Në mjeku-hematologist


Midis mjekëve të specialiteteve të ndryshme janë hematologist specialiteti. Për të dërguar një hematologist fëmijët nëse ekziston dyshimi i sëmundjeve të gjakut.


ÇFARË sistemi i gjakut dhe i cili është hematologist


Asnjë, ndoshta, një njeri që nuk do të kishte parë atë që duket si gjak. Ky lëng kuqe e errët që menjëherë të shfaqet kur shkurtime ose dëmtim shumë serioz. Lëshuar fillimisht pika e gjakut apo rrjedh lumë, atëherë ajo bëhet e trashë, të dendura, dhe gjakderdhje ndalesa. Ne themi në raste të tilla, të gjakut bëni.


Por gjak - jo vetëm të kuqe Vodicka. Ajo ka veti të mahnitshme. Dhe një prej tyre - aftësia për të ndaluar gjakderdhje me pjesëmarrjen e proteinave të veçanta të koagulimit të gjakut.
Një tjetër tipar i gjakut në kontrast me të gjitha organet e tjera dhe sistemet e trupit, që është, gjaku është në lëvizje të vazhdueshme, dhe lëvizje është e organizuar në mënyrë rigoroze. Ajo duket si rrugë një-mënyrë. Një mënyrë për indet, gjaku kalon nëpër arteriet, dërgimin e oksigjenit dhe ka nevojë për ushqyesve në një tjetër, nëpërmjet venave, spastrim të indeve të dioksidit të karbonit dhe produkteve të tjera të mbeturinave të qelizave, të cilat janë excreted pastaj përmes mushkëritë, veshkat, zorrët, lëkurë .

Me razvetvlenyyam anije të vogla - capillaries, e lan gjakut çdo qelizë dhe është lidhja midis të gjitha organet dhe indet e trupit të njeriut. Nuk është çudi i gjithë sistemi vaskular, dhe gjatësia e një të rrituri më shumë se 100 mijë kilometra, i quajtur "lumin e jetës".

Pjesa e lëngshme e gjakut të quajtur plazma. Plasma - është burimi i vërtetë i ushqyesve. Ajo përmban proteina, yndyrna, karbohidrate, vitamina, enzime, hormone dhe sasi minimale pothuajse të gjitha elementet e njohura kimike të Mendeleev. Ata janë quajtur - elementët gjurmë. Disa prej tyre janë: hekuri, bakri, nikel, kobalt - përfshirë drejtpërdrejt në procesin e formimit të gjakut - formimin e qelizave të gjakut.Që kështu që ankesat referohen hematologët


Kur sëmundjet e gjakut shpesh shënuar gjendje e sëmurë, dobësi, lodhje, humbje oreksi. Dhe shpesh, këto ankesa mund të jenë shenjat e para të një sëmundjeje të rëndë lidhur me shkeljen e palcës kockore bazë - gjak. Prandaj, ndryshimet në gjendjen dhe sjelljen e fëmijës duhet të jetë arsyeja për vizitën tek mjeku.
Subjekti i prindërve të veçanta shqetësim zakonisht kanë lëkurë të zbehtë të fëmijës, hije ndonjëherë ikterik, bruising, dhe gjakderdhje të tjera të hundës.

Kur sëmundje të gjakut si fëmijët mund të ankohen për dhimbje në eshtra, joints, shpinë. Ndonjëherë shqetësojnë dhimbje koke, dhimbje barku.
Shpesh kthyer në një hematologist për nyjet limfatike fryrë.
Nyjet limfatike në trup të kryejë funksione të rëndësishme mbrojtëse. Ata qëndrojnë në rrugën e një përhapje të mundshme të sëmundjes dhe shpesh përballen me atë vetëm, nga pezmatimi lokale. Ajo tregon rritje butësi dhe nyjet limfatike përreth.
Reagimi i shpejtë veçanërisht lokal inflamator kur ndeshi infeksionit manifestuar në fëmijët e moshës parashkollore. Fëmijët deri në dy vjet, funksioni pengesë e nyjave limfatike zhvilluar mjaft. Patogjene Infektive lirisht të kalojë nëpër një nyje në infeksionin në gjak "shpërndara" në të gjithë trupin, dhe sëmundja shpesh merr përgjithësuar (zgjeruar) karakter.

