Sy Odezhki
Lodhur nga ekran: lente PC


Duke punuar në një kompjuter mund të jetë një nga faktorët kryesorë që ndikojnë në zgjedhjen e pikave. Në fund të fundit, pothuajse 70% e përdoruesve të rregullt ankohen për lodhje të syve. Lente të veçanta kompjuterike mund të lehtësojë simptomat e lodhjes. Prodhuesit e lente të tilla pohojnë se fëmija i tyre ndihmon sytë përshtaten me letra elektronike dhe imazhe për të cilën ne shikojmë nga një distancë më të madhe se një libër. Kur zgjedhjen syze kompjuterike, vini re praninë e shtresë anti-reflektuese. Gjithashtu, këto lente për të pikturuar dobët për të mbrojtur zyrën nga dritë e ndritshme.
Largpamje, syzet e leximit


Një tekst i bukur që në rininë e tij nuk ka shkaktuar ndonjë problem kur lexoni, sikur me ul moshës. Arsyeja e vërtetë për këtë është largpamje, ose largpamje, në të cilën sytë humbasin aftësinë për të ndryshuar fokusin. Leximi Syzet mund të kthehet përsëri letra paqartë e ish mprehtësinë e tyre. Blej një "gjë të re" të tillë për sytë mund të jetë në shumë okulistë. Megjithatë, në qoftë se keni nevojë për lentet e forta të ndryshme për secilin sy në të njëjtën kohë kërkon korrigjimin e miopi dhe hyperopia, astigmatizëm është, duhet të kthehet në një okulist profesional.
Miopi është gjithëpërfshirës planetit


Nëse ju mendoni se më shumë njerëz kanë filluar të veshin syzet në një moshë të re, ju jeni absolutisht të drejtë. Miopi, paqartë perceptimin e objekteve në një distancë, gradualisht duke fituar pozicione në 70 vjet. Nga ana tjetër, largpamje, ose hyperopyya, të përbashkët në masë më të vogël. Të dyja këto kushte kërkojnë lente korrigjim. A nuk e besoj mitin se syzet veshur do të dobësohet shikimi tuaj. Me moshën, gjithsesi, ne kemi nevojë për syze të forta. Por arsyeja është në mënyrë të pashmangshme e plakjes.Syzet me lente të trasha: një qasje moderne


Nëse ju shmangur okulist vetëm ndjekin urdhrat nga frika e veshur syzet trashë nxënës të shkëlqyer sovjetik, pyesni mjekun tuaj në lidhje me lente me dioptri të larta, por lente delikate dhe pesha të lehta. Ju gjithashtu e përshtatshme të tipit lente aspheric, i dallueshëm për sipërfaqe të saj më të sheshtë dhe parandalimin efektin e "syve të peshkut" me një shkallë të lartë të nearsightedness ose largpamje.


Me dy vatra


Nëse keni nevojë për dy palë të ndryshme të syze për të lexuar dhe shikuar TV, ju jeni kandidat i përkryer për blerjen e lente multifokale. Shumëllojshmëri e tyre, syzet me dy vatra, me një zonë të vogël në pjesën e poshtme të lente për lexim. Zona tjetër ka për qëllim për të korrigjuar miopi. Lente Tryfokalni janë një tjetër zonë në qendër për ekzaminimin e objekteve në një distancë prej 40 -. 60 cm Kjo fushë është shumë i përshtatshëm për kompjuter. Lente moderne, dy vatra pa linja të dukshme të sigurojë një ndryshim gradual në pushtet optik, të padukshme të çdo të tjerët.Lojërat e rrezikshme: lente polycarbonate


Tenis top duke fluturuar me shpejtësi prej 150- 250 KM / h. Kjo është e tmerrshme për të imagjinojmë se çfarë pushteti që ai mund të goditur në sy. Mbrojtja më e mirë kundër situatave të tilla në këtë sport u bë gota polycarbonate. Ato janë dhjetë herë më të fortë se çdo material tjetër. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet Këto lente tifozët e tenisit, basketboll, hokej apo baseball. Eyewear mbrojtëse mund të parandaluar pothuajse 90% e sportive të lidhura lëndime të syrit.


Lente të verdhë


Nëse ju veshin syzet për sportet, hidhini një sy në lente ngjyrë. Ata mund të përmirësojnë perceptimin tuaj vizual në një formë të veçantë të aktivitetit fizik. Për shembull, lente të verdhë ndihmon në dritë të dobët ose mjegull. Ata janë të popullarizuara në mesin e skiatorë dhe snowboarders, çiklistëve dhe atletët shpesh trajnuar në palestër (lojtarët e basketbollit dhe lojtarët e tenisit).Lente jeshile


Kjo lente ngjyrë rrit kontrast dhe ngjyra e bilancit të njëjtën kohë dyqane. Syzet dhënave panes të zakonshme në mesin e lojtarët dhe lojtarët e bejsbollit. Entuziastësh Golf vini re se lentet topin e gjelbër qëndron edhe në gjykatë. Nuk është e qartë nëse përparësia e çdo hije mbi tjetrën, kështu që para se të blesh duhet të kontrolloni disa opsione.


