Një pritje në mikologë


Fjala "MIKOLOGJIA" vjen nga fjalët greke mykes - kërpudha dhe logot - mësim. Pra, është studimi i kërpudhave. MIKOLOGJIA më parë ishte pjesë e botanikë, dhe kërpudha janë konsideruar si bimë të ulëta. Deri më sot, me më shumë se 100.000 lloje të fungjeve. Ata janë të zakonshme në botën tonë dhe në një mbretëri të veçantë është e ndërmjetme në mes të bimëve dhe bakteret.
Mikologjia u bë një shkencë të veçantë, ajo studion përhapjen e kërpudhave, biologjisë dhe rëndësinë e tyre për jetën e njeriut.


VLERA për kërpudha të Mjekësisë
Fungi, ndryshe nga bimët, nuk mund të sintetizojnë ushqyesve për shkak se ata nuk kanë klorofil - pigment gjelbër. Pra, ata ushqyer substanca gatshme organike. Mushrooms janë saprophytes ushqyerit substanca razlahayuschymysya dhe të përmbushë rolin e infermierëve në natyrë. Kështu, kërpudha më të famshme kapelë në pyll janë të përfshirë në tokë. Ato përfshijnë më shumë se 150 lloje, shumë prej tyre ushqimor. Por disa kërpudha janë helmuese dhe duke ngrënë shkaktojnë helmim akut. Ky fenomen quhet mytsetyzm. Trajtimi i kushteve të tilla kryhet në qendra të posaçme dhe antidotes kërkojnë, të ndryshme për çdo helm përfshira në kërpudha. Në rast të helmimit kërpudha duhet menjëherë të thërrasë një brigadë të specializuar "ndihmës së parë" për masat e detoxification.


Mushrooms-parazitëve ushqehen me jetuar çështje organike dhe në varësi të "pjatë të preferuar" e tij është objekt i studimit të degëve të ndryshme të mikologji:Bujqësore kërpudhave Studimet MIKOLOGJIA që shkaktojnë sëmundjet e bimëve;
Veterinar - kërpudhave që shkaktojnë sëmundjet e kafshëve;
mjekësore - biologjia e kërpudhave patogjene për njerëzit.Disa kërpudhave janë përdorur në shumë industri:
në pjekje, birrë - dhe verë, djathë, farmakologji, për shembull në prodhimin e antibiotikëve, enzimat dhe vitamina. Këto kërpudhat nuk janë patogjene dhe janë përdorur si prodhuesit e nevojshme dhe të dobishme për ushqim e njeriut dhe kimikateve.

Kështu që kërpudhave luajnë në jetën tonë dhe në mjekësi, duke përfshirë edhe një rol shumë të rëndësishëm.


Mushrooms parazitëve dhe sëmundjet që ato shkaktojnë


E ndryshme të kërpudhave patogjene për njerëzit janë vetëm rreth 100 lloje. Kjo kërpudhave mikroskopike, më të mëdha se bakteret. Ndryshe nga bakteret, ata janë të mbrojtur edhe nga efektet e faktorëve të mjedisit dhe të mirë përshtatur.
Duke ndërtuar kërpudha mund të ndahen në dy grupe - filamentoze (ose myk ose filamentoze) dhe maja. Mëparshëm kanë strukturë në formën e fije, i dyti - në formën e qelizave të rrumbullakosura.