Në të vjetër Fëmijët dhe të rriturit shtypjes së infeksionit në nyjet limfatike shpesh shkon pa u vënë re, asimptomatike.
Zakonisht rritur rajonal (ndodhet afër në vendin e futjes së infeksionit) nyjet limfatike. Për shembull, një rritje në infeksion submandibular gjëndër në gojë dhe fyt (dhëmbë kalbur, stomatit, grykët). Kur sëmundja "cat scratches" rrit nyjen limfatike afërt me vendin e tsarapky. Për infeksionet e caktuara të fëmijërisë, të tilla si fruthi, rubeola, mononucleosis infektive dhe infeksionet e tjera virale karakterizuar nga një rritje zadnesheynyh nyjet.

Një hematologist dhe oncologist për e rëndësishme që në nyjet limfatike - si organet opsionale hematopoiesis - uyazyka janë të favorshme për zhvillimin e kancerit të tilla si leuçemia, sëmundje Hodgkin dhe limfomat tjera malinje.
Prandaj, nyjet limfatike fryrë, veçanërisht në vende të pazakonshme në inflamacion jo-specifike, natyrën e onkologjisë kërkon përjashtimin e sëmundjes.
Me rëndësi të veçantë është rritja e njëkohshme në nyjet limfatike, mëlçisë dhe shpretkës, e cila është tipike, për shembull, për të leukemisë akute. Ndonjëherë organet zgjeruar arrijnë përmasa të tilla të mëdha që nëna e tyre mund të zbulojë kur ndryshon ose banje fëmijën.

Dhe në qoftë se procesi i përfshirë në sistemin qendror nervor, dhimbje koke, të vjella, acarim të meninges - meningjitit. Kjo ndodh edhe në leukimi akute.


Që studion hematologist kryer


Nëse ekziston dyshimi i një sëmundje të gjakut, mjeku dërgon fëmijën që të konsultoheni me një hematologist ose të shtruar atë në një klinika të veçanta hematologjike. Pas shqyrtimit të pacientit, hematologist hematologjisë kryen studime të veçanta që japin informacion shumë të rëndësishëm në lidhje me kushtet e ndryshme patologjike.

Vlera diagnostike e gjakut
Në gjak janë tregues që reflektojnë rezultatin përfundimtar të të gjitha mikrobeve hematopoiesis në palcën e eshtrave. Këto rezultate janë vlerësuar nga nivelet e gjakut të qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut dhe trombocitet.
Treguesit e qelizave të kuqe të gjakut janë të eritrociteve dhe ato përmbajnë hemoglobinë proteina. Në qelizat e shëndetshme të gjakut të kuqe duhet të jetë të paktën 4 milion, dhe hemoglobinës - të paktën 120 njësi. Hemoglobina në një eritrociteve përcakton treguesin ngjyra. Ajo është më e ulët (hypohromnыy), normale dhe të lartë (hyperchromic). Me uljen e anemisë të kuqe të gjakut, e cila është respektivisht normo-, hipo - dhe hyperchromic.

Normal përmbajtje leukocile - 4-9000. Në kushte të ndryshme patologjike numërimin rruazë e bardhë ngrihet ose bie, dhe pastaj të thonë se leukocytosis pacientit ose leukopenia.
Për diskreditimi gjaku formulë të leukociteve studim, dmth përqindja e neutrofileve, limfocitet dhe monocitet. Orthocytosis në fëmijë, ndryshe nga të rriturit, kanë karakteristika të lidhura me moshën. Për shembull, viti i parë i fëmijës përqindja e qelizave - formula rritur kundërta. Më tej, këto shifra kanë ndryshuar, dhe vetëm deri në 12-14 vjet, ata janë të afërt me vlerat e të rriturit, pra 60-70% janë neutrofile, limfocitet - dhe monocitet 20-30% - 5.10%.

