Kjo mbresë në shpirt
Warning plagët


Nuk është aq e vështirë për të marrë plagë të vogla, gërvishtjet dhe shkurtime. Përkundrazi fundore pengohen në trotuar, nuk e mbajnë thikë kuzhine - dhe të gatshëm, një tjetër plagë të përgjakshme u shfaq në mbledhjen tuaj. Dhe një herë ju kam dëmtuar, menjëherë shtrohet pyetja: a do një konsumuarit apo të prera në mbresë?
Për fat të mirë, jo shumë e vështirë për të parandaluar dhëmbëza plotësisht, ose të paktën të reduktojnë ndjeshëm ato. Pretty ndiqni bordit nyzhchepryvedeni dermatologists profesionale dhe të mos shqetësohen për të metat e mundshme të lëkurës.
Taktikat më të mira kundër plagët, kujdes të plotë


Nëse ju jeni shumë të shqetësuar në lidhje me pamjen e mundshme të plagët nga shkurtime, abrasions nyje të imponuara ose puçrra fytyre, mbani në mend se mënyra më efektive për të parandaluar ose reduktuar dhëmbëza është kujdesi i rregullt dhe kujdesi plagë. Vëzhgoni këshilla e mëposhtme:Lahen prerje të freskët ose zeroja. Lëkurës të qetë me ujë të ftohtë. Atëherë hiqni grimcave të mundshme të ngurta dhe fragmente trisochky prodezynfytsyrovannoho duke përdorur piskatore. Butësisht larë lëndim me sapun dhe kohën e duhur të butë me një peshqir të pastër. Mos përdorni irritues të tilla si sapun, peroksid hidrogjeni, jod dhe alkool. Dëshmuar se ata edhe vonoj trajtim.

A nuk e refuzojnë dressings. Duke mbuluar një plagë me një fashë sterile, garzë apo kasetë, ju e krijoni një pengesë, nuk kalon bakteret dhe stimuj të tjera të jashtme. Zakonshëm të ndihmuar të mbajtur lagështi plagë ditët e para, e cila përshpejton shërimin. Përdorni një fashë nën krem ​​baktericid ose vaj. Ligation dhe lagështia e vazhdueshme në bruises, plagët lehtësojë plagët e mëtejshme luftarake.
A nuk e shqetësojnë plagën. Menjëherë, sa më shpejt që ju porizalysya, ripnin kafshët ose trupi zëvendësohet puçërr fillon të riparimin e indeve. Qelizat e bardha të gjakut (leukocite) Sulmi solli nga infeksioni, dhe të kuqe (trombocitet) mpikset shkaku gjakut, bllokimin e plagë. Kështu, në asnjë kore është formuar. Nëse ju përpiqeni për të hequr atë, kjo është e mundur rihapjen plagën dhe do të krijojë kushte perfekte për bakteret, të cilat në fund të fundit të çojë në mbresë më të madhe.


Pse mbresë dalë ende?


Edhe në qoftë se ju keni ndjekur në mënyrë të përkryer lëndimit të tij, nuk i ka lejuar asnjë gabim të vetëm në kujdesin, plagët ende mund të mbeten. Kjo situatë e pakëndshme për shkak të formimit të trupit oreks të plagët ose një pjesë veçanërisht të ndjeshme të trupit që pësoi dëme. Rani nuk duhet të jetë e thellë dhe e vështirë për të më vonë ajo u bë kujtoj mbresë.

Shumica plagët janë formuar në lëkurë, të cilat janë nën tension të vazhdueshëm ose të fërkimit. Këto përfshijnë gjoks, shpatulla dhe prapa. Për të zvogëluar pamjen e plagët yyazytsirnist në këto vende, për të shmangur ushtrime për trupin e sipërme dhe pesha heqjen derisa plaga nuk shërohet.

Nëse, mbresë mbetet, ai ka të ngjarë të zbehtë rozë dhe e sheshtë. Edhe pse rasti i formimit të ngritur, i ngopur shenjat ngjyra. Përndryshe, ata janë quajtur keloids dhe për shkak të prodhimit të tepruar të kolagjenit.