Syzet dhe mënyrën e jetesës


Duke zgjedhur një palë të reja të syze duhet të trajtohen në mënyrë inteligjente, duke pasur parasysh anën praktike të gjërave. Nëse gjërat në çantën tuaj shpesh prishen, mos harroni se korniza metalike fix lehtë, por duhet të them lamtumirë plastike. Duke pasur një zakon për të harruar gjërat në makinë (veçanërisht në një ditë të nxehtë), hidhini një sy edhe për pikat në një kornizë prej metali. Në të vërtetë, në diell korrik plastike makinë të nxehtë të qëndrojë për kohë të gjatë, dhe deformimi nuk mund të jetë e saktë. Nëse ju të gëzojnë sportive, në përgjithësi më mirë që të zgjedhin për lentet e kontaktit.Zgjedhja e cilësimet si një mënyrë për të rregulluar formën e fytyrës


Kur bleni syze jo vetëm që duhet të ketë një recetë nga një mjek, por mos harroni rregullat e mëposhtme:Korniza të vogla do të fshehur metat që shkaktohen nga lentet e larta të pushtetit.
Konfigurimet formë duhet kontrast me formën e fytyrës. Për shembull, gota katrore përshtatet fytyrën përkryer rrumbullakët.
Të mëdha, syze të errëta shkëpusin vëmendjen nga karakteristika të tjera të fytyrës, si mjekër të shquar.
Frames "sy mace" e ngritur në cep, të zvogëlojë personi vizuale.

Settings ngjyra mund të kombinohet me hijen tuaj natyrore të flokëve apo syve, dhe kontrast për më shumë magji.

Korniza për zyra


Nëse puna juaj është mjaft tradicionale, konsiderojnë titan, çeliku ose korniza bezobodkovoy. Burrat më të mirë për të qëndruar në kafe, e zezë, argjendi apo bronzi tone. Këto rregullime janë shumë konservative dhe të kombinuar të përkryer me biznesmen radhë. Lista e ngjyra të lejuara për biznesin grave zgjeron Burgundy, arin dhe Tortoiseshell.


Konfigurimet CreativeNëse syzet, si dhe sende të tjera të veshjeve, ju do të thotë një tjetër mënyrë për të treguar shijen tuaj krijuese dhe natyrën parëndësishëm, të qëndrojnë në zgjidhje unike të projektimit dhe kombinime të pazakonta ngjyra. Forma të pazakonta gjeometrike, të mëdha, korniza ngjyra, lule ose printime animalistic janë një zgjedhje të madhe. Stil retro dhe cilësisë së mirë, duke përfshirë edhe "sy mace" ose "aviatorëve", përsëri lartësia e modës.


Sun syze: nevojën për një ditë me re


Rrezatimi ultravjollcë të dëmshme kalon lirisht përmes velit të reve, kështu syze dielli me cilësi ende të kërkuara me diell dhe ditë me re. Rërë, borë, ujë dhe xhami i automjetit tuaj të reflektuar më tej rrezet UV, në mënyrë që sytë janë të ekspozuar rrezikut për të edhe më të madh. Dhe syze dielli, përveç përfitimeve të pamohueshme për vizion, e cila është reflektuar në parandalimin e cataracts, gjithashtu të mbrojtur lëkurën delikate rreth syve.Lamtumirë, shoh me inat!


Syze dielli me lente polarizuar kanë fituar popullaritet të gjerë në mesin e njerëzve të cilët kalojnë orë të gjata në plazhe ose majat me dëborë, të tilla si syzet mbrojtur nga shkëlqim verbues. Lente anti-reflektive gjithashtu në mënyrë aktive duke luftuar shkëlqimin e sipërfaqeve me shkëlqim. Syzet me sipërfaqe të lëmuar, të perceptuara vetëm si një stil accessory ende të sjellë përfitime praktike: ata të zvogëlojë sasinë e dritës që hyjnë në sy, dhe për këtë arsye e përshtatshme të përkryer për kushtet shumë të ndritshme.Clamps blu, paqen dhe qetësinë


Lente, ekran nga hije e blu, ngjyra zakonisht qelibar. Krijimi i elementeve të tillë ishte për shkak, sipas shkencëtarëve, që lidh hije të caktuar të lëndimeve të syrit. Blue suppresses prodhimin e hormonit melatonin përgjegjës për gjumë të mirë. Kjo ishte edhe hulumtimi, sipas të cilit njerëzit e veshur lente blu blockers gjatë ditës, fle mirë gjatë natës. Përveç kësaj, këto syze të rritur kontrastin si pilotë, gjuetarët, boaters dhe skiatorë shpesh për t'u dhënë atyre një avantazh.Lente photochromic


Nëse keni nevojë për syze për korrigjim vizion dhe mbrojtje të njëkohshme nga dielli, një zgjidhje më të mirë se blerja e lente photochromic nuk ekziston. Ata janë të mbyllura absolutisht të qarta dhe zatemnyayutsya automatikisht kur hyjnë diellin ndritshme. Këto lente janë në gjendje të bllokojnë 100% të rrezeve UV. Prandaj, ata janë veçanërisht të dobishme për fëmijët që kalojnë shumë kohë jashtë. Disavantazhi i vetëm i këtyre syzet është si vijon: ata nuk errësojë në makinë, dhe shumica e UV - blockers, të cilat janë të pajisura me xham shtrembërojnë ngjyra.Vizioni Underwater: hohhlы


Not, zhytje, zhytje me pajisje, gjatë së cilës ka takim mahnitshme me botën nënujore mund të jetë një ushtrim shumë i vështirë, në qoftë se ju vazhdimisht mbajnë syze ose lente kontakti. E vetmja mënyrë se mund të hohhlы apo maska ​​të veçanta për t'u zhytë, bërë me porosi, bazuar në vizionin tuaj. Ju me gjasë do të duhet një recetë të re për pikë nënujore, si hohhlы janë pak më afër se lentet normale dhe maskë, nga ana tjetër, është larguar nga syri.