Formula është ende qelizat e rralla të gjakut të quajtura Eozinofilet dhe bazofilet. Ata janë të përfshirë në reaksione alergjike.
Numërimin trombociteve nuk ndryshon me moshën dhe nuk duhet të jetë më pak se 200 mijë.
Ndryshime të ndryshme në gjak kanë manifestime klinike të rëndësishme.
Me mjekun zbehtë e lëkurës kushton vëmendje të veçantë për zvogëlimin e hemoglobinë, qelizat e kuqe të gjakut dhe treguesin e ngjyra karakter.
Në pacientët me sëmundje të rënda infektive rrit numri i qelizave të bardha të gjakut dhe gjak të shfaqet në qelizat e formula, të cilat nuk kanë qenë plotësisht procesin ripening. Këto ndryshime në gjak janë në sëmundjet septike quhen reagim leukemoid. Në infeksionet virale, nga ana tjetër, numri i qelizave të bardha të gjakut dhe neutrofile reduktuar, dhe me leuçemi në egra gjakut duket Rinia "qelizat shpërthim janë në gjakun e njerëzve të shëndoshë të mos ndodhë.

Uljen e nivelit të trombocitet në gjak duket bruises, petekie (hemoragji imët) gjakderdhje. Ndonjëherë gjakderdhje ndodh për shkak të reduktimit të proteinave koagulimit të gjakut, siç është rasti me hemofili. Pastaj të kryejë një studim të veçantë të koagulimit të gjakut të quajtur.
Në disa raste ju duhet të bëni palcës së kockave birë
Nëse ekziston dyshimi i kancerit të gjakut të nevojshme për të studiuar palcën e eshtrave. Për ta bërë këtë, duke prodhuar birë të veçantë gjobë gjilpërë e palcës kockore, kockave mprehtë në kafaz i kraharorit apo ilium. Rezulton palcë rënie studiuar shumë parametra lejuar diagnozë të saktë dhe trajtimin e duhur.

Së pari, mjeku shqyrton palcën e eshtrave nën një mikroskop, dhe e bën atë, si dhe studimin e shpifje periferike të gjakut. Megjithatë, ndryshe nga gjaku, ku ka elemente vetëm pjekur celulare në palcën e kockave janë të gjitha llojet e qelizave - dhe shumë të rinj, dhe ata që piqen dhe të pjekur. Kjo qelizat në mënyrë të qartë të dukshme që zhvillohen në drejtim të qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut, trombocitet.
Nëse përbërja celular i palcës kockore është normale, asnjë hetim i mëtejshëm nuk është e nevojshme. Por në qoftë se qelizat shpërthim palcës kockore shumë të rinj, siç është rasti me leuçemi apo palcës kockore shkatërruar, siç është shtypja e gjakut, atëherë ju keni nevojë të veçantë, hulumtime shtesë.

Ndonjëherë për analizë janë pjesë e vogël e kockave dhe përgatitjet gatuar posaçërisht studiuar strukturën dhe vlerën e elementeve individuale në indeve të eshtrave.
Sot në diagnozën e sëmundjeve të gjakut përdorur me sukses si metodat e diagnostikës ultratinguj (USG), tomography llogaritur (CT), rezonancë magnetike bërthamore (NMR). Këto hulumtime moderne mund të përcaktojë madhësinë dhe strukturën e, çrregullime të ndryshme kockave, tumor formimit tregojnë vende të ndryshme.


Vëzhgime në hematologistTë gjithë fëmijët me diagnozën hematologjike themeluar nën mbikëqyrjen e hematologist. Kjo grupe klinike të pacientëve.
Disa të vazhdojë trajtimin filluar në spital, tjetri vërejtur pas ndërprerjes së terapisë, dhe i treti i gjithë procesi i diagnostifikimi, trajtimi dhe ndjekja janë ambulatore.
Në fëmijët e kontrollit të ftuar zakonisht një herë në javë, nëse emëruar individualisht mjekun ndryshe. Fëmija duket mjekun, marrë testet e nevojshme janë kryer trajtim korrigjim.

Disa fëmijë janë kryer në regjimin e kujdesit ditor, ose siç është quajtur, "spitali kujdesit ditor." Këtu fëmija gjatë ditës merr të gjitha procedurat e nevojshme diagnostike dhe terapeutike, dhe pastaj shkon në shtëpi. Trajtimi në këtë mënyrë mund të marrë një kohë të gjatë. Kjo kujdesit ditor për aftësinë e tyre nuk janë të ndryshme nga departamenti i specializuar hematologjisë.
Përvoja botërore e pacientëve me sëmundje të ndryshme kanë treguar se kjo praktikë është optimale për fëmijën dhe për familjen, nëse shteti i lejon një fëmijë të sëmurë.

