Rregullim i fillimit të ri


Duke arritur shumë në jetën e tij, befas ti e kupton se ju burri mungon gjëja kryesore - fëmijët. A nuk e kuptuan atë shumë vonë? Mos kini frikë - të gjitha në duart tuaja. Dyshimet dispelled ekspert.
Pikat më të rëndësishme që lidhen me shtatzëninë pas 35 vitesh, shpjegon Vera Sidelnikova, MD, profesor, kreu i terapisë dhe parandalimin e Qendrës Shkencore shtatzënisë nevynoshuvanosti për obstetrikë, gjinekologji dhe Perinatology, punëtor i nderuar i Shkencës, laureatit të Qeverisë ruse .


KU PIDSTELYTY kashtë?
A është e vërtetë se lindja është më afër 40 - shumë stres në trup?
Nëse gruaja është e shëndetshme, lindja në 35-37 vjet ajo nuk do të bëjë ndonjë dëm. Një tjetër gjë është se 40 vjet ne kemi grumbulluar disa probleme: Presioni mund të rritet, tortura kronike gastrit, grua mbipeshë mund të merrni në qoftë se ajo ka për t'u ulur gjithë ditën në zyrën e daljes është e thjeshtë: testuar dhe shëruar para se të planifikuar një fëmijë. Gjatë shtatzënisë bërë këtë do të jetë e vështirë, nëse jo e pamundur.
Për shembull, gastrit komplikon fillimin e shtatzënisë. Foshnja ka lindur i shëndetshëm, nëna shtatzënë ndonjëherë duhet të marrë drogë të ndryshme, dhe gastrit janë zhytur keq, disa lloje të drogës janë të kundërindikuar në përgjithësi - do të zhvillojnë një ulçerë.

Hedhur tensioni i gjakut mund të shkaktojë shkëputje placentar, dhe pastaj ushqyer fëmija shkelur. Dhe peshë të tepërt për të hequr qafe, veçanërisht në qoftë se bel tuaj që arrijnë në më shumë se 80 cm.

Fat që grumbullohet në bark - hormonal. Ju mund të dëshironi të konsultohet me endokrinolog.
Ndoshta ngritur nivelet e testosteronit mashkullor hormon seksi. Një grua që dëshiron të krijoj, kjo rritje nuk është e nevojshme - kjo prish ciklin nuk zhvillohet normalisht vezë dhe parandalon shtatzaninë. Gratë Complete nevojë për të kontrolluar peshën në pjesën e dytë të shtatzënisë nuk kishte toksikoz. Pra përgatitur për konceptimin e ardhshme duhet të jetë të paktën 3-4 muaj.Gjinekologë - PO!


Ne duhet të, planifikimin e shtatzënisë, në mënyrë specifike për të shkuar në gjinekologu, edhe në qoftë se unë nuk ishte i sëmurë dhe unë kam një cikël normale?
Gjithmonë. Tregojini atij se si ju i ruajtur të gjitha këto vite. Nëse keni kohë të gjatë në këmbë spirale është inflamacion duhet të marrin terapinë me antibiotikë para shtatzënisë. Nëse shqetësuar ciklin, endometrium është e mundshme, të hollë dhe të dëmtuar, duhet të rivendoset.
Në 35 vjet cikli menstrual tek gratë ndryshuar pak. Trupi ka filluar të përgatiten për zhdukjen e funksionit riprodhues. Nuk është estrogjenit tepërt, e cila mund të shkaktojë hyperplasia endometrial. Kjo sëmundje shpesh kaplon lindi. Natyra ka programuar gratë në lindje, ciklin e përsëritur e shtatzënisë - lindjes - ushqyerit nëse programi nuk është ekzekutuar, probleme gjinekologjike lindin. Ata duhet të eliminohet.

Nëse ka pasur aborte, përgatitje për shtatzëni të merrni edhe më shumë se 3 muaj. Është e nevojshme për të kryer terapi antibiotik, endometrium dhe për të rivendosur rrjedhën e gjakut. Ndonjëherë ne kemi për të stimuluar ovulacionit. Dhe në qoftë se ju merrni shtatzënë natyrisht nuk punon, ju mund të bëni të IVF - në fertilizimi in vitro.
Në përgjithësi, konsultimi gjinekolog planifikimi i dobishëm çdo grua, e lëre më vonë nëna është një domosdoshmëri.


MBARE DASHURIA sigurt


A është e vërtetë se për një shtatzëni të shëndetshme dhe të lindjes të lehtë është e rëndësishme për të pozitivisht mendje?

