Klubi Droga
Krye të këtij neni lexoni këtu
Amfetaminat


Metamfetamina, i njohur gjithashtu si Metodologjia kristal, Metodologjia kristal, akull, Tina ose plas, një derivat i nxitës amfetaminës me pronat e të ngjashme. Metamfetamina është problemi kryesor të drogës në Japoni. Në Hawaii dhe Kaliforni, ai u shfaq në mes të viteve 1980 dhe u bë një nga drogat më të njohura në Midwest dhe Perëndimit.
Se si duket: pluhur methamphetamine mund të marr frymë, administrohet me injeksion apo mbytje dallëndyshja. Pluhur gëlltitje përjashton përdorimin e injeksioneve. Në këtë rast, periudha e drogës më të gjatë. Pluhur shpesh nuk ka asnjë erë, ngjyrë apo shije.


Crystal Metodologjia është një produkt i bardhë ose të verdhë e cila është krijuar lehtësisht në laboratorët amatore. Shumë kimistë përdoret si një substrat për prodhimin e saj të acetat të plumbit, e cila mund të shkaktojë helmim të rëndë. Metamfetamina mund të injektohet për një ekspozim me intensitet të lartë, ose ajo mund të marrë frymë.
Veprimi: Pas pikut fillestar të stimuluar një gjendje të ngacmim të fortë që të çon në sjellje të dhunshme dhe të rrezikshme. Për përshkrimet e çrregullimeve, gjendja psikotike shpesh përdor termin "rregulluese" apo "tvykkynh." Gjatë veprimit të drogës dhe mund të paraqesin efekte të tjera afatshkurtra, duke përfshirë iluzionet, halucinacione dhe paranojë. Gjatë kësaj periudhe, njerëzit janë më në rrezik dhe mund të dëmtojnë edhe veten dhe të tjerët. Shenjat dhe simptomat e përdorimit stimulues Shqetëson përfshijnë:

nervozizëm dhe nervozizmi;
swings rënda humorit, depresioni;
frika të pabaza dhe dyshimi;
humbje të konsiderueshme peshe;
gjumë të parregullt;
kongjestion i hundës dhe hundë i lëngshëm;
përbuzja për punë dhe trajnim;
Tërheqja nga familja;
ndryshon rrethin e miqve;
mungesa e parave.Shumë keq për methamphetamine Veprimit organizëm mund të zgjasë deri në 20 orë. Përdoruesit e gjata varur mund të fle për ditë. Lista e rreziqet e mundshme shëndetësore shtesë përfshijnë sulm në zemër, goditje, humbje peshe, kequshqyerja, akumulimi fluide në mushkëri dhe vdekjes. Metamfetamina është një droge që është shumë problematike. Përdorimi i saj mund të shkaktojë dëmtimin e qelizave nervore dhe kështu të shkaktojë çrregullime mendore. Komplikime të shpeshta janë dhimbje barku zorrëve, gastroenterit, dhimbje koke, dobësi, fryma e qelbur, rrit oreksin dhe depresioni të thellë (nganjëherë përfundon vetëvrasje).Ekstazë


Ecstasy - Emri obscheprymenymoe për metamfetaminës hallucinogenic, që rrjedhin nga methylenedioxymethamphetamine (MDMA). Përdorur fillimisht në trajtimin e pacientëve psikiatrikë, por për shkak të efektit të hallucinogenic është bërë një medikament popullor rekreative. Fitoi famë në vitet 1980 dhe tani mund të blihen lehtësisht në rrugë së bashku me droga të tjera të tilla si kokainë dhe heroinë.
Se si duket: Ecstasy zakonisht merret në kapsula apo tableta. Mund podribnyuvatysya një pluhur dhe administruar intravenoz. Ju mund të thith dhe tymi. Në tableta janë shpesh logo të njohura të shtypura, të tilla si Mercedes, Gucci, Nike, Versace, Rolls Royce, Arches Artë dhe madje edhe teletubbies.

Veprimi: Popullariteti ekstazi për shkak të pronave të saj stimuluese. Stimuluesve të ndikojnë në trup, duke rritur rrjedhjen e gjakut në venat dhe arteriet, duke rritur normën e zemrës dhe për të rritur presionin e gjakut. Shtrihet sytë nxënësve, rrit djersitje. Veprimi preparat fillon 15-60 minuta pas administrimit dhe zgjat nga një deri gjashtë orë. Kjo i lejon përdoruesit për të kërcyer energjikisht për një kohë të gjatë. Ecstasy gjithashtu rrit ndjenjën e afërsisë emocionale (e cila i dha të rritet në një tjetër e emrit të saj - "drogës dashuri") në lidhje me ndjenjën se çdo gjë është në rregull.

