Mark nuk e injorojnë pikën e jetës varet


Simptomat e papritur - ënjtje pashpjegueshme në këmbë apo gjak në urinë - shumë alarmante dhe shqetësuese ushqim japin për të menduar. Pas të gjitha këtyre manifestimeve nuk mund të jetë vetëm serioze dhe të rrezikshme për jetën.
Trupi i na njoftoni për problemet e mundshme me ndihmën e sinjaleve dhe simptome të veçanta. Për fat të mirë, shumë prej tyre nuk do të tregojnë një rrezik për shëndetin tuaj. Për shembull, shumica e dhimbje koke janë rezultat i stresit, sytë punë jashtë orarit, mungesa e gjumit, dehidratim, ndërprerjen e caffeine dhe arsye të tjera obыknovenneyshyh.


Megjithatë, të mprehtë, e dhimbshme, e goditur si dhimbje koke gjëmime, të fortë e cila ju kurrë nuk kanë ndjerë mund të thotë hemorragji të trurit. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme në njoftim kërcënuese simptomat, sepse vonesa mund t'i kushtojë jetën.


1. paraliza e armëve apo këmbët, ndjesi shpimi gjilpërash, humbja e ndjesi, konfuzion, marramendje, vizion të dyfishtë, fjalimi i hutuar, dobësi, veçanërisht në njërën anë të fytyrës apo trupit.


Përshkruar simptomat e pash - "grevën e trurit", në të cilin arteriet që furnizojnë oksigjen në tru janë bllokuar ose thyer, duke çuar në vdekjen e indeve.

Simptomat specifike të varet nga zona e trurit, e cila ishte përfshirë në një proces të rrezikshme. Nëse ndërprerë anije të mëdha, mund të vuajnë trup të madh zonë. Si rezultat, një njeri gjysma paralizuar të trupit, ajo humbet aftësinë e saj për gjuhën dhe rozuyazykah proceseve normale. Në qoftë se janë thyer enët e vogla të gjakut të jetë vetëm krahun ngujuar apo këmbë dhe ndoshta fytyrë.

Nëse ju gjeni veten simptomat e përshkruara, mos hezitoni për të thirrur një ambulancë. Mjekët do të vaskular terapi, e cila ka për qëllim të shkatërrojë clots gjakut thyejnë rrjedhën normale të trurit gjakut. Trajtim i tillë duhet të kryhet në tri orët e para pas fillimit të simptomave. Por tani duke u zhvilluar dhe futur forma të reja të kujdesit mjekësor që mund të punojnë dhe në fazat e mëvonshme.

Megjithatë, pash nuk kërkon një vonesë. Ndihma shpejt u dha për herë të parë, më shumë të ngjarë të ndaluar vdekur indet e trurit dhe për të parandaluar dëmtimin e saj të pakthyeshme.


2. Siklet apo dhimbje në gjoks, dhimbje në armëve, nofulla ose qafë; hedh ndjeshëm në një djersë e ftohtë; ka dobësi margjinale, të përzier, të vjella, gulçim ose shteti peredneprytomnyy.


Këto simptome karakterizuar nga sulmi në zemër. Në këtë rast po ashtu kanë nevojë për ndërhyrje të menjëhershme mjekësore. Disa mjekët rekomandojnë të bëj një tabletë të rregullt aspirina (në qoftë se ju nuk jeni alergjik ndaj drogës), për shkak se aspirina mund të ndihmojë në parandalimin e mosfunksionim të muskujve të zemrës ndodhin gjatë sulmit.

Jo të gjithë pacientët kishin një atak në zemër ka pasur dhimbje në gjoks dhe stomak mërzitur. Disa njerëz, veçanërisht gra, të vjetër dhe të sëmurë me diabet të ndjehen sulm "pa dhimbje". Në këtë rast, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet këto shenja ogurzi: dobësi, marramendje papritur, rrahje zemre, gulçim, djersitje, ndjenja qasjen e vdekjes, nauze dhe vjellje.
Mjekët thonë se është e rëndësishme që të jetë i vetëdijshëm për të gjitha format e mundshme të sulmit në zemër dhe për të marrë ato tërësisht. Për çdo të ndodhë, të tilla si dhimbje në nofulla, dhe kjo nuk do të thotë se ka pasur një kërcënim të një sulmi në zemër. Por në qoftë se simptomë është plotësuar me gulçim, dobësisë dhe simptoma të tjera, nuk duhet të kthehet një sy qorr.3. Ndjeshmëria dhe dhimbje në pjesën e prapme të këmbës, dhimbje gjoksi, gulçim, kollitjes deri gjak.


Sinjalet e përshkruara tregojnë një mpiksje potencialisht të rrezikshme të gjakut që e formon në këmbën e tij. Sidomos seriozisht këto simptoma duhet të merren, në qoftë se ata duket se keni pasur për të ulur një kohë të gjatë: për shembull, fluturim apo udhëtim makinë. Gjithashtu, këto simptome mund të ndodhë në bedrest caktuar pas operacionit.
Priren mpiksjen e gjakut në këmbë pothuajse çdo gjë. Kjo gjendje është shumë më e zakonshme se dëshmohet nga statistikat zyrtare. Shumica e gjakut në këmbët e ndenjur, në qoftë se një person ka qenë në një kohë të gjatë të gënjyer apo pozicion ulur. Nëse ju, si rezultat i maloruhomosti trombo formuar, viçat mund të bymehet, të merrni të sëmurë, ata do të jenë të ndjeshëm ndaj çdo kontakt. Në qoftë se ju papritmas përveç ndjerë siklet në gjoks, gulçim shfaq të ngjarë, mpiksje gjaku shpërtheu nga muri anije dhe nxituan në dritë. Një gjendje e tillë mund të jetë e rrezikshme për jetën, kështu që ju duhet menjëherë të kërkoni ndihmë.4. Gjaku në urinë pa dhimbje shoqëron