Kështu, qëndrimi mendor është shumë e rëndësishme! Nëse ajo beson se çdo gjë në të do të jetë mirë, trupi i saj është më e lehtë për të përballuar me çdo problem. Ne e shohim këtë në klinikën rregullisht. Për shembull, një grua me vështirësi të mëdha denoncuar shtatzëninë dhe lindi një fëmijë. Pas dy vitesh, ra tek ne me një shtatzëni të dytë. Objektivisht - sëmundje ajo ka mbetur e njëjtë, dhe mosha rritur, por shtatzënia e dytë vazhdon të lehtë. Jo stres, sepse një herë ajo ka fituar të gjithë punën e saj! Ajo dhe shtrihen në mbajtjen nuk është e nevojshme - na vjen nga koha në kohë të bëjë studim të kontrollit, të marrë takim

Ose një shembull tjetër. Ne patëm një pacient, veten edhe një mjek. Tre të shtatzënisë së saj përfundoi para kohe, edhe pse të gjitha recetë ajo kryhet, u shtrirë nga mëngjesi deri në mbrëmje, nuk punojnë, vetëm për të dëgjuar e saj - ku terhiq ku Kolna Dhe gjatë shtatzënisë katërt sigurtë kaluar periudhën e rrezikshme kur kishte miscarriages para se ajo u rrit shpirt dhe besohet se këtë herë ajo do të jetë të gjithë të mirë. Dhe kështu ndodhi.
Ajo jo vetëm pa probleme dhe e kishte denoncuar, por edhe mori shtatzënë në punë kategori më të lartë dhe mbrojti disertacionin e saj!JETA - si zakonisht


Miku im, të vendosur për të shtatzënisë, erdhi në këtë rast shumë seriozisht. Ajo dhe burri i saj shkoi me pushime, ajo nuk e lejoi atë për të pirë një muaj, edhe u përpoq për të detyruar të lënë unë nuk jam ai person i organizuar, kështu që unë ndërmend jeta ime e vështirë. Pra, unë kam më pak shanse për një fëmijë të shëndetshëm?
Unë nuk mendoj se nëna e ardhshme ka nevojë për ndonjë festë të veçantë para konceptimit, keni nevojë për një gjumë të mirë dhe nuk punon. Cikli i një gruaje është përcaktuar nga natyra dhe në vetvete.

Relax paraprakisht ka kuptim, me përjashtim të cilat pastaj nëntë muajve nuk do të shkojnë, nuk dridhem, mos fluturojnë në një avion. Por nëse pini duhan, më mirë lë. Të gjitha studimet e kryera në SHBA dhe Evropë, dhe kemi treguar se pirja e duhanit nënat efekt shumë të keq në fëmijën. Bijtë e duhanit nënat shpesh janë të lindur të vogël, i vonuar zhvillimin e fetusit, atëherë ajo është e vështirë për të mësuar në shkollë.
Para shtatzënisë është e rëndësishme për të shëruar dhëmbët - edukuar një fëmijë, një grua humb një shumë e kalciumit. E mirë për të pirë larg kurseve vitamina me minerale. Dhe pjesa tjetër mund dhe duhet të çojë jetën e zakonshme dhe besoj se çdo gjë do të kthehet. Në Moskë, regjistroi raste kur edhe në 53 vjeç lindi fëmijën e parë, megjithatë, me qelizat e donatorëve. Dhe në 35-37 vetë ju popujve pa probleme!Jap çuar përpara!


Kjo nuk është, por ne duhet të kujdeset që sapo u shfaq, nëna ime mori trupin e të gjithë e nevojshme.Pas 35 vjetësh ajo gradualisht fillon të humbasë kalcium. Prandaj, duke planifikuar një shtatzëni, pini më shumë qumësht, hani djathë dhe djathë plus shtesë marrë dy pllaka kalcium në ditë. Doza juaj është minimale - 1200 mg.
Shkencëtarët amerikanë besojnë se gjatë shtatzënisë gruaja duhet të marrë çdo ditë 220 mikrogramë të jod. Me kripë jodizuar dhe prodhimet e detit doza të tilla nuk të shënuar. Ne do të duhet të pini kalium tableta jodur - 200 mg në ditë.

Nëna shtatzënë duhet të jetë i sigurt se ajo nuk do të ketë anemi. Gjatë shtatzënisë që nga 4-5 g hekurit që janë në trupin e saj, ajo humb 1 milion - dhe këtë tremujor rregullat! Anemi trajtojnë, kur i veshur me një fëmijë nuk mund, të paktën në tremujorin e parë, shtesa hekuri këqija për fetusin. Në vend që të trajtojnë - ka hypoplasia placentën, fëmija do të vuajë. Në përgjithësi - të dyja keq. Paraprakisht kështu zapasaytesya hekuri.
Gjatë shtatzënisë, të jetë i sigurt për të ngrënë peshk yndyror pasur me acide yndyrore polyunsaturated. Nëse ju nuk më pëlqen peshku - duhet të marrin drogë që përmbajnë omega-3. Acidet e nevojshme për formimin e duhur të trurit të fëmijës yndyrore.

Vitamina zakonshme para ndryshimit konceptim të veçantë për gratë shtatzëna, me doza të mëdha të acidit folik. Kjo është esenciale për zhvillimin e duhur të fëmijës.Burimi: www.zdr.ru