Dëmtimi i trupit: Ecstasy rrit nivelet trupit të kimikateve të njohura si catecholamines. Këto elemente kimike të stimuluar vasoconstriction dhe për të rritur rrahjet e zemrës, e cila mund të çojë në dehidratim, tension të lartë dhe një rritje të fortë në temperaturën e trupit. Kjo nga ana tjetër çon në komplikime të tilla si sulmi në zemër, dështim të zemrës, goditje, dështimi i veshkave. Raportet medsluzhb përsëritur raportuar vdekjen pas përdorimit kronik të ekstazi. Vdekja e hershme shpesh ndodh për shkak të dehidratim, e cila çon në të zemrës, veshkave dhe dështim të mëlçisë. Vdekje vonë shpesh ndodhin si rezultat i sulmeve dhe kushtet që shkaktojnë përbërjen kimike të gjakut.

Për më tepër, ekstazi rrit nivelin e serotoninës në tru, duke shkaktuar halucinacione, humbje e oreksit dhe ethe. Siç u gjet drogës shkakton dëme në qelizat e trurit, në mënyrë të veçantë, lirimi i neuroneve serotonin. "Kids Club" shpesh janë të bëj nipples kundërta skrezhetanyyu bruxism ose dhëmbë - një efekt të përbashkët anë të ekstazi. Përdorimi i zgjatur i ekstazës mund të çojë në paqëndrueshmëri kronike e humor, dëmtim njohës, rritje impulsivity ose psikozë.Stimuluesve të tjera


Ephedrine : Ephedrine është një stimulues i ngjashëm me amfetaminës, dhe është në përgatitjet e Ftohtë, përgatitjet bimor kinez "ma-Huang" dhe "çaj Mormone". Konsiderohet gabimisht si një alternativë të sigurt për të amfetaminës ephedrine, ky "ekstazi bimor", ka qenë e lidhur me konfiskimet dhe vdekjeve në adoleshentët.
Ritalin: Ritalin (emri kimik metylfenidat) është një stimulues i sistemit nervor qendror, i njohur gjithashtu si emra obscheprymenymыmy vitaminë R dhe Skippi. Ky ilaç është përdorur për trajtimin e deficitit vëmendjen crregullimi I hiperaktivitetit. Stimuluesve janë drogat kryesore të përdorura në trajtimin e kësaj sëmundjeje, dhe është efektive në 90% të rasteve. Në vitet 1990, prevalenca e përdorimit metylfenydata rritur me 250% në krahasim me vitin 1980. Por përdorimi i Ritalin ka rënë pak gjatë 10 viteve të fundit.

Se si duket: Ritalin është një droge që është shumë e vështirë për të blerë në rrugë, kështu që përdoruesit të merrni blerjen receta Ritalin për medikamente të përshkruara për njerëzit e tjerë. Drogës është në dispozicion në formë tabletash 5 -, 10 - dhe 20-mg efekt të menjëhershëm-lirimin e substancës aktive. Efektet e Ritalin zgjat deri në katër orë.
Veprimi: Kur përdoret në përputhje me dispozitat Ritalin redukton hyperactivity, impulsivity dhe hutim. Drogës është përdorur nga dërrmues pilula dhe thithja e pluhur nëpër hundë ose duke dërrmues pilula dhe të shpërndarë pluhur në ujë para një injeksion. Të dyja metodat sigurojnë eufori, si dhe kokainë. Në mënyrë tipike, tableta janë marrë me gojë për të qëndruar zgjuar.

Dëmtimi i trupit: Ajo mund të jetë palpitations, halucinacione, paranoja, marramendje, agjitacion, marramendje, konfiskimet, dridhje, ethe, djersitje, dhimbje gjoksi zemra dhe rrahje zemre të parregullt, funksioni jonormal mëlçisë, dhe vdekja. Përdorimi kronik mund të çojë në maturi (thyer), në të cilën ka simptoma të tilla si përgjumje, paranojë, apatia dhe depresioni. Këto simptoma janë të ngjashme me ato të shkaqeve amfetaminës.


Fentsyklydyn (PCP):


PCP është i njohur edhe si "pluhuri engjëllore." Ajo është përdorur për herë të parë në 1950 si një drogë e përgjithshme anestezisë me fillimin e shpejtë e veprimit dhe efektet anësore të ulët. Përdorimi i saj ishte ndërprerë shpejt në mes të 1960 si një droge krijuar probleme të tilla si humbja e kontaktit me realitetin ose depresioni në njerëz pas operacionit. Deri në fund të 1960 BRSS është përdorur ekskluzivisht si një qetësues veterinare.