Nëse ju gjeni gjak në urinë tuaj, menjëherë të konsultoheni me një mjek të kualifikuar, edhe në qoftë se simptomë nuk shoqërohet me dhimbje.
Telefononi pamjen e gjakut në urinë mund të gurëve në veshka ose fshikëz dhe prostatës infeksioneve. Ndonjëherë ajo është e përshtatshme për t'iu qasur "presim-shih ', sidomos kur simptomë është parë vetëm një herë. Por mjekët nuk e këshillojnë në mënyrë blithely për shëndetin e tyre, si dhe mungesa e dhimbjes nuk është sinonim i sigurisë.

Gjak në urinë në mungesë të dhimbjes mund të rezultojë nga sëmundjeve të rënda të tilla si kanceri i veshkave, uretër, fshikëz, prostatës. Dhe nuk është sekret se zbulimi i hershëm i sëmundjeve të tilla të tmerrshme në masë të madhe rrit shanset e shërimit.


5. Mos dobësojë ose përkeqësimi simptoma të astmës


Sulmet e astmës mund të identifikohet me një ngjirur dhe wheezing. Nëse ky kusht nuk është duke u përmirësuar me kalimin e kohës, por më tepër bëhet më keq, pacienti duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.
Jo pa ndihmën gjatë sulm astmë, pacienti vë veten në rrezik dobësisë fortë të muskujve dhe pastaj vdekja. Disa njerëz që vuajnë nga astma vazhdueshme, nuk shkojnë në zyrën e ndihmës së parë, siç e ka përjetuar në mënyrë të përsëritur sulme të tilla ndaj tyre, ose nuk mund të shkoj në spital për shkak të shkurtësinë të rëndë të frymëmarrjes. Prandaj, në vend të gjetjes kujdes të aftë, pacientët thjesht duke u përpjekur për të mbijetuar sulmin, pavarësisht nga fakti se ata mund të kenë nevojë dozë më të lartë të drogës thithur ose matjeve objektive tregojnë përkeqësim funksionin pulmonar.

Që nga astma shkakton gulçim, muskujve, koordinojë ky proces mund të perevtomytysya, dhe si rezultat, vëllimi i qarkullojnë ajrin në mushkëri është ulur ndjeshëm. Si rezultat, niveli i oksigjenit në gjak bie, por më shumë do të jetë e dioksidit të karbonit. Kjo situatë është e rrezikshme për shkak se dioksidi i karbonit ka një efekt qetësues në tru, pacienti fillon të ndjehen të fjetur, ajo mund të humbni energjinë dhe motivimin e nevojshëm për të marrë frymë.
Në qoftë se kjo duket se astmatik filloi për t'u çlodhur, u ndal duke luftuar për çdo frymëmarrje, i cili vazhdoi gjatë 6-8 orëve të fundit, ai mund të thotë përkeqësim të gjendjes së tij, dështim të frymëmarrjes. Pra qetë mashtruese, pacienti qetësi në fakt tregon se ai vdes.

Prandaj, në qoftë se ju jeni duke vuajtur nga astma wheezing për disa orë, pavarësisht nga fakti se ju vlerësojnë gjendjen e tij si të kënaqshme, të shkojnë në spital.


6. Depresioni dhe vetëvrasjeje mendimet


Disa njerëz do të vënë jashtë një fushatë për të mjeku nëse ata janë torturuar nga dërrmues dhimbje gjoksi ose shortness ekstreme të frymëmarrje. Por përpiqet të mëdha me shumicë në vete për të përballuar me depresion, edhe pse në raste të rënda mund të jetë e rrezikshme për jetën.
Depresioni është një problem mjaft serioz, siç është shpesh rezultat i vetëvrasjes. Megjithatë, shumë njerëz nuk kërkojnë ndihmë në depresion, duke menduar se do të duket i çmendur, i dobët ose nuk i guximshëm. Pacientët e tillë është e rëndësishme që të kuptojnë se depresioni është një çekuilibër kimik në tru, si çdo sëmundje tjetër. Prandaj, ajo gjithashtu kërkon trajtim adekuat.

Simptomet e depresionit janë trishtim, lodhje, apati, ankth, ndryshim në gjumë dhe humbje e oreksit. Nga kjo e fundit mund të tejkalohen me ndihmën e ilaçeve dhe psikoterapisë.
Nëse jeni të zhytur kështu në humnerën e shpresës që filloi vjen me mendimet e vetëvrasjes, telefononi familjen tuaj, miqtë apo lidhje telefonike.


Thotë se në qoftë se diçka është e gabuar


Mjekët - të njëjtit njerëz, si pacientët e tyre. Ata mund të humbasë simptomat e rëndësishme diagnoza hutuar apo të caktojë trajtimin e gabuar. Në këtë drejtim, pacienti është e nevojshme që të jetë vigjilent dhe të vetëdijshëm se gabimet mjekësore nuk kosto atë shumë.

Mjekët konfirmojnë se keq-informuar në lidhje me rreziqet dhe të përpiqemi për të ndihmuar mjekun, shumë më mirë se pacientit hipnotizuar fjalë për fjalë bathrobe bardhë dhe guxuar për të sfiduar mendimin e mjekut.
Nëse një person është në gjendje të njohin në mënyrë të pavarur simptomat e rrezikshme dhe emergjencë mjekësore në zyrë do të jetë shumë më e lehtë për të përcaktuar terapinë e nevojshme.