Kërpudhave myk janë të përfaqësuara edhe në mjedis. Ajo është e njohur për të gjithë myk në ushqime të tilla si bukë, djathë, gjalpë. Filamentoze, myk fungi (Aspergillus, Penytsyllы, Mukor etj) rritet në sipërfaqen e substratit lëndë ushqyese. Ata riprodhuar vegetatively në prezencë të oksigjenit të formuar një film, dhe sipas kushteve të favorshme - dhe "push", e cila është pjesë e kërpudhave sporonosyaschym.
Mosmarrëveshjet - një "farë" e kërpudhat. Këto spore pjekur dhe janë lëshuar në mjedis, duke marrë në substrate të tjera. Në spore një kërpudhat formuar brenda dy javësh "Pika" myk u rrit me shpejtësi në një rreth, duke i dhënë të ri "push", dhe cikli përsëritet. Rritje myk merr ushqyesve nga substrate, dhe ai i jep produktet e tij të jetës - helmet kërpudha - mycotoxins. Këto helmuese, substanca toksike nuk janë shkatërruar nga valë ose ngrohje të produktit. Getting në njerëzit dhe kafshët, që ata mund të shkaktojnë helmim kronik - mykotoksykoz.

Toksina (helme) kërpudha të grumbulluar në mëlçi dhe mund të shkaktojë dështimin e saj. Përveç kësaj, mund të vuajnë veshkave, dhe madje edhe aparatin gjenetik të njeriut. Prandaj nuk është e rekomanduar për të ngrënë ushqim të kafshëve dhe merzitur mëlçisë, e cila jo vetëm grumbulluar mycotoxins, por substanca të tjera toksike.
Duhet të theksohet se, përveç mycotoxins në patologjinë njerëzore dhe elemente të tjera të rëndësishme të myk - spore. Së jashtmi padëmshëm "push" është në gjendje të kushtojnë një sasi të madhe të sporeve ajër mjedis-farë. Sigurisht, më e rëndësishme nuk janë të kërpudhave aq shumë myk në rritje për ushqim si kërpudhave që jetojnë në muret brenda dhe jashtë ndërtesave dhe në pemë. Në vjeshtë dhe pranverë, moti i ngrohtë, i lagësht shënuar riprodhim dhe sporification kërpudha aktive. Një numër i madh i sporeve, të padukshme për syrin, së bashku me grimcat e pluhurit merr në rrugët e frymëmarrjes dhe në varësi të madhësisë së spore hyn pasazhe hundës dhe sinuset në të mëdha, të mesme dhe të vogla bronke dhe bronchioles dhe madje thellë në mushkëri. Sporet mund të shkaktojë mykoallerhozov, duke shkaktuar që njerëzit të prirur për alergji, rrufë, kollë, dhe madje edhe astmë. Në një populli dobësuar veçanërisht kontestet e tilla mund të shkaktojnë procesin fungale infektive - atlet, inflamacion vesh (otitis media), sinuset (sinusit), bronkit, pneumoni. Varësisht nga lloji i kërpudhave procesit patologjik infektive quajtur aspergillosis, penytsyllezom, miell-rozom.

Prandaj, kërpudha mund të shkaktojë një person patologji më të ndryshme - infeksion (këmbë atleti), alergji (mykoallerhoz), helmim kronik toksina e tyre (mykotoksykoz) dhe helmimit akut kërpudha helmuese (mytsetyzm).
Përveç kësaj, ka një kusht i rëndësishëm, lidhur me kërpudha - mykonosytelstvo - kërpudhave zgarë në trup, të cilat nuk mund të zbulohen dhe nuk është i shoqëruar me infeksion.
Mykonosytelstvo e mundur vetëm për të majave Candida. Bartës i kërpudhave në trupin e njeriut nuk mund të, zbulimi i tyre në njerëz sugjeron një proces patologjike.

Fungi të gjinisë Candida jetojnë vetëm në njerëzit - në mukozës së gojës dhe zorrët. Njeriu - kryesore "rezervuar" të kësaj specie të kërpudhave në natyrë. Njeriu dhe kërpudhat bashkëjetojnë mjaft paqësore, derisa personi ka një sistem të fortë të mbrojtjes, kërpudhat "fle" në rrugën e vetë nuk tregon. Ky shtet është "mykonosytelstvom" apo "kandydanosytelstvom."
Në qoftë se trupi i njeriut të ndodhë sistemin e mbrojtjes thyerje apo moshën fiziologjike janë të sistemit të papjekur imunitar, kërpudhat mund të jetë shumë agresive dhe të shkaktojë procesin infektive - ". Candidiasis"Sëmundje e fëmijëve e shkaktuar nga fungi