PCP abuzimi filloi në San Francisko, ku droga ishte i njohur si "pilula në botë." PCP abuzim parë përhapur gjerësisht në vitet 1970. Përgatitja është e lehtë dhe të lira për të bërë, dhe ai shpesh shitet si droga të tjera të tilla si psilocybin, kokainë, amfetaminës, LSD, dhe marihuanë. Ajo i dha atij famë dhe çoi për të konsumatorit.
Se si duket: Fentsyklydyn në dispozicion si një pluhur të bardhë, të lëngshme, përzierje tabletë të lë dhe formë kristalore. Ajo është e gatshme të tretshëm në ujë dhe alkool, ajo mund të tymosur, thithur, të hyjë me injeksion apo inhalimi, nga përzierja e pluhur me gjethet e duhanit, marihuanë, nenexhik ose majdanoz. Cigaret me mente janë zhytur dhe ngjyhet në PCP lëngshme

Veprimi: PCP është shteti dyssotsyatyvnыe ose "nga përvoja e trupit." Drogës shkakton simptome të ngjashme me simptomat e ketamine, por ndjeheshin efektet e përdorimit të shpejtë intravenoz (brenda disa minutave) dhe zakonisht zgjasin për katër deri në gjashtë orë. PCP është zhytur në tru dhe shkaktojnë simptome të dyssotsyatyvnыe (ndjenja e shkyçjes), amnezi, jerm, proceset parregullsi mendimit, humbjet e shpeshta të lidhura mendimet, paranojë, apatia, Depersonalization (p.sh., një person ndjen se ai është jashtë trupit të vet, ndoshta shikuar pas tij, si në qoftë se ai është në televizion), iluzion dhe mashtrim.

Shumë keq për trupin, një simptoma të forta mbidozë mund të zgjasë 24-48 orë. Shteti mund të ngjajnë skizofreninë. Mbidozë mund të shkaktojnë tensionin e lartë të gjakut, armiqësi, dhe ndryshimin e perceptimeve të trupit. Veprimet e tilla jo të qëllimshme të shkaktojë që njerëzit të hidhen nga një lartësi. Shenja neurologjike përfshijnë lëvizjet e pakontrolluara sy, paaftësia për të mbajtur ekuilibrin, dhe vështirësi me fjalimin. Në doza të larta njerëzit e drogës mund të humbasin vetëdijen.


Ketamine


Ketamine, i njohur edhe si vitaminë K, është një derivat i PCP (substancë e fuqishme psychedelic) që është duke u bërë gjithnjë e më popullore. Edhe pse prodhimi është më e vështirë se PCP, konsumatorët mund të merrni një sasi të madhe të saj për çmim të lirë e disa farmacive veterinare. Ketamine është përdorur shpesh në spitale për anestezi.

Se si duket: përdorimi Ketamine në klube dhe institucione të tjera argëtuese. Më të thithur ketamine, por ai gjithashtu mund të jetë hyrë në muskujve ose nënlëkurës yndyrë ose të vendosura në zorrën e trashë. Drogës është përdorur edhe për të lehtësuar simptomat e tërheqjes lidhur me anulimin e kokainës ose amfetaminës.
Veprimi: Ketamine rrit presionin e gjakut, norma e zemrës, tonin e muskujve, dhe jargëzim. Efekti klinik ndodh brenda disa minutave dhe zgjat për orë të tëra. Mbidozë, shpesh quhet rënia e "vrimë K», është mjaft e zakonshme. Çrregullime mbidozë dyssotsyatyvnыmy karakterizuar nga lidhje të rënda trupi-trurit, ose paaftësia për të kuptuar se çfarë mjedisi është si, të vjella, ankthi dhe lodhje. Ketamine gjithashtu mund të shkaktojë një reaksion që çon në këqija, ndjenjat lundrues, dëmtim dëgjim dhe vizion, "përvoja jashtë trupit", eksitim dhe konfuzion. Gjatë kësaj kohe, njerëzit nuk mund gjithmonë të fle, dhe zakonisht mos harroni ngjarjen.

Dëmtimi në trup, edhe pse efektet afatgjata të abuzimit të ketamine nuk janë kuptuar mirë, është supozuar se "nga përvoja e trupit", mund të kthehet edhe pa përdorimin shtesë të drogës, dhe përdorimin kronik mund të shkaktojë psikozë (jostabilitet të rënda mendore).


Lexo më: Çfarë dini për të ashtuquajturin " Droga për takime?