Luftimi plagët: çfarë funksionon dhe çfarë jo


Nëse helmet tuaja jetësore të lë mbresë, ju mund të provoni metoda të ndryshme për të zvogëluar atë. Ja se si efektiviteti i tyre i vërtetë.Sunscreen. Minimizimi i UV është shumë e rëndësishme për të reduktuar dhe parandaluar plagët hyperpigmentation. Ne rekomandojmë përdorimin e sunscreen, të cilat kanë një zink ose titan dioksid. Këto substanca janë më efektive në mbrojtjen e lëkurës nga të shkurtër - rrezatimit diellor dhe të gjatë-valë. Zgjidhni mjetet me një nivel të mbrojtjes të të paktën 30 SPF. Kur aplikoni kremra dhe krem ​​masazh zonën e dëmtuar të lëkurës për të shmangur të gjerë, plagët e mëdha.

Krem modës. Shmangni të shtrenjta, mjetet publikuar e gjetjes shpëtoj një plagë të madhe Premtimi dhe abrasions për shkak të përmbajtjes së vitaminës E ose gjalpë kakao. Nuk ka asnjë dëshmi që të provojnë efektivitetin e tyre. Për plagë procesin e shërimit mbetet me lagështi, nuk ngjit jo kruarje, aplikoni një vazelinë pak më të mirë.
Jastëk silikoni. Përdorimi i përditshëm i dressings kontaktit silikoni parandalon formimin e plagët e vogla apo të inkurajojë rezorbimit pjesshme. Për rezultate më të mira, aplikoni jastëk silikoni duhet të jetë të paktën tre muaj.

Concealer, laps kozmetike. Kjo metodë është një zgjidhje e shkëlqyer për plagët përkohshme maskimin. Zgjidhni fsheh ton duhet të bazohet në ngjyrë të etiketë tuaj. Nëse mbresë është i ngopur me të kuqe ose rozë, me laps të gjelbër zgjidhni podtonom. Nëse mbresë kafe, zgjidhja më e mirë do të jetë Concealer verdhë. Nëse mbresë të lëkurës pak më të lehta, ju duhet të preferoni laps përkon me ton të përgjithshëm. Gjithashtu mundësisht përdorni kozmetike i papërshkueshëm nga uji.
Krem zbardhues. Fondet e tilla mund të jenë efektive nëse plagët errët, hiperpihmentirovannoy. Megjithatë, shpesh i ngjyrave të ngopura nuk mund të shpëtoj i lë mbresë. Në këtë rast është më mirë që të konsultoheni me një dermatolog.

Fillery Ynъetsyruemыe. Substanca futur subcutaneously si kolagjenit ose yndyrë menjëherë të rritur plagët fundosur. Kjo metodë trajtimi ka asnjë veprim të përhershëm herë pas here kanë për të përsëritur procedurën.
Injections të steroid. Metoda e mësipërme uploschaet fryrë plagët. Ju do të duhet një kurs të gjatë të trajtimit.
Dermabrasion. Gjatë kjo procedurë përdor pajisje të posaçme, përmes të cilit heq shtresa e lartë e lëkurës, duke e bërë shenja konveks më estetike. Gjithashtu përdoret microdermabrasion jep efekt të butë në lëkurë. Ajo është efektive për plagët sipërfaqësore.

Laser po rishfaqet e lëkurës. Procedura është bërë në dy mënyra të ndryshme. Në rastin e parë lazer hequr shtresa sipërfaqësore e lëkurës. E dyta është ndikimi në kolagjenit të përfshira në lëkurë, stimulon prodhimin e tij aktive.
Kirurgjisë. Nuk do të plotësisht të shpëtoj të metodës mbresë kirurgjikale, por ju mund të përshtateni madhësinë, thellësinë e saj me ngjyra. Kirurgjia nuk është e rekomanduar për plagët hypertrophic dhe keloid, pasi ajo është e mundur përkeqësim.

Kur të shihni një mjekNë disa raste ju mund të kenë nevojë vëmendje të veçantë për plagë. Konsultoheni me mjekun nëse përjeton simptomet në vijim:Gjakderdhje të rënda pa ostanavlyvayuscheesya 5-10 minuta pas shqiptimit të fashë e ngushtë.
Rana më të gjatë ose më të thellë se një centimetër.
Dëmtimi është i vendosur në sytë ose në fytyrë.
Plaga është e ndyrë, dëmtimi ka ndodhur për shkak të kontaktoni me objekt të papastër ose të ndryshkur.
Skajet shprishur e plagët.
Dëmtimi marrë nga kafshimin e një kafshe apo njeriu.
Plaga shkakton dhimbje të forta, shenja të dukshme të infeksionit (ethe, ndjeshmëri, duke i dhënë fund të lëngshme të verdhë apo të gjelbër, skuqje, ënjtje, ethe, të dridhura, kockat dhemb, nyjet limfatike zgjeruar në sqetull, ijë, qafë).