I pari i kërpudhave mikroskopike, e cila i plotëson të fëmijës në lindje është Candida kërpudhave. Fakti që një grua shtatzënë i cili është duke u përgatitur për të bërë një nënë, të dobësojnë sistemin e mbrojtjes, ndryshimin e strukturës që mbulon indet: lëkurës, mukozës - pikërisht sepse trupi përgatitet për lindjen e fëmijës. Candid tregon menjëherë pronat e saj agresive dhe shkakton procesin patologjike në kanalin e lindjes. Fëmija kalon nëpër kanalin e lindjes tashmë mund të jenë të infektuar gjatë kërpudhave lindjes Candida: javës së parë të jetës së porsalindur mund të ashtuquajturit infeksion maja - candidiasis membranat gojë mukoze - në formën e sulmeve të bardha tvorozhystыh në sipërfaqen e brendshme të cheeks, gjuhës, mishrat. Ky proces zakonisht është e përkohshme dhe të përfundojë gjatë muajit të parë të jetës, edhe pa ndonjë trajtim, kështu që fëmija njihet me mjedisin, duke përfshirë mikrokozmos i "populluar" nga mikroorganizmat e ndryshëm, duke lënë vetëm ato organizma që do të nevojiten në të ardhmen jeta. Në rastet kur fëmija ka lindur para kohe, vuante nga lindja, ka marrë terapi me antibiotikë, procesin normal të "zgjidhjen" "" mikroorganizmave të dobishme ndërprerë dhe të zgjatur, infeksion maja korrente mund të zgjasë gjatë dhe nuk do të trajtohen. Ajo do të tregojë dobësinë e mbrojtjes së fëmijës.

Duhet të theksohet se lëkura e dëmtuar nga një foshnje e porsalindur mund të zhvillojnë lezione kërpudhave Candida. Inflamacion më mycotic shfaqet në vendet e folds natyrore në nxituar pelenë dhe thith. Lëkurë të shëndetshme është në gjendje për të "pastruar" i kërpudhave për 15 minuta, të dëmtuara nuk dhe kërpudha do të tregojnë pronat e tyre agresive në vendin e lëndimit.
Candida është gjithashtu i përfshirë në procesin e "zgjidhjen" mikroorganizmave gut.
Gjatë muajit të parë të jetës është një "zgjidhjes" mikrobet sterile zorrëve nga fëmijën, të cilin ai gjendet në zonën përreth. Prandaj është shumë e rëndësishme gji rol, pasi qumështi i gjirit ndihmon fëmijën për të "zgjedhur" dhe të lënë vetëm bakteret e zorrëve që janë të nevojshme. Fëmijët të cilët janë shishe ushqyer janë të lindur para kohe ose janë në muajin e parë të jetës sëmundjeve të ndryshme, "popullojnë" zorrët tuaj mikroorganizmave të ndryshme oportune - Stafilokoket, streptokokeve dhe tharmin. Rezultati i këtij procesi është ndryshuar natyra e stol - diarre apo, anasjelltas, kapsllëk, duket karrige mucous dhe ngjyra e gjelbër. Një fëmijë duke pasur dhimbje barku, ai thërret, dryhaye këmbët, për shkak të stol të shpeshta të lirshme dhe lëkurën përreth anusit, në mollaqe dhe zona ijë prekur. Veçanërisht të kontribuojë në këtë pelena. Ato krijojnë një mjedis të favorshëm për rritjen fungale. "Efekti serë" pelena - një mjedis të ngrohtë, me lagështi, ushqyesve dhe masa fekal në fillim të dëmtuara të lëkurës. Pse të mos i kërpudhave Candida riprodhuar?

Kështu, fëmijët në muajt e parë të jetës mund të përjetojnë membranat mukoze candidiasis, lëkurën dhe zorrët, të cilat mund të kenë një natyrë kalimtare, dhe të bëhet një sëmundje të përhershme të rëndë që kërkon trajtim nga një specialist - mycologist mjekut.
Në fillimet e një fëmijë të shëndetshëm, është e candidiasis veçanërisht gji mund të zhvillohet. Nëse infeksioni maja parë u shfaq në 2-3 muaj dhe më të vjetër, menjëherë pas trajtimit dhe përsëri recurs, ajo duhet të shihet si një sinjal e fatkeqësisë dhe rast për t'iu referuar një specialist. Nëse ju shihni një mjek shpejt nuk është e mundur, atëherë për studim një fëmijë i tillë nuk mund të vaksinohen. Përsëritje e mëllenjë zakonisht tregon papjekuri apo shkeljen e sistemit imunitar, sidomos nga sistemi lokal për mbrojtjen e mukozës. Bërë pa shqyrtim paraprak të vaksinimeve nuk do të japë rezultatin e dëshiruar: imunitet ndaj infeksionit nuk zhvillohen në pryvyvaemoy dhe candidiasis mund të përhapet. Këta fëmijë duhet të shqyrtohet jo vetëm mykolog, por në immunologist.

Mëllenjë përsëritura me gojë në foshnjat mund të shkaktojë infeksione gozhdë armëve. Kjo ndodh në fëmijët të cilët preferojnë një gisht biberon: pjatë gozhdë deformuar, thickened, rul kuqe okolonogtevoy nga nën atë të dal në masë të bardhë dobët.
Në këtë moshë të ndodhë edhe sidomos inflamacion të lëkurës të shkaktuara nga kërpudhat Candida, me lokalizimin tipike në rajon perianal. Shfaqja e sëmundjes varet kujdesin e një fëmije, i veshur me pelena dhe florën e zorrëve.

Për dysbiosis zorrëve me primar Candida karakteristikë fungale rritjes së kapsllëk. Në fëmijët me këtë sëmundje mund të zhvillojnë lezione traktit urinar fungjet kandida: vajzat - Candida vulvitis, djemtë - balanoposthitis (në hapjen e uretrës duket curdled sulmet e kuqe dhe të bardhë). Këto fenomene nuk mund të prishin fëmijën, por nganjëherë ato janë të shoqëruara me kruarje dhe dhimbje gjatë urinimit. Në këto raste, ju duhet të kontaktoni mykolohu tuaj mjeku.
Në moshë të vjetër kërpudhave Candida rrallë shkaktojnë sëmundje infektive, por mund të shkaktojnë sëmundje alergjike. Bartës i kërpudhave në zorrë, e cila është e kontrolluar rritur plotësisht dhe trupin e fëmijës forcohet është shkaku i ashtuquajturi endogjen (të brendshme) sensibilizimit. Candida është një kompleks të tërë të proteinave dhe karbohidrateve substancave alergjike që njerëzit të prirur për alergji, mund të shkaktojnë ose të mbajë një alergjike lezione të lëkurës të mukozës së traktit respirator dhe zorrët. Prandaj, fëmijët me alergji duhet t'i nënshtrohen provimit të plotë, duke përfshirë edhe për kandydoallerhyy mundshme.

Me moshën, kontakti i fëmijës me substanca të ndryshme dhe mikroorganizmave alerhizuyuchyh zgjeruar. Kontaktoni me kërpudhave myk mund të shkaktojë sensibilizim exogenous (I jashtëm) dhe të formojnë bazën për zhvillimin e sëmundjeve alergjike bashku me alergeneve të tjera (familje, polen, ushqim, epidermik etj). Në qoftë se një fëmijë i sëmurë jeton në një dhomë të lagësht, ku muret janë të mbuluar me myk, apo rëndim i sëmundjes ndodhin në vjeshtë dhe pranverë, kur nevoja spore ndotjes së ajrit moulds më i madh për të kryer një studim dhe mykoallerhoz.

Nëse fëmija do kafshët dhe të zënë me macet dhe qentë në oborr, për të kujtuar sëmundjet e mundshme të lëkurës të shkaktuara nga kërpudhat të transmetueshme nga kafshët. Këto sëmundje mund të bartet nga fëmijët e sëmurë. Ajo gjithashtu myk kërpudhave, por 'rezervuar' e tyre kanë kafshët shtëpiake dhe njerëzit. Ata shkaktojnë sëmundje të tilla si microsporia në të cilën ndikon kokës dhe lëkurë të butë, patogjene trihofitii të cilat ndikojnë dhe thonjtë, dhe flokët, lëkurë të butë dhe atlet me humbjen e thonjve dhe lëkurë të butë.

Microsporia - herpes - duke zhvilluar një fëmijë nga kontakti me një kafshë të sëmurë apo një fëmijë të sëmurë. Në vend të kontaktit (duart, fytyrën, këmbët) ka një ose më shumë rrumbullakosura xhepat, në rritje të shpejtë rrethore, të përcaktuar qartë, me tmerrshëm, granatuar edges. Ndonjëherë zjarri duken si disa unaza futur në një. Në qelizat e kokës e shoqëruar me lezione të ngjashme dhe fiasko e flokëve si një "trungje". Qendrat bashkojë dhe të rritet me shpejtësi në rrathë koncentrikë.

Trihofitii karakterizohet edhe nga lezione fokale dhe më të thella të lëkurës. Lezione në lëkurë e kokës të shoqëruar flokët zhgënjim në rrënjë. Në njerëz sëmundja quhet "qere". Kur trihofitii gjithashtu mund të pyes veten lëkurën dhe thonjtë e këmbëve.
Atlet - një sëmundje me karakteristike lezione të lëkurës këmbë si lëkurë dhe i lagësht, i shoqëruar nga kruarje të fortë. Kur sëmundja është shënuar përfshirjen e kufirit gozhdë pa dëmtuar pjatë gozhdë okolonogtevogo rul. Ky atlet i shquar dhe trihofitii e candidiasis.

Duhet të theksohet se në zonat me klimë të nxehtë (Afrika, Amerika, Azia Jug-lindore) në tokë janë të kërpudhave myk, veçanërisht në lidhje me të rrezikshme pasi ato mund të shkaktojnë sëmundje në kontaktin e parë me personin. Renditur nga kërpudhave dhe zonat e shpërndarjes së këtyre sëmundjeve janë quajtur të Amerikës së Veriut dhe Bllastomikoza Amerikës së Jugut, Histoplazmoza, etj Këto kërpudhat riprodhohen me spore, si (myk) kërpudha të tjera filamentoze. Gjatë stuhive të pluhurit sporet përhapet nëpërmjet ajrit dhe të bjerë në traktin e sipërm respirator, duke shkaktuar infeksionin. Ashpërsia e sëmundjes varet nga mbrojtjet e trupit: një person me një sistem të fortë imunitar mund perebolet në formën e sëmundjes akute të frymëmarrjes (ARI), të dobët mund të zhvillojë bronkit, pneumoni dhe formë edhe më të rëndë të sëmundjes. Ndonjëherë kërpudhave mund të depërtojnë nëpërmjet lëkurës së dëmtuar e këmbët nga toka kur ecin zbathur, duke shkaktuar lezione të lëkurës lokale dhe nyjet limfatike fryrë. Ndonjëherë mosmarrëveshjet janë në gjethet e bimëve që mund të merrni në gojë dhe shkaktojnë lezione të traktit digjestiv.

Edhe pse ky problem për banorët e vendit tonë tani dhe jo në mënyrë përkatëse, por disa familje me fëmijë të shkojnë në pushime në vende me klimë të nxehtë dhe mund të infektohen nga këto kërpudhave.


Me të cilën ankesë dhe ku të aplikojnë për patologjinë SHKAKTUAR kërpudha të dyshuar


Në IST klinika (HPC) është një mjek i mikologji. Ajo është një specialist në sëmundje të lëkurës të shkaktuar nga myk (microspores, trichophytosis, atlet) dhe maja (lëkurës candida). Duke mykolohu për të aplikuar ndryshimet e mësipërme në lëkurë, lëkurë e kokës, pjatë gozhdë.Studimet e kryera mjek-Mikologjia


Nëse dëmtimi i lëkurës, flokëve dhe thonjve pllakave për kërkimin janë lëkurës, thekon gozhdë dhe grimcat e flokëve. Për ta bërë këtë, butësisht vendin humbjen zskribayut thekon vdekura të lëkurës dhe thonjtë, e cila është krejtësisht pa dhimbje dhe të sigurt.
Materiali i mbledhur është dërguar në një laborator, ku ai studioi nën mikroskop, si dhe materiale të mbjellë në media të veçanta ushqyese.
Nën mikroskop në thekon e lëkurës dhe thonjtë mund të shihet kërpudhave - myk dhe maja, por nuk mund të them me saktësi se çfarë lloj i kërpudhat quajtur humbjen. Megjithatë, një studim në të njëjtën ditë mund të ndihmojë mjekët në diagnostikimin: elementet kërpudha të provave të përfshirjes së saj në sëmundje. Natyra e elementeve për të gjykuar identitetin e këtyre kërpudhave në myk apo maja që ndikon në zgjedhjen e trajtimit.

Në mjedise me materiale të mbledhura për 10-14 ditë kërpudhat mund të rriten në formën e një ose më shumë spote-kolonive. Kolonitë e kërpudhave studiuar nën një mikroskop mund oversow për mbrojtje të veçantë, dhe me rritjen e tyre në mjedise të veçanta, si dhe karakteristikat morfologjike të vendosur kërpudhave që i përkasin një gjini të veçantë dhe lloje. Për shembull, konfirmuar nga një sëmundje e lëkurës që shkaktohet nga maja - dmth Candida (gjini) albikans (lloji).
Kjo diagnostifikimi kulturës kur në laborator të izoluara kulturë të pastër e kërpudhat, për të vlerësuar qëndrueshmërinë dhe agresivitetin e kërpudhat në aftësinë e saj për të riprodhuar.

Diagnoza dhe kultura mikroskopike të formojnë bazën e ekzaminimit Mycological. Një studim i ngjashëm mund të ekspozojnë çdo entitet biologjik: scraping e gjuhës, shtupë fyt nga hunda, veshët, mukusit, urinë, feces dhe madje edhe të gjakut dhe lëngut cerebrospinal.
Në Mycological mykolohu mjeku studim për të sqaruar natyrën e procesit mund të kenë nevojë analizat e gjakut (testimit serologjik). Studimi i serumit të gjakut në atë që ka proteina të veçanta - antitrupat e prodhuara nga trupi kundër kërpudhave fëmijën antigjene. Kjo metodë backup, por të përcaktojë sasinë e antitrupave (quajtur një titri antitrupa për të zgjedhur antigjene kulturën kërpudhat mund të konfirmojë dhe qartësojë rezultatet e provimit Mycological të ndihmojë mjekët të përcaktuar fazën e procesit dhe forcën e reagimit të fëmijës në futjen e patogjen. Për shembull, në qoftë se lezioni shprehur kërpudhave të lëkurës zbuloi një përmbajtje të ulët të antitrupave mbrojtëse ndaj kërpudhat zbuluar, ajo mund të tregojë mbrojtje vetë një fëmijë të varfër kundër këtij patogjen dhe tregoni mjekut tuaj duhet të bëjë rregullimet për trajtim.

Ndonjëherë mjeku të caktuar nga studimi mycologist për të përcaktuar antitrupa specifike alergjike në gjak. Identifikimi grup specifik imunoglobulina E për Asperhyllam, Penytsyllam, Mukoru dhe kërpudhave të tjera, si dhe kërpudhat Candida. Testet e lëkurës deklaratë me alergeneve kërpudhave kryhet rrallë tek fëmijët, si ajo mund të provokojë një përkeqësim ose përkeqësim të sëmundjeve alergjike.


Mushrooms TRAJTIMI SHKAKTUAR


Trajtimi i çdo sëmundje duhet të kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku specialist, në këtë rast - mycologist mjekut.

Ka shumë barna që veprojnë në mënyrë selektive kërpudhave, dhe disa lloje të drogës që veprojnë në majave, të tjerët - kryesisht në myk. Këto mjete kanë një ose pronat e tjera anësore që mund të ketë efekte të dëmshme në organe të ndryshme. Prandaj ne nuk mund të vetë-mjekoj. Vetëm një mjek specialist mund të konfirmojë praninë e sëmundjes miokat dhe inteligjente caktojë mjekësi.
Trajtimi mund të jetë lokal (ointments, krem, kremra dhe t. E.) ose të përgjithshme (tableta, supozitore, injeksione).

Është e rëndësishme për të monitoruar trajtim. Si kërpudhat rritet ngadalë në trupin e njeriut, një efekt pozitiv trajtim është parë menjëherë, por zhdukja e sëmundjes nuk do të thotë një rikthim të plotë. Elementet e mbetura të kërpudhat mund të shkaktojë rritjen e re dhe rikthim. Për shkak të faktit se kërpudhave përshtatur mirë me mjedisin e pafavorshëm, duke përfshirë trajtim të antimikoticheskimi do të thotë sëmundje përsëritur në e përdorur më parë e drogës mund të jetë i paefektshëm.

Përveç kësaj, kërpudha, patologji shkaktuar fëmijës, tregojnë se trupi nuk është e gjitha e drejtë, ka një ndarje në sistemin imunitar. Një fëmijë i shëndetshëm nuk duhet të sëmuren nga infeksionet fungale! Pra, mjeku mycologist shpesh punon në bashkëpunim me një mjek-immunologist. Ata trajtojnë së bashku zgjidhet në përputhje me shkeljet e evidentuara.
Në asnjë rast nuk sëmundjet fungale të vetë-mjekoj!


Sëmundjet fungale PARANDALIMI


Për fat të keq, për të nuk është gjithmonë e mundur të parandalojë zhvillimin e aktiviteteve parandaluese mikotike patologji. Për shembull, një predispozicion për alergji është trashëguar: një fëmijë i lindur me një tendencë për të dhënë reaksione alergjike ndaj irritues më të zakonshme. Në të njëjtën kohë, spore myk, kështu shpërndarë gjerësisht në natyrë, jo të gjithë njerëzit me alergji të shkaktojë sëmundje.

Rekomandime të shkojë për të jetuar larg nga një klimë të thatë ose të shkojë në një shtëpi të re, ku ka myk në muret nuk është gjithmonë e mundshme. Por në qoftë se një fëmijë me mjekun astmë konfirmon sensibilizim mykohennuyu dhe studim sëmundje provon lidhjen me kërpudha në rritje në shtëpi, natyrisht, për të parandaluar rikthim më të mirë për të lëvizur me fëmijën në një tjetër, dhomë të thatë.
Zhvillimi i lezione të lëkurës mund të parandalohen duke ndjekur masa të thjeshta higjienike: për t'u kujdesur për lëkurën e foshnjës, për të parandaluar zhvillimin e miliaria, scrapes, skuqje pëlhurë me lajle, të monitoruar gjendjen e thonjve dhe rollers okolonohtevыh. Mos mbajë një fëmijë në pelena gjatë tërë kohës, ato mund të përdoren, ndërsa në këmbë. Kjo është e papranueshme për të lënë fëmijën në pelena gjithë natën!

Kur përsëritje e mëllenjë në gojë ose në zonën e organe gjenitale të jashtme duhet menjëherë të zbatohen për mjekun rrethit. Në kundërshtim stol (diarre ose kapsllëk) gjithashtu duhet të konsultoheni me një mjek. Ajo ndonjëherë është e nevojshme mycologist specialist asistencë.
Fëmijët më të rritur duhet të kuptojnë se qen të panjohura ose mace mund të jetë një burim i sëmundjeve ngjitëse, të cilat kanë të privuar për një kohë të gjatë (edhe disa muaj), ju nuk mund të shkojnë në shkollë dhe të bisedoj me miqtë si ajo është një sëmundje ngjitëse me fëmijët e tjerë, dhe madje mund të kërkojnë trajtim në spital. Kur sëmundja ose microsporia trihofitii mund të pyes veten jo vetëm lëkurën, por flokët e ata do të thyejnë, vjeshtë mund të zhvillojnë baldness. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet plotësisht vidyazykatysya e miqësisë me kafshët. Pets duhet të kontrolloni periodikisht në qoftë se ata nuk do të paraqesë ndonjë rrezik. Dhe për ato kafshë që jetojnë në rrugë, ju mund të ndihmoni - për të sjellë ushqim, por jo për goditje dhe përqafim atyre.E rrezikshme për fëmijën nëse familja që është sëmurë këmbë atleti të rriturve?


Infeksion mikotik i këmbës e duart dhe këmbët me infeksione gozhdë (Onihomikoza) kërpudhave duke shkaktuar, të bashkuar në një grup dermatofiteve (tifozëve të lëkurës - dermis) - dhe epidermofity tryhofytы. Lëkurës infektimi prej këtyre kërpudhave janë shumë të mëdha, dhe në mesin e popullsisë së rritur të këmbës së planetit atleti tonë prek rreth 80 për qind të njerëzve.
Mushrooms-dermatofite shkaktojë sëmundje vetëm nëse ka disa dëme fillestar për lëkurën e duarve dhe këmbëve, të tilla si çarje, abrasions, blisters, djersitje e tepruar, këmbët e sheshtë, etj

Në fëmijët, këto probleme është shumë më pak, kështu që edhe në qoftë se fëmija është i rrethuar nga disa nga pacientët e rritur me këmbë atleti, nuk është e nevojshme që fëmija është i sëmurë. Megjithatë, në qoftë se ajo këmbët lagështia, këmbët banesë, ajo është e këpucë të pakëndshme është e veshur, sëmundja është e mundur. Dhe si shkaku rrënjë është shumë e vështirë për të eliminuar, atëherë kërpudha të lumtur që jetojnë në një lëkurë të modifikuar të këmbës, përkundër të gjitha masave terapeutike.
Prandaj, është e rëndësishme për të vëzhguar higjienë të mirë personale në familje: nuk veshin këpucë prindërit, sidomos në këmbët e zhveshur, rregullisht lani këmbët, fshirje të thatë. Me rritjen e këmbët djersitje duhet të bëjnë banja të kundërt, duke ndryshuar ujë të ftohtë dhe të nxehtë në verë të ecin zbathur, për të parandaluar zhvillimin e shputë e rrafshët.

Në përfundim, dua të them se kërpudha, si organizmat e tjerë të gjallë - një pjesë e natyrës. Ata bashkëveprojnë me personin, dhe jo gjithmonë ky ndërveprim duket neutrale, nganjëherë ajo çon në sëmundje. Por efektet anësore mund të parandalohen, kështu që mos kini frikë të kërpudhave. Dhe në qoftë se nuk ka sëmundje, ju menjëherë duhet të kërkojë profesional - mjeku mykolohu.