Edhe për pacientët me programet e trajtimit leuçemia janë të dizajnuara në mënyrë që shumicën e kohës që ata mund të kalojnë në shtëpi në një atmosferë, të njohur e familjes. Kjo nuk është vetëm e dobishme për humor të fëmijës dhe atmosferën në familje, por edhe një faktor i rëndësishëm në parandalimin e infeksioneve nozokomiale.
Shumë fëmijë me sëmundje të gjakut janë fëmijë me aftësi të kufizuara. Aftësia e kufizuar është caktuar për 5 vjet ose vetëm 16 vjet, në varësi të sëmundjes. Gjatë kësaj kohe hematologist vendos jo thjesht çështje mjekësore, por edhe një numër të problemeve sociale me të cilat përballet familjet e fëmijëve të sëmurë, dhe të mësuarit në shtëpi, dhe ditë shtesë jashtë, si dhe qasje në arsimin fizik dhe vaksinimet preventive, dhe referimi për trajtimin sanatorium.

Me fëmijët më të vjetër, duke diskutuar çështjet e këshillimit të karrierës. Për shembull, pacientët me hemofili nuk është e rekomanduar për të zgjedhur një profesion të lidhur me rritjen e rrezikut të lëndimit. Në të njëjtën kohë, adoleshencë, fëmijërinë e hershme shërohet nga leuçemia, konsiderohet njerëzit praktikisht të shëndetshme dhe mund të zgjidhni një specialiteti në përputhje me dëshirat e tyre.
Tani shpesh debatuan pyetje - për çfarë moshe duhet monitoruar pacientët pediatrin e tyre dhe, në veçanti, oncologist, hematologist? Sot këta fëmijë janë nën mbikëqyrjen e 18 vjeç.

Në disa vende pacientë që kanë filluar në fëmijëri ose adoleshencë, sëmundjet kronike, ka pediatër të 21 vjet.
Një gjë është e padiskutueshme: adoleshentët me kancer dhe onco-hematologjike patologji duhet të kryhet nga programet mjekësore të miratuara në praktikë pediatrik.
Sot hematologjisë dhe sidomos fëmijët e fëmijëve onco-hematologjisë zhvilluar me sukses. Vitet e fundit kanë dëshmuar një pasurim të rëndësishëm të njohurive të reja në lidhje me sëmundjet e gjakut.
Në praktikën e përditshme masat e paraqitura imunologjike Opsionet përcaktimit tumoret dhe leuçemia, kërkimore cytogenetic dhe molekulare-biologjike, metodat e ultrazërit, CT dhe MRI, metodat e reja të diagnostikimin e komplikime infektive dhe të tjerët.

Është bërë progres i rëndësishëm në trajtimin e pacientëve me leukimi dhe sëmundjeve të tjera të gjakut. Kjo është bërë e mundur me krijimin e lidhjeve të ngushta shkencore me kolegët e huaj, metoda të reja moderne të ekzaminimit dhe trajtimit të pacientëve.
Hematologjisë fëmijëve si një seksion të veçantë të hematologjisë moderne tërheq vëmendjen e studiuesve. Për shkak të ndryshueshmërisë së moshës dhe trupin e fëmijës, duke përfshirë sëmundjet e fluksit të gjakut tek fëmijët është i ndryshëm nga të rriturit dhe në disa raste kanë një prognozë të mirë. Disa sëmundje të zakonshme në të rriturit, fëmijët nuk takohen, dhe anasjelltas.

Nga ana tjetër, ajo është në fëmijëri janë sëmundje shpesh të trashëguara të gjakut dhe efektet e dëmshme të faktorëve të ndryshëm gjatë gjakun e fetusit sistemin e formimit apo menjëherë pas lindjes. Dhe se si ata përballen me hematologist pediatrik, varet nga cilësia e jetës në të ardhmen.
Optimizëm të veçantë i jep mundësinë e menjëhershme të leukimi shërim dhe tumoreve të tjera në fëmijët, të cilat shkencëtarët mjekësore tani kanë ardhur afër.