëherë yyazytsirno, është ndarë me pronarin e qenit janë fjalë (shih. Seksioni i mëparshëm "shqetësimi, përfshirë edhe lidhur me ikje").

Që nga qentë keq përshtatur për të ndryshuar, qeni plakjes mund të fillojnë të pastroj shtëpinë në ndryshimin më të vogël në orarin e tyre apo mjedisin kur ndryshon vendbanimin. Pasi qeni zgjodhi një vend për një tualet brenda shtëpisë apo apartament, ajo mund të bëhet një vend i preferuar, dhe kjo gjithmonë do të kthehem, edhe në qoftë se ju të lajë atë. Për të përcaktuar shkakun e këtij qentë shpesh kanë nevojë për një histori të plotë të sjelljes qen që do të regjistrojnë një profesionist i kualifikuar. Kjo mund të jetë një specialist i çertifikuar në sjelljen e kafshëve, veteriner apo cynologist profesionale.

Pasi janë identifikuar probleme mjekësore, dhe trajtimi është kryer, ne mund të fillojnë përsëri për të trajnuar një qen duke përdorur të njëjtat metoda, kur ajo ishte një qenush për të korrigjuar sjelljen e saj në shtëpi. Këto metoda përfshijnë:Ambientet qen në një kafaz apo dhomë tjetër të vogël larg nga vendi i mëparshëm zbrazjes, kur ju nuk mund plotësisht të kontrollojë atë
Rregullt, ecje të shpeshta me gjetjen e vendeve të reja për tualetJu mund të kenë nevojë për të rregulluar orarin për të rregulluar për nevojat e plakjes qentë pastroj më shpesh. Nëse ju nuk keni një mundësi të tillë, të punësojë dikë që do të ecin me qen tuaj në kohën e duhur.Sjellje destruktive


Ashtu si me probleme të tjera të sjelljes së qenve plakjes për të përcaktuar se çfarë e shkakton sjellje destruktive. Shenjat e sjelljes destruktive:Oreksi i çoroditur (dmth, thithjen e objekteve pangrënshëm)
Shuplaka, posmoktuvannya dhe përtypjes e pjesëve të trupit, objekte apo anëtarët e familjes
Gërvishtjet qen dhe kat shkrebe.Secila nga këto karakteristika mund të kenë një sërë arsyesh, kështu që një ekzaminim të plotë mjekësor dhe historia e plotë e sjelljes qen e nevojshme për të përcaktuar shkaqet e sjelljes së tillë. Për shembull, qentë që janë gjithmonë diçka të bëj, përtyp ose kanë oreks zvetënuar yyazytsirno vuajnë mosfunksionim njohës. Por në qoftë se qeni juaj është duke vuajtur nga ankthi, fobi apo frikë njerëz të caktuara, situatat, objektet, ne kemi nevojë për të trajtuar këto çrregullime. Në seksionin e ardhshëm "Frika dhe phobias" tha në lidhje me atë në më shumë detaje. Një ndryshim i vogël në mjedis mund të ndihmojë qen. Për shembull, kufizojnë qentë qasje në vendet ku ai manifeston sjellje destruktive, të blerë atë lodra të reja dhe interesante të cilat ajo mund të bëj.Frika dhe phobias


Dobësimi i shqisave, mosfunksionim njohës dhe ankth, të cilat mund të jenë shkaku i frikës dhe phobias. Hapi i parë në trajtimin e këtyre problemeve është për të kontrolluar problemet mjekësore dhe mosfunksionim njohës. Aging qentë mund të jetë frikë nga stuhi zhurmës dhe, në disa raste, qeni mund të zhvillojë një fobi të ecin nëpër rrugë, të qëndrojnë në një dhomë ose në këmbë në një sipërfaqe të caktuar. Pronarët e humbni shpresën në këtë situatë, natyrisht, por ndëshkimi i vetëm përkeqësojnë situatën. Mundohuni të mbani qen larg nga burimi i frikës. Pyetja specialist i sjelljes të kafshëve mund të ndihmojë në trajtimin e reagimit emocional dhe për të ndryshuar qen që frikëson atë, duke rezultuar në një mënyrë pozitive dhe për të ndryshuar sjelljen e saj. Bisedoni me mjekun tuaj në lidhje me mjekësi apo feromoneve për të trajtuar ankth dhe panik.

Sjellja e sëmurë dhe steriotipe
Problemet dhe sjellje pandreqshëm përfshijnë grup stereotip sjelljeve me shumë shkaqe të mundshme. Sjelljet e tilla janë përcaktuar si sjellje të përsëritura ishte ritual dhe nuk ka asnjë qëllim apo funksion të veçantë. Kjo, për shembull, shuplaka vazhdueshme dhe kujdesin e tepruar për veten e tyre, e cila çon në faktin se qeni vetë ka një lëndim. Kjo është, kur të plagosur vыlyzыvanyy sipërfaqe të lëkurës dhe janë të ashtuquajturat pika të nxehta. Gjithashtu, qeni gjithmonë mund të luajë me bisht e tij, këmbët e paarsyeshme kërcejnë mundi ajrin, sy të gjatë në hije në mur apo objekte pangrënshëm. Nganjëherë arsyeja mund të jetë mosfunksionimi konjitiv. Abuzimi sëmurë shpesh ndodhin në situata konflikti, ose kur qeni është i shqetësuar. Situatat në të cilat qen është nën stres apo eksitim mund të shkaktojë sjellje të zhvendosur, të cilat eventualisht mund të bëhet i sëmurë. Sjellja Zhvendosja - një sjellje që ndodh jashtë situatë normale, ku qeni është nën stres, ankth. Për shembull, një qen që papritmas pushon të kujdesen për veten e tyre për shkak të faktit se bosi i saj vetëm të quajtur. Qeni ndjen emocione, sepse ata nuk e dinë, ndoshta pronari kërkuar për të ndëshkuar atë. Në këtë rast, ne rekomandojmë një kurs të drogës trajtimit. Por në qoftë se ju mund të identifikojë burimin e konfliktit në një fazë të hershme dhe të lejojë atë, atëherë trajtimi me ilaçe nuk mund të jetë e nevojshme.Agresion


Shumë faktorë mund të shkaktojnë sjellje agresive qen. Për të agresionit në rritje mund të çojë sëmundje mjekësore që ndikojnë qen oreksin, lëvizshmërinë e saj, proceset mendore, organet apo hormoneve. Ngjarjet në familje, të tilla si martesa apo divorci, vdekja, apo lindjes mund të shkaktojë sjellje agresive e qenve. Kur ndërtesa ka një kafshë të re, qeni mund të drejtpërdrejtë agresionin e tyre në të. Me moshë qen është treguar shqetësim dhe ndjeshmëri të mprehtë, e cila gjithashtu mund të çojë në sjellje agresive ndaj të huajve ose kafshëve.

Agresioni nuk është i ekspozuar ndaj trajtimit efektiv deri sa ajo është dorëzuar diagnozë të saktë dhe të përcaktuar shkakun e sjelljes agresive. Ekspertët do të vlerësojë situatën dhe të ju ndihmojë në trajtimin e sjelljes agresive qen. Varësisht nga lloji i agresionit, trajtimin e mëposhtme:Ilaçe Trajtimi
Trajtimi i Sjelljes
Ndryshimet në qen mjedisitPër shembull, për të trajtuar agresionin e shkaktuara nga frika dhe desensitization janë përdorur për të promovuar zëvendësimin e reaksioneve të padëshiruara, si dhe trajnim për të përmirësuar kontrollin tuaj mbi qen. Disa sëmundje mjekësore që nuk janë të shërueshme, mund të kufizojë ato përmirësime, të cilat potencialisht mund të arrihet. Zgjidhja më e mirë në këtë rast është i privuar burime qenve të agresionit. Shleya qen në kokë do të ju ndihmojë më mirë për të monitoruar dhe për të siguruar sigurinë e të